اخبار اخبار

تقدیر از دانش آموز مهدی جعفری در دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی

روز یکشنبه نهم آذر ماه  آقای مهدی جعفری دانش آموخته دبیرستان 22 بهمن شهرری به همراه  مدیر دبیرستان آقای رحیمی و نیز آقای کرباسچی معاونت پرورشی دبیرستان در دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی حضور یافتند و با مسئولین و کارشناسان دفتر مرکزی دیدار نمودند. در این برنامه که به منظور تقدیر از دانش آموز مهدی جعفری صورت پذیرفته بود در ابتدا آقای رحیمی مدیریت مدرسه ضمن تشکر از دبیر قرآن دبیرستان آقای کرباسی از کارشناسان دفتر مرکزی به سبب برگزاری این جلسه قدردانی نمود. مدیردبیرستان 22 بهمن شهرری موفقیت و کسب افتخار در مراتب علمی را لازمه موفقیت در مسائل دینی عنوان نمود و در ادامه افزود: دانش آموز مهدی جعفری هم در مراتب علمی الحمدلله موفق بوده اند و هم در مسائل دینی توانسته است به برتری دست پیداکند.

آقای مهدی جعفری توانایی های کسب شده را مرهون حمایت های علمی و پرورشی مدیر مدرسه و نیز معلم قرآن خود دانست. ایشان هم اکنون دانشجوی رشته برق می باشند و در سال تحصیلی گذشته به رتبه نخست اذان در سطح کشور دست پیدا کردند.در پایان این برنامه آقای دکتر حیدری مدیر عامل جامعه تعلیمات اسلامی  ضمن سپاسگزاری  از تلاش های مدیریت دبیرستان و نیز آقای کرباسی با اهداء هدایایی از دانش آموز مهدی جعفری تقدیر به عمل آوردند.

ترور دانشمند برجسته کشورمان

روز گذشته یکی از افتخارات علمی و دفاعی کشور بدست کوردلان استعمار و صهیونیزم بین الملل به شهادت رسید.

دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی ضمن محکوم نمودن اقدام ننگین  مزدوران جنایتکار، فقدان مجاهد پرافتخار کشور شهید محسن فخری زاده از دانشمندان برجسته و ممتاز هسته ای کشور که عمر خود را صرف تلاشهای علمی نمود را تسلیت  عرض می نماید

السّلام علیک یا سیّدتی و مولاتی یا فاطمة یا بنت موسی بن‌ جعفر ایّتها المعصومة سلام الله علیک و علی ابائک الطّیّبین الطّاهرین المعصومین‌.
 

دهم ربیع الثانی سالروز رحلت جانسوز حضرت فاطمه معصومه(س)، بانوی آب و آئینه، دختر موسی بن جعفر(ع) و برادر علی بن موسی الرضا(ع) در سال 201 هجری قمری است.

مظهر فضائل
حضرت فاطمه معصومه (س) مظهر فضائل و مقامات است. روایات معصومان، فضیلت‌ها و مقامات بلندی را به آن حضرت نسبت می‌دهد. امام صادق(ع) در این باره می‌فرمایند: «آگاه باشید که برای خدا، حرمی است و آن مکه است و برای پیامبر خدا حرمی است و آن مدینه است و برای امیر مؤمنان حرمی است و آن کوفه است. بدانید که حرم من و فرزندانم بعد از من، قم است. آگاه باشید که قم کوفهٔ کوچک ماست. بدانید بهشت، هشت دروازه دارد که سه تای آن‌ها به سوی قم است. بانویی از فرزندان من به نام فاطمه دختر موسی در آن جا رحلت می‌کند که با شفاعت او، همهٔ شیعیان ما وارد بهشت می‌شوند.»

مقام علمی حضرت معصومه (س)
حضرت معصومه (س)، از جملهٔ بانوان گران قدر و والامقام جهان تشیع است و مقام علمی بالایی دارد. نقل شده که روی جمعی از شیعیان به قصد دیدار حضرت موسی بن جعفر (ع) و پرسیدن پرسش‌هایی ازایشان در مدینهٔ منوره مشرف شدند. چون امام کاظم (ع) در مسافرت بود، پرسش‌های خود را به حضرت معصومه (س) که در آن هنگام کودکی خردسال بود، دادند. فردای آن روز برای بار دیگر به منزل امام رفتند ولی هنوز ایشان از سفر برنگشته بود. پس به ناچار پرسش‌های خود را بازخواستند تا در مسافرت بعدی به خدمت امام برسند.، غافل از این که حضرت معصومه (س) جواب پرسش‌ها را نوشته بود. وقتی پاسخ‌ها را دیدند، بسیار خوشحال شدند و پس از سپاسگزاری فراوان، شهر مدینه را ترک کردند. از قضای روزگار در بین راه با امام موسی بن جعفر (ع) مواجه شده ماجرای خویش را بازگفتند. وقتی امام، پاسخ پرسش‌ها را مطالعه کردند، سه بار فرمودند: «پدرش به فدایش.»

فضیلت زیارت
دعا و زیارت پر و بال گشودن از گوشهٔ تنهایی و تا اوج، با خدا بودن است. دعا و زیارت جامی است زلال از معنویت ناب در کام عطشناک زندگی و زیارت حرم حضرت معصومه (س) بارقهٔ امیدی رد فضای غبارآلود زمان، فریاد روح مهجور در هنگامهٔ غفلت و بی خبری و نسیمی فرحناک و برخاسته از باغ‌های بهشت است. زیارت مرقد حضرت فاطمه معصومه (س) انسان را از غرق شدن در گرداب نومیدی باز می‌دارد و به تلاش بیشتر دعوت می‌کند. زیارت مزار باصفای کریمهٔ اهل بیت (س) سبب می‌شود که زائر حرم خود را نیازمند پروردگار ببیند، در برابر او خضوع کند، از مرکب غرور و تکبر که سرچشمهٔ تمام بدبختی‌ها و سیه روزی‌هاست فرود اید و حضرت معصومه (س) را واسطهٔ درگاه پروردگار عالمیان قرار دهد. بر همین اساس است که برای زیارت آن حضرت، پاداش بسیار بزرگی وعده داده شده و آن، ورود به بهشت است. در این باره امام جواد (ع) فرمود: «هرکس عمه‌ام را در قم زیارت کند، بهشت از آن اوست.»


زیارت حضرت معصومه (س) از منظر روایات
دربارهٔ فضیلت زیارت حضرت معصومه (س) روایات فراوانی از پیشوایان معصوم (ع) رسیده است. از جمله هنگامی که یکی از محدثان برجستهٔ قم به نام سعد بن سعد به محضر مقدس امام رضا (ع) شرفیاب می‌شود، امام هشتم خطاب به ایشان می‌فرماید: «ای سعد! از ما در نزد شما قبری است.» سعد می‌گوید: «فدایت شوم! ایا قبر فاطمه دختر موسی بن جعفر (س) را می‌فرمایید؟ می‌فرماید: «آری، هرکس او را زیارت کند، در حالی که به حق او آگاه باشد، بهشت از آن اوست.»

 پیشوای جهان تشیع، امام جعفر صادق (ع) نیز در این باره می‌فرماید: «هرکس او را زیارت کند، بهشت بر او واجب می‌شود.» در حدیث دیگری آمده است: «زیارت او، هم سنگ بهشت است.»

امام رضا (ع) و لقب معصومه
حضرت فاطمه معصومه(س) بانویی بهشتی، غرق در عبادت و نیایش، پیراسته از زشتی‌ها و شبنم معطر آفرینش است. شاید یکی از دلایل انتخاب نام «معصومه» برای این بانو، آن باشد که عصمت مادرش، حضرت زهرا(س) در او تجلی یافت. بر اساس پاره‌ای از روایات، این لقب را امام رضا(ع) برای این بانونی والامقام برگزیدند؛ چنان که فقیه بلند اندیش و سپیدسیرت شیعه، علامه مجلسی در این باره می‌گوید: «امام رضا(ع) در جایی فرمود، هرکس معصومه را در قم زیارت کند، مانند کسی است که مرا زیارت کرده است.»

جلسه مدیران مدارس شهر تهران جامعه تعلیمات اسلامی برگزار گردید

روز جاری جلسه مدیران مدارس جامعه تعلیمات اسلامی  برگزار گردید با توجه به شیوع کرونا و رعایت شیوه نامه های بهداشتی این جلسه بصورت غیر حضوری برگزار گردید. این جلسه که با برنامه ریزی و هماهنگی دفتر مرکزی جامعه برپا گردید با تلاوت آیات قرآن آغاز و با سخنرانی آقای دکتر حیدری مدیرعامل جامعه ادامه یافت.

افتتاحیه دومین اجلاسیه سیزدهمین کنگره اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، حجت‌الاسلام محمدجواد حاج علی اکبری در دومین اجلاسیه سیزدهمین کنگره اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان که به صورت مجازی در اردوگاه شهید باهنر تهران درحال برگزاری است اظهار کرد: با همکاری دوستان، دفتر مرکزی توانست این کنگره را در یک فضایی متفاوت برگزار کند که جا دارد از تمام دوستان در برگزاری این کنگره تشکر کنم.

وی افزود: فرصت کنگره برای ما یک فرصت مغتنم است فرصت همفکری، نگاهی به اهداف پیش رو و تجدید پیمان است فرصتی برای نقش اصلی اعضای دانش‌آموز در تشکیلات.

تاکید بر تربیت انسان تراز انقلاب اسلامی

حاج علی اکبری بیان کرد: امسال سال تحصیلی متفاوتی شروع شد و رهبر گرانقدرمان در آغاز سال تحصیلی یک مجموعه مهمی از راهبردها و خط مشی‌ها را برای نظام تعلیم و تربیت ترسیم فرمودند هم تربیت انسان طراز انقلاب اسلامی و هم مساله تحول بنیادین و الزامات آن مورد اهمیت است.

نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با بیان اینکه رهبری یک افق تازه و روشن را برای آموزش و پرورش گشودند گفت: این افق برای تشکیلات ما نیز گرانقدر و ارزشمند است هم مطالبه عالمانه رهبر باید در دستورکار ما قرار گیرد و هم نقش آفرینی تشکیلات ما در تحقق این رهنمودها مهم است.

وی افزود: نظریه مقاومت فعال کلید تمام موفقیت‌های انقلاب در مسیر پیش رو است آیه ای که در قرآن به این موضوع فرمان می‌دهد آیه ای است که با هدف گذاری ایران قوی از طریق دستیابی به تعلیم و تربیت قوی و با حضور موثر تشکل قوی، تربیت جوان مومن قوی و شایسته صورت می‌گیرد.

حفظ و تقویت بنیه هویتی نسل جدید

حاج علی اکبری گفت: حفظ و تقویت بنیه هویتی نسل جدید و دستیابی به هویت آرمانی و انقلابی دستور کار ماست. ما یک جمع تشکلی فکری هستیم که باید از آن مراقبت کنیم تا از سلسله آفت‌ها محافظ بمانیم. وجود این تشکل در تعلیم و تربیت برای آموزش و پرورش مغتنم است و یک فرصت برای نقش آفرینی‌های انقلابی برای آن تشکل خواهد بود.

وی با بیان اینکه ما در ورود به قرن پانزدهم و سرنوشت ساز برای امت اسلامی هستیم عنوان کرد: ما اکنون از یک نقشه به روز رسانی شده ایران قوی به زبان جوانان یعنی بیانیه گام دوم برخوردار هستیم. تشکیلات ما در زمینه بیانیه با روحیه انقلابی و جهادی گام‌هایی برداشته است که البته کافی نیست.

نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان اضافه کرد: به فرموده مقام معظم رهبری الگوی جنگ برای جوانان باید الگوسازی شود که تشکیلات ما این موضوع را برای جوانان ترسیم می‌کند. نیروسازی و جریان سازی دو راهبرد اساسی است که باید تاکید شود. همچنین هوشمندسازی، شبکه سازی و جبهه سازی نیز باید به این دو راهبرد ضمیمه شود.

