تاریخچه جامعه تعلیمات اسلامی تاریخچه جامعه تعلیمات اسلامی

 

    در سالهای تاریک و وحشتناک رژیم ستمشاهی ، در آنزمان که ایادی شرق و غرب دست در دست هم ، عنان گسیخته پیش می تاختند تا تار و پود اسلام را از جامعه ایرانی ، و از قلوب توده ی مردم ربوده و استعمار و استثمار را حاکم نمایند ، در آنروزهایی که بیم آن می رفت فحشا و فساد دست بر گریبان اقشار جامعه ، ندای ملکوتی نادیان حق را ، در همهمه شیطانی خود خنثی سازند ، مردانی از تبار ابراهیمیان ، با عزمی راسخ و قلوبی سرشار از بیم و امید ، به رهبری شیخ بزرگوار ، مرحوم حجت الاسلام حاج عباسعلی اسلامی از روحانیون مبارز و خطیبان منبر و محراب مساجد تهران ، تشکل جمعیت پیروان قرآن را ، با آرمان گسترش فرهنگ غنی و پربار اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه وآله) و شیعه ی جعفری(علیه السلام)و بمنظور استحکام بخشیدن به پایه های علم و معرفت ، در سایه ی آموزه های قرآنی ، که هسته ی اصلی مدارس جامعه تعلیمات اسلامی بود با پایمردی آقایان محمد فولادی ، حسین میرخان ، ابوالقاسم میزایی ، محمد رضا رجایی و عبدالحسین یوسف زاده بنیان نهادند.

مرحوم حجت الاسلام و المسلمین عباسعلی اسلامی (ره)، آن عالم فرهیخته و دور اندیش ، ابتدا با عشق و ایثار پایان ناپذیر تشکیل کلاسها را بطور شبانه و در منزل خود آغاز نمود .

در سال 1322 هجری شمسی نام جمعیت پیروان قرآن به جامعه تعلیمات اسلامی تبدیل و در سال 1324 (ه .ش) طرح تاسیس مدارس روزانه به تصویب رسید و نخستین مدرسه ابتدایی بنام دبستان جعفری اسلامی تاسیس گردید .

 

پس از اندکی زمان تعداد مدارس جامعه تعلیمات اسلامی به 45 واحد آموزشی و پرورشی رسید که آقایان ابوالقاسم میرزایی ، حسین میر خان و محمد رضا رجایی بازرس این مدارس بودند .

   در سال 1328(ه .ش) اساسنامه و مرامنامه ی جامعه تعلیمات اسلامی در 37 ماده و 9 تبصره تنظیم شد .

جامعه تعلیمات اسلامی موظف بود در قالبی اسلامی و غیر دولتی به تعلیم و تربیت نوباوگان و نوجوانان ، در ایران و خارج از ایران از آمادگی تا دانشگاه بپردازد ، همچنین چاپ کتاب و نشریه و تاسیس بیمارستان و یتیم خانه جزء برنامه این جمعیت قرار گرفت .

   در سال 1330 (ه .ش)  جامعه تعلیمات اسلامی بصورت موسسه ای قانونی و حقوقی به ثبت رسید و برای اداره ی آن ، هیئت مدیره ی مرکزی ، مدیرعامل ، هیئت مدیره ی استان ، هیئت مدیره ی واحد آموزشی تعیین گردید . هیئت امنای جامعه شامل 22 نفر و هیئت مدیره ی آن 5 نفر تعیین شدند .

   در سال 1331 (ه .ش) جامعه تعلیمات اسلامی با انتشار مجله ماهانه به مدیریت مرحوم حسینعلی گلشن که مورد استقبال و توجه عام وخاص قرار گرفت به اعتبار خود قوام بخشید .

   در سال 1340(ه .ش) جامعه تعلیمات اسلامی اردوگاهی در باغ کلارک کرج با همت جناب آقای دادگسترنیا دایر نمود و در همان سال نخستین شعبه مدارس جامعه تعلیمات اسلامی در کرمانشاه تاسیس شد .

