اخبار دفتر مرکزی اخبار دفتر مرکزی

بازدید مدیران جامعه تعلیمات اسلامی از مدارس در حال ساخت

در هفته ای که گذشت مدیران جامعه تعلیمات اسلامی از جمله جناب آقای لولاچیان و دکتر حیدری و حاج آقا دادگستر نیا از مدارس در حال ساخت جامعه تعلیمات اسلامی، احمدیه و رضویه بازدید نمودند در این بازدیداز پیشرفت سازه های مدارس و نیز روند ساخت و مراحل پیشرفت کار مورد بررسی و دقت مدیران قرارگرفت.

برگزاری دوره سواد رسانه ای در دفتر مرکزی

نظر به تفاهم نامه ایجاد شده بین دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی و شورای عالی فرهنگی اجتماعی زنان (شورای عالی انقلاب فرهنگی)در روزهای یکم و هشتم و دهم مرداد ماه کلاسهای سواد رسانه ای ویژه ی معلمین و مربیان سواد رسانه ای در دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی برگزار می گردد. این جلسات ویژه ی معلمین و مربیان مدارس دخترانه می باشد. سرکار خانم دکتر موسوی مدرس این کارگاه های آموزشی می باشد.  

جلسه هیئت مدیره جامعه تعلیمات اسلامی برگزار گردید

روز شنبه 23 تیر ماه جلسه هیئت مدیره با حضور اعضای محترم جلسه برگزار گردید. در ابتدای جلسه که با تلاوت کلام الله مجید آغاز گردید جناب آقای دکتر حیدری مدیر عامل جامعه تعلیمات اسلامی نسبت به فعالیت های صورت گرفته در دو هفته اخیر گزارش خود را ارائه نمودند و پس از آن جلسه با موضوع همایش مشهد و تصمیم گیری و ارائه پیشنهادات پیرامون آن ادامه یافت

دیدار با فرهیختگان دانش آموخته دبیرستان رضویه

روز  سه شنبه 19 تیر ماه در دیداری که با فرهیختگان دانش آموخته دبیرستان رضویه انجام شد دانش آموختگان برجسته دبیرستان رضویه فعالیت های جاری و تحصیلات خود  را عنوان کردند. در این دیدار که جمعی از دانش آموختگان دهه 60 و 70 حضور داشتند در میان آنها متخصصین پزشکی از جمله متخصص پوست، متخصص زنان و زایمان،متخصص داروسازی و دندانپزشک و نیز حقوقدان و وکیل و همچنین متخصص در امر تربیت اسلامی و فلسفه حضور داشتند .در این جلسه بحث و تبادل و نظر پیرامون تاثیر فضای تربیتی دبیرستان رضویه بر پیشرفت علمی دانش آموزان صورت پذیرفت و مقرر گردید که از ظرفیت علمی و تخصصی این فرهیختگان استفاده گردد.

سه مدار فرمانروایی در هزاره سوم

1)    مدار عقل و عقلانیت

          عقل وادارکننده انسان به نیکی

           جهل وادار کننده انسان به شرّ و فساد و ضد عقل است

            صَدیقُ کُلِّ امْرِء عَقْلُهُ وَ عَدُوُّهُ جَهْلُهُ    (امام رضاعلیه السلام)

          أفضَلُ العَقْل مَعرِفَةُ الإنسانِ نَفسَهُ         (امام رضاعلیه السلام)

 

2)    مدار علم و دانایی

آموختن چگونه دانستن

آموختن چگونه بودن

آموختن چگونه زیستن

آموختن چگونه عمل کردن

 

3)    مدار اخلاق و اخلاقیات

          كَمَا أَحْسَنَ اللَّهُ إِلَيْكَ         قصص / 77

         أَكْمَلُ اَلنَّاسِ عَقْلاً أَحْسَنُهُمْ خُلُقاً     امام صادقعلیه السلام

          قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً                   

              قُولُوا لَهُمْ قَوْلًا مَعْرُوفاً

دوره ضمن خدمت مخصوص کارکنان و معلمان ابتدایی مدارس غیر دولتی
@edu_online

در راستای دانش افزایی کارکنان و آموزگاران شاغل در مدارس غیر دولتی و به منظور صدور کارت صلاحیت حرفه ای همه کارکنان و معلمین مقطع ابتدایی در مدارس غیر دولتی ،دوره های آموزشی بدو استخدام و دوره های مرتبط با محتوای آموزشی و پرورشی مقطع ابتدایی برگزار خواهد شد.

