نشر دهنده مطالب نشر دهنده مطالب

 

حاج آقای لولاچیان ریاست محترم هیئت مدیره جامعه تعلیمات اسلامی به مناسبت سی و یکمین سالگرد ارتحال بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی (رحمت الله علیه) و سالروز قیام خونین پانزده خرداد با کارشناسان و کارکنان دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی دیدار کردند.

در این دیدار که در روز شنبه هفدهم خرداد ماه برگزار گردید پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید جناب آقای دکتر حیدری مدیرعامل محترم جامعه تعلیمات اسلامی ضمن خیر مقدم به ریاست محترم هیئت مدیره و عرض تسلیت به ایشان (به مناسبت درگذشت همسر مکرمه ایشان) و آرزوی سلامتی و تندرستی برای ایشان یاد و خاطره امام راحل (رحمت الله علیه) و شهدای قیام پانزده خرداد را گرامی داشتند. سپس جناب آقای لولاچیان ضمن تشکر از پیامهای تسلیت و اظهار همدردی همکاران، از تلاشهای کارشناسان و کارکنان دفتر مرکزی در طی سال گذشته و ایام سپری شده از سال جدید قدردانی کرده و به موضوع نعمت­­های خداوند و وظیفه شکرگزاری انسان پرداختند و توصیه کردند که هم باید قدردان نعمت­های خداوند بود و هم از نعمت­های خداوند به طور صحیح استفاده کرد. در ادامه جلسه آقای جوانشیر از تعدادی از کارشناسان محترم دعوت به عمل آوردند تا گزارش اجمالی خود را پیرامون فعالیت­های حوزه کارشناسی ارائه دهند. ابتدا آقای ایمانی در زمینه اقدامات به عمل آمده در حوزه دانش آموختگان و برگزاری جلسات رؤسای انجمن اولیاء و مربیان تهران و شهرستان­ها توضیحات مبسوطی را بیان کردند. در ادامه آقای نیری پیرامون اقدامات پرورشی به ویژه در حوزه قرآن توضیحاتی ارائه دادند و در پایان آقای فردوسی نیز پیرامون فعالیت­های کارشناسی تربیت بدنی و تولید فیلمهای کوتاه ورزشی برای اجرا در منزل مطالب خود را بیان داشتند.

جلسه مقارن با اذان ظهر با ذکر صلوات خاتمه یافت.

محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در بخش خبری شبکه خبر درباره وضعیت آغاز سال تحصیلی جدید، اظهار کرد: با توجه به اینکه پیش‌بینی دقیق از وضعیت سال تحصیلی آینده نیست، ناگزیر هستیم گزینه‌ها مختلف را مورد بررسی قرار دهیم.

وی ادامه داد: یکی از گزینه‌ها این است که اگر زودتر به شرایط ایمن برسیم و مسؤولان بهداشت اجازه دهند شاید سال تحصیلی را زودتر از موعد همه ساله آغاز کنیم تا زمانی که خطری کسی را تهدید نمی‌کند حداکثر استفاده را ببریم.

حاجی‌میرزایی اضافه کرد: در حال بررسی این امکان هستیم که اگر برای مدت طولانی با  ویروس کرونا مواجه باشیم، چه درس‌هایی را باید الزاماً حضوری برگزار کنیم و چه درس‌هایی را می‌توانیم از طریق بستر مجازی آموزش ارائه کنیم.

وی تصریح کرد: اگر ناگزیر باشیم، شاید زمان حضور دانش‌آموزان را به گونه‌ای پیش‌بینی کنیم یک عده‌ امروز و عده‌ای روز بعد در کلاس حاضر شوند و همه تلاشمان این است که کمترین آسیب متوجه آموزش دانش‌آموزان و تحصیل آنها باشد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه کرونا در اقلیم‌های مختلف، متفاوت عمل کرده و بر همین اساس قضاوت درباره این ویروس هنوز زود است، در عین حال گفت: اینکه امروز مردم دچار بی‌خیالی نسبت به بیماری کرونا شده‌اند، یک آفت بزرگ است.

سعید نمکی روز سه شنبه در نشست کمیته علمی درمان کووید ۱۹ در بیمارستان قلب شهید رجایی افزود: شرایط در مورد ویروس کرونا به هیچ وجه عادی نیست. دو احتمال وجود دارد یا حذف ویروس از طبیعت یا فعال شدن آن، هیچ شواهدی برای مسیر اول نداریم، بنابراین به احتمال زیاد به سمت فعال شدن ویروس می رویم. با ویروس پیچیده ای مواجه هستیم که مدام باید منتظر اتفاقات جدید باشیم.

وی ادامه داد: احتمال ظهور ابعاد جدید این ویروس چموش و خموش وجود دارد. باید برای بدترین شرایط آماده باشیم. پیش بینی من این است که در پاییز با همپوشانی کرونا و آنفلوانزا مواجه می شویم و در این شرایط باید دوباره مدارس و دانشگاهها تعطیل شوند بنابراین بهترین اقدام در مسیر عدالت آموزشی این است که از ظرفیت تابستان که به طور موقت وضعیت بهتری داریم برای آموزش مدارس و دانشگاهها استفاده کنیم

نمکی افزود: اولین کسی بودم که برای بسته شدن مدارس وارد عمل شدم و در این راه ایستادگی کردم و علت اینکه مدارس بسته ماند و این اواخر به صورت فرمالیته و دلبخواهی باز شد ایستادگی ما بود اما چون در پاییز احتمالا با ابعاد جدید این ویروس چموش مواجه می شویم پیشنهاد می کنم از ظرفیت تابستان برای مدلرس مدارس و دانشگاهها استفاده کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: آموزش مجازی که وزارت آموزش و پرورش راه انداخته خوب است اما روستاهایی داریم که اینترنت ندارند و کسی موبایل ندارد، بنابراین استفاده صرف از آموزش مجازی در مسیر عدالت آموزشی نیست. ضمن اینکه در بسیاری از رشته ها مثل پرستاری, مامایی و رشته هایی که آموزش عملی دارند آموزش به شکل مجازی کافی نیست.

نمکی گفت: در شرایط کنونی دو کار را باید انجام دهیم یکی اینکه از ظرفیت تابستان که خاموشی موقت کرونا را داریم استفاده کنیم و البته از ظرفیت آموزش مجازی هم بهره ببریم اقدام مهم دیگر کاهش آسیب پذیری جامعه با افزایش آگاهی عمومی و جلوگیری از بی خیالی است.

 

مدیرکل ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات مردمی آموزش و پرورش درباره نحوه تعیین و پرداخت شهریه مدارس توضیح داد.

