اساسنامه اساسنامه

اساسنامه

جامعه تعليمات اسلامي

 

تاسيس : سال 1322

 

آدرس دفتر مركزی:

تهران، خيابان شهيد معيّری (منيريه سابق)، پلاك 93

صندوق پستی : 1375-13185

تلفن : 66409032 

دورنويس : 66492516

 


بسم الله الرّحمن الرّحيم

  هَلْ يَسْتَوِي الَّذينَ  يَعْلَمُونَ وَ الَّذينَ لايَعْلَمُونَ

هُوَ الَّذي  بَعَثَ فِي الْاُمّييّنَ  رَسُولاً مِنْهُمْ يَتْلُوا عَلَيْهِم  اياتِهِ  وَ يُزَكّيهِمْ  وَ يُعَلِّمُهُمُ الْكِتابَ وَ الْحِكْمَهَ  وَ اِنْ كانُوا  مِنْ قَبْلُ  لَفي ضَلالٍ مُبين.

 

خدای را سپاس می گوييم كه به ملت بزرگ ايران نعمت انقلاب اسلامي را در آغاز قرن پانزدهم هجرت پيامبر بزرگوار اسلام (صلّي الله عليه و آله) ارزاني داشت و با رهبري مدبّرانه امام خميني (قدس سره) بنيان جمهوري اسلامي نهاده شد، و باز شكرگزار ذات بي همتاي اوييم كه توانستيم در ادامه فعاليت گروهي خداجو، مربيّاني دلسوز كه پرچمدار تعليم و تربيت از سال 1322 تاقبل از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي بودند ، راه آنان را استمرار بخشيم.

كادر جامعه تعليمات اسلامي قبل از پيروزي انقلاب اسلامي موفق شده بودند قريب 35 سال به افتخاراتي در امر تعليم و تربيت نوباوگان جامعه دست يابند.

قبل از پيروزي انقلاب اسلامي جامعه توانسته بود بيش از 180 مدرسه داير كند كه در سال هاي آخر بالغ بر شصت هزار  دانش آموز سالانه در مدارس جامعه در سراسر كشور با تكيه بر  تعليم و تربيت اسلامي پرورش مي يافتند.


از سال 1354 به مدت قريب 14 سال بدليل دولتي شدن مدارس سعادت همكاري و استمرار  فعاليت  از جامعه تعليمات اسلامي سلب شده بود ، تا اينكه پس از تصويب  قانون تاسيس مدارس غير انتفاعي در سال1367 و واگذاري تعدادي از مدارس به جامعه امكان فعاليت مجدد ميسر گرديد. هم اكنون (در سال 1385) جامعه تعليمات اسلامي با دوازده هزار دانش آموز و بيش از 60 واحد آموزشي به امر تعليم و تربيت اسلامي فرزندان اين مرز و بوم اشتغال دارد . پس از واگذاري مدارس اعضاي هيئت مؤسس جامعه تعليمات اسلامي بر آن شدند تا با توجه به مقتضيات زمان و شرايط فعلي جامعه تعليمات اسلامي و انطباق با اهداف جمهوري اسلامي اصلاحاتي جزئي در اساسنامه جامعه بوجود آورند. پس از بحث و بررسي هاي لازم اساسنامه حاضر در مجمع عمومي فوق العاده جامعه كه مركب از اعضاي هيئت امناء‌ (هيئت موسس سابق) اعضاي هيئت مديره و بازرسان جامعه است در تاريخ ..................... مورخ .................... تصويب گرديد.


فصل اول-  كليات و اهداف

ماده 1 –نام موسسه "جامعه تعليمات اسلامي" است كه به جهت اختصار در اين اساسنامه "جامعه" ناميده مي شود .

ماده 2 –مركز اصلي جامعه در تهران خيابان شهيد معيري پلاك 143 واقع و در صورت لزوم مي تواند در ساير نقاط  داخل و خارج كشور شعبه، دفتر يا نمايندگي دائر نمايد.

تبصره :نحوه تشكيل دفاتر و شعب و آيين نامه اجرايي و شرح وظايف هيات مديره شعبه يا نمايندگي ها توسط هيئت مديره مركزي جامعه تدوين و پس از تصويب مجتمع عمومي قابل اجراء‌ خواهد بود.

ماده 3-مدت فعاليت جامعه از تاريخ تاسيس تا زمان ظهور ميمنت سرور امام عصر (عج الله تعالي فرجه ) مي باشد.

ماده 4-جامعه تعليمات اسلامي موسسه اي است فرهنگي و غيرانتفاعي كه به هيچ يك از احزاب و دستجات سياسي بستگي ندارد و اعضاء آن نيز حق فعاليت سياسي يا وابستگي به احزاب و گروههاي سياسي را بنام جامعه ندارند.

ماده 5 –هدف

 هدف جامعه تعليم و تربيت نسل نو در حد بالا ترين سطح علمي و تربيتي با تكيه بر آموزه هاي دين حنيف اسلام و مذهب شيعه اثني عشري طبق احكام قرآن و سنت حضرت رسول اكرم (صلي الله عليه و آله) و ائمه طاهرين (سلام الله عليهم اجمعين) با استفاده از كارآمدترين فناوري ها و روش هاي علمي، ضمن اعتقاد و التزام به ولايت فقيه و تقليد از اعلم علماي اماميه است، از طرق زير:

الف) تربيت و تعليم كودكان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان، با تاسيس و اداره واحد هاي آموزشي از قبل از دبستان تا پايان دوره آموز ش متوسطه، آموزشگاههاي علمي آزاد، ‌حوزه هاي علميه، مراكز آموزش عالي و تحقيقاتي،‌ مراكز تفريحي، ورزشي و فرهنگي مورد نياز، تربيت مدرسين و معلمين فاضل، و ارائه ساير خدمات فرهنگي اسلامي در داخل كشور ولدي الاقتضاء براي ساير كشورها.

ب) تشكيل مجالس و همايش هاي مذهبي، آموزشي و تربيتي.

ج) تهيه و چاپ و نشر كتب و رسائل ديني به ويژه در امر آموزش و پرورش.

د) تاسيس صندوق قرض الحسنه و تعاوني مصرف و مسكن براي رفاه كاركنان، معلمان، دانش آموزان و اولياء آنان در مدارس تحت پوشش و در صورت لزوم معلمان و كاركنان ساير مدارس با مجوز نهادهاي ذيربط.

 

 

معدل (0 رأی)