افراد ذی نفع جهت ثبت نام از طریق سایت مشارکت های مردمی وزارت متبوع به آدرس ذیل

mosharekatha.ir

از طریق منوی آموزش ضمن خدمت کارکنان غیر دولتی آن سایت اقدام نمایند 

لازم به ذکر است شرکت کارکنان و معلمین شاغل در این مقطع الزامی می باشد.

همايش اختتاميه "عرضه فعاليتهاي قرآني در نمايشگاه بين المللي قرآن " برگزار گرديد

روز گذشته همايش اختتاميه عرضه فعاليتهاي قرآني در نمايشگاه قرآن که در طول ماه مبارک رمضان  مدارس جامعه تعليمات اسلامي در اين نمايشگاه فعاليتهاي خود را عرضه نمودند برگزار گرديد . در اين جلسه کهباحضور بزرگان جامعه تعليمات اسلامي برگزار گرديد مدارس فعال در زمينه قرآني نيز حضور داشتند و از ايشان تقديرشد.اين مراسم در موسسه فرهنگي محراب برگزار گرديد.حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری ریاست محترم هیئت امنا جامعه تعلیمات اسلامی جناب آقای لولاچیان رییس محترم هیئت مدیره جامعه تعلیمات اسلامی و جناب آقای دکتر حیدری مدیرعامل محترم جامعه تعلیمات اسلامی از سخنرانان این همایش بودند.

حضور جناب آقای شفیعی مدرس دانشگاه  در دفتر مرکزی

روزیکشنبه 10 تیرماه استاد شفیعی مهمان دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی بودند. در طی حضور ایشان در دفتر مرکزی ضمن استفاده از تجربیات ایشان ، به سوالات  جناب آقای ایمانی مسئول دانش آموختگان جامعه تعلیمات اسلامی پاسخ دادند. آقای شفیعی که در گذشته از دانش آموزان موفق مدرسه احمدیه و کمال بوده اند ضمن بیان خاطرات خود از  فضای علمی، تربیتی و مذهبی دوران تحصیل خود دانش آموزان مدارس جامعه تعلیمات اسلامی را به استفاده از فرصت تحصیل و تربیت  در این مدارس تشویق نمودند.آقای شفیعی تحصیل در دبیرستان را از بهترین و موثرترین و ماندگار ترین دوران تربیت برای همه دانش آموزان دانستند و از دانش آموزان خواستند که قدر این دوران و دوستان خوب خود را بدانند، که اثرات آن برای همیشه  با ایشان همراه خواهد بود . ایشان ضمن توصیه به پدران و مادران در نظم بخشیدن و کنترل رفتار فرزندان خود بهترین تربیت و موثرترین تربیت دینی را فضای حاکم بر خانواده و منزل معرفی کردند . آقای شفیعی در رشته برق قدرت از دانشگاه فنی تهران فارغ التحصیل شده اند و در بسیاری ازپروژه های فنی و عمرانی در داخل کشور و خارج از کشور مشغول فعالیت هستند. از جمله فعالیت های ایشان دربهسازی و گسترش فضای متبرک آستان قدس رضوی می باشد. همچنین ایشان افتخار حضور فنی و تخصصی در عتبات عالیات کشور عراق منجمله شهر کربلا ، در بهسازی و گسترش این فضای متبرک را دارند.

جلسه هیئت مدیره و مدیران محترم تعاونی مسکن جامعه تعلیمات اسلامی برگزار گردید

روز شنبه جلسه هیئت مدیره دردفتر مرکزی برگزار گردید. این جلسه که همراه با اعضای هیئت مدیره تعاونی مسکن جامعه تعلیمات برگزار شد ضمن پرداختن به مسائل تعاونی مسکن نسبت به حل موضوعات و مسائل مهم این پروژه تصمیماتی اتخاذ گردید.

جلسه شورای برنامه ریزی در دفتر مرکزی برگزار گردید

روز یکشنبه جلسه شورای برنامه ریزی در دفتر مرکزی برگزار گردید در ابتدای جلسه که با قرائت کلام الله مجید آغاز شد جناب آقای دکتر حیدری با بیان یک حدیث از امام جعفر صادق (ع) که در تشریح آیه ای از قرآن می فرمایند " از مردم روی گردان مباش و همه را از نظر علم یکسان بدان" جلسه را ادامه دادند.دکتر حیدری در ادامه با بیان نکاتی ارزشمند به تشریح این حدیث پرداختند و با ارتباط این نکته که هدف عالی جامعه تعلیمات اسلامی کلاس درس و دانش آموزان است اظهار داشتند همه دانش آموزان باید از یک سطح آموزشی برخوردار باشند . در ادامه جلسه مصوبات جلسه قبل پیگیری شد و پیشنهادات جدیدی نیز به تصویب رسید.

جلسه پیرامون بهبود بخشی به اوقات فراغت تابستانی دانش آموزان

جلسه هیئت مدیره در دفتر مرکزی برگزار گردید

روز شنبه جلسه هیئت مدیره جامعه تعلیمات اسلامی با حضور اعضای محترم این هیئت در دفتر مرکزی برگزار گردید.در این جلسه مصوبات نشست قبلی پیگیری شد و همچنین نسبت به مسائل کلان و برنامه های درپیش روی تصمیم گیری شد.

 اوقات فراغت در بیان حجت الاسلام حاج علی اکبری

به گزارش سایت افق‌ها ، حجت الاسلام و المسلمین محمدجواد حاج علی اکبری، با تشریح سبک صحیح اوقات فراغت در دین مبین اسلام اظهار داشت: اوقات فراغت یکی از مسائل مهم و کلیدی در بحث سبک زندگی اسلامی ما محسوب می شود که متأسفانه در حال حاضر با سبک زندگی اسلامی ما فاصله گرفته است.

وی به تأثیر اوقات فراغت سالم در جامعه اشاره و تصریح کرد: امروزه انجام یک اوقات فراغت سالم در تربیت فرزندان و به ویژه قشر جوان و نوجوان ما بسیار تأثیرگذار است؛ اما اگر این تفریحات به سمت منفی کشیده شود به طور قطع مخرب و تهدیدکننده خواهد بود.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری بر برنامه‌ریزی اوقات فراغت تأکید کرد و افزود: مدیریت و برنامه ریزی برای اوقات فراغت و بیکاری یک مسأله ضروری است چرا که خدای متعال نعمت‌هایی را که برای ما قرار داده باید به شکل ارزنده‌ای از آن استفاده کنیم.

وی کار و اوقات فراغت را دو مقوله جدا از هم دانست و اظهار کرد: انسان در زمانی که مشغول انجام یک کار جدی و مهم است به هیچ عنوان به سراغ اوقات فراغت خود نمی‌رود؛ اما زمانی که از محیط کار جدی خود دور شد یک موقعیت خوب برای انجام تفریح و گذر اوقات انجام خواهد داد.

وی به تبیین دیدگاه اسلام درباره مسأله اوقات فراغت پرداخت و خاطرنشان کرد: در دین مبین اسلام اوقات فراغت به عنوان یک ضرورت و نیاز فردی و اجتماعی انسان به رسمیت شناخته شده اما مرزها و قواعد یک فراقت سالم نیز بیان شده است.

نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزی با تأکید بر این که روح و جان انسان نیازمند بهره‌مندی از نعمت‌های حلال الهی است تصریح کرد: خدای متعال نعمت‌های خود را در راستای بهره‌مندی و استفاده همه قرار داد تا انسانی با نشاط، جذاب و متعادل در انجام مسئولیت‌ها و وظایف دینی باشد.

وی با اشاره به سیره زندگی پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) خاطرنشان کرد: اولیای الهی نیز در مواجهه با نعمت الهی در راستای بهره‌مندی و ارتقای روحی و جسمی خود استفاده و نیز مؤمنان را بر استفاده از نعمت‌های حلال الهی سفارش و تأکید می‌کردند.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری با بیان این که تفریحات حرام در کمین جوانان و نوجوانان است، اظهار کرد: متأسفانه اکنون جوانان و نوجوانان ما به تفریحات حرام روی می‌آورند که این یک خطر و تهدید بزرگ برای قشر جوان ما محسوب می شود که خانواده باید این موضوع مهم را کنترل کنند.

وی به امور مهم در زندگی انسان اشاره و تصریح کرد: ساعت مناجات و بندگی با خدا، تفکر و اندیشیدن در خلقت و عالم هستی، تأمین امرار معاش با انجام کار روزانه و مهم‌تر از آن بهره‌مندی از نعمت‌های حلال الهی از مهم‌ترین امور زندگی انسان به شمار می رود.

ایشان ضمن بیان تناسب سرگرمی‌ها با سن و اخلاق افراد تأکید کرد و گفت: بهره‌مندی از لذت‌ها و حلال الهی باید متناسب با خواسته‌ها و اخلاقیات افراد باشد و اگر این گونه نباشد خستگی و بی‌حوصلگی در فرد را به وجود خواهد آورد.

وی به سیمای مؤمن در تقسیم اوقات فراغت و تفریح در دین مبین اسلام اشاره و تصریح کرد: یک اصل مهم و کلیدی در تقسیم اوقات فراغت اصل سلامت است یعنی فراغت انسان مؤمن باید بر پایه سلامت و نیازهای او برنامه‌ریزی شود و باید استمرار در آن نمود داشته باشد.

وی اعتدال در فراغت را یک اصل مهم دانست و تأکید کرد: باید در بهره‌مندی از نعمت ها و حلال های الهی اعتدال و نظم را در اولویت قرار داد که اگر این موضوع کنترل نشود به یقین بی‌حوصلگی و زدگی را در وجود انسان به وجود می‌آورد.

بازدید از زمین اردوگاهی دماوند

روز چهارشنبه 30 خرداد جناب آقای دکتر حیدری به همراه جناب آقای دادگستر نیا از محل زمین اردوگاهی مربوط به جامعه تعلیمات اسلامی در محل دماوند بازدید نمودند

قرار است در این زمین مجموعه فرهنگی و تفریحی با رویکرد تربیتی ومذهبی در آینده ای نزدیک تاسیس گردد.

جلسه هم اندیشی پیرامون همایش مشهد

روز سه شنبه جلسه هم اندیشی برنامه ریزی همایش مشهد در دفتر مرکزی برگزار گردید در این همایش که با حضور مدیر عامل محترم جامعه دکتر حیدری و جناب آقای دادگستر نیا برگزار شد در خصوص هر چه بهتر برگزار شدن همایش مشهد در مرداد ماه سال جاری برنامه ریزی صورت گرفت در این نشست آقای جوانشیر معاونت آموزشی و پرورشی دفتر مرکزی و همچنین آقای ایمانی و همچنین آقای حاتمی و سرکار خانم جواد زاده حضور داشتند .با توجه به رویکرد دفتر مرکزی در خصوص استفاده از نظرات، تجربیات و پیشنهادات مدیران محترم مدارس، آقای بهلولی و آقای کریم پور و نیز خانم سلیمانی در این جلسه نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص هرچه بهتر برگزار شدن همایش مشهد ارائه نمودند.جلسه فوق مصوباتی به همراه داشت که به اطلاع خواهد رسید.

عملیات شیطان در ماه شوال خیلی سنگین است

عملیات شیطان در ماه شوال خیلی سنگین است. حتماً کسالت سحرگاهی و تنبلی در عبادات را احساس کرده‌اید. کسی می‌گفت من از همان روز عید می‌فهمم که شیطان حسابم را رسید! معلوم می‌شود که دست و پای او باز شده است. ماجرای این سنگینی عملیات شیطان این است که می‌گوید هر چه در ماه رمضان به دست آورده‌ایم، یک‌جا از ما می‌گیرد. شیطان در ماه شوال با برنامه‌ریزی سراغ شما می‌آید و شما باید با برنامه‌ریزی در مقابل او بایستید.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری

توصیه برای بالا بردن و بهبود بخشیدن مهارتهای زندگی کودکان

 

1-      مهربان باشید و به دیگران احترام بگذارید

2-      درستکار ، قابل اعتماد و منصف باشید

3-      حسن اعتماد و تحمل را در خود تقویت کنید

4-      به تفاوتهای فردی احترام بگذارید و برای آنها ارزش قائل شوید

5-      قدردان و سپاسگزار باشید

6-      محیط آرامی را در اطراف خود بوجود آورید

7-      شخصیت ثابت و متعادل داشته باشید. اعتدال

8-      مهارتهای حل مساله را آموزش دهید

9-      انتظارات و توقعات باید در حد معقول و منطقی و طبیعی باشد

10-  تفکر توجه به اشخاص

11-  مهارتهای ارتباط با دیگران را بهبود بخشید

12-  به دقت حرف دیگران را گوش کنید (حسن استماع)

13-  در عصر اطلاعات و دانایی اولویت اول شنیدن است

14-  در مورد احساسات تان آزادانه صحبت کنید

15-  رفتار شایسته داشته باشید

16-  فردی معاشرتی باشید

17-  سرزنده و شاداب باشید

18-  از بودن با کودکان لذت ببرید

19-  اشتباهاتی که کودکان انجام می دهند آنان را درک کنید

20-  فیدبکهای منفی را علنی نکنید

21-  بچه ها را با اسم صدا بزنید

دیدار با دکتر مقدم از دانش آموختگان دبیرستان کمال

روز گذشته (سه شنبه)‌ در دیداری که با دکتر مقدم در دانشگاه تربیت مدرس انجام گرفت مباحث و مسائل مختلفی مورد گفتگو قرارگرفت. دکتر مقدم که از دانش آموختگان مدارس جامعه تعلیمات اسلامی و در دبیرستان کمال دوران تحصیل متوسطه را به پایان رسانده است با درجه دانشیاری در این دانشگاه مشغول به فعالیت است . ایشان از اعضای موسس و فعال انجمن رباتیک ایران می باشند و نیز در زمینه طرح ها و نوآوری های علمی و کاربردی که می تواند در عرصه صنعت و پزشکی مورد استفاده قرار گیرد فعالیت های چشمگیری داشته اند .دکتر مقدم با توجه به تجربیات و سوابق علمی و آموزشی خود در عرصه رشته مکانیک و رباتیک آمادگی خود را برای همکاری بیش از پیش با مجموعه جامعه تعلیمات اسلامی اعلام نمودند. 

پیام تبریک جامعه تعلیمات اسلامی به مناسبت عید سعید فطر

قال رسول الله (ص):

زَینُوا العیدینِ بِا لتَهلیلِ و التکبیرِ وَ التحمیدِ و التقدیسِ

عید فطر و قربان را با گفتن ذکر «لا اله الا الله، الله اکبر ،‌الحمدلله و سبحان الله» زینت بخشید.

صبح نشاط دم زد، فیض سحر مبارک              عیش صبوح مستان، بر یکدیگر مبارک

عید گشاد ابرو،‌بر بست رخت روزه                   این را حضر خجسته،‌آن را سفر مبارک

               تیغ هلال شوال،‌باز افق علم شد                         ماه صیام بشکست،‌فتح و ظفر مبارک     (مغفور لاهیجی)

 

 شانه به شانه صف می کشند. دست های نیاز که به سمت آسمان بلند می شود، زمزمه «اللهم اهل الکبریاء‌و العظمه و اَهل الجود و الجبروت » اوج می گیرد،‌احساس می کنی پاهایت از زمین خاکی جدا شده است و در فضای دیگری سیر می کنی،‌فضای خلوص،‌تسلیم و تقوا.

این حس پاداش یک ماه روزه داری خالصانه پرهیزکاران است که نصیب مومنان حقیقی می شود. شیرینی که به دهان می بری و کامت را در روز عید شیرین می گردد،‌نشانه این است که در بقیه ایام سال نیز باید به شیرینی ها،‌خوبی ها و خلوص رمضان وفادار بمانی، اجازه ندهی تلخی گناهان ریز و درشت،‌دامن زندگی و ثانیه هایت را بگیرد. خوب بودن فقط مختص یک ماه نیست،‌خوب بودن را در سراسر زندگی به همراه داشته باشیم.

عید فطر، جشن تولد فطرت است، فطرتی که از غبارها و زنگارها پاک شده و اکنون در زیباترین شکل خود خودنمایی می کند. به خودم می اندیشم، من کجا و مهیمانی خدا کجا؟

غبار جهل و سیاهی گناه،‌قلبم را آلوده کرده است و خریداری برای این قلب زنگار گرفته نمی یابم به خدایم می اندیشم که سراسر لطف است و مهربانترین مهربانان،‌غفار است و بنده نواز.

 عید فطر، روز شکر گذاری از حق تعالی است که در ظلمت جسم،  چراغ روشن فطرت را نهاد تا همیشه پرتو افشان باشد و حیات بخش.

میزبانت دلت را نورانی و لطیف ساخته و زنجیرهای شیطانی  را از دست و پایت گشوده است. اکنون زمان آن رسیده که با همه  هم کیشانت  که همچون تو پذیرایی شده اند، اجتماعی بزرگ و بس نیرومند بسازید، آن طور که تمام دشمنان را مرعوب خویش گردانید.

عید فطر، روز دریافت جوایز و پاداش است، جوایزی آسمانی وپاداش هایی از جنس رستگاری.

 عید فطر عیدی است که زمین و زمان غرق شادی و سرورند.

به فرمایش مولای متقیان علی علیه السلام عید فطر روزی است شبیه قیامت و در خطبه ها چنین فرمودند:

ای مردم : امروز،‌روزی است که در آن به نیکو کاران پاداش داده می شود و بدکاران در آن زیان             می کنند. امروزشبیه ترین روزها به قیامت شماست. با بیرون آمدن از خانه هایتان به مصلی،‌از  بیرون آمدن از گورها و رفتن به پیشگاه خداوند یاد کنید، و از توقف و ایستادن در محل نماز،‌وقوف خود در برابر خدا را به یاد آورید و ازبازگشت به خانه هایتان،‌بازگشت خود را به جهنم و بهشت به یاد آرید.

از سخنان معصومین (علیهم السلام)نیز چنین استفاده می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است        و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت            و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت طلبد.

امام سجاد (علیه السلام)به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر می فرمایند:

پروردگارا بر محمد و آل محمد (ص)درود بفرست و مصیبت ما را در این ماه رمضان جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است، که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشویی و بر ما ببخشایی گناهانی را که در پنهان و آشکار انجام دادیم...

جامعه تعلیمات اسلامی استشمام عطر خوش عید سعید فطر را از پنجره ملکوتی رمضان به مومنان و دلباختگان ولایت تبریک و تهنیت عرض نموده و از درگاه حضرت دوست مسئلت دارد تا خروج از ماه مبارک رمضان را برای ما مقارن خروج از گناهان و معاصی قرار دهد و به ما توفیق دهد تا در زمره کسانی باشیم که حاصل دسترنج یک ماهه خود ( در ماه مبارک رمضان) را استمرار بخشیده و مشمول غفران و رحمت واسعه حضرتش گرداند.

کم کم غروب ماه خدا دیده می شود                                            صد حیف از این بساط که برچیده می شود

              در این بهار رحمت و غفران و مغفرت                                      خوشبخت آنکس است که بخشیده می شود.                                                                                                      

جامعه تعلیمات اسلامی

بیانات مقام معظم رهبری در جمع اساتید و نخبگان دانشگاهی

 برادران عزیز، خواهران عزیز! دانشگاه یک مرکز بسیار مهم است. این را ما از روی باور عمیق و قلبی میگوییم و من استدلال دارم برای این مسئله؛ چرا؟ برای خاطر اینکه یکی از مراکز مهمّ تربیت قوّه‌ِی عاقله‌ی کشور، دانشگاه است؛ تربیت قوّه‌ی عاقله‌ی کشور. و هیچ کشوری بدون وجود یک قوّه‌ی عاقله، قابل اداره و قابل پیشرفت نیست. ببینید، این دو مقدّمه یک نتیجه میدهد و آن این است که یک دانشگاه خوب برای کشور حیاتی است. خب، اساتید در دانشگاه نقش فوق‌العاده‌ای دارند؛ یعنی در این فرایند ساختن و پرورش دادن قوّه‌ی عاقله برای اداره‌ی کشور، استاد یک نقش ویژه‌ای دارد؛ بنابراین جایگاه‌ استادان، بسیار مهم، بسیار عزیز و حسّاس است؛ جایگاه حسّاسی است. اگر دانشگاه بخواهد این نقش را -نقش ایجاد و پرورش قوّه‌ی عاقله‌ی کشور را- درست ایفا کند، یک الزاماتی دارد که باید به این الزامات حتماً توجّه کند. من سه مورد از این الزامات را اینجا یادداشت کرده‌ام که حالا مختصراً درباره‌ی هرکدام صحبت میکنم.

 یکی عبارت است از درگیر شدن با مسائل کشور؛ یعنی دانشگاه خودش را از مسائل کشور جدا نداند و مسائل کشور، چالشهای کشور برای دانشگاه، مسائل واقعی و حقیقی و اصلی باشد.

 دوّم، تربیت فرهنگی و اخلاقی و هویّتی دانشجویان است؛ یعنی فراتر از تعلیم، مسئله‌ی تربیت؛ آن هم با جهت‌گیری اخلاقی و معنوی و تلطیف روحی و دمیدن روح احساس هویّت در مجموعه‌ی جوان دانشجو.

 سوّم، یک صیرورت دائمی در محیط دانشگاه، یک تحوّل مستمر و دائمی در محیط دانشگاه؛ علّت هم این است که اوّلاً همه‌ی نهادهای عالم احتیاج به تحوّل دارند، چون بشر در حال تحوّل و در حال پیشرفت و در حال حرکت است، بنابراین نهادهای بشری همه بایستی در خودشان قدرت تحوّل دائمی را ایجاد کنند و این یک دغدغه‌ای باشد برای آنها؛ ثانیاً دانشگاه ما بی‌رودربایستی غلط بنیان‌گذاری شده، از اوّل غلط بنیان‌گذاری شده؛ این معنایش این نیست که محیط دانشگاه محیط غلطی است یا محیط بدی است؛ نخیر، خوشبختانه دانشگاه ما فراورده‌های بسیار خوب داشته لکن بنای دانشگاه به‌وسیله‌ی آدمهای نامطمئن و با سیاستهای نامطمئن در زمان حکومت طاغوت گذاشته شده و این بنا همچنان وجود دارد: دانشگاه را مبنیّ بر دین‌زدایی بنیان‌گذاری کردند؛ دانشگاه را مبنیّ بر تقلید علمی و نه ابتکار علمی و تولید علم، بنیان‌گذاری کردند؛ دانشگاه این‌جوری بنیان‌گذاری شده و خب بعضی‌ از آثارش هم تا امروز هنوز امتداد دارد. بنابراین یک اصلاح و یک تحوّل و یک صیرورت درونی برای دانشگاه به‌طور مستمر لازم است

قسمتی از بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع اساتید و نخبگان دانشگاهی 20  خرداد 1396