زهرا مظفر مدیرکل ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات مردمی آموزش و پرورش  درباره چگونگی تعیین شهریه برای سال تحصیلی آینده بیان کرد: تعیین تکلیف پرداخت هزینه اضافی حین ثبت نام دانش آموزان و تعیین شهریه مطابق روال سال‌های گذشته است به این ترتیب که مطابق آیین‌نامه ثبت نام هیچ هزینه‌ای به جز مبلغی برای بیمه و کتاب دانش‌آموزان نباید از اولیا اخذ شود.

او ادامه داد: برای مدارس غیردولتی و سمپاد هم طبق شهریه مصوب باید هزینه دریافت شود علاوه بر آن تعیین شهریه آموزشی و غیرآموزشی به بعد از مهر موکول خواهد شد، شهریه مدارس سمپاد هم که نصف شهریه مصوب مدارس غیردولتی در نظر گرفته می‌شود.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات مردمی آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه مدارس هیئت امنایی و دولتی به هیچ وجه حق دریافت شهریه ندارند، گفت: در انواع مدارس دولتی این قاعده برقرار است و با توجه به اینکه امکان نام نویسی اینترنتی کتاب درسی به طور فردی هم میسر شده است خانواده‌ها می‌توانند از این طریق برای دریافت کتاب  اقدام کرده و هزینه‌ای هم از این بابت حین ثبت نام پرداخت نکنند.

مظفر تاکید کرد: چنان در حین ثبت‌نام و فعالیت مدرسه خانواده‌ها با مشکلی مواجه شدند با مراجعه به سامانه shekayat.medu.ir به ثبت نام مشکل و اعتراض خود بپردازند تا ظرف مدت یک هفته به آن پاسخ داده شود و پیگیری‌های لازم انجام شود.

او درباره حضور دانش آموزان در مدارس برای رفع اشکال و شرکت در جلسات امتحان گفت: در این بازه زمانی تیم‌های ناظر ما فعالیت خود را دنبال می‌کنند و خانواده‌ها هم مختار هستند تا بیست و هفتم خرداد اگر دانش آموزی نیاز به رفع اشکال داشت او را به مدرسه بفرستند و فقط در این مدت استفاده از سرویس مدرسه به دلیل شرایط موجود و بیماری منع کردیم.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

 

 

سخنگوی آموزش‌ و ‌پرورش شهر تهران گفت: در پایه نهم که دانش‌آموزان بحث انتخاب رشته را دارند و پایه دوازدهم که موضوع امتحان نهایی و گرفتن دیپلم است، مقرر شد آزمون‌ها به شکل حضوری برگزار شود.

مسعود ثقفی سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران در برنامه گفت‌وگوی اجتماعی رادیو گفت‌وگو با موضوع «اپلکیشن شاد و چالش‌های خانواده‌ها»، در پاسخ به این پرسش که «چرا صدای واحدی از ستاد ملی کرونا یا آموزش و پرورش نمی‌شنویم؟»، اظهار کرد: در شرایط کرونا باید به نوعی با روش‌های نوین، آموزش را ادامه می دادیم و بنای ما بر این نبود آموزش را تعطیل کنیم و اتفاقاً در آموزش و پرورش صدای واحدی داشتیم.

وی ادامه داد:  برنامه ما از اول مشخص بود و همان را اعلام و پیگیری کردیم که آموزش‌ها به شکل غیر رسمی و غیر حضوری تا زمان امتحانات ادامه پیدا کند البته در بسیاری از مدارس شهر تهران، آموزش‌ها بسیار فراتر از اپلیکیشن شاد پیشرفت و بسیاری از معلمان به صورت آنلاین از طریق ابزارهای دیگری که در اختیار داشتند، این کار را انجام دادند و آموزش‌ها را رها نکردند.

ثقفی درباره امتحانات دانش‌آموزان توضیح داد: در خصوص امتحانات، روال ما کاملاً مشخص بود و در پایه نهم که دانش‌آموزان بحث انتخاب رشته را دارند و پایه دوازدهم که موضوع امتحان نهایی و گرفتن دیپلم است، مقرر شد آزمون‌ها به شکل حضوری برگزار شود.

سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران افزود: درباره اپلیکیشن «شاد» و آن دسته از دانش‌آموزانی که به هر دلیل دسترسی به آن را نداشتند یعنی ابزار تکنولوژی و امکانات مخابراتی در دسترس آنها نبود، اعلام کردیم دانش‌آموزان حضور پیدا کنند و رفع اشکال صورت گیرد تا برای امتحانات آماده شوند.

وی خاطرنشان کرد: از اول اسفند با پدیده‌ای مواجه شدیم که موجب تعطیلی مدارس شدذ و راهکاری که برای رفع این مشکل و عدم دسترسی به دانش‌آموزان ارائه شد، استفاده از آموزش‌های تلویزیونی و مجازی بود.

ثقفی ادامه داد: با آزمون و خطا با روش آموزش الکترونیکی پیش رفتیم اما قصه اصلی ما مربوط به دانش‌آموزانی بود که دسترسی به اینترنت و فضای اپلیکیشن «شاد» نداشتند و تلاش کردیم برای این دانش‌آموزان، آموزش حضوری داشته باشیم.

وی درباره اینترنتی که وزارت ارتباطات برای بچه‌ها اختصاص داده است، گفت: فکر می‌کنم اپلکیشن «شاد» به گونه‌ای نیست که میزان مصرف اینترنت دانش‌آموزانی را دچار مشکل کند و یا نیاز به حجم بالایی از اینترنت داشته باشد.

سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران افزود: برای آموزش‌ها هم کافی است دانش آموز یک ساعت در روز وارد شبکه شاد شود و بعد از برگزاری آزمون بیرون بیاید.

وی یادآوری کرد: ما نام حضور دانش‌آموز را در مدرسه، بازگشایی مدارس می‌گذاریم، اما همه مدارس را باز نکردیم بلکه برای رفع اشکال بود و در دو پایه نهم و دوازدهم باید در امتحانات حضوری شرکت کنند.

ثقفی افزود: ثبت‌نام سال آینده نیز فقط برای پایه اول ابتدایی که سنجش سلامت دارند، صورت می‌گیرد یعنی ثبت‌نام سایر مقاطع تحصیلی بعد از گذران امسال به صورت خودکار در همان‌ مدرسه انجام می‌شود و نیازی به حضور دانش‌آموز نیست.

وی درباره بعضی صحبت‌ها در مورد بازگشایی مدارس توضیح داد: آماده‌سازی نسبی باید برای دانش‌آموزانی که نیاز به آموزش حضوری داشتند و از راه مجازی نتوانستند مرتبط شوند،‌ انجام می‌شد؛ یعنی تمام این مقدمات برای این کار فراهم شد و فقط برای دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل بود.

