اخبار دفتر مرکزی اخبار دفتر مرکزی

برگزاری جلسه فصلی مدیران مدارس شهرتهران

جلسه فصلی مدیران مدارس جامعه تعلیمات اسلامی شهر تهران و ری روز یکشنبه 6 خرداد در مجتمع محبان الحسین (ع) برگزار می گردد. با توجه به برنامه ریزی ها ی انجام شده این جلسه راس ساعت 5 بعد از ظهر شروع می گردد و در ابتدا مدیریت محترم مجتمع جناب آقای ابطحی و همکاران ایشان از عمده فعالیت های خود گزارش خواهند داد.همچنین در این جلسه جناب آقای دکتر متین فر در مورد سواد رسانه ای سخنرانی خواهند نمود. این برنامه با اقامه نماز و صرف افطار پایان می پذیرد.

حضور فعال و ارزشمند دانش آموزان قرانی مدارس جامعه تعلیمات اسلامی در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

ماه مبارک رمضان در پیش است و عطر نسیم آن در کوچه ها در معابر ومساجد جاری است . عطر نسیم سحر گهان همراه با صلای دعای سحر ؛ روزهای روزه داری و غروب افطار. یک ماه روزه داری در پیش است و آنچه بیش از همه بدان سفارش شده است قرائت  و تدبر درقرآن است.از همین رو روزانه قرآن بصورت جزء خوانی قرائت می گردد. از دیگر برنامه هایی که بصورت سالانه در ایام ماه مبارک انجام می گیرد برگزاری نمایشگاه بین المللی قرآن است که در ایام ماه مبارک رمضان همه دست اندر کاران قرآنی به نحوی در این همایش بزرگ، آخرین دستاوردهای قرآنی خود را چه در زمینه نرم افزاری و چه در زمینه سخت افزاری به نمایش می گذارند. امسال در ایام ماه مبارک رمضان مدارس جامعه تعلیمات اسلامی در 2 غرفه و در 20 شب آخرین فعالیت های خود را به نمایش خواهند گذاشت.

تصاویر پژوهش های دانش آموزی دبیرستان نرگس

تصاویر برگزاری اعیاد شعبانیه در مدارس

دعوت از جناب آقای خواجوی استاد ممتاز قرآن

جناب آقای محمد خواجوی از دانش آموختگان مدارس جامعه تعلیمات اسلامی روز سه شنبه در دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی حضور داشتند ایشان که در ایام تحصیل در دبستان جعفری اسلامی محصل بودند از خاطرات دوران تحصیل خود در مدرسه جعفری اسلامی بیان نمودند. جناب آقای خواجوی که یکی از اساتید موفق و بنام قرآن می باشد پایه گذار دارالقرآن در کشور می باشند. ایشان ضمن بیان نظرات خود پیرامون سبک زندگی قرآنی از اهمیت تربیت قرآنی افراد در زمان کودکی سخن گفتند و زمان طفولیت و کودکی را زمان مناسبی برای تاثیر پذیری یک فرد دانستند که در این زمان هر آنچه کودک بیاموزد تاثیر آن برای همیشه در ذهن فرد خواهد ماند. در ادامه استاد خواجوی نسبت به شیوه تدریس قرآن در مدارس رهنمون هایی را بیان نمودند.

برگزاری مسابقات دو ومیدانی در ورزشگاه شهید شیرودی

روز دوشنبه دهم اردیبهشت ورزشگاه شهید شیرودی شاهد شور و هیجان وصف ناشدنی از حضور دانش آموزان مدارس جامعه تعلیمات اسلامی شهر تهران بود.برگزاری مسابقات دوومیدانی بین دانش آموزان و بهره مندی از فضای پر طراوت صبحگاهی و همچنین استفاده از فضای ورزشگاهی و حرفه ای شهید شیرودی از اهداف این مراسم بود. مراسم به صورت رسمی از ساعت 9/30  دقیقه صبح با حضور مدیر عامل جامعه تعلیمات اسلامی جناب آقای دکتر حیدری و معاونت آموزشی و پرورشی دفتر مرکزی آغاز شد و با سخنرانی دکتر حیدری ادامه یافت و سپس مسابقات در ماده دو 100 متر و 400 متر و پرش طول برگزار گردید. در پایان مسابقات نفرات اول تا سوم جوایزی را دریافت نمودند.در این مراسم کارشانس تربیت بدنی منطقه 14 آموزش و پرورش شهر تهران نیز حضور داشتند. این دوره از مسابقات با پیگیری و مسئولیت کارشناس تربیت بدنی جامعه تعلیمات اسلامی جناب آقای فردوسی برگزار شد .فایل تصاویر در آدرس http://www.jte.ir/428 قابل دریافت است