حاج علی اکبری بیان کرد: دو آفت نیز تشکیلات ما را تهدیدمی‌کند؛ برنامه زدگی و اداری زدگی. اگر بتوانیم از اکنون تا بهمن ماه فراخوان ایده شود خوب است تا همه در فضایی مجازی در این فراخوان شرکت داشته باشند.

گرامیداشت سه اتفاق مهم

وی ضمن بیان چند توصیه گفت: ما چند اتفاق را درپیش داریم؛ 9 دی یکی از این اتفاقات است بسیاری از افراد علاقه‌مند هستند که این روز به فراموشی سپرده و فتنه 88 شبیه سازی شود به نظرم مطالعه آن واقعه برای نسل جوان امروز به ویژه اعضای اتحادیه جز واجبات است.

نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان اضافه کرد: سالگرد حاج قاسم سلیمانی نیز را درپیش داریم. بازخوانی و ارائه مکتب حاج قاسم به بیان دانش‌آموزی رسالت اتحادیه است. امیدوارم با به کارگیری ایده‌ها و خلاقیت از این فرصت استفاده شود. دهه فجر نیز یکی دیگر از موضوعات مهم است که باید به تجمع دانش‌آموزان در فضای مجازی و ادامه نهضت مدرسه انقلاب توجه شود.

وی انتخابات سال 1400 را نقطه عطفی دانست که زمینه‌ها برای تشکیل دولت جوان حزب الله درحال فراهم شدن است گفت: باید در این زمینه مراقب آشوب‌های دشمن باشیم. تلاش کنیم سهم مشارکت عمومی پایین نیاید و این جهت گیری آسیبی نبیند در این جا دانش‌آموزان انقلابی باید کمک کننده باشند.

شرایط کرونایی برای دانش‌آموز مومن انقلابی تولید فرصت مناسب می‌کند

حاج علی اکبری عنوان کرد: شرایطی که اکنون کرونا به وجود آورده است این نگرانی را ایجاد می‌کند که دانش‌آموزان گرفتار حاشیه‌های زیادی از بهره مندی مناسب از فرصت‌ها شوند اما این شرایط برای دانش‌آموز مومن انقلابی تولید فرصت مناسب می‌کند لذا توصیه به مدیریت زمان برای استفاده از فضا لازم است.

نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با بیان اینکه کرونا فرصت حضور موثر بچه‌ها را برای خانواده‌ها فراهم کرده است افزود: در این بخش نیازمند بازنگری هستیم تا آسیب و آفت این حضور احضا شود؛ یک جوان مومن انقلابی از این فرصت استفاده می‌کند.

برنامه‌های معنوی در دوران کرونا تقویت شود

وی اشاره کرد: باید برنامه‌های معنوی در دوران کرونا تقویت شود و ارتقا پیدا کند. نماز اول وقت، دعا و توسل همچنین خلوت انس باید مورد توجه قرار گیرد. در بحث درس نیز باید توجه داشته باشیم تا دانش‌آموزان حالت حضور در کلاس را داشته باشند. همچنین گزارشات از چاقی، فقر حرکتی و کم تحرکی آمار می‌دهند که تاکید می‌کنم ورزش و تحرک در این دوران در برنامه باشد.

نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، به مطالعات غیردرسی و ضروری همچنین ارتقای سواد رسانه ای اشاره کرد و گفت: این موضوع همیشه باید در دستور سبک زندگی یک جوان انقلابی باشد. یک جوان باید کتاب بخواند و با آن زندگی کند. جامعه‌ای که رهبر کتابخوانی دارد حجت بر آن تمام است. به ویژه مطالعه تاریخ و معارف اسلامی بسیار مهم است که دانش‌آموزان باید مورد توجه قرار دهند

به مناسب هفته بزرگداشت کتاب و کتاب خوانی؛ کتاب و کتابخوانی از نگاه اهل بیت علیهم السلام

وقتی کتاب، حاصل اندیشه ‏ها و تجربه‏ های اهل اندیشه و معرفت باشد، کتابخانه نیز کانون همایش صاحب‏نظران و موزه پرطراوت و شاداب دانشمندان و صاحبان معارف خواهد بود.

سهم کتاب در انتقال دانش ‏ها، گاهی به مراتب بیشتر و فراتر از دیگر ابزار آموزشی است. پدید آوردن آثار علمی و فرهنگ مکتوب از توصیه ‏های مهم اولیای دین است و با کمک به گسترش دانش، به عنوان یک میراث فرهنگی برای نسل ‏های آینده، ماندگار می ‏شود.

 وقتی کتاب، حاصل اندیشه ‏ها و تجربه‏ های اهل اندیشه و معرفت باشد، کتابخانه نیز کانون همایش صاحب‏نظران و موزه پرطراوت و شاداب دانشمندان و صاحبان معارف خواهد بود.

یکی از مشکلات و کاستی ‏های جامعه ما، گریز از کتاب و پایین بودن سطح فرهنگ مطالعه است. از آن سو، دامنه علوم و موضوعات و کتاب‏ها گسترش یافته است و باید فرصت و نیروی کتاب خوانان، به خواندن بهترین‏ ها و لازم‏ ترین‏ ها اختصاص دهند. از این رو در هفته  کتابخوانی، اهمیت این موضوع بیشتر از قبل مطرح می ‏گردد تا به عنوان یک فرهنگ در جامعه نهادینه شود.

پایگاه اطلاع رسانی ستاد همکاریها با گرامی داشت هفته کتابخوانی توصیه های اهل بیت علیهم السلام و نیز خاطراتی از بزرگان اندیشه و فرهنگ در این خصوص را منتشر می کند.

*امام علی ‏علیه السلام :

الکُتبُ بَساتینُ العُلَماءِ ؛کتاب‏ها بوستان‏های دانشمندان‏اند/ غررالحکم و دررالکلم ، ح ۹۹۱ .

نِعمَ المُحَدِّثُ الکِتابُ ؛چه سخن‏گوی خوبی است کتاب!/ غررالحکم و دررالکلم ، ح ۹۹۱ .

مَن تَسَلّی بِالکُتبُ لَم تَفُتهُ سَلوَةٌ ؛کسی که با کتاب آرامش یابد ، هیچ آرامشی را از دست نداده است/ غررالحکم و دررالکلم ، ح ۸۱۲۶ .

*امام صادق ‏علیه السلام :

یأتی عَلَی النّاسِ زَمانُ هَرجٍ لا یأنِسونَ فِیهِ إلاّ بِکُتُبِهِم؛ روزگار پر آشوبی فرا می‏رسد که در آن روز مردم جز با کتاب‏های خود انس نمی‏گیرند/  الکافی ، ج ۱ ، ص ۵۲ .

خاطراتی از بزرگان فرهنگ و اندیشه

برادر ارجمند جناب آقای دکتر رحیمی (نماینده محترم جامعه تعلیمات اسلامی تبریز)

با سلام و احترام

تسلیت و همدردی  مجموعه  جامعه تعلیمات اسلامی  به واسطه درگذشت برادر گرامی تان را پذیرا باشید .
از خداوند متعال برای آن عزیز رحمت و مغفرت الهی و برای بازماندگان صبر مسئلت داریم.
 خداوند  ایشان را با شهدا، نيكان و صالحان محشور گرداند.

دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی

13 آبان

در زمان محمدرضا شاه و اوایل دهه ۴۰ نیز پیشنهاد آمریکایی ها به پهلوی ها برای اعطای مصونیت قضایی به مستشاران نظامی و دیگر اتباع این کشور مورد قبول واقع شد. این لایحه در مهر ماه ۱۳۴۲ در کابینه اسدالله علم به تصویب رسید و در مرداد ماه ۱۳۴۳ برخلاف رویه قانونی ابتدا در مجلس سنا و سپس در مهرماه همان سال در مجلس شورای ملی به تصویب رسید. اتفاقی که مورد اعتراض امام خمینی(ره) قرار گرفت.

امام در سخنرانی تاریخی خود در شهر قم درباره این موضوع گفتند:« ... قانونی در مجلس بردند؛ در آن قانونْ اولًا ما را ملحق کردند به پیمان وین؛ و ثانیاً الحاق کردند به پیمان وین [تا] مستشاران نظامی، تمام مستشاران نظامی امریکا با خانواده هایشان، با کارمندهای فنی شان، با کارمندان اداری شان، با خدمه شان، با هر کس که بستگی به آنها دارد، اینها از هر جنایتی که در ایران بکنند مصون هستند! اگر یک خادم امریکایی، اگر یک آشپز امریکایی، مرجع تقلید شما را در وسط بازار ترور کند، زیر پا منکوب کند، پلیس ایران حق ندارد جلوی او را بگیرد! دادگاههای ایران حق ندارند محاکمه کنند، بازپرسی کنند، باید برود امریکا! آنجا در امریکا اربابها تکلیف را معین کنند!...».

این سخنرانی موجب شد که در ۱۳ آبان ماه، ماموران ساواک به منزل امام در قم حمله کنند و ایشان را دستگیر و به ترکیه تبعید کنند.

شهادت تعدادی از دانش آموزان و دانشجویان در سال ۱۳۵۷

سال های ۱۳۵۶و ۱۳۵۷ سال های اوج گیری مبارزات مردم و انقلاب اسلامی ایران علیه محمدرضا شاه پهلوی بود. در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۷ تظاهرات دانش آموزان و دانشجویان در دانشگاه تهران انجام شد که در جریان آن بر اساس آمار ۵۶ نفر شهید و صدها نفر زخمی شدند. این نوجوانان و جوانان در محوطه دانشگاه مورد حمله ماموران مسلح شاهنشاهی قرار گرفتند.

صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷، دانش‌آموزان در حالی که مدارس را تعطیل کرده بودند، به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند تا مانند همه اقشار مردم ایران در ایفای نقش عمل کنند و صدای اعتراض خود را به گوش همگان برسانند. دانش‌آموزان داخل دانشگاه شدند و به همراه دانشجویان و گروه‌های دیگری از مردم در زمین چمن دانشگاه اجتماع کردند. ساعت یازده صبح، ماموران،‌ ابتدا چند گلوله گاز اشک‌آور در میان این جمعیت خروشان پرتاب کردند؛ اما، اجتماع کنندگان صدای خود را رساتر کردند و در این هنگام تیراندازی آغاز شد و جوانان و نوجوانان بی‌گناه، یکی پس از دیگری، در خون خود غلتیدند. 

امام خمینی(ره) در پیامی به این مناسبت فرمودند: « عزیزان من! صبور باشید که پیروزی نهایی نزدیک و خدا با صابران است. خود و فرزندان نسل آتیه را سرفراز کنید که ایران امروز جایگاه آزادگان است؛ و سستی و هراس به خود راه ندهید؛ که نمی‌دهید، و به وسوسه‌های شیطانی بستگان دستگاه ظلم گوش فرا ندهید. شما ملت ایران، و همت و شجاعت شما زبانزد جهانیان و سرمشق آزادیخواهان است. من از این راه دور چشم امید به شما دوخته‌ام و آنچه در قدرت دارم در خدمت به شما که به حق است نثار می‌کنم؛ و صدای آزادیخواهی و استقلال طلبی شما را به گوش جهانیان رسانده و می‌رسانم. و از خداوند تعالی سلامت و عظمت شما ملت نجیب بزرگ را خواهانم».

این روز به همین دلیل  روز دانش آموز نامگذاری شده است.