 

مقام معظم رهبری (مدظله العالی) : امام زنده است تا پرچم عظمت اسلام بر افراشته است.

نام انقلاب شکوهمند اسلامی ایران همواره با نام رهبر حکیم و قاطع همواره با نام رهبر حکیم و قاطع، حضرت امام خمینی (رحمت الله علیه) عجین شده است. بزرگ مردی که تنها به پشتوانه ایمان، اعتقاد و آزادگی و به مدد محبت همیشه ماندگارش در دل‌های ایرانیان، کاخ حکومت ستم شاهی را ویران کرد و فصل نوینی فراروی تاریخ ایران گشود و به واسطه لطف بیکران الهی، رهبری فرزانه و درس آموخته مکتب امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) سکان هدایت و رهبری ملت آزاده ایران و مسلمانان جهان اسلام را بر عهده گرفته و در پرتوی عنایات حضرت ولی عصر (ارواحناله الفداء) به منزلگاه سعادت هدایت می­ نماید.

قیام خونین پانزده خرداد 1342 نیز نقطه عطفی در شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی ایران است، روزی که جمعی از مردان و زنان انقلابی و ایثارگر جان خویش را در طبق اخلاص نهاده و به تأسی از مولای خود حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) با نثار خون خود سند آزادگی و استقلال مردمان این مرز و بوم را امضاء کردند.

دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی سالگرد ارتحال بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (رحمت الله علیه) و قیام خونین پانزده خرداد را به ملت شریف و متعهد ایران اسلامی و بویژه همکاران محترم و خانواده­ های معزز تسلیت عرض نموده و از بارگاه خداوند متعالی مسئلت می نماید تا توفیق دستیابی به اهداف نورانی تعلیم و تربیت اسلامی نصیب گردد و ما را در راه پاسداشت از آرمان های حضرت امام خمینی (رحمت الله علیه) و شهدای انقلاب اسلامی ایران موفق و مؤید نماید.

 

 

والسلام علی عباد الله الصالحین -  دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی

 

 

در این جلسه که با حضور آقای جوانشیر معاون آموزشی و کارشناسان مریوطه در دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی برگزار گردید.

در این جلسه مشکلات و مسائل آموزشی پرورشی مالی اداری در دوران کرونا مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پیرامون سیاست گذاری ها و راهکارها تبادل نظر به عمل آمد. از مصوابات این ستاد موارد زیر را می توان برشمرد:

1-    پیشنهاد بهره برداری و استفاده مدارس از شبکه شاد، سروش و اپلیکشن کلاس گرام

2-    برگزاری جلسه مشورتی با نمایندگان محترم مدیران تهران و شهرستان ها پیرامون اتخاذ تصمیم در مورد بودجه ریزی مالی در دوران کرونا و حمایت از معلمان و خانواده ها جهت ارائه خدمات و بهره برداری از فضای مجازی

جلسه دوم دوره آنلاین محتواسازی اینترنتی روز دوشنبه دوازدهم خرداد ماه با تدریس دکتر نیرو و مهندس دانشیان برگزار شد.

جلسه دوم دوره آنلاین محتواسازی اینترنتی که به پیشنهاد شرکت کنندگان بصورت جلسات دو ساعته ادامه پیدا خواهد کرد، روز دوشنبه ساعت 14:15 با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز گردید. ابتدا دکتر نیرو توضیحاتی در مورد جلسه اول ارائه دادند و در بخش بعدی مهندس دانشیان ابتدا مباحثی را به صورت تئوری بیان کرده و به معرفی نرم افزار ویدیو اسکرایب و قابلیت های آن پرداختند و در ادامه بصورت عملی آموزش این نرم افزار را ارائه دادند، در پایان دکتر نیرمروری کوتاه بر مباحث مطرح شده در جلسه اول داشتند.

این جلسه ساعت 16:20 دقیقه به پایان رسید.

 

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت دربرابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه استفاده از شبکه «شاد» اجباری نیست، گفت: حدود 63 درصد داوطلبانی که در کنکور شرکت می‌کنند، در خواست شرکت در رشته تجربی را دارند.

 

مسعود شکوهی مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت دربرابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش در برنامه پرسشگر اظهار کرد: نمرات ثبت شده در آموزش مجازی حتما در هدایت تحصیلی نقش دارد؛ هدایت تحصیلی در سال  95 94 بر اساس سند تحول بنیادین اجرا شد و بخش عمده آن به صورت غیرحضوری انجام می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که «چرا بیش از 65 درصد ثبت‌نامی‌های کنکور در رشته تجربی هستند؟»، گفت: در هدایت تحصیلی، عوامل متعددی تأثیرگذار هستند و نقش دارند و به تنهایی وزارت آموزش و پرورش نمی‌تواند کار کند و نیاز به همکاری بخش‌های مختلف و همچنین رسانه است.

شکوهی با بیان اینکه در هدایت تحصیلی انتظاراتی برای تأمین نیاز کار جامعه است، افزود: آموزش و پرورش تلاش‌های بسیار برای توزیع رشته انجام داده است اما خانواده به آینده رشته تحصیلی فرزند توجه می‌کند و این موضوع به تفاوت‌هایی که در ارزش‌گذاری برای شغل‌ها و درآمدها وجود دارد، بر می‌گردد.

وی ادامه داد: برای 680 هزار فرهنگی دوره آموزشی در جهت نحوه دخالت در هدایت تحصیلی برگزار شد؛ ضمن اینکه در هدایت تحصیلی، اولیای دانش آموزان نقش اساسی دارند و در بیش از 46 درصد انتخاب هدایت تحصیلی، خانواده مؤثر است و در این راستا در اداره کل انجمن اولیا و مربیان، آموزش خانواده‌ها را در دستور کار قرار دادیم.

 مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت دربرابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: از سال 84، 85 شیب رشته تجربی زیاد شده است و این در حالیست که آمار ما نشان می‌دهد روند میزان توازن بین رشته‌ای در سال‌های اخیر به سمت فنی‌وحرفه‌ای، کاردانش و انسانی رفته است

وی با بیان اینکه در خصوص گرایش دانش‌آموزان به رشته تجربی، وزارت علوم باید پاسخ دهد، تصریح کرد: برای شرکت در آزمون‌ها، هیچ نیازی به رشته تحصیلی مرتبط وجود ندارد؛ دو سال پیش بود که رتبه برتر در ریاضی دانشگاه شریف در رشته تجربی شرکت کرد؛ البته برای کسانی که در رشته تجربی شرکت می‌کنند و پذیرفته نمی‌شوند، آثار و تبعات روانی ایجاد خواهد کرد؛ حدود 63 درصد داوطلبانی که در کنکور شرکت می‌کنند، در خواست شرکت در رشته تجربی را دارند و این در حالیست که ظرفیت پذیرش آن نهایتا به 10 هزار نفر می رسد.