پیام جامعه تعلیمات اسلامی به مناسبت هفته معلم
«قَدْ أَفْلَحَ مَنْ زَكَّاهَا»   « به تحقیق رستگار شد کسی که نفس را تزکیه کرد»   سوره شمس/ آیه 9
«لَقَدْ مَنَّ اللَّهُ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ إِذْ بَعَثَ فِيهِمْ رَسُولًا مِنْ أَنْفُسِهِمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَإِنْ كَانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِي ضَلَالٍ مُبِينٍ»
«به يقين خدا بر مؤمنان منت نهاد [كه] پيامبرى از خودشان در ميان آنان برانگيخت تا آيات خود را بر ايشان بخواند و پاكشان گرداند و كتاب و حكمت به آنان بياموزد قطعا پيش از آن در گمراهى آشكارى بودند»سوره آل عمران/ آیه 164


تعلیم و تربیت رسمی عمومی بستر ساز رشد انسان در ابعاد فردی و اجتماعی ، مادی و معنوی، دنیوی و اخروی، (نفی سکولاریسم) و رشد توسعه متوازن و متعادل ومتعالی در ساحتهای شش گانه تربیت یعنی، تربیت دینی، تربیت علمی، تربیت اقتصادی، تربیت هنری، تربیت بدنی، تربیت سیاسی می باشد. که نمایانگر اعتدال که دکترین اسلام می باشد، شده است.
آموزش و پرورش با رویکرد اثبات گرانه، خود را موظف و متعهد به فرآیند تغییر رفتار مطلوب از دوره ابتدایی تا دوره متوسطه می داند. فرآیند یاددهی - یادگیری  فصل ممیز انسان با حیوان است. یادگیری پدیده ای مادام العمر و فراتر از مدرسه و دانشگاه می باشد.(تنوع محیط های یادگیری) تا به این منظور گستردگی و حیاتی بودن تعلیم و تربیت بیشتر احساس شود.
تحقیقاً تمرکز بر سند تحول بنیادین به عنوان محور ارتقاء کیفیت، توجه خاص به بنیان خانواده، مشارکت پذیری ومشارکت جویی، زمینه سازی برای ایجاد وفاق حداکثری ، آینده اندیشی و آینده پژوهی و آینده نگری، حمایت از ایده های نو و نظریه های بومی، بستر سازی و تسهیل حضور گسترده و پرنشاط مدیران و معلمان، برای دستیابی به سیاستها و راهبردهای کلان آموزش و پرورش حائز اهمیت می باشد.
پرواضح است یکی از نظام های مؤثر و موفق در روشهای تربیتی ارائه الگو می باشد. قرآن کریم اسوه و الگو و نمونه های عینی انسانهای به کمال رسیده را معرفی می نماید که در رأس همه آنها رسول گرامی اسلامصلی الله و علیه و آله و سلم، به عنوان بهترین سرمشق و بهترین اسوه و الگو قرار گرفته است.
« لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ »
« قطعا براى شما در [اقتدا به] رسول خدا سرمشقى نيكوست.»                   سوره احزاب / آیه 21
یکی از مصادیق عملی در موقعیتهای تاریخ و جامعه که فرا راه آدمی گذارده شده و در دوره انقلاب اسلامی درخشیده، استاد شهید مطهریرحمه الله علیه، می باشد که به همین منظور سالروز شهادت این اسوه را روز معلم نامگذاری نموده اند. 
سپاسگزار معلمی هستیم که اندیشیدن را به دانش آموزان می آموزد نه اندیشه ها را.
« وَآخِرُ دَعْوَاهُمْ أَنِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ»
« و پايان نيايش آنان اين است كه الحمد لله رب العالمين (ستايش ويژه پروردگار جهانيان است).»