تسخیر سفارت آمریکا

اما شاید مهم ترین اتفاقی که در ۱۳ آبان رخ داد به موضوع تسخیر سفارت آمریکا برگردد. سیزدهم آبان ۱۳۵۸ ساختمان سفارت امریکا در تهران به تصرف جمعی از دانشجویان معترض درآمد. در زمان دولت موقت مهدی بازرگان، دانش آموزان با هدف اعلام مخالفت با سیاست های آمریکا و استرداد محمدرضا شاه و اموال ملت ایران تصمیم به اشغال سفارت آمریکا گرفتند و به همین دلیل دانشجویان دانشگاه های مختلف تهران طی یک برنامه ریزی از دیوارهای سفارت بالا رفتند و آن را به تصرف درآوردند. دانشجویان بعدها برخی از اسناد جاسوسی سفارت آمریکا از انقلاب اسلامی دست یافتند و آن را منتشر کردند؛ البته بسیاری از مدارک و اسناد در ساعات اولیه حضور دانشجویان در جلوی سفارت توسط کارکنان آن از بین برده شدند.

در بحث‌ها و بررسی‌هایی که صورت گرفته بود، جای شک و شبه‌های نبود که مرکز هدایت و پشتیبانی بسیاری از توطئه‌ها و تحرکاتی که علیه نظام جمهوری اسلامی صورت گرفته و می‌گیرد، سفارت ایالات متحده امریکاست؛ در واقع آنجا چیزی جز یک مرکز جاسوسی و توطئه‌گری نبود، از سوی دیگر خاطره کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ که منجر به تحکیم سلطه آمریکا بر ایران به مدت 25 سال شد، در حافظه تاریخی مردم ایران هنوز، تازگی داشت، به همین دلیل، دانشجویان نام و عنوانی لایق برای این محل در نظر گرفتند: «لانه جاسوسی امریکا»؛  باید گفت که سفارت آمریکا در تهران از زمستان ۵۷ تا پائیز ۵۸ به مرکز فرماندهی عملیات جاسوسی و خرابکاری علیه جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده بود.

بعد از این اتفاق آمریکا نیز به اقداماتی مانند قطع ارتباطات سیاسی، بلوکه کردن اموال ملت ایران و حمله نظامی به کشورمان مبادرت کرد که منجر به واقعه صحرای طبس شد.

از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا زمان تسخیر سفارت آمریکا در تهران دیپلمات‌های آمریکایی مستقر در این سفارتخانه از هیچ تلاشی در جهت مقابله با نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران فروگذار نمی‌کردند؛ تماس با سرکردگان گروه‌های ضد انقلاب، حمایت از شبکه‌های کودتا و براندازی در داخل کشور و تامین مالی گروهک‌های تروریستی در غرب و جنوب ایران که به انفجار لوله‌های نفتی و ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی در مناطق کردنشین مشغول بودند، از عملکردهای ماموران سیاسی فعال در ساختمان سفارت امریکا بود؛ این حقایق در اسناد لانه جاسوسی نیز آمده است.

امام در پیامی تسخیر سفارت را انقلاب دوم و بزرگ‌تر از انقلاب اول نامیدند. امام خمینی در بخشی از این پیام عنوان کردند:« ... آن مرکزی هم که جوان‌های ما رفتند گرفتند- آن طور که اطلاع دادند- مرکز جاسوسی و مرکز توطئه بوده است. آمریکا توقع دارد که شاه را ببرد به آنجا مشغول توطئه، پایگاهی هم اینجا برای توطئه درست کنند، و جوانهای ما بنشینند و تماشا کنند. باز ریشه‏ های فاسد به فعالیت افتاده بودند که ما هم دخالتی بکنیم و جوانها را بگوییم که شما بیرون بیایید از آنجایی که رفتند. جوانها یک کاری کردند برای اینکه دیدند، آخر ناراحت کردند این جوانها را».

امام خمینی (ره) در سخنانی، از این اقدام حمایت کردند: «شما میبینید که الان مرکز فساد امریکا را جوانها رفته‌اند گرفته‌اند و امریکائیها را هم که در آنجا بودند، گرفتند و آن لانه فساد را بدست آوردند و امریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و جوان‌ها مطمئن باشند که امریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.»

این واقعه که نمادی از استعمار ستیزی ملت ایران و نفی سلطه قدرت های استکباری بود، و این‌گونه نام روز ۱۳ آبان برای همیشه در تاریخ ایران ماندگار شد؛ البته اولین پیام تسخیر لانه جاسوسی، شکست هیمنه و اُبهت ساختگی آمریکا بود، آمریکایی هنوز نپذیرفته است که حقوق اوّلیه ملت ایران را به رسمیت بشناسد. به همین مناسبت چنین روزی در تاریخ کشورمان بنام روز مبارزه با استکبار جهانی نام گرفت.

 

سونامی دیسک گردن در راه است

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، شاید سال ۱۹۷۳ که نخستین تلفن همراه یک کیلوگرمی ساخت شرکت آمریکایی موتورلا به قیمت حدود چهار هزار دلار به بازار آمد، کمتر کسی تصور می کرد که این وسیله ارتباطی روزی جزو ضروری ترین ابزار زندگی مردم شود. وسیله ارتباطی که امروز با مدل های بسیار جذاب و متنوع در دسترس بسیاری از کاربران دنیا قرار گرفته و به جزو جدایی ناپذیر زندگی مردم تبدیل شده است.

اما با شیوع ویروس کرونا در دنیا و شرایط قرنطینه خانگی و همچنین استفاده از شبکه های آموزش مجازی برای دانش آموزان و دانشجویان، کاربرد تلفن همراه و تبلت در بین گروه کودک و نوجوان و همچنین جوانان به شدت افزایش یافته است.

کودکانی که باید در خانه با تبلت یا گوشی با کلاس های درسی خود ارتباط برقرار کنند و گاها اوقات اضافی خود را صرف بازی های موبایلی می کنند.

خانواده هایی که دغدغه درس بچه ها را دارند و بسیاری از آنها نیز اوقات فراغت خود در دنیای مجازی را سپری می کنند و البته بسیاری از جوانانی که امروزه گوشی همراه به همدم و مونسی برای گذران اوقات فراغت آنها تبدیل شده است.

این درحالی است که گفته می شود درصد بالایی از این کاربران، با فرم صحیح و بهداشت استفاده از گوشی همراه و رعایت برخی نکات برای جلوگیری از آسیب های ستون فقرات و گردن آشنایی لازم را ندارند.

استفاده ناصحیح از موبایل و شیوع بیماری دیسک گردن

یک فوق تخصص درد با بیان اینکه، عارضه دیسک گردن یکی از شایع ترین مشکلاتی ناشی از استفاده غیرصحیح از موبایل و تبلت در بین خانواده هاست، به استفاده روزافزون و غیرصحیح از تجهیزات الکترونیکی از جمله گوشی همراه و تبلت به خصوص در بین کودکان و نوجوانان اشاره کرد و نسبت به بروز بیماری فتق (بیرون زدگی) دیسک گردن در آینده نزدیک هشدار داد.

دکتر مجید حیدریان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه، در طول سال های اخیر گوشی های همراه نقش ویژه ای در گذران اوقات فراغت خانواده ها پیدا کرده است، افزود: هر کدام از ما در طول شبانه روز ساعات زیادی را از این وسیله استفاده می کنیم، این درحالی است که فرم صحیح و بهداشت استفاده از این گوشی را آموزش ندیده ایم.

این فوق تخصص درد با اشاره به ورود انواع و اقسام مدل های تلفن به بازار گفت: امروزه شاید کمتر کسی را بتوان یافت که در طول شبانه روز، چندین بار سرگرم بازی، استفاده از شبکه های اجتماعی و نوشتن و خواندن پیام نباشد.

وی اظهار کرد: این درحالی است که بسیاری از کاربران هنگام استفاده از موبایل گردن خود را خم کرده و در این حالت ستون فقرات در وضعیت نامناسبی قرار می گیرد.

عضو انجمن مطالعه درد آمریکا با تاکید بر اینکه، هنگام استفاده از موبایل باید گردن به طور طبیعی با مهره ها در یک خط صاف قرار گیرد، افزود: در حال حاضر گردن بیشتر کابران گوشی در حالت خواندن و نوشتن پیام، بسیار جلوتر از مهره ها قرار می گیرد.

خم شدن سر و فشار تصاعدی به مهره‌های گردن

حیدریان در ادامه با بیان اینکه، سر انسان به طور متوسط بالغ بر ۴ تا ۶ کیلو وزن دارد، تصریح کرد: خم کردن سر و نگاه به پایین برای استفاده از گوشی همراه یا تبلت معادل وزن حداقل چهار تا پنج برابر وزن سر نیرو به مهره های گردن وارد می کند.

وی با ذکر مثالی افزود: هنگامی که سر روی گردن حدود ۱۵ درجه به جلو خم می شود، وزن سر و فشاری که روی مهره های گردن وارد می شود، حدود ۱۲ کیلوگرم است. به دلیل اینکه محور گردن به جلو خم می شود و ما این وزن را به صورت عمودی روی مهره ها احساس نمی کنیم.

این فوق تخصص درد ادامه داد: حال اگر سر به جلوتر خم شود، آن حالتی که ما به طور معمول از گوشی موبایل استفاده می کنیم، حدود ۶۰ درجه سر از محور صفر به جلو خم می شود که در این حالت فشاری که روی ستون فقرات گردن وارد می شود، تا ۲۷ کیلوگرم اضافه می شود، به عبارتی این فشار تقریبا حدود شش برابر وزن اصلی سر می شود.

وی با تاکید بر اینکه، هر ۵ درجه خم کردن گردن، آسیب گردن را به صورت تصاعدی افزایش می دهد، افزود: البته در مراحل ابتدایی این حرکت ناصحیح، عضلات فشار ابتدایی وزن سر را که رو به جلو خم شده را می گیرند و به طور طبیعی تداوم این روند باعث سفت شدن عضلات ناحیه گردن می شود و انقباض و اسپاسم های ناحیه گردن ایجاد می کند و این نخستین علامتی است که بیماران مبتلا به فتق دیسک گردن ناشی از استفاده غلط از گوشی همراه به کلینیک های درد مراجعه می کنند.

این فوق تخصص درد ادامه داد: در این حالت هنگام لمس گردن، بیمار در نقاط عضلانی گردن احساس درد دارد چراکه عضلات گردن سفت و ملتهب شده است.

وی در عین حال بیان کرد: البته در این مرحله اولیه می توان با استفاده از یکسری تمهیدات و روش ها همچون تغییر فرم استفاده از موبایل، وزش گردن و فیزیوتراپی، درمان های دارویی و همچنین استفاده از لیزرهای پرتوان بیمار را درمان کرد.

آسیب به دیسک‌های ستون فقرات

این فوق تخصص درد با تاکید بر اینکه، تکرار استفاده ناصحیح از گوشی های همراه یا تبلت در ساعات زیاد شبانه روز می تواند بسیار مشکل آفرین باشد، گفت:فرم نادرست سر به منظور استفاده از موبایل به تدریج لبه های مهره گردن را دچار ساییدگی می کند و به دیسک های ستون فقرات گردن آسیب وارد می کند.

حیدریان افزود: در نتیجه در مراحل بعدی ما مواجه می شویم با بیماران مبتلا به آرتروز ستون فقرات و التهاب مفصل بین مهره ای ستون فقرات که در این مرحله دردهای بیماران متفاوت می شود.

وی ادامه داد: این بیماران دچار خشکی گردن و همچنین دچار سردردهای ناشی از درگیری مهره ای ستون فقرات شده و در مراحل شدیدتر دچار فتق یا بیرون زدگی دیسک می شوند که این روند منجر به انتقال دردهای عصبی روی گردن به دست ها می شود.

این فوق تخصص درد ادامه داد: در این حالت بیماران به تدریج در گردن سپس در شانه و بازو احساس درد و بی حسی می کنند که این نشان می دهد که دیسکی روی عصب گردن فشار وارد می کند.

 

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نتایج نهایی آزمون سراسری سال 99 اعلام شد.