جامعه تعلیمات اسلامی در سال تحصیلی 51-52 با 182 باب مدرسه و 1400نفر نیروی انسانی و 35000 نفر دانش آموز به فعالیتهای فرهنگی و مذهبی خود ادامه داد . در مدت کوتاهی مدارس دخترانه و پسرانه در سال 1354 (ه .ش) به 185 واحد آموزشی رسید . در طول این سالها کتاب هایی با کوشش و توانمندی آقایان : آیت الله علامه محمد حسین طباطبایی ، محمد رضا رجایی ، حجت الاسلام محمد جواد باهنر و حجت الاسلام علی گلزاده غفوری تالیف و در مدارس جامعه تعلیمات اسلامی تدریس می شد .

   برنامه ی تربیت معلم جامعه تعلیمات اسلامی از سال 1340(ه .ش) آغاز گردید و از توانایی های علمی و مذهبی و تعهد اساتید محترم  شهید آیت الله دکتر سید محمد حسین بهشتی ، علامه محمد تقی جعفری ، آیت الله سید علی اکبر حسینی ، عبدالمجید رشید پور ، دکتر سید غلامحسین شکوهی ، دکتر احمد توانا ، خطیب دانشمند ، نویسنده و فیلسوف ، شهید    آیت الله مرتضی مطهری و علی محمد کاردان بهره گرفت .

   در سال 1353 با توجه به اوج مبارزه سیاسی و تبدیل مدارس جامعه تعلیمات اسلامی به پایگاه مبارزان و مخالفان دولت وقت ، این مدارس مصادره و درسلطه حکومت ستم شاهی قرار گرفت و کارکنان این مدارس به استخدام رسمی دولت در آمدند و فقط تعداد معدودی از این مدارس توانستند به کار خود ادامه دهند  .

   پس از پیروزی انقلاب اسلامی دربهمن ماه سال 1357مدارس جامعه تعلیمات اسلامی تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش قرار گرفت .

   در مرداد ماه1359 جامعه تعلیمات اسلامی مدیریت تعداد معدودی از مدارس خود رابا توجه به مصوبه ای از شورای انقلاب فرهنگی به دست آورد و در سال 1368 در پی تصویب قانون مدارس غیر انتفاعی جامعه تعلیمات اسلامی مبادرت به اخذ مجوز و احیای مجدد کلیه مدارس خود نمود .

   جامعه تعلیمات اسلامی بر اساس بند 10 ماده 15 اساسنامه که در سال 1377 به تصویب رسید توانست در مدارس خود برای تامین نیازهای مالی به خود کفایی برسد.

   در سال 1383 تعداد دانش آموزان مدارس جامعه تعلیمات اسلامی در شهرهای تهران ، یزد ،بابل ، اردبیل ، تبریز ، همدان و مهریز به 10000 نفر رسید.

  اساسنامه جامعه تعلیمات اسلامی در تاریخ 12/8/1368 توسط جناب آقای دکترحسین میر محمد صادقی مدیر عامل محترم وقت ، مجددا بازنگری ، ویرایش ، اصلاح و در 33 ماده و 16 تبصره تصویب و به ثبت رسید .

   براساس اطلاعات موجود درنشریه درنگ چاپ بهمن ماه 1392 در سال تحصیلی 93-92 در مدارس جامعه تعلیمات اسلامی 14317 نفر دختر و پسر در دوره های مهد ، ابتدایی و متوسطه دوره اول و دوم و حوزه علمیه مشغول به تحصیل می باشند .

    مهد بازآموز 19 نفر دختر و پسر ، پیش دبستان ودبستان با7932 نفر دختر و پسر و دوره اول متوسطه 2432 نفر دانش آموز دختر و پسر و در دوره دوم متوسطه 3783 نفر دختر و پسر و درحوزه علمیه 151 نفر خواهر و در67 واحد آموزشی به ادامه تحصیل مشغول می باشند .

در مجموع این مدارس 2273 نفر نیروی انسانی در سال تحصیلی جاری به خدمات تربیتی و فرهنگی اشتغال داشته اند.

امید است که این میراث فرهنگی و ارزشمند که حاصل پایمردی ها و فداکاری ها و شهادت های رادمردانی عاشق و از خود گذشته می باشد همچنان پربارتر و پویاتر به راه خود ادامه دهد و فرهنگ اصیل و غنی اسلام را در جامعه و در بین خانواده ها متبلور سازد. راهشان پر رهرو  باد .

معدل (0 رأی)