                                                                                                 سوره یونس/ آیه 10
 

دیدار با دکتر بهمن آبادی 

روز چهارشنبه 29 فروردین آقای ایمانی مسئول دانش آموختگان به همراه آقای جوانشیر معاونت آموزشی دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی در دانشگاه صنعتی شریف با آقای بهمن‌آبادی دیدار کردند. آقای بهمن آبادی که از دانش آموختگان مدارس جامعه تعلیمات اسلامی است به بیان خاطرات از دوران تحصیل خود پرداختند ایشان ضمن بیان نکات تحصیلی و آموزشی از فضای تربیتی و آموزشی مدرسه خود به خوبی و به نیکی یاد کردند و مهم ترین و اثربخش ترین موارد تربیتی را رعایت اخلاق و عامل بودن دبیران دوران تحصیل خود به موازین شرعی و اخلاقی دانستند و نسبت به فراگیر شدن این شاخصه در دیگر مدارس کشور اظهار امید واری نمودند.آقای دکتر بهمن آبادی از دانش آموختگان مدرسه کمال (از مدارس جامعه تعلیمات اسلامی) بوده اند

إِنَّا للّه وإِنّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ

درگذشت صبیه مکرمه جناب آقای حاج محسن پرنیان پور

با نهایت تاسف و تاثر درگذشت صبیه مکرمه جناب آقای حاج محسن پرنیان پور (از اعضای محترم هیئت امناء جامعه تعلیمات اسلامی) را به اطلاع می رساند .دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی ضمن تسلیت به ایشان از خداوند متعال برای آن مرحومه طلب علو درجات و برای بازماندگان صبر و بقای عمر مسئلت دارد.

به نام خداوند بخشنده مهربان

                هَلْ یَسْتَوِی الذینَ یَعْلَمُونَ وَ الذینَ لا یَعْلَمُونَ      (زمر/ آیه 9)

آیا کسانی که می دانند و کسانی که نمی دانند یکسانند.

 

پیام جامعه تعلیمات اسلامی به مناسبت:

 هفتادو پنجمین سالگرد تاسیس جامعه تعلیمات اسلامی

و سی و سومین سالگرد رحلت بنیان گذار جامعه تعلیمات اسلامی

«حاج شیخ عباسعلی اسلامی  سبزواری»

 

گرامی باد هفتادو پنجمین سالگرد تاسیس جامعه تعلیمات اسلامیکه مصادف با روز مبعث نبی مکرم اسلام، رسول خوبی ها، رسول مهر و محبت، صفا و صمیمیت، رفق و مدارا می باشد و یاد و خاطره              شیخ عباسعلی اسلامی بنیانگذار جامعه تعلیمات اسلامیرا گرامی می داریم.

یکی از دغدغه های مهم مرحوم شیخ عباسعلی اسلامی، دغدغه تربیت دینی و اخلاقی، اعتقادی نسل جوان بود. شیخ عباسعلی اسلامی، طبیبی دوار، ‌خطیبی برجسته و توانا، روحانی دلسوز و ارزشمند بود. در واقع جامعه تعلیمات اسلامی، ریشه در جلسات جمعیت پیروان قرآن که با همکاری کسبه متدینین بازار و جمعی از مردم به رهبریت ایشان تشکیل گردید.

اساس کار جمعیت پیروان قرآن و جامعه تعلیمات اسلامی، امربه معروف و نهی از منکر و مبارزه با بی حجابی و بی دینی بود و معتقد بود که هدایت و سعادت را در غیر از قرآن و اهل البیت علیهم السلام نباید جستجو کرد و اعتقاد داشت مدرسه و آموزش و پرورش یکی از ارکان مهم برای هدایت،‌سعادت‌،‌خوشبختی انسان می باشد به همین منظور به فکر تاسیس مدرسه افتاد و اولین مدرسه را تحت عنوان مدرسه جعفری اسلامی در خیابان وحدت اسلامی تهران تاسیس نمود.