سازمان سنجش اعلام کرد: در راستای مصوبات ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا مبنی بر اعمال محدودیت در پذیرش حضوری متقاضیان به منظورجلوگیری از شیوع ویروس کرونا و حفظ سلامتی شما و خانواده‌های عزیز، به اطلاع داوطلبان آزمون سراسری سال 1399 می‌رساند سازمان سنجش آموزش کشور ضمن عذرخواهی از داوطلبان گرامی پاسخگویی حضوری نخواهد داشت و به داوطلبان اکیداً توصیه می‌شود درصورتی که درخصوص نتیجه این آزمون سوال و یا درخواستی دارند میتوانند از روشهای ذیل درخواست خود را به این سازمان ارسال و یا سوالات خود را مطرح نمایند:

1- پذیرفته شدگانی که مدعی هستند در انتخاب رشته خود مرتکب اشتباه شده‌اند و تقاضای بررسی کدرشته اولویت بعدی در فرم انتخاب رشته و یا مجوز شرکت در آزمون سال آینده (برای قبولین رشته های دوره روزانه) را دارند می بایست پس از انتشار کارنامه نتایج نهایی (در تاریخ 99/08/15) تقاضای خود را منحصراً بصورت اینترنتی از طریق سیستم پاسخگویی در درگاه اطلاع رسانی این سازمان «با موضوع بررسی اشتباه در انتخاب رشته و تقاضای اولویت بعدی» حداکثر تا تاریخ 99/08/23به این سازمان ارسال نمایند. تقاضاهایی که برای طرح این موضوع از سایر روشها و بعد از تاریخ 99/08/23 به این سازمان واصل شود قابل بررسی و پاسخگویی نخواهد بود. بدیهی است صرفاً مواردی که اشتباه در انتخاب رشته تشخیص داده شود مورد بررسی قرار می گیرد و در سایر موارد لازم است بعد از ثبت نام در کد رشته اعلام شده در دانشگاه یا موسسه محل قبولی از طریق آئین نامه مربوطه اقدام نمایند.

2- باتوجه به عدم پذیرش حضوری متقاضیان به منظورجلوگیری از شیوع ویروس کرونا و در جهت تسریع در بررسی و ثبت درخواستها به صورت الکترونیکی، متقاضیان در صورت داشتن هر گونه سوال و یا اعتراض به مندرجات کارنامه نتایج نهایی (بجز موضوع ذکر شده در بند 1) می توانندحداکثر تا تاریخ 99/08/23 به سیستم پیشخوان خدمات الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس http://darkhast.sanjesh.org مراجعه و درخواست خود را به همراه مستندات لازم ثبت نمایند. پس از ثبت درخواست، برای متقاضی شماره نامه و کدرهگیری از طریق پیام کوتاه ارسال می شود. متقاضیان می توانند پس از دریافت شماره و کدرهگیری از طریق پیام کوتاه، به پرتال رهگیری الکترونیکی مکاتبات به آدرس http://rahgiri.sanjesh.orgوارد و از آخرین وضعیت درخواست خود مطلع شوند. به مواردی که از طریق دیگری و یا بعد از تاریخ 99/08/23 واصل شود به هیچ وجه ترتیب اثر داده نخواهد شد.

3- ضمناً متقاضیان در صورت لزوم می توانند سوال یا سوالات خود را با بخش پاسخگویی اینترنتیسازمان سنجش آموزش کشور و یا در روزها و ساعات اداری با شماره تلفن 42163-021  مطرح نمایند.

 

روز هشتم آبان ماه یاد آور ایثار و جانفشانی نوجوان با ایمانی است که برای زنده ماندن اسلام و مقابله با دشمن متجاوز، در همان روزهای آغازین حملة رژیم بعثی عراق، دست به کار بزرگی زد که بنیانگذار انقلاب او را رهبر خود و دیگران خواند. به همین مناسبت، این روز به نام روز بسیج دانش آموزی نامگذاری شد تا نقش بی بدیل نوجوانان بسیجی در شکل گیری و بقای نظام جمهوری اسلامی، در ذهن ها ماندگار شود.

 

نوجوانان این کشور از همان ابتدای شکل گیری انقلاب با تأسی به الگوهای دینی جاودانی نظیر قاسم بن الحسن، همپای بزرگترها و گاهی پیشتر از آنان، در انجام فعالیت های انقلابی ممتاز بودند. همچنین حضور مؤثر آنان در دفاع 8 ساله بسیار حائز اهمیت است، به گونه ای که مطابق آمار رسمی منتشر شده از شهدای جنگ تحمیلی، آماری بین 33 تا 36 هزار نفر برای شهدای دانش آموز ذکر کرده اند که نشان از حضور پررنگ این طیف سنی در جبهه ها دارد. (شهدای نوجوان کشور، 1394) شهید محمد حسین فهمیده تنها یکی از 33 هزار نوجوانی است که با شور و شعور توأمان، پا به عرصة نبرد گذاشتند تا به دشمن ثابت کنند در هر سنی که باشند، اجازة تجاوز به خاک میهن و تعرض به آرمان های والای اسلامی را نخواهند داد. بسیار شنیده ایم از نوجوانانی که به خاطر کم بودن سن و عدم صدور مجوز برای حضور در جبهه، اقدام به دست کاری شناسنامه های شان می کردند. این اقدامات را نمی توانیم تنها به شور و هیجان مقطع نوجوانی نسبت دهیم و بگوییم که غلیان احساسات در این دوران، سبب انجام این حرکات می شد. اگر این مطلب صحیح بود، چه توجیهی برای تعبیر امام خمینی داشتیم که ایشان در مورد یک نوجوان 12 ساله، از مقام و منزلت رهبری او بر دیگران سخن می گویند؟ در انتساب جایگاه رهبری به یک نوجوان، نمی توان دید عمیق و بصیرت را نادیده گرفت. قطعا باید بدانیم فهم و معرفت در چنین اقدامی دخالت داشته وگرنه جایی برای جان فشانی هایی اینچنین نمی ماند. در این زمینه، مطالعة وصیت نامه های شهدای نوجوان، بسیار راهگشاست. شهید فهمیده در وصیت نامه خود چنین می نویسد:

«هدف من از رفتن به جبهه این است که، اولاً به ندای "هل من ناصر ینصرنی" لبیک گفته باشم و امام عزیز و اسلام را یاری کنم... آرزوی من پیروزی اسلام و ترویج آن در تمام جهان است و امیدوارم که روزی به یاری رزمندگان، تمام ملت های زیر سلطه آزاد شوند... من به جبهه می روم و امید آن دارم که پدر و مادرم ناراحت نباشند، حتی اگر شهید شدم، چون من هدف خود را و راه خود را تعیین کرده ام و امیدوارم که پیروز هم بشوم. پدر و مادر مهربان من! از زحمات چندین ساله شما متشکرم. من عاشق خدا و امام زمان گشته ام و این عشق هرگز با هیچ مانعی از قلب من بیرون نمی رود، تا این که به معشوق خود یعنی «الله» برسم. و بحق که ما می رویم که این حسین زمان و خمینی بت شکن را یاری کنیم و بحق که خداوند به کسانی که در راه او پیکار می کنند پاداش عظیم می بخشد. من برای خدا از مادیات گذشتم و به معنویات فکر کردم، از مال و اموال و پدر و مادر و برادر و خواهر چشم پوشیدم، فقط برای هدفم یعنی الله ...» (فهمیده، 1394)

بسیج که یکی از ثمرات پربرکت انقلاب و به معنای حضور همیشگی همة اقشار مردم به عنوان صاحبان اصلی انقلاب در صحنه های حساس و مورد نیاز است، در طول انقلاب در قالب های مختلفی تشکیل شده و توانسته در سنین مختلف و در مشاغل و فعالیت های گوناگون، افراد مستعد و باانگیزه را به فعالیت های استحکام بخش و موثر ترغیب کند. یکی از این تشکل ها، بسیج دانش آموزی است.

بسیج دانش آموزی محلی برای شکوفا شدن استعدادهای دانش آموزان در زمینه های گوناگون و آماده سازی آنها برای مبارزة همه جانبه با دشمنان انقلاب است. بار سنگین مسئولیت حفظ انقلاب و دستاوردهای آن بر دوش کسانی است که نیروی کافی برای تلاش در جهت رشد و پیشرفت کشور دارند یعنی نوجوانان و جوانان امروز. نوجوانانی که از اتفاقات دوران انقلاب و جنگ هیچ ندیده و متعلق به دورة سی سال پس از آغاز حکومت هستند، قطعا باید با جنس حکومت و ویژگی های آن آشنا شوند. آغاز راه انقلابی گری و آشنایی با مبانی انقلاب، دوران نوجوانی است. اگر نوجوانان در محیط های آموزشی خود که بهترین زمان و مکان برای پیشرفت های فکری و عملی آنهاست، تنها محدود به دانستنی های آموزشی رسمی شوند و عرصه ای برای بروز استعدادها و توانایی های خود در زمینه های مختلف نداشته باشند، تبدیل به انسان هایی بی هدف و ساکن خواهند شد که نه تنها در پیشرفت و اعتلای اسلام و نظام جمهوری اسلامی نقشی نخواهند داشت، بلکه احیانا به واسطظ تبلیغات وسیع نیروهای مخالف و جاذبه های آنها، راهی در مخالفت با آرمان های اسلامی و ارزشی خواهند پیمود.

موقعیت شناسی و درک زمان و مکان از نکات بسیار مهمی است که باید نوجوانان با آن آشنا شوند. در این زمینه ارائة الگوهای ملموس و نزدیک به زمان، بسیار تأثیرگذار خواهد بود. شهید حسین فهمیده به عنوان نوجوانی که زمان و مکان زیست خود را شناخت و توانست با انتخابی از سر آگاهی و بصیرت، راه خود را در پیش بگیرد، یکی از این الگوهاست.

البته نباید از این نکته غفلت شود که رشد همزمان جنبه های آموزشی و پرورشی در فعالیت های بسیج دانش آموزی باید به طور جدی مورد توجه باشد. بسیج نباید محلی برای عرض اندام نیروهای کم سواد یا بی سواد باشد. با توجه به تاکیدات فراوان رهبری در زمینة رشد علم در کشور و مخاطب قرار دادن نوجوانان و جوانان به عنوان طلایه داران این حرکت، لازم است نیروهای بسیجی علاوه بر کسب  آمادگی های مهارتی در زمینه های مورد نیاز، در زمینه ی رشد تحصیلی نیز بیش از دیگران اهتمام و جدیت داشته باشند.

رهبر انقلاب آیت الله خامنه ای خطاب به نوجوانان فرمودند: پیشرفت‌ کشور نیازمند حرکت‌ علمی‌ بسیار قوی‌ است‌ که‌ پایه‌هایش‌ را باید در محیط های‌ دانش‌آموزی‌ ایجاد کرد و به همین‌ دلیل‌ است‌ که‌ «درس‌ خواندن»‌ مهمترین‌ کار دانش‌آموزان‌ و عبادت‌ به شمار می‌آید. (خامنه ای، 1380) ایشان در دیدار نوجوانان دانش آموز، دینداری‌ را بال‌ دوم‌ حرکت‌ و پیشرفت‌ جامعه‌ دانستند و فرمودند: «عزیزان‌ نوجوان‌ و جوان‌ می‌توانند با تعهد به‌ ظواهر دینی،‌ افزایش‌ معرفت‌ دینی‌ و بویژه‌ تقویت‌ ارتباط معنوی‌ با پروردگار، دله ای‌ خود را به‌ نور ایمان‌ و جذبه‌ الهی‌، آباد و روشن‌ و مملو از عشق‌ و امید سازند.» (همان) همچنین توصیه نوجوانان‌ به‌ قرائت‌ قرآن‌، تأمل‌ در معانی‌ آیات‌ این‌ کتاب‌ الهی‌ و نماز، همواره در کلمات مقام معظم رهبری دیده می شود.