شکوهی درباره برگزاری امتحانات نیز گفت: در بحث امتحانات، دو مقطع تحصیلی است که پیچ تاریخی برای هر فرد در زندگی محسوب می‌شود که یکی هدایت تحصیلی و انتخاب رشته و دیگری کنکور است و اگر اشتباه شود ممکن است امکان جبران اشتباه نباشد.

وی با اشاره به شبکه «شاد» گفت: زیرساخت ها به معنای واقعی آماده نبود اما کار جهادی انجام گرفت و همکاران ما در نوروز تا پاسی از شب کار کردند که شبکه ملی «شاد» ایجاد شد و در ورود به آن هم اجباری نیست و می‌بینید که 8 میلیون دانش‌آموز عضو شدند.

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت دربرابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ این پرسش که «آیا الزام در ورود به شاد وجود ندارد؟»، تصریح کرد: الزامی نیست ولی اگر می خواهند از آموزش ما استفاده کنند، کانال آموزشی ما، « شاد » است.

وی با اشاره به هدایت تحصیلی دانش‌آموزان گفت: یک میلیون دانش‌آموز در آزمون توانایی و رغبت شرکت کردند؛ خانواده به دانش آموزان برای هدایت تحصیلی کمک کنند و در شبکه "شاد" کانالی برای این موضوع اختصاص داده شده است همچنین در http://ht.medu.ir می‌توانند به اطلاعات هدایت تحصیلی دست یابند.

.

 

با عنایت خداوند بزرگ و لطف حضرت علی ابن موسی الرضا (علیه السلام) در پی بازگشایی حرم مطهر رضوی، زائرسرای مشهد مقدس جامعه تعلیمات اسلامی از روز شنبه 17 خرداد ماه 99 آماده پذیرایی از همکاران ارجمند و خانواده­ های محترم آنها خواهد بود. لذا آن دسته از همکاران محترم که متقاضی استفاده از امکانات زائر سرا می­ باشند با دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی واحد رفاه و تعاون تماس حاصل فرمایند.

رئیس ستاد ثبت‌نام وزارت آموزش و پرورش گفت: ثبت‌نام دانش‌آموزان برای سال تحصیلی آینده به دو شکل حقیقی و مجازی(در شبکه شاد) انجام می‌شود.

رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش و رئیس ستاد ثبت‌نام وزارت آموزش و پرورش در نشست خبری که در ساختمان زنده‌یاد علاقه‌مندان این وزارتخانه برگزار شد، اظهار کرد: دستورالعمل ثبت‌نام دانش‌آموزان ۲۲ اردیبهشت ابلاغ شد و با توجه به شرایط کرونا تنظیم شده است.

وی با بیان اینکه فرایند ثبت‌نام دانش‌آموزان از ابتدای خرداد آغاز شده است، گفت: ستادهای ثبت‌نام در مناطق و استان‌ها تشکیل شده و پیش‌بینی شده است که ثبت‌نام دانش‌آموزان تا پایان مرداد به پایان برسد.

حکیم زاده با بیان اینکه پیش‌بینی ما این است که تعداد یک میلیون و ۵۷۴ هزار و ۲۰۸ دانش‌آموز در پایه اول دبستان تحصیل کنند که نسبت به سال گذشته ۴.۲ درصد رشد داشته است، افزود: امسال در ورودی پایه اول یعنی ۶ سال تمام پیش‌بینی کردیم که شاهد حضور یک میلیون و ۴۷۸ هزار و ۴۱۶ دانش‌آموز باشیم.

وی با بیان اینکه ثبت‌نام در شرایط کرونا به شکل حقیقی و مجازی انجام می‌شود، گفت: با توجه به احتمال تداوم کرونا، ثبت‌نام دانش‌آموزان هم به صورت حقیقی و حضوری انجام می‌شود و همزمان با ثبت‌نام در مدرسه، ثبت‌نام و تشکیل کلاس سامانه «شاد» انجام می‌شود.

رئیس ستاد ثبت نام وزارت آموزش و پرورش با بیان ثبت‌نام کلاس اولی‌ها در دو مرحله انجام می‌شود، گفت: ثبت نام اولیه نوآموزان برای سنجش سلامت با نوبت دهی از اول تیرماه آغاز می‌شود و با ارائه گواهی سنجش سلامت نوآموز به مدرسه، ثبت‌نام کلاس اولی‌ها نهایی می‌شود.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در خصوص ثبت‌نام سایر دانش‌آموزان اظهار کرد: ثبت‌نام دانش‌آموزان دبیرستانی از نیمه تیر آغاز می‌شود و تا پایان مرداد ادامه یابد و بر ضرورت هماهنگی با ستادهای ثبت‌نام با ستادهای استانی مدیریت کرونا تأکید شده است.

حکیم زاده افزود: هرگونه ارتباط مالی مدارس برای برگزاری آزمون ورودی و کتب کمک آموزشی ممنوع است و هرگونه مصاحبه برای ورود به پایه‌ اول و هفتم ممنوع است و هیچ مدرسه ای حق برگزاری مصاحبه ندارد زیرا نوعی ارزیابی است و نباید هیچ خاطره تلخی از ورود به مدرسه در ذهن کودکان ثبت شود؛ همچنین به جز هزینه فوق برنامه، هیچ گونه شهریه ای نباید در مدارس هیئت امنایی از خانواده ها دریافت شود.

وی با بیان اینکه معاونت های آموزش ابتدایی، مرکز ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات می توانند پاسخگوی شکایات احتمالی والدین باشند، درباره محدوده ثبت نام اظهار کرد: دانش آموزان باید محدوده جغرافیایی ثبت نام را رعایت کنند. اما اگر مواردی هست و خانواده به علت پر شدن ظرفیت امکان ثبت نام ندارند می‌توانند به ستادهای ثبت‌نام مراجعه کنند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره طرح خشونت زدایی از مدارس ابتدایی اظهار کرد: این طرح نهایی شد و با وزیر مجددا مطرح کردیم و قرار شد هر معاونت بسته تحولی متناسب با سند تحول تهیه کند و ما طرح خشونت زدایی را در طرح خوانا مطرح کردیم و معتقدیم نیاز به یک محیط امن در خانواده هست تا شرایط فراهم شود که با آموزش دانش‌آموزان و والدین به بالندگی بیشتر دانش‌آموزان منجر شود.

 

وزیر آموزش و پرورش به پیش‌بینی تمهیدات بهداشتی در مدارس و حوزه‌های امتحانی اشاره کرد و گفت: آزمون دانش‌‌آموزان پایه نهم آغاز شده است و آزمون پایه دوازدهم از 17 خرداد آغاز می شود.

 

محسن حاجی وزیر آموزش و پرورش در شبکه خبر با اشاره به اینکه به پایان سال تحصیلی نزدیک می‌شویم و فصل برگزاری امتحانات است، اظهار کرد: در جریان هستید که با پدیده غیرمنتظره کرونا، اتفاقاتی افتاد؛ از جمله اینکه نظام آموزشی تحت تأثیر قرار گرفت و سیاست ما از همان ابتدا این بود که از سلامت دانش‌آموزان مراقبت کنیم و به همین دلیل مدارس از همان هفته دوم اسفند تعطیل شد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه نمی‌دانستیم چه زمانی ممکن است مدارس را بازگشایی کنیم و دورنمای روشنی در این خصوص نداشتیم، لازم بود که برای جلوگیری از وقفه آموزشی تدبیری کنیم و در این راستا برنامه‌های تلویزیونی و شبکه «شاد» طراحی شد و تولید بسته‌های آموزشی در دستور کار قرار گرفت در انتها نیز زمانی را در اختیار همه دانش‌آموزان قرار دادیم تا اگر ابهام یا سوالی دارند به مدرسه مراجعه کرده و امکان طرح سؤال داشته باشند و معلمان نیز در مدرسه حضور داشته باشند تا به ابهامات آنها پاسخ دهند.

حاجی‌میرزایی با بیان اینکه باید تلاش کنیم تا پایان خوش، اطمینان‌بخش و ایمنی را برای سال تحصیلی فراهم کنیم، افزود: از سوی دیگر باید به سرعت با پایان سال تحصیلی، آمادگی‌های لازم را برای شروع سال تحصیلی جدید کسب کنیم.

وی تصریح کرد: بر اساس برآوردهای کارشناسان بهداشتی و سازمان‌های بین‌المللی در این حوزه، ما نمی‌دانیم چه زمانی با ویروس کرونا وداع خواهیم کرد و پیش‌بینی می‌شود همچنان این ویروس ادامه داشته باشد لذا باید تلاش کنیم که زندگی کردن و کار کردن، آموختن و تحصیل در کنار کرونا را یاد بگیریم و باید ظرفیت خود را بالا ببریم برای اینکه بتوانیم از خودمان مراقبت کنیم و همچنین دانش‌آموزان باید بتوانند در این شرایط از خودشان مراقبت کنند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در این وزارتخانه باید بتوانیم از سلامت دانش‌آموزان مراقبت کنیم، ادامه داد: باید این ظرفیت و توانمندی را در درون خودمان افزایش دهیم که چگونه می‌خواهیم با وجود واقعیت کرونا، جریان زندگی را استمرار دهیم.

وی در پاسخ به این پرسش که برای برگزاری امتحانات نهایی چه تمهیداتی بهداشتی را در نظر گرفته‌اید تا خانواده‌ها نگران سلامت فرزندانشان نباشند، گفت: تلاش ما این است که با رعایت حداکثر ایمنی، این کار انجام شود؛ در مجموع پایه‌های تحصیلی، 2 پایه نهم و دوازدهم دارای امتحانات سرنوشت‌ساز و تاثیرگذار هستند و ما تشخیص دادیم که این دو آزمون را به صورت حضوری برگزار کنیم به جهت اینکه تأثیرگذار در آینده دانش‌آموزان هستند.

حاجی میرزایی با بیان اینکه آزمون پایه نهم آغاز شده است و در پایه دوازدهم نیز از ۱۷ خرداد آزمون‌ها برگزار خواهد شد اظهار کرد: به همه مدارس ابلاغ کردیم که باید حداکثر مراقبت را به عمل آورند و فاصله بین دانش‌آموزان را رعایت کنند؛ از تراکم و اجتماع دانش‌آموزان پیشگیری شود و مجالی فراهم کنند تا دانش‌آموزان بتوانند با آرامش در آزمون خودشان شرکت کنند.

وی تصریح کرد: مسؤولان پایگاه‌های برگزاری آزمون موظف هستند که پایگاه‌ها را ضدعفونی کنند و بعد از برگزاری آزمون‌ها، مجدد پایگاه‌ها ضدعفونی شود؛ دانش‌آموزان باید با ماسک وارد شده و مدارس و پایگاه‌ها آمادگی دارند حتی اگر کسانی ماسک نداشته باشند، برای آنها تأمین کنند و با رعایت حداکثر مراقبت‌های بهداشتی، دانش‌آموزان در امتحانات شرکت کنند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تمام تمهیدات و به عمل آوردیم و مراقبت‌ها را انجام می‌دهیم که خطری متوجه دانش‌آموزان نباشد، اضافه کرد: والدین باید در این زمینه به ما کمک کنند؛ بررسی‌های ما نشان می‌دهد که اگر این آزمون‌ها حضوری انجام شود برای دانش‌آموزان و رعایت مصالح عمومی آنها مفیدتر است.

وی در خصوص امتحانات سایر پایه‌ها گفت: در مورد سایر پایه‌ها اعلام کردیم که امتحانات به صورت غیر حضوری انجام خواهد شد و بر اساس مجموعه ارزیابی‌هایی که معلمان از دانش‌آموز دارند، صورت می‌گیرد؛  چرا که از فاصله اسفند که مدارس تعطیل شده است، بسیاری از معلمان در ارتباط با دانش‌آموزان بودند ضمن اینکه تمام محتوای آموزشی از طریق تلویزیون ارائه شده است و در بستر «شاد» هم  محتوای آموزشی توسط معلمان ارائه و عرضه شده و در کانال هم محتوای آموزشی برای تمام پایه های تحصیلی بارگذاری شده است.

حاجی‌میرزایی اضافه کرد: معلمان از طریق کارهای عملی که به دانش‌آموزان می‌دهند و از طریق تست‌های که به عمل می‌آورند و همچنین آزمون هایی که در زمان دایر بودن مدرسه از دانش‌آموزان گرفتند، ارزیابی عمومی از دانش‌آموزان دارند پس آنها را ارزیابی کرده و نتیجه را اعلام می‌کنند.

وی درباره امتحانات دانش‌آموزان هنرستان‌ها گفت: بر اساس تصمیم وزارت آموزش و پرورش، آزمون‌های دروس تخصصی هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای الزاماً باید عملی انجام شود زیرا باید توانمندی‌های حرفه‌ای و مهارتی دانش‌آموزان سنجیده شود و در مورد پودمان‌هایی که آموزش‌هایش به صورت کامل ارائه نشده است همچنان فرصت را تمدید کردیم و دانش‌آموزان می‌توانند مراجعه کرده و به صورت حضوری در کارگاه‌های مورد نظر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، آموزش ببینند و بعد در آزمون مربوطه به صورت عملی شرکت کنند.

 

علیرضا کمرئی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در آستانه برگزاری امتحانات پایان سال تحصیلی، اظهار کرد: باعث خوشحالی است که به‌رغم تمام محدودیت‌های موجود، توانستیم سال تحصیلی 99-98 را به‌خوبی پشت سر بگذاریم؛ باهمت مدیران و معلمان، موفق به ارائه آموزش‌های لازم به دانش‌آموزان در زمان تعطیلات ناشی از شیوع ویروس کرونا شدیم و با نزدیک شدن به زمان برگزاری امتحانات، افق روشن‌تری را پیش رو خواهیم داشت.

وی با اشاره به برگزاری امتحانات پایه نهم و دوازدهم به ‌صورت حضوری، تصریح کرد: پایه‌های نهم و دوازدهم جزو پایه‌های سرنوشت‌ساز و پراهمیت در نظام آموزشی محسوب می‌شوند؛ به همین دلیل تصمیم بر آن است که امتحانات پایان سال تحصیلی در این دو پایه به‌صورت حضوری برگزار شود.

کمرئی ادامه داد: دلیل برگزاری حضوری امتحانات در پایه دوازدهم واضح است و در پایه نهم نیز به دو علت، مرتبط بودن نتایج ارزشیابی پایه نهم با موضوع هدایت تحصیلی دانش‌آموزان و تأثیر50 درصدی نتایج پایه نهم در پذیرفته شدن دانش‌آموزان در مدارس نمونه دولتی، تصمیم به برگزاری حضوری امتحانات پایان سال در این پایه گرفتیم.

وی افزود: گره خوردن نتایج ارزشیابی پایه نهم با موضوع هدایت تحصیلی دانش‌آموزان، شرایطی را برای ایجاد نگرانی در خانواده‌ها ایجاد کرده بود که اگر امتحان به‌صورت غیرحضوری برگزار می‌شد و نتایج را بر مبنای ارزشیابی‌های مستمر،  نظرات و قضاوت‌های معلمان مطرح می‌کردیم، ممکن بود ابهاماتی را در پی داشته باشد.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: دانش‌آموزان پایه نهم برای ورود به مدارس نمونه دولتی باید در آزمون‌های این مدارس که جزو مهم‌ترین آزمون‌های پایه نهم است، شرکت کنند و از آنجایی‌که یک‌چهارم دانش‌آموزان پایه نهم در این آزمون شرکت می‌کنند و 50 درصد سابقه تحصیلی دانش‌آموزان در نمره نهایی آنها برای قبولی در آزمون مدارس نمونه دولتی اثر دارد، ترجیح سیستم آموزشی به برگزاری یک ارزشیابی کتبی با اعتبار بالا برای جلوگیری از هرگونه ابهام برای خانواده‌ها و ضایع نشدن حق دانش‌آموزان بوده است.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه با برگزاری امتحانات پایه هفتم و هشتم به‌صورت غیرحضوری فرصت لازم برای مدیران مدارس در نظارت بر رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی در زمان برگزاری آزمون حضوری مهیاست، گفت: از تاریخ 24 اردیبهشت‌ با هماهنگی وزارت بهداشت، پروتکل‌هایی را در خصوص برگزاری امتحانات حضوری در مدارس آماده و ابلاغ کردیم که در آن مسؤولیت مدیران مدارس در زمینه رعایت موارد بهداشتی برای سلامتی دانش‌آموزان کاملاً مشخص ‌شده است و مسؤولیت نظارت اجرای دستورالعمل ارسالی با بالاترین مقام آموزش ‌و پرورش استان است؛ همچنین کمیته‌ای مرکب از 5 نفر از حوزه‌های بهداشتی بر تمام فعالیت‌ها نظارت می‌کنند بنابراین خانواده‌ها به‌هیچ‌عنوان در مورد حضور فرزندانشان در مدارس نگرانی نداشته باشند.

وی با اشاره به تخصیص بیش از 100 میلیارد تومان اعتبار به مدارس برای گندزدایی بیان کرد: فعالیت‌های لازم در جهت گندزدایی از محیط مدرسه و تجهیزات مورد استفاده دانش‌آموزان انجام ‌شده است و سعی شده با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و ارائه آموزش‌های لازم به دانش‌آموزان در مورد حضور و تغذیه آنها در محیط مدرسه، ایمنی دانش‌آموزان تا حد امکان رعایت شود تا بتوانیم سال تحصیلی را به‌خوبی پشت سر بگذاریم.


 

 

 

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی گفت: اینکه مدرسه غیردولتی خانواده‌ها را مجبور کند تا در آن مدرسه، فرزندشان را برای دوره پیش‌دبستانی ثبت‌نام کنند، خلاف است و چنین شرطی هم برای ثبت‌نام در پایه اول دبستان نباید گذاشته شود.

مجتبی زینی‌وند رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس درباره گلایه برخی خانواده‌ها درباره شرط برخی مدارس غیردولتی برای ثبت‌نام در پایه اول دبستان مبنی بر گذراندن پیش‌دبستانی در همان مدرسه، اظهار کرد: این اقدام، خلاف قانون است.

وی ادامه داد: اینکه مدرسه غیردولتی خانواده‌ها را مجبور کند تا در آن مدرسه، فرزندشان را برای دوره پیش‌دبستانی ثبت‌نام کنند، خلاف است و چنین شرطی هم برای ثبت‌نام در پایه اول دبستان نباید گذاشته شود و قاعده درستی نیست.

زینی‌وند تصریح کرد: در مدارس غیردولتی اعلام کردیم که نصب پوستر نرخ شهریه مصوب ابلاغی به همراه رئوس تمام فعالیت‌ها در محل ثبت‌نام و در معرض دید اولیای دانش‌آموزان الزامی است.

وی با بیان اینکه مدارس غیردولتی در زمان ثبت‌نام صرفاً باید شهریه مصوب را دریافت کنند، گفت: مدیران مدارس غیردولتی موظف هستند هنگام ثبت‌نام با ورود به سامانه مشارکت‌های مردمی به آدرس mosharekatha.ir  نسبت به انعقاد قرارداد اخذ شهریه بین ولی دانش‌آموز و واحد آموزشی در سامانه تعیین شهریه اقدام و یک نسخه از قرارداد تکمیل شده را چاپ و پس از مهر و امضا به ولی دانش آموز تحویل دهند.

 

منبع : خبرگزاری فارس

 

 

 

دوره آنلاین محتواسازی اینترنتی به همت دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی از امروز با حضور بیش از 300 نفر از کادر مدارس جامعه تعلیمات اسلامی آغاز خواهد شد.

دوره آنلاین محتواسازی اینترنتی با تدریس دکتر محمد نیرو و مهندس بهمن دانشیان به مدت 24 ساعت از 10 خرداد ماه تا 24 خرداد ماه بصورت مجازی برگزار خواهد شد.

 

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش به تشریح جزئیات ارزشیابی دبستانی‌ها در بازگشایی یکماهه مدارس پرداخت و گفت: برای دانش‌آموزان کلاس اولی به خاطر شرایط خاص و اهمیت یادگیری حروف الفبا که پایه یادگیری‌های بعدی و مهارت خواندن است، دستورالعمل خاص داریم.

 

به نقل از خبرگزاری فارس: ورود "کرونا " در اواخر سال گذشته به کشور، باعث شد که مدارس در سراسر کشور تعطیل شود و این تعطیلی همچنان ادامه‌دار شد؛ مسؤولان وزارت آموزش و پرورش برای اینکه بتوانند در این ایام تعطیلات طولانی، آموزش نیمه تمام دانش‌آموزان در سال تحصیلی جاری را به پایان برسانند، آموزش‌های تلویزیونی، مجازی، رادیویی و در مناطق محروم حتی حضوری را ارائه کردند؛ هرچند که به رغم تمام این فعالیت‌ها، باز هم دانش‌آموزانی هستند که نتوانستند از این آموزش‌ها بهره‌مند شوند.

 

نگرانی از آموزش دانش‌آموزان باعث شد تا در ستاد ملی مقابله با کرونا، تصمیماتی در خصوص بازگشایی مدارس گرفته شود؛ رئیس‌جمهور 21 اردیبهشت اعلام کرد: «امروز هم تصمیم گرفتیم از هفته آینده مدارس صرفاً برای دانش‌آموزانی که مایلند بروند اشکالات‌شان را از معلمین عزیزشان سوال کنند، گشوده  شود و البته الزامی نیست. »

محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش هم همان روز گفت: «تمام مدارس دوره‌های ابتدایی و متوسطه (به جز کودکان استثنایی) از 27 اردیبهشت به منظور رفع اشکال و ارائه خدمات آموزشی به آن دسته از دانش‌آموزانی که به هر دلیل تاکنون نتوانسته‌اند از خدمات آموزشی غیرحضوری، بهره‌مند شوند، دایر خواهد شد»

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به استمرار روش‌های آموزش غیرحضوری، از تلویزیون و بستر «شاد»، تصریح کرد: «استفاده دانش‌آموزان از تمام یا بخشی از فرصت فراهم شده حسب نیاز و به صورت داوطلبانه خواهد بود. »

وزارت آموزش و پرورش پس از این اعلام بازگشایی مدارس، دستورالعملی را که توسط وزارت بهداشت تهیه شده بود، به مدارس ابلاغ کرد؛ در این دستورالعمل، بازگشایی مدارس منوط به داشتن امکانات فنی و اجرایی کامل شامل «برنامه مدون گندزدایی کلیه سطوح دارای امکان تماس زیاد در مدارس»، «تأمین صابون مایع و محلول‌های مناسب ضدعفونی کننده دست»، «امکان فاصله‌گذاری مناسب برای صندلی‌ها در کلاس‌های درس و سالن‌های مدارس»، «آگاهی تمام دانش‌آموزان، معلمان و کارکنان مدرسه از احتیاطات لازم در زمان شیوع بیماری از طریق ارائه آموزش‌های لازم» و ثبت دوره‌ای وضعیت سلامت دانش‌آموزان، معلمان و کارکنان با استفاده از امکانات غربالگری عمومی و سایت "www.salamat.gov.ir" است.

بر این اساس از 27 اردیبهشت، مدارس باز شد تا دانش‌آموزان برای رفع اشکال مراجعه کنند؛ در خصوص مراجعه دانش‌آموزان و نگرانی‌های خانواده‌ها از میزان یادگیری محصلان، با رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت‌وگو کردیم:

* مدارس از 27 اردیبهشت دایر شده است اما برخی خانواده‌ها می‌گویند فرزندان‌مان را در این مدت در قرنطینه نگه داشتیم تا مشکلی پیش نیاید و در سلامت باشند پس نمی‌خواهیم آنها را به مدرسه بفرستیم؟ تکلیف این گروه از خانواده‌ها چیست؟

آموزش و پرورش یک وظیفه ذاتی دارد و آن هم بحث ارائه خدمات آموزشی است؛ در این مدت که مدارس به دلیل پیشگیری از کرونا تعطیل بود، آموزش و پرورش اقدامات متعددی را انجام داده است و برای ارزیابی این اقدامات که انجام شده و بررسی اینکه آیا آموزش‌ها منجر به یادگیری شده و چه مقدار یادگیری اتفاق افتاده است، لازم بود که مدارس بازگشایی شود.

بازگشایی مدارس به این دلیل بود که مدیران و معلمان حضور پیدا کنند و اگر احیانا دانش‌آموزان مشکلاتی داشتند یا دسترسی به آموزش‌ها نداشتند و یا اینکه محتوا را به خوبی یاد نگرفتند، امکان این را داشته باشند که در مدرسه حضور یابند و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، از آموزش‌ها استفاده کنند

پس امر اجباری نبوده است که خانواده ها بگویند صبر کنید تا ماجرای کرونا تمام شود؛ نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا نمی‌توان پیش‌بینی قطعی داشت که چه زمانی کرونا تمام می‌شود و آیا ادامه خواهد داشت یا اوج می‌گیرد؛ اما به هر صورت به عنوان وزارت آموزش و پرورش در پایان یک دوره آموزشی، چه در شرایط کرونا و چه در شرایط عادی، باید ارزیابی از میزان یادگیری دانش‌آموزان داشته باشیم

بنابراین آن چیزی که مربوط به وظیفه ذاتی ما بود، انجام دادیم یعنی مدیران، معلمان و کسانی که باید خدمات ارائه دهند، در محل کار حاضر هستند و استفاده‌کنندگان از این خدمات که دانش‌آموزان هستند، می‌توانند مراجعه کنند؛ببینید مثل این است که شما بانک‌ها را باز می‌کنید و افراد سرکار حضور می‌یابند ولی اینکه مردم از این خدمات استفاده کنند، به اختیار خودشان است.

به عبارت دیگر، اگر کسی نیاز داشته باشد، مراجعه می‌کند و ما در بخشی که مربوط به آموزش و پرورش و ارائه خدمات آموزشی و ارزیابی یادگیری است، حضور داریم ولی حضور دانش‌آموزان، داوطلبانه است.

* برای رفع نگرانی خانواده‌ها چه کردید؟

پروتکل‌های بهداشتی به مدارس ابلاغ شده است و بر اساس آن، دانش‌آموزان در مدرسه حضور پیدا می‌کنند.

*در دوره بازگشایی یکماهه چه اتفاقی در مدارس می‌افتد و برنامه کار مدیران و معلمان چیست؟

در دستورالعمل ارسالی، تأکید کردیم که مدیر مدرسه باید در زمان بازگشایی، ارزیابی دقیق داشته باشد که آیا دانش‌آموزان دسترسی به آموزش‌های تلویزیونی و مجازی و سایر آموزش‌ها را داشتند و استفاده کردند و همچنین برای دانش‌آموزانی که به هر دلیل مشخص شد که نتوانستند از فضاهای به وجود آمده، استفاده کنند باید برنامه جبرانی مشخص شود.

ما تأکید داریم که دو موضوع خیلی جدی است؛ اول اینکه همه محتوا آموزش داده شود به جز پایه دوازدهم که تکلیف مشخص شود و نکته دوم، ارزیابی یادگیری است که باید جدی باشد و تأکید کردیم که آزمون‌ها و ارزشیابی‌ها نباید سرسری باشد و برای همین دستورالعملی را نوشتیم.

در دستورالعمل ارسالی، فرمی است که باید معلمان تکمیل کنند؛ یعنی چه دانش‌آموز به مدرسه بیاید چه نیاید، باید مشخص شود برای آموزش از چه بسترهایی استفاده کرده است و دوم اینکه میزان یادگیری چقدر است.

* وضعیت دانش‌آموزان کلاس اولی، خاص است؛ چرا که باید حروف الفبا را یاد بگیرند. برای آنها چه برنامه‌ای دارید؟

برای دانش‌آموزان کلاس اولی به خاطر شرایط خاص و اهمیت یادگیری حروف الفبا که پایه یادگیری‌های بعدی و مهارت خواندن است، دستورالعمل خاص داریم؛ به این صورت که ارزیابی معلمان از میزان یادگیری حروف الفبا توسط دانش‌آموزان و مهارت‌های پایه خواندن و نوشتن در سطح کلاس اول باید هم شفاهی و هم کتبی انجام شود؛ علاوه بر معلم که ارزیابی را مشخص می‌کند، مدیر هم باید تأیید کند.

به عبارت دیگر، اگر معلمی تأیید کند که دانش‌آموز حروف الفبا را یاد گرفته و مهارت‌های کلاس اول را به دست آورده است، مدیر هم باید تأیید کند و در غیر این صورت باید برای دانش‌آموز برنامه جبرانی شخصی پیش‌بینی شود و متناسب با شرایط دانش‌آموز ارائه شود.

* این برنامه جبرانی باید چگونه باشد؟ حضوری یا غیرحضوری است؟

اینکه این برنامه در بستر شبکه «شاد» یا به شکل دیگری انجام شود، به تشخیص معلم و تأیید مدرسه است و ارزیابی هم همینطور است؛ اما توصیه‌ای که برای کلاس اولی‌ها داریم این است که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، دو نفر دو نفر یا سه نفر سه نفر، دانش‌آموزان به صورت حضوری به مدرسه مراجعه کنند چون به نفعشان است وگرنه والدین، برنامه جبرانی را با کمک مدرسه دریافت کنند و کمک کنند که مشکلی پیش نیاید. در عین حال این موارد، توصیه است و اجباری نیست.

* در این مدت چه تعداد دانش‌آموز به مدارس مراجعه کردند؟

بین10 تا 20 درصد دانش‌آموزان به مدرسه مراجعه کردند و البته در مناطق مختلف، متفاوت است؛ اما دقیقا شبیه آن چیزی است که ما پیش‌بینی کردیم. به عبارت دیگر می‌توانیم بگوییم که اقدامات آموزشی که انجام دادیم به هدف رسیده است.

بازگشایی مدارس انجام شد تا از یادگیری کامل دانش‌آموزان مطمئن شویم و رفع اشکال صورت گیرد. همچنین اگر خدای ناکرده شرایط کرونایی تداوم داشت، با آمادگی بیشتری از فضای آموزش تلویزیونی و مجازی استفاده کنیم.

این موضوع تنها چالش ما نیست بلکه چالش نظام‌های آموزشی است و شما هر مسیری را که بروید نقاط ضعف و قوتی دارد ولی در این شرایط خاص به نظرم، بازگشایی مدارس یکی از بهترین تصمیماتی بود که وزارت آموزش و پرورش گرفت.

* برخی خانواده‌ها عنوان می‌کنند که از مدرسه با آنها تماس گرفتند که فرزندشان به مدرسه مراجعه کند و آنها تمایلی به این حضور ندارند و از سوی دیگر برخی مدارس، دانش‌آموزان ضعیف‌تر را شناسایی کردند که برای آموزش حضوری مراجعه کنند؛ ممکن است مدرسه عنوان کند که برای این دانش‌آموز، بهترین روش جبرانی، آموزش حضوری است و اگر این دانش‌آموز می توانست غیرحضوری یادگیری داشته باشد که تاکنون انجام می‌شد؛ در این موارد چه کار باید کرد؟ اجبار با اختیار در تضاد است

مدارس در این موارد باید گزارش دهند؛ این موارد را به مدرسه واگذار کردیم و اگر مدرسه تشخیص داد که دانش‌آموز نیاز به آموزش حضوری جبرانی دارد و خانواده امتناع کرد، طبیعتا اینجا مسؤولیت آموزش بر عهده مدرسه نیست بلکه برعهده والدین است.

به یک نکته ای اشاره می‌کنم؛ مسؤولان مدارسی که اعلام می‌کنند دانش‌آموز به مدرسه مراجعه کند قطعا اگر دانش‌آموز به مدرسه نیاید کار کمتری دارند و نشان می‌دهد که دغدغه و دلسوزی دارند و باید خانواده‌ها با مدرسه به تفاهم برسند که هم نگرانی خانواده‌ها رفع شود و هم بحث یادگیری دانش‌آموزان که خیلی مهم است، اتفاق بیفتد.

* در حال حاضر ارزیابی پایان سال دانش‌آموزان چگونه است؟ آیا تمام محتواها آموزش داده شده است که معلمان سر ارزیابی بروند؟ آیا همه دانش‌آموزان محتوای یادگیری را فرا گرفته‌اند؟

ببینید در برنامه آموزش‌های تلویزیونی، تمام محتوای کتاب‌های درسی تدریس شده و هم اکنون محتواهای دروس دوره می‌شود و همچنان ادامه دارد. در شبکه «شاد» هم محتواهایی آموزشی را بارگذاری کردیم؛ در دوره ابتدایی