موضوع مدرسه سازی و مدرسه داری به جایی رسید که در یک برهه از زمان (‌قبل از انقلاب) 220 مدرسهو حدود 80 هزار دانش آموزدر مدارس جامعه تعلیمات اسلامی مشغول تحصیل بودند و به دنبال تربیت انسان صالح و تربیت شهروند صالح به استناد آیه قرآن ؛

«وَ لَقَدْ کَتَبْنا فِی الزبُور مِنْ بَعْدِ الذِکر اَن الارضَ یَرِثُها عِبادِیَ الصالِحُون»  انبیاء‌/ آیه 5

و مادر زبور پس از تورات نوشته ایم که این زمین رابندگان صالح من به میراث خواهند برد، بودند.

هم اکنون جامعه تعلیمات اسلامی خود را تابع ولایت مطلقه فقیه مفهوماً و مصدقاً یعنی مقام معظم رهبری حضرت آیه الله العظمی امام خامنه ای دام عزه به نیابت از حضرت ولی عصر (عج) پرچم دار نگهبان صراط مستقیم است میداند.و از قرآن و نهج البلاغه و صحیفه سجادیه و دیگر منابع اسلامی به عنوان بزرگترین منابع حکمت عملی حداکثر استفاده را می نماید.

جامعه تعلیمات اسلامی معتقد به گفتمان فرهنگی براساس صلح و صفا ، مهر و محبت ،‌دوستی و تفاهم بین تمام نِحله ها می باشد.جامعه تعلیمات اسلامی خود را ملزم به تمرکز برسند تحول بنیادین به عنوان محور ارتقاء کیفیت،جایگاه مدارس جامعه تعلیمات اسلامی به عنوان کانون اصلی تعلیم و تربیت اسلامی، تاکید بر توسعه متوازن ساحت های شش گانه تعلیم و تربیت رسمی عمومی، توجه  خاص به بنیان خانواده، مشارکت پذیری و مشارکت جویی، زمینه سازی برای ایجاد وفاق حداکثری،آینده اندیشی،‌آینده پژوهی آینده نگری،‌آینده دوری، حمایت از ایده های نو و نظریه های بومی، بستر سازی و تسهیل حضور گسترده پرنشاط مدیران در اجرای برنامه های جامعه تعلیمات اسلامی، ایجاد بستر مناسب برای هم اندیشی و تبادل اطلاعات بین مدیران و کارشناسان جامعه، دستیابی به سیاست ها و راهبردهای کلان آموزش و پرورش می داند.

در پایان مدت اشتغال خودمان را در مدارس جامعه تعلیمات اسلامی،‌یک آزمایش الهی و فرصت برای خدمت به دانش آموزان، همکاران و مردم ارزشمند میهن اسلامی می دانیم .

                                                                                                  وَ اخِرُ دَعْوانا اَنِ الْحَمْدُلله رَبِ العالمین

25 فروردین ماه 1397 مصادف با 27 رجب 1439

بزرگداشت هفتادوپنجمین سالگرد تاسیس جامعه تعلیمات اسلامی توسط دبیرستان جعفری اسلامی

هفتادوپنجمین سالگرد تاسیس جامعه تعلیمات اسلامی به همت مدیریت محترم و کارکنان دبیرستان جعفری اسلامی در تالار محراب برگزار گردید. این مراسم  با حضور مدیران ارشد جامعه تعلیمات اسلامی در روز چهارشنبه  پنجم اردیبهشت برگزار شد.در ابتدای مراسم آقای جهانی پس از عرض خیر مقدم به حاضرین و مدعوین حضار را به استماع سخنان جناب آقای لولاچیان دعوت نمودند . در ادامه آقای لولاچیان ضمن بیان خاطرات خود از دوران تحصیل و نیز بیان تاریخچه تاسیس مدارس جامعه تعلیمات اسلامی همه دانش آموزان را نسبت به قدمت و قداست محل تحصیل خود متذکر شدند و از ایشان در خواست کردند که نتیجه زحمات و کوششهای  شیخ عباسعلی اسلامی را با رعایت اخلاق و ایمان و تحصیل قدر دان باشند.در این مراسم مدیرعامل محترم جامعه تعلیمات اسلامی جناب آقای دکتر حیدری ، جناب آقای دادگستر نیا و جناب آقای جوانشیر معاونت آموزش و پرورشی جامعه و نیز جناب آقای ایمانی مسئول انجمن اولیا و مربیان چامعه حضور داشتند. مراسم با سخنرانی آقای شهاب مرادی که از دانش آموختگان مدرسه جعفری اسلامی است پایان یافت.   

مراسم بزرگداشت هفتادوپنجمین سالروز تاسیس جامعه تعلیمات اسلامی در مدارس دامغان برگزار گردید

روز دوشنبه  سوم اردیبهشت ماه، هفتادوپنجمین سالروز تاسیس جامعه تعلیمات اسلامی در مجتمع تزکیه اسلامی دامغان برگزار گردید در این مراسم که از ساعت 10/30 آغاز گردید بزرگان ،مدیران و کارشناسان جامعه تعلیمات اسلامی حضور داشتند.همچنین در این مراسم دادستان عمومی و انقلاب، فرمانده و رئیس عقیدتی سیاسی انتظامی، مدیر و معاونان آموزش و پرورش، رئیس بانک ملی شعبه مرکزی،اولیا دانش آموزان و دبیران آموزشگاه تزکیه دامغان نیز حضور داشتند

مراسم بزرگداشت هفتادوپنجمین سالگرد جامعه تعلیمات اسلامی در دبیرستان نرگس

 

بسم الله الرحمن الرحیم

در دنیای پیشرفته، معلمی خود یک نوع مدیریت است، این نوع مدیریت را در آموزش و پرورش مدیریت کلاس می نامیم

با عنایت به سازمانهای یادگیرنده در دنیا می توانیم از مدیریت کلاس، با نام مدیریت یادگیری نام ببریم.

 • مدیر یادگیری: آموزش و پرورش را به مدرسه و مدرسه را به کلاس درس تقلیل نمی دهد.بلکه محیط آموزشی برای او بزرگتر از کلاس و مدرسه است .(تنوع محیط های یادگیری)؛
 • مدیریادگیری: زندگی کردن را با دانش آموزان زندگی می کند و در دل این زندگی، ریاضی و علوم و... آموزش می دهد.
 • مدیران یادگیری: تکلیف نمی دهند، بلکه به شوق دانش آموز به نظاره می نشینند؛
 • مدیران یادگیری: صرفا به مغز و عقل دانش آموزان نظر نمی دهند،بلکه به ساحتهای شش گانه دانش آموزان توجه دارند؛
 • مدیران یادگیری: همیشه در کنار خانواده و همراه دانش آموزان هستند نه در برابر آنان؛
 • مدیران یادگیری: به حداکثر نوآوری لحظه ای دانش آموزان و به تفاوتهای فردی دانش آموزان توجه ویژه دارند؛
 • مدیران یادگیری: برای تحقق شعارش برنامه دارند؛
 • مدیران یادگیری: از چشمان دانش آموزان پیامهای زیادی دریافت می کنند
 • مدیران یادگیری: هم به زبان و دهان و هم به زبان بدن دانش آموز توجه خاصی دارند؛
 • مدیران یادگیری: با دانش آموزان هم اندیشی و هم افزایی می کنند و به پرسشو پرسشگری ارج می نهند؛
 • مدیران یادگیری: در مدیریت یاددهی و یادگیری بیش از هر چیز به دنبال خلق شوق و نشاط است؛
 • مدیران یادگیری: به صورت پرسش محوری مباحث خود را بیش می برند؛
 • مدیران یادگیری: بیش از گفتن حس شنوایی مضاعف دارند.