منبع : سایت مسجد

نامگذاری هفته وحدت یک اعتقاد و ایمان قلبی است

ما در جمهوری اسلامی این هفته را، یعنی از دوازدهم تا هفدهم [ربیع‌الاوّل] را، به عنوان هفته‌ی وحدت نامگذاری کرده‌ایم. این یک نامگذاری محض نیست، یک حرکت سیاسی و تاکتیکی هم نیست؛ این یک اعتقاد و ایمان قلبی است. جمهوری اسلامی به معنای واقعی کلمه معتقد به لزوم اتّحاد امّت اسلامی است. این [کار] سابقه هم دارد؛ یعنی مخصوص زمان ما و دوران جمهوری اسلامی نیست. مرجع بزرگی مثل مرحوم آیت‌الله بروجردی که مرجع کلّ دنیای شیعه در زمان جوانی ما بود، طرف‌دار جدّی وحدت اسلامی بودند، طرف‌دار جدّی تقریب مذاهب اسلامی بودند؛ با بزرگان علمای دنیای اسلام و اهل سنّت مراوده داشتند، گفتگو داشتند؛ این یک اعتقاد است، یک اعتقاد قلبی و عمیق است. بعضی‌ها تصوّر میکنند یا وانمود میکنند که این یک تاکتیک سیاسی است؛ نه، این جور نیست؛ این یک ایمان قلبی است؛ معتقدیم به این و معتقدیم که خدای متعال این را از ما خواسته است.

از بیانات مقام معظم رهبری

طرح بوم؛ آغازی برای اختیارات کامل مدارس در برنامه ریزی درسی

 

مشاور رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و دبیر برنامه ویژه مدرسه معتقد است این طرح(بوم) آغازی برای اختیارات کامل مدارس در برنامه ریزی درسی است.

طرح «بوم» یا همان برنامه ویژه مدرسه؛ طرحی است که سال 1397 در قالب شیوه‌نامه‌ای به کل مدارس متوسطه اول و دوره دوم ابتدایی ابلاغ شد. به موجب این طرح، مدارس مقاطع یاد شده در طول سال 60 ساعت از زمان آموزش دانش‌آموزان را در اختیار دارند و قرار است این زمان را صرف ارتقای مهارت‌های مختلف کنند تا آموزش صرفا از طریق کتاب‌های درسی رخ ندهد بلکه جنبه مهارتی هم پیدا کند. مدیران مدرسه آزادی کامل دارند تا از ظرفیت‌های بومی و محلی هم استفاده کنند. در حال حاضر به دلیل همه‌گیری کرونا، اجرای این طرح با تغییراتی رو به رو است ولی کلیت آن به جاست.

در همین زمینه روابط عمومی و امور بین الملل سازمان گفتگویی با دکتر عظیم محبی  مشاور رئیس و دبیر برنامه ویژه مدرسه انجام داده که در ادامه می‌خوانید:

*طرح بوم اکنون در چه وضعیتی است؟

ـ آنچه امروزه به عنوان برنامه ویژه مدرسه(بوم) معروف شده، تفسیر راهکار 5- 5 سند تحول و بند 2-13 سند برنامه درسی ملی است. در این راهکار و بند اشاره شده که آموزش و پرورش باید بخشی از زمان آموزش دانش‌آموزان را در اختیار مدارس قرار دهد و مدرسه‌ها در زمینه آشنایی با حرفه‌های مختلف و مهارت‌ها براساس شیوه‌نامه‌ای که سال 1397 نوشته شده است، برنامه‌هایی را تدارک ببینند.

*این طرح درکدام مقاطع تحصیلی اجرا می‌شود؟

در حال حاضر به تمام مدارس متوسطه دوره اول و مدارس دوره دوم ابتدایی ابلاغ شده ولی در آینده نزدیک به دیگر مقاطع تحصیلی نیز ابلاغ خواهد شد. هدف‌مان این است که اول مهر ماه 1400-1401 مدارس مقطع متوسطه دوم، هنرستان ها و دوره اول ابتدایی را هم اضافه کنیم.

*مدارس چگونه این طرح را اجرا می‌کنند؟

هر مدرسه در سال 60 ساعت در اختیار دارد که می‌تواند آن را به صورت هفته‌ای یک ساعت یا جلسات دو ساعته‌ای که دو هفته یک بار برگزار می‌شود، برنامه‌ریزی کند. مدیریت زمان در اختیار خود مدارس است. این جلسات می‌تواند در ساعات رسمی مدارس یا ساعت‌های فوق برنامه برگزار شود.

*آیا برای اجرای این طرح پیشنهادهای خاصی به مدارس داده شده است؟

مدارس اختیار کامل دارند و هر یک متناسب با نیازهای دانش‌آموزان و ویژگی‌های بومی خود، برنامه‌ها و آموزش‌ها را  اجرا خواهند کرد. بر این اساس آنان ابتدا نیازسنجی می‌کنند و بعد برنامه‌ریزی خواهندکرد. مثلا ممکن است مسئولان یک مدرسه متوجه شوند که دانش‌آموزان پرخاشگر شده‌اند یا قدرت مشارکت‌شان پایین است و... در شورای مدرسه تصمیم می‌گیرندکه چه برنامه‌هایی مناسب این دانش‌آموزان است. آن‌ها همچنین به‌راحتی می‌توانند از ظرفیت‌های محلی و بومی هم استفاده کنند. بخش زیادی از برنامه‌ریزی به خلاقیت مدیران بستگی دارد. مثلا ممکن است برخی از مدیران از ظرفیت‌های محله مانند بانک‌ها، شیرینی‌پزی‌ها، کارگاه‌ها دفاتر بورس و ... استفاده کنند و دانش‌آموزان را در این فضاها قرار بدهند.

*آیا از خانواده‌ها هم نظرسنجی می‌شود؟

ـ بله حتما. اصلاً یکی از اهداف مهم این طرح، نیازسنجی از طریق خانواده‌ها و مشارکت آنان و تأکید این طرح بر آموزش‌های مهارتی است.

*در حال حاضر این طرح اجرا می‌شود؟

پیش فرض ما این است که این بخش‌نامه سال 97 به همه‌ی مدارس رفته و طی دو سال برنام‌ریزی‌های لازم برای اجرای آن انجام شده است.

*با توجه به شرایط امسال و همه‌گیری کرونا، چگونه می‌توان این طرح را اجرا کرد؟

طبیعتا به دلیل این شرایط نمی‌توان مدارس را خیلی تحت فشار قرار داد. اگر بخواهند کاری انجام دهند، باید در فضای مجازی باشد. البته نمی‌توان بر این موضوع خیلی هم سختگیری کرد چراکه شرایط، خاص است.

*مدیران و مسئولان مدارس که باید این طرح را اجرا کنند، آیا آموزش‌هایی در این زمینه را دیده اند؟

قطعا. در آسیب شناسی‌هایی که انجام شد، متوجه شدیم مدیران مدارس همچنان نیازمند آموزش هستند و پرسش دیگر در زمینه چگونگی اجرای این طرح بود. به همین دلیل آموزش برای تمام مدیران متوسطه اول و ابتدایی در دستور کار قرار گرفت. قرار اولیه ما این بود که 20 درصد این مدیران در دوره‌های حضوری و کارگاهی آموزش ببینند که به دلیل همه‌گیری کرونا، از آموزش حضوری صرف‌نظر کردیم و قرار شد دوره‌های آموزشی به صورت مجازی برگزار شود که در این شکل، از طریق فیلم آموزشی و معرفی کتاب، اطلاعات مدیران را اتقا می‌دهیم. بر این اساس 60 هزار مدیر مدرسه در سراسر کشور از این آموزش‌ها استفاده می‌کنند. ضمن اینکه سعی می‌کنیم دوره اول ابتدایی را هم در این طرح بگنجانیم. به هر مدیری 24 ساعت ضمن خدمت اختصاص داده‌ایم تا از طریق واحد آموزش وزارتخانه محتواهایی را که در سامانه بارگذاری می‌شود، مطالعه کند و در مرحله بعد، ارزشیابی‌ها از اواخر مهر ماه آغاز می‌شود و تا آبان ماه ادامه خواهد داشت.

* اجرای این طرح در چه مرحله‌ای است؟

کارهای اداری‌ لازم در این زمینه در حال طی شدن است و منتظریم آموزش‌ها را از طریق مجازی، در اختیار معلمان قرار بدهیم.

*از دو سال گذشته که این طرح ابلاغ شده، وضعیت اجرای آن در مدارس چگونه بوده است؟

در دو سال گذشته این بخش‌نامه به استان‌ها ابلاغ شده است. از هر استان 8 مدرسه به انتخاب خودشان مشخص شده است. 4 مدرسه متوسطه اول و 4 مدرسه ابتدایی؛ 2 مدرسه دخترانه و 2 مدرسه پسرانه. این مدرسه‌ها مورد ارزیابی کیفی قرار می‌گیرند و در حال حاضر هم ابزار این ارزیابی را آماده کرده‌ایم. به دلیل کرونا نمی‌توان دوستان را برای مشاهدات عینی به مدارس فرستاد ولی خود استان‌ها ارزیابی می‌کنند و گزارش‌ها را ارایه می‌دهند.

*این ارزیابی‌ها چگونه انجام می‌شود؟

چارچوبی داده‌ایم که هر استان یک گزارش چند صفحه‌ای بدهد تا با مطالعه آن متوجه شویم چه کرده‌اند. ارزشیابی کیفی به صورت روایت‌نگاری و تجربه‌نگاری انجام می‌شود و هر استان تجربیات خود را در سامانه هایی که مشخص کرده‌ایم قرار می‌دهد تا مدارس دیگر هم به آن دسترسی داشته باشند. تلاش‌مان بر این است که ارزیاب‌هایی از تهران هم به استان‌ها بروند. با تحلیل و بررسی گزارش‌ها، نکات مثبت را مشخص می‌کنیم. اگر شیوه‌نامه نیاز به بازنگری داشته باشد، حتما شیوه نامه‌ی تازه‌ای برای سال آینده تدوین خواهیم کرد. چشم اندازمان این است که در یک برنامه 5 ساله اتفاق بیافتد و بتدریج همه آموزش‌ها را ببینند.

*آیا در این آموزش‌ها فضایی هم برای موارد مربوط به کرونا وجود دارد؟

یکی از رویکردهای‌مان استفاده از فضای مجازی در تمام موارد آموزشی است ولی برنامه‌ریزی‌ها به عهده خود مدارس است. نمی‌خواهیم برنامه‌ای را به آنان تحمیل کنیم. البته پیشنهادهایی مانند ارتقای مهارت‌های اجتماعی، تحمل یکدیگر، تاب‌آوری در خانه و ... وجود دارد ولی هر مدرسه با توجه به تجربه‌ها و نیازسنجی‌هایی که انجام می‌دهد، می‌تواند محتواهایی مانند فیلم آماده کند و در کانال خود بگذارد. مثلا می‌توانند از بچه‌ها بخواهند گزارش‌هایی درباره تهیه مواد ضد عفونی کننده و ... بنویسند تا دانش‌آموزان از فرصت ماندن در خانه برای یادگیری مهارت‌های زندگی بیشتر بهره‌مند شوند. امسال به دلیل شرایط کرونایی، مدارس را آزاد گذاشتیم تا به هر شیوه‌ای که صلاح می‌دانند، برنامه‌ریزی کنند ولی کلیت برنامه را مشخص می‌کنیم. در شبکه شاد هم کانالی ایجاد کرده‌ایم تا مدارس تجربه‌های خود را منعکس کنند و از این راه، فضایی برای تبادل تجربیات فراهم شود.

*استقبال مدارس چگونه بوده است؟

بعد از سال‌ها تازه 6 ساعت برنامه‌ریزی را به مدارس سپرده‌ایم و تلاش‌مان این است که کمی به سمت کاهش تمرکز برویم. این آغاز یک حرکت بزرگ است و فعلا در فاز یک هستیم و مدتی زمان می‌برد تا مدارس در جریان کامل امور قرار بگیرند ولی همه آن‌ها آزاد هستند از تمام ظرفیت‌هایی که دارند، استفاده کنند. قرار نیست ما برای مدارس تصمیم‌گیری کنیم. آن‌ها آزادی کامل دارند که از ظرفیت نهادهای محلی و فارغ‌التحصیلان خود بهره‌مند شوند. این طرح در آغاز راه است و مدتی زمان می‌برد تا جا بیافتد ولی در هر حال ما گزارش‌ها را دریافت و مدارس موفق را تشویق می‌کنیم.

لزوم اعتقاد در عصر غیبت

امام جواد علیه السلام می فرماید: «حضرت مهدی علیه السلام بعد از اینکه یادش از خاطره ها محو شد و بیشتر معتقدان به امامتش، از اعتقاد خود برگشتند قیام می کند». شیعیان آن حضرت باید در عصر غیبت، اعتقاد به وجود مبارک آن حضرت، تقوا و دین داری را سرلوحه اعمال خود قرار دهند؛ چرا که امام صادق علیه السلام می فرماید: «صاحب الامر غیبتی خواهد داشت که هر کس در آن دوره بخواهد دین دار بماند، باید سختی هایی را به جان بخرد و دو دستی به دین خود بچسبد».

بریدن از دنیا، پیوستن به دوست

امام رضا علیه السلام می فرماید: «بردباری و چشم به راه گشایش بودن چه زیباست». انتظار کشیدن که از وظایف یاوران امام زمان علیه السلام است، عملی قلبی و درونی است که آثار و برکت های فراوان بیرونی هم دارد. انسان منتظر، همواره بریده از این عالم طبیعت و دنیا به نظر می رسد؛ یعنی گویا در دنیا به صورت نیم خیز نشسته است تا همین که ندای آسمانی به گوشش رسید، از سر سفره جهان برخیزد و خود را به آقایش برساند. انسان منتظر نشانه هایی دارد: پرهیز از گناه، انجام واجبات، داشتن اخلاق الهی و دعوت همیشگی به دین خدا.

انتظار فرج از دیدگاه رهبری

مقام معظم رهبری درباره انتظار فرج و شرایط منتظران می فرماید: «منتظران صاحب الزمان، به منور شدن چشم انداز زندگی بشر و پایان دوران ظلم و تجاوز امید دارند و جنایات ستم و تزویر سردمداران استکبار جهانی، نمی تواند چشمه امید را در دل های آنان خاموش کند. منتظران حجت تردیدی ندارند که روزگار ظلم و طغیان و تجاوز سرانجام به پایان خواهد رسید و قدرت قاهره حق، همه قله های فساد و تعدی را از بین خواهد برد. ما اعتقاد داریم که با ظهور مهدی موعود علیه السلام ، اندیشه و عقول بشری از همیشه خلاق تر خواهد بود و صلح و امنیت کامل در مقیاس جهانی آن به وجود خواهد آمد و ما برای چنین دورانی باید تلاش کنیم تا جهان روز به روز به این عصر آرمانی نزدیک تر شود».

غربت امام عصر

غربت و مظلومیت، رشته ای است پیوسته، از غدیر تا کربلا و از کربلا تا غیبت. آنها که آرزو داشتند در سال دهم هجری، در سایه سار تک درخت وادی جحفه بودند تا با صاحب غدیر بیعت کنند، امروز باید با حجت معبود، مهدی موعود بیعت کنند و هر چه در توان دارند، از یاری امام زمان خود دریغ ندارند؛ چنان که امام علی علیه السلام می فرماید: «خوشا به حال کسی که زمان او (حضرت مهدی علیه السلام ) را درک کند، به دوره او بپیوندد و دوره او را شاهد باشد». نیز ایشان در جایی دیگر می فرماید: «هیچ مرده ای باقی نمی ماند، مگر اینکه شادی ظهور مهدی علیه السلام در قبرش به او می رسد و آنها در قبرهایشان با هم دیدار می کنند و یکدیگر را به قیام قائم علیه السلام بشارت می دهند».

آفات و زیانهای احتمالی در آموزش مجازی در بیان رهبر معظم انقلاب


 در باب آموزش مجازی، یک نکته‌ی دیگر هم وجود دارد و آن، زیانهایی است که احتمالاً در آموزش مجازی وجود دارد. حالا این شبکه‌ی شاد که به وجود آمده، بسیار چیز خوبی است منتها بایست مراقبت کنید تا این موجب این نشود که جوانها وارد فضای بی ‌بند و بار و رهای اینترنت بشوند و سرشان گرم بشود به یک چیزهای دیگری که هم از لحاظ اخلاقی، هم از لحاظ اعتقادی خطرهای بزرگی برای اینها دارد؛ این را باید کاملاً مراقبت بکنید، یعنی پیش‌بینی کنید. البتّه دیروز پریروز در زمینه‌ی فکری که آموزش و پرورش در این زمینه کرده، به من یک گزارشی دادند، منتها باید کار کنید در این زمینه؛ یعنی کاری است که نمیشود رها کرد این را؛ چون بحث به‌اصطلاح اُنس بچّه‌ها با فضای مجازی، محسّناتی دارد، عیوبی هم دارد. یکی از عیوبش این است که گفتم؛ یکی از عیوبش منزوی شدن بچّه‌ها در خانه است؛ وقتی که با این تبلت و مانند اینها آشنا شدند، میروند سرگرم آن کار میشوند و از محیط خانه و خانواده در واقع بتدریج دور میشوند. باید به اینها توجّه کنید و مراقبت کنید. این هم از این [نکته].

 

علّت اصرار نفوذ طواغیتِ عالَم در آموزش و پرورش کشورها


 نکته‌ی پایانی‌ای که من بخواهم عرض بکنم این است که فکر کنیم چرا این ‌قدر طواغیت عالَم و فراعنه‌ی عالَم به فکرند و اصرار دارند که در آموزش و پرورش کشورها نفوذ پیدا کنند؛ روی این یک قدری باید تأمّل کرد. [این نفوذ] گاهی اوقات با سر و صدا مثل سند ۲۰۳۰ است که سر و صدایش دنیا را گرفت که برای همه هم هست. این به معنای نفوذ فرهنگ و سبک زندگی غربی و اهداف غربی در همه‌ی کشورهای دنیا است. چرا؟ به چه دلیل؟ چرا باید یک کشوری مثل کشور ما با این فرهنگ ریشه‌دار و عمیق و فرهنگ الهی و ایمانی، فرهنگ برجسته‌ی درخشان ایرانی تحت تأثیر تعلیمات کسانی که تمدّنشان و فرهنگشان یک چیز جدید و مادّی و غلط و شکست‌خورده است [قرار بگیرد؟] امروز فلسفه‌ِی اجتماعی غرب در خود غرب شکست‌خورده است؛ خب ببینید چه خبر است! آن روزمن راجع به آمریکا گفتم.(۸) در آمریکا از هالیوود تا پنتاگون -یعنی فاصله‌ی هالیوود و پنتاگون را در نظر بگیرید- همه جا فساد هست؛ هم آنجا، هم آنجا، هم بین اینها. چرا بایستی فرهنگ یک کشوری مثل کشور اسلامی ایران و یا کشورهای اسلامی و شاید بعضی کشورهای دیگر در دنیا تحت تأثیر یک سندی قرار بگیرد که آدمهای این تمدّنها، این کشورها، جوامع فاسد و غلط آن را تنظیم کرده‌اند؟ بنابراین به این توجّه داشته باشید که نفوذ آنها و اصرارشان بر نفوذ به خاطر تأثیر آموزش و پرورش است؛ به خاطر این است که اینها کارهایی را که به وسیله‌ی نظامی به‌آسانی نمیتوانند انجام بدهند، به این وسیله میتوانند انجام بدهند؛ یک جایی و در یک مواردی با یک وسیله‌ی عمومی مثل همین سند ۲۰۳۰؛ که متأسّفانه در کشور ما هم به آن توجّه شد، الان هم شنیده‌ام گوشه‌کنار بعضی از اجزای این سند همین‌ طور به وسیله‌ی بعضی آدمهای ناباب یا غافل دارد اجرا میشود و دنبال میشود -و این را خواهش میکنم آقای وزیر به طور جد دنبال کنند- چه مثل  نفوذ در آموزش و پرورشِ بعضی از کشورهای منطقه که ما خبر داریم بی‌ سر و صدا و بدون هیاهو دارند کتابهای درسی را، وضع معلّمین را، آموزشها را [تغییر میدهند،] افرادی را جدا میکنند از بین مجموعه و میبرند در کشورهای خودشان یک چند صباح تربیت میکنند برمیگردانند. در آموزش و پرورش میخواهند نفوذ پیدا کنند. این به نظر من خیلی مهم است. لازم است که یک حسّاسیّتی در زمینه‌ِی نفوذ دشمن همه پیدا کنند، همه [حسّاسیّت] داشته باشند و مراقب باشند. او اصرار دارد به نفوذ؛ شما باید بدانید او چرا اصرار دارد. او با این نفوذ میخواهد مقاصد خودش را، اهداف پلید خودش را عملیّاتی کند و آدمهایی درست کند که مثل او فکر کنند؛ بنابراین فرض کنید او که میخواهد یک کشوری را غارت کند، وقتی در داخل کشور کسانی بودند که با این غارت موافق بودند، با او هم‌فکر بودند، این غارت براحتی و آسانی انجام میگیرد. و به ‌هرحال بایستی به این معنا توجّه کرد.

بیانات در ارتباط تصویری با رؤسا و مدیران آموزش و پرورش (شهریور ماه 1399)

ربیع الاول مزین به دو میلاد فرخنده و ماه نزول برکات الهی است. مسلمین برای برخورداری از رحمت و برکات واسعه الهی این ماه را ارج می‌نهند و به شکرانه حلول آن جامه‌های نیکو می‌پوشند، نماز‌های مستحب به‌جای می‌آورند و انفاق می‌کنند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، امروز چهارشنبه هشتم آبان مصادف است با حلول ماه ربیع‌الاول؛ ماهی پرخیر و برکت که نزد مسلمانان جهان منزلت و جایگاه والایی دارد و به میلاد پربرکت ختم رسل حضرت محمد مصطفی صلوات الله علیه و امام جعفر صادق علیه‌السلام آراسته شده است.

اینک به مهم‌ترین مناسبات و اعمال توصیه شده در این ماه بر اساس کتاب مفاتیح الجنان اشاره می‌شود.

روز هشتم: سال 260 شهادت حضرت عسکری علیه‌السّلام واقع و حضرت صاحب الأمر صلوات‌اللّه‌علیه به امامت نایل شد. زیارت این دو بزرگوار در این روز بسیار مناسب است.

روز نهم: روز عید بزرگ است؛ در روایتی آمده: هرکه در این روز چیزى انفاق کند، گناهانش آمرزیده می‌شود و گفته‌اند: در این روز مستحبّ است: اطعام کردن برادران مؤمن، خشنود کردن ایشان، توسعه دادن در نفقه بر اهل و عیال، و پوشیدن جامه‌هاى نو، شکر و عبادت حق‌تعالى. این روز، روز برطرف شدن غم‌ها و روز بسیار شریفى است و چون روز هشتم ماه شهادت امام عسکری علیه‌السّلام بوده و این روز، روز اول امامت حضرت صاحب الزمان (عج) است، سبب مزید شرافتش خواهد بود.

روز دهم: روز ازدواج رسول خدا (ص) با حضرت خدیجه کبری (ع) است، در حالی که رسول خدا (ص) 25 ساله بود و حضرت خدیجه (ع) 40 ساله؛ به‌همین مناسبت روزه این روز به‌عنوان شکرگزاری مستحب شمرده شده است.

روز دوازدهم: به قول جناب کلینى، و مسعودى، و مشهور بین عامّه، ولادت رسول خدا صلّى اللّه و علیه و آله در این روز بوده و در آن دو رکعت نماز مستحبّ است که در رکعت اول پس از سوره حمد سه مرتبه سوره کافرون و در رکعت دوم سه مرتبه سوره توحید خوانده می‌شود. در این روز رسول خدا صلّى اللّه و علیه و آله به مدینه وارد شده است. در چنین روزى در سال 132 حکومت بنى‌مروان به پایان رسید.

روز چهاردهم: در سال 64 یزید بن معاویه به‌سوى درکات دوزخ شتافت، در کتاب اخبار الدّول آمده است که یزید به بیمارى ذات الجنب در منطقه حوران از دنیا رفت، جنازه پلیدش را به دمشق آوردند و در باب صغیر به خاک سپردند و محل قبرش هم اکنون محّل انباشتن زباله است. سن او در زمان مرگ37  سال بوده و 3 سال و 9 ماه حکومت کرد.

شب هفدهم: طبق روایات مشهور شیعه، شب ولادت حضرت خاتم الانبیاء، رسول اسلام (ص) است. غسل به نیّت روز هفدهم ربیع الاوّل و روزه که برای آن فضیلت بسیار نقل شده، از جمله در روایاتی از ائمّه معصومین (ع) آمده است: کسی که روز هفده ربیع را روزه بدارد، خداوند برای او ثواب روزه یکسال را مقرّر می‌فرماید.

دادن صدقه، احسان کردن و خوشحال کردن مؤمنان و به زیارت مشاهد مشرّفه رفتن و زیارت رسول خدا (ص) از دور و نزدیک از اعمال توصیه‌شده در این روز است. در روایتی از آن حضرت آمده است: هر کس بعد از وفات من، قبرم را زیارت کند مانند کسی است که به هنگام حیاتم به‌سوی من هجرت کرده باشد، اگر نمی‌توانید مرا از نزدیک زیارت کنید، از همان راه دور به‌سوی من سلام بفرستید (که به من می‌رسد).

همچنین زیارت امیر مومنان علی(ع) نیز در این روز مستحب است با همان زیارتی که امام‌صادق (ع) در چنین روزی کنار ضریح شریف آن حضرت وی را زیارت کرد. تکریم، تعظیم و بزرگداشت این روز بسیار به‌جا است، مرحوم «سیّد بن طاووس» در اقبال، در تکریم و تعظیم این روز به‌خاطر ولادت شخص اوّل عالم امکان و سرور همه ممکنات حضرت نبی اکرم (ص) سفارش بسیار کرده است. سزاوار است مسلمانان با برپایی جشن‌ها و تشکیل جلسات، هرچه بیشتر با شخصیّت نبی مکرّم اسلام (ص)، سیره و تاریخ زندگی او آشنا شوند و از آن، برای ساختن جامعه‌ای اسلامی و محمدی بهره کامل بگیرند. همچنین یک‌سال قبل از هجرت رسول خدا (ص) در چنین شبی معراج آن حضرت صورت گرفت.

روز هفدهم: بنا بر مشهور بین علماى امامیّه، روز ولادت با سعادت حضرت خاتم انبیاء محمّد بن عبداللّه صلّى اللّه و علیه و آله و معروف است.

براى آن چند عمل وارد است: اوّل: غسل.
دوم: روزه گرفتن که براى آن فضیلت بسیارى است. روایت شده هرکه این روز را، روزه بدارد، خدا ثواب روزه یک‌سال را براى او بنویسد، و این روز، یکى از چهار روزى است، که در تمام سال به‌فضیلت روزه ممتاز است.
سوم: زیارت حضرت رسول صلّى اللّه و علیه و آله از نزدیک و دور.
چهارم: زیارت امیرالمؤمنین علیه‌السّلام به همان زیارتى که حضرت صادق علیه السّلام زیارت کرده است و به محمّد بن مسلم تعلیم دادند و در باب زیارات خواهد آمد.
پنجم: هنگامی که روز بالا آمد، دو رکعت نماز به‌جا آورد که در هر رکعت، پس از سوره حمد 10 مرتبه سوره قدر و 10 مرتبه سوره توحید بخواند، و بعد از سلام در مصلاّى خود بنشیند، و این دعا را بخواند: اللّهمّ انت حىّ لا تموت [خدایا تو زنده‌اى هستى که هرگز نمیرى] و این دعاى مبسوطى است، چون سندش را منتهى به معصوم ندیدم، مراعات اختصار را مهم‌تر دیدم، هرکه خواهان است، به زاد العماد مراجعه کند.
ششم: لازم است مسلمانان این روز را بزرگ بدارند و تصدّق و خیرات و مؤمنان را مسرور کنند و به زیارت مشاهد مشرّفه بروند.

چند پیشنهاد کاربردی به معلمان برای استفاده از ظرفیت فضای مجازی و تدریس آنلاین

گوشی هوشمند در دسترس‌ترین وسیله بین معلمان و دانش آموزان است؛ این مطلب در نظر دارد چند نکته کاربردی را در این مقطع زمانی "تعطیلی مدارس" برای استفاده از ظرفیت فضای مجازی به منظور تدریس آنلاین به معلمان ارائه دهد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ این روزها کرونا همه چیز را تحت‌الشعاع خود قرار داده، مدارس بیش از یک هفته‌ای است تعطیلند و دانش‌آموزان مجبور به خانه‌نشینی‌!

اگر چه ویروس کرونا تعطیلی ناخواسته و البته طولانی‌مدت مدارس را رقم زده اما این روزها جریان آموزش تعطیل نیست، دانش‌آموزان در خانه هستند اما جریان یادگیری در همان خانه و با روش‌های مختلف در حال پیگیری است از پخش زنده تلویزیونی گرفته تا ابتکار معلمان و مدارس برای استفاده از ظرفیت فضای مجازی.

وزیر آموزش وپرورش هم مدتی قبل گفته بود، اگرچه مدارس تعطیل است اما آموزش تعطیل نیست و حالا مصادیق مختلفی را در فضای مجازی شاهدیم که نشان می‌دهد، معلمان جریان آموزش را تعطیل نکرده‌اند و با ابتکارات مختلف تدریس دروس و وضعیت تحصیلی دانش‌آموزان را رصد می‌کنند.

در این ایام، اهمیت آموزش مجازی و ضرورت فراهم کردن زیرساختهای لازم برای توسعه فرصت آموزش از راه دور و آموزش مجازی دو چندان شده است؛ موضوعی که با توجه به تعطیلات ناخواسته مدارس به دلایلی همچون آلودگی هوا بیش از هر زمان دیگری نیاز به توجه دارد.

در همین باره دکتر فرشته زینی وند نژاد؛ پژوهشگر پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در یادداشتی که در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار داد به بررسی اهمیت آموزش‌های مجازی پرداخته و پیشنهادهای کاربردی و راهگشایی را به معلمان برای استفاده تدریس مجازی موفق ارائه کرده است.

او در بخشی از این یادداشت اشاره می‌کند: بر اساس تحقیقی که در پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش انجام شد،گوشی هوشمند در دسترس‌ترین وسیله در بین معلمان و دانش‌آموزان بود. اتصال به اینترنت با استفاده از گوشی هوشمند برای جستجوی اطلاعات و تمرینات درسی و نیز استفاده ازشبکه‌ها ی اجتماعی بیشترین میزان استفاده را در میان معلمان و دانش آموزان داشت؛ ناگفته نماند نرم‌افزارهایی وجود دارند که امکان تدریس آنلاین یا مدرسه آنلاین یا همان کلاس‌های مجازی را فراهم می‌‌کنند برخی از این نرم‌افزارها رایگان و برخی دیگر مستلزم پرداخت هزینه هستند که می‌توان با استفاده از آن‌ها تدریس یک درس را طراحی کرد.

مشروح یادداشت او و پیشنهادهای کابردی اش برای استفاده از ظرفیت فضای مجازی به منظور تدریس کارآمد را در ادامه میتوانید مطالعه کنید:

این روزها شیوع بیماری کرونا ارزش آموزش‌های غیرحضوری از جمله آموزش‌های الکترونیکی را برجسته کرده است با وجود تعطیلی مدارس  و کلاس‌های رسمی می‌توان از فناوری‌های دیجیتالی موجود برای آموزش دروس مختلف حتی دروس ریاضی و علوم بهره گرفت فناوری‌های دیجیتال می‌تواند شکل‌های متفاوتی داشته باشد از یک ماشین حساب ساده در کلاس درس ریاضی گرفته تا یک پروژکتور و رایانه یا بسیاری از نرم‌افزارهای جدید که در فروشگاه‌های مواد آموزشی وجود دارند.

این یادداشت در نظر دارد چند نکته کاربردی در این مقطع زمانی را بیان کند.

تحقیقی در پژوهشگاه مطالعات آموزش و‌پرورش در سال تحصیلی 97 -98 انجام شد که در آن میزان دسترسی، استفاده، سطح مهارت و چگونگی استفاده از رسانه‌های دیداری، شنیداری و نرم‌افزارهای آموزشی بررسی شد.

علاوه بر این از زبان دانش‌آموزان، معلمان، دبیران ریاضی در دوره دوم ابتدایی و اول متوسطه عوامل مؤثر در استفاده از این ابزارها استخراج و روابط بین این عوامل برای ارائه مدلی برای ارتقا استفاده از این فناوری‌ها آزمون شد.

جالب است بدانید، بر اساس نتایج این تحقیق گوشی هوشمند در دسترس‌ترین وسیله در بین معلمان و دانش آموزان بود. اتصال به اینترنت با استفاده از گوشی هوشمند برای جستجوی اطلاعات و تمرینات درسی و نیز استفاده ازشبکه‌های اجتماعی بیشترین میزان استفاده را در میان معلمان و دانش‌آموزان داشت.

اما در وضعیت فعلی چگونه معلمان می‌توانند از ظرفیت فعلی فناوری‌های دیجیتال استفاده کنند.

 به اثربخشی y outube یا آپارات در جلب‌توجه دانش‌آموزان، جالب‌تر کردن و ارتقا فرآیند کلی یادگیری تأکید شده است. دانش‌آموزان از ابزارهای تهیه فیلم‌های ویدئویی دیجیتالی ساده مثل گوشی‌های هوشمند، دوربین‌های دیجیتالی و نیز دوربین‌های فیلمبرداری با قیمت متوسط، برای ساخت و به اشتراک‌گذاری فیلم‌های ویدئویی استفاده می‌کنند تا فراتر از جامعه محلی خود، با دیگران ارتباط برقرار کنند. 

نباید انتظار داشت دانش‌آموزان ریاضی را با نشستن بیاموزند

در چنین زمان و محیطی نباید انتظار داشت که دانش‌آموزان مفاهیم و فرآیندهای ریاضی را فقط با نشستن و گوش دادن به توضیحات طولانی بیاموزند. 

معلمان ریاضی باید به این مسئله فکر کنند که چگونه می‌توانند تدریس خود را با این فناوری‌ها تطبیق دهند تا تدریسشان مشابه با روشی باشد که آن‌ها یاد می‌گیرند و با خارج از کلاس ارتباط برقرار می‌کنند و چگونه از ابزارها برای کمک به یادگیری ریاضی یا سایر درس‌های دانش‌آموزان استفاده کنند.

چند توصیه  کاربردی به معلمان برای استفاده از ظرفیت فضای مجازی

گزارش ‌ ها حاکی از آن است که بسیاری از معلمان از ارسال مطالب درسی با استفاده از تلگرام و سایر شبکه ‌‌های اجتماعی استفاده  می‌کنند اما در حال حاضر به معلمان و دبیران و افرادی که در استفاده از جئوجبرا یا سایر نرم‌افزارها مهارت دارند توصیه می‌شود که مطالب ریاضی مربوطه را با خروجی‌های GIF یا پویا نمایی در اختیار سایر همکاران و دانش آموزان قرار دهند.

 ممکن است برخی از همکاران از نرم‌افزارهای تولید محتوای الکترونیکی استفاده کنند . خیلی ساده می‌توان از یک نرم‌افزار ضبط صفحه دسکتاپ مثل Camtasia یا هر نرم‌افزار S creen capture دیگری استفاده کرد . این به اشتراک‌گذاری دانش از سوی افراد باصلاحیت نقش مهم منتورینگ افراد کم‌تجربه توسط افراد باتجربه را ایفا می‌کند. در پژوهشی که پیشتر به آن اشاره شد معلمان و دبیران اظهار کردند که بسیاری از تجارب را  به‌ صورت  غیر رسمی از همکاران خود مثلاً با استفاده از تماشای فیلم تدریس آنها در تلگرام به دست آورده‌اند.

اینجاست که دسترسی امن به شبکه مدارس ضروری به نظر میرسد تا دانش‌آموزان و معلمان مدارس مختلف سراسر کشور باهم در ارتباط باشند و به بحث و بررسی در خصوص مباحث درسی بپردازند.

نرم افزارهایی برای امکان تدریس آنلاین

ناگفته نماند نرم‌افزارهایی وجود دارند که امکان تدریس آنلاین یا مدرسه آنلاین یا همان کلاس‌های مجازی را فراهم می‌‌کنند برخی از این نرم‌افزارها رایگان و برخی دیگر مستلزم پرداخت هزینه هستند که می‌توان با استفاده از آن‌ها تدریس یک درس را طراحی کرد.

 هرچند استفاده از برخی از این نرم‌افزارها نیازمند سطح بالاتری از دانش و شایستگی‌های دیجیتال است. از محیط‌هایی که امکان تدریس آنلاین را فراهم می‌کنند می‌توان به نرم‌افزار مودل ( Moodle ) و Edmodo اشاره کرد که مودل به زبان فارسی نیز قابل‌دسترسی است.

برای استفاده از امکانات این محیط‌‌ها « فرادرس »  آموزش‌هایی را تهیه کرده است که با جستجو در اینترنت قابل‌دسترسی هستند. اما پیشنهاد می‌شود که از محیط‌هایی استفاده شود که به زبان فارسی تهیه شده‌اند.

لازم به ذکر است محیط ‌‌‌های مدرسه آنلاین یا کلاس‌های مجازی نیز به زبان فارسی در کشور ما طراحی شده است که در حال حاضر به خاطر شیوع ویروس کرونا به‌صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است که https://www.skyroom.online/ یکی از این موارد است .ضمناً https://www.adobeconnect.ir/ نیز می‌تواند توسط همکاران برای ارائه کلاس ‌‌های مجازی به کار رود.

به والدین محترم نیز توصیه می‌شود که با نظارت خود حداقل زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را برای برقراری ارتباط دانش‌آموز با معلم خود فراهم کنند. گذر از این بحران هم کاری و مشارکت کارشناسان، معلمان و دانش آموزان سراسر کشور را می‌طلبد.

شاخصه های مؤمن واقعی در کلام زین العابدین  (ع)
واقعه کربلا باهمه شور حماسی ، وفا و صفا و ایمان خالص گرچه در عصر عاشورا ظاهرا به پایان آمد. اما مأموریت حضرت سجاد( ع ) وزینب کبری ( س ) از آن زمان آغاز شد،از رسالت های سترگ حضرت سیدالساجدین( ع )علاوه برافشاگری های بیدارکننده علیه یزیدیان وبنی امیه که چهره واقعی خودرازیرپرده ریا،حیله و نیرنگ و حتی مقدس مآبی،مخفی می ‌داشتند،تبلیغ مکتبى یعنى فراخوانى آشکار مردم به خدا وارزشهاى الهی بود که وحى نیز مردم را بدانها دعوت کرده است.

کریم دلفانی/ محقق و پژوهشگر حوزه علمیه در یادداشتی به مناسبت سالروز شهادت امام زین العابدین(ع) آورده است؛ کرسی های اخلاقی زینت عبادت کنندگان در مسجد النبی شخصیت هایی را تربیت نمود که بعدها هر کدامشان زبان گویای تشیع در ترویج رسالت حقیقی پیامبر اسلام و اهلبیت علیهم السلام شدند.

اینک به مناسبت ایام حزن واندوه آل الله و سالروزشهادت آن امام همام روایتی نورانی از امام چهارم که نیاز امروز و فردای هر پیرو مکتب اهل بیت علیهم السلام  است را با ذکر چند نمونه تقدیم نموده ، ثواب عمل به این کلام  نورانی را به روح شهدای دشت نینوا و دیگر شهیدان مکتب حسینی تقدیم می کنیم.

*نشانه های مومن

حضرت سجاد "ع" می فرمایند؛ عَلَامَاتُ الْمُؤْمِنِ خَمْسٌ الْوَرَعُ‌ فِی‌الْخَلْوَهًْ وَالصَّدَقَهًْ فِی الْقِلَّهًْ وَالصَّبْرُعِنْدَالْمُصِیبَهًْ وَالْحِلْمُ عِنْدَ الْغَضَبِ وَ الصِّدْقُ عِنْدَ الْخَوْفِ ؛نشانه های مومن پنج چیزاست،گناه نکردن در تنهایی،صدقه دادن هنگام تنگ دستی،صبر درمصایب و ناگواریها، برد باری هنگام عصبانیت،راست گویی هنگام ترس./ بحارالانوار ج‌64 ص293

اگر نوع بشربه این توصیه های امام سجادعلیه السلام توجه کند،جامعه دیگر شاهد ناهنجاریهای جورواجور امروزی نخواهد بود. در واقع این پنج جمله حضرت زین العابدین علیه السلام درس خوب زیستن و برنامه زندگی به سبک اهلبیت علیهم السلام است و چه بسیار مومنانی بودند و هستند که با انتخاب این سبک زندگی، منشا خدمات گوناگون به جامعه پیرامون خود شده اند.

*گناه نکردن در تنهایی

امام سجاد در بیان اولین ویژگی و نشانه مومن می فرمایند؛ " الْوَرَعُ‌ فِی‌ الْخَلْوَهًْ "یعنی؛ گناه نکردن در تنهایی.  

«گناه» عملی است که با اراده و رضایت الهی در تضاد است، حال ممکن است برخی علنی مرتکب گناه نشوند مثلا به نامحر نگاه نکنند یا نعوذ بالله شرب خمر نکنند  که کار خوبی است،اما اگر کسی در تنهایی بین خود و خدای خود برای او زمینه گناه به وجو آمد و به خاطر حفظ حریم الهی گناه نکرد در واقع دارای ایمان قوی و در زمره مومنان است.  

*صدقه دادن هنگام تنگ دستی

" وَ الصَّدَقَهًْ فِی الْقِلَّهًْ " امام سجاد علیه السلام دومین نشانه مومن را صدقه دادن هنگام تنگ دستی می داند، در فضایل و کاربردهای معنوی صدقه،آیات وروایات و دستورالعمل های فراوانی داریم اما حضرت در این فراز ازروایت برصدقه هنگام تنگ دستی تاکید دارند.  

وقتی مؤمن تنگدست است،به مقدارتوانش در راه خدا انفاق می‌کند وصدقه می‌دهد این گویای وابستگی مؤمن به خدا است. چون آن کسی که دستش خالی نیست اگر مقداری نیز کمک کند خوب است، امّا خیلی هنر نکرده است. چرا؟ چون دستش پر است. و چیزی از او کم نمی‌شود ،اما اگر در تنگ دستی کمک کرد خداوند به اضعف مضاعف برایش جبران می کند.

*خاطره ای از آیت الله العظمی گلپایگانی(ره)

نقل است مرجع بزرگوار شیعه مر حوم آیت الله العظمی گلپایگانی هنگام تحصیل وضع خوبی نداشت و به شدت گرفتار و بدهکار شده بود. روزی به کریمه اهل بیت علیهم السلام متوسل شد و از حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها خواست برایش دعا کند تا مشکل حل شود.

چند روز بعد وقتی به طرف حرم می رفت، یک آقایی به او گفت؛ سید سلام! ومبلغ یک تومن به ایشان داد. مرحوم آیت الله گلپایگانی می فرمایند؛خوشحال شدم با یک حساب سرانگشتی بدهی ها را میدادم و چیزی هم برای بچه ها تهیه می کردم ،زیرا یک تومن آن زمان پول خوبی بود به گونه ای که چهل تخم مرغ یک ریال بود! در این هنگام یک آقایی سلام کرد وگفت؛ به من کمک کن ! پنج ریال به اودادم دعا کرد و گفت؛به خدا قسم چند شبانه روزاست بچه های من چیزی نخورده اند،خیلی ناراحت شدم با خودم گفتم، گرچه تنگ دستم ولی به لطف خدا وعنایت اما م زمان "عج" بچه های من گرسنه نخوابیده اند،پنج ریال باقی مانده را هم به او دادم و از آن به بعد بود که ابواب رحمت الهی یکی پس از دیگری بر من باز می شد و حتی فهم و استعداد و درس خواندنم نیز متفاوت شد.  

*صبر هنگام مصیبت

" وَ الصَّبْرُ عِنْدَ الْمُصِیبَهًْ " این کلام نورانی امامی است که بزرگترین و سخت ترین مصیبت ها را در کربلا و شام نظاره گر بوده است و فرمودند: "إنَّ عَمَّتی زَینَبَ مَعَ تِلکَ المَصائبَ و المِحَنِ النّازِلَةِ بِها فی طَرِیقِنا إلَى الشّامِ ما تَرَکَتْ [تَهَجُّدَها] لِلَیلَةٍ" عمّه ام زینب، با وجود همه مصیبت ها و رنج هایى که در مسیرمان به سوى شام به او روى آورد، حتّى یک شب اقامه نماز شب را ترک نکرد. / وفیات الأئمة ، صفحه441 .

بنابر این صبر در مقابل از دست دادن عزیرانی مانند پدر و مادر یا فرزند و برادر گرچه سخت،اما اگر انسان با قرائت آیه استرجاع همه چیز رااز خدا بداند و امانت الهی قلمدا کند نشانه ایمان قوی او به خالق سبحان است.

*بردباری هنگام عصبانیت

" وَ الْحِلْمُ عِنْدَ الْغَضَبِ "؛ بردباری هنگام عصبانیت نیز از دیگر نشانه هایی است که امام سجاد علیه السلام آن رابرای مومنان حقیقی بیان فرموده است، مؤمن هنگام خشم،جلوی خود رامی‌گیرد تاخشم وغضبش افسارگسیخته نباشد،زیرا نتیجه بردباری هنگام عصبانیت به تعبیر امام صادق علیه السلام عزت دارین را به دنبال دارد که فرمود؛«مامِنْ عَبْدٍ کظَمَ غَیظاً الّا زادَهُ اللَّهُ عَزَّوَجَلَّ عِزّاً فی الدُّنْیا وَالآخِرَةِ» اصول کافى- جلد 2- صفحه 110.

 بنده ای نیست که خشم خود را فرو برد مگر اینکه خدای متعال بر عزّت او در دنیا و آخرت بیفزاید.

*راستگویی هنگام ترس است

وَ الصِّدْقُ عِنْدَ الْخَوْفِ؛ پنجمین وآخرین توصیه ای که امام سجاد علیه السلام از آن به عنوان نشانه مومن یاد می کند راستگویی هنگام ترس است، مومن زمانی می تواند ایمان حقیقی داشته باشد که در هر حال صداقت داشته باشد، زیرا منشا دروغ دو چیز است یا برای به دست آوردن سود است یا دفع ضرر، حال امام سجاد می فرمایند؛ مومن واقعی کسی است هنگام خوف از ضرر هم راست بگوید و مثلا برای به دست آوردن سود به مشتری دروغ نگوید.

جلسه شورای برنامه ریزی برگزار گردید

روز چهارشنبه شانزدهم مهرماه جلسه شورای برنامه ریزی با حضور اعضای دفتر مرکزی برگزار گردید در این نشست مصوبات جلسه قبل پیگیری گردید و پیشنهاداتی نیز به تصویب رسید