در دنیای جدید معلم یک طرفه و متکلم وحده جای خود را به مدیریت یادگیری داده است

برگزاری مراسم هفتادپنجمین سالروز تاسیس جامعه تعلیمات اسلامی

سرای محله زرگنده روز سه شنبه 21 فروردین 97 شاهد حضور اولیا دانش آموزان دبستان دین و دانش بزرگان و امنای محله و همچنین اعضای محترم دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی بود.ابن مراسم  با عنوان هفتادوپنجمین سالروز  تاسیس جامعه تعلیمات اسلامی به همت مدیریت مدرسه دین و دانش و کادر مدرسه برگزار گردید در ابتدای برنامه ضمن پخش آیاتی از کلام الله مجید و سرود جمهوری اسلامی ایران  آقای دکتر حیدری به ایراد سخن پرداختند و به تشریح عملکرد جامعه ،شکل گیری جامعه و رویکرد آن در تربیت دانش آموزان و نونهالان پرداختند در ادامه مراسم ضمن پخش کلیپی از جامعه تعلیمات اسلامی حضار با چگونگی تاسیس این مجموعه و نیز تاریخچه آن اشنا شدند در این مراسم حاج آقا دادگستر نیا و نیز آقای جوانشیر و خانم جوادزاده حضور داشتند در انتهای برنامه خانم جواد زاده نقطه نظرات خود نسبت به مسائل قرآنی و رویکرد دفتر مرکزی در آموزش قرآن را بیان داشتند.

جلسه در ابتدا با قرائت قرآن مجید آغاز گردید و در ادامه جناب آقای حیدری بابیان یک حدیث همگی را به قناعت و عدم اسراف در همه امور راهنمایی نمودند درادامه با توجه به نزدیک شدن سالگرد هفتادوپنجمین سالروز تاسیس جامعه تعلیمات اسلامی گروهی از دانش آموزان دبستان نرگس به همراه مربیان خود برای پژوهش و تحقیق پیرامون تاریخچه جامعه تعلیمات اسلامی و جمع آوری اطلاعات وپرسش از حاج آقا دادگستر نیا به جلسه پیوستند و در ادامه جلسه، آقای دادگستر نیا ضمن تقدیر و تشکر از این دانش آموزان و ابتکار ایشان درگردآوری اطلاعات برای پژوهش خود حفظ حجاب و تلاش مستمر در یادگیری علوم روز را از ایشان خواستار شدند.در ادامه جناب آقای رضوی که از دانش آموختگان دبستان جعفری اسلامی بودند در جلسه حضور یافتند و به بیان خاطرات خود ازدوران تحصیل خود نمودند ایشان که از شاگردان حاج آقای دادگستر نیا بودند،شاگردی و تلمذ از محضر و کلاس حاج آقا دادگستر نیا در زندگی خود و برادرخود را بسیارموثر دانستند و موفقیت های خود در زندگی را نتیجه راهنماییهای ایشان دانستند.   

هفتادو پنجمین سالروز تاسیس مدارس جامعه تعلیمات اسلامی

همزمان با شب مبعث رسول اکرم (ص) در سال 1322 هجری شمسی مدارس جامعه تعلیمات اسلامی بصورت رسمی آغاز به کار می کند هر چند تا پیش از آن مقدمات احیای این مدارس بصورت غیر رسمی و با تلاشهای مستمر و مجدانه شیخ عباسعلی اسلامی و همراهی متدینین و بازاریان مهیا شده بود اما همزمان با مبعث رسول اکرم (ص) کار خود را آغاز نمود و اکنون در آستانه این روز بزرگ هفتادوپنجمین سالروز بنای این مدارس را گرامی میداریم. به همین مناسبت دبستان دین و دانش در اقدامی به برگزاری گرامی داشت این روز فرخنده نموده است. این مراسم در روز سه شنبه 97/1/21 از ساعت 15/30  الی 17 به آدرس زیر برگزار می گردد.

ظفر - خیابان گوی آبادی - خیابان دلیری - نبش کوچه سرو سرای محله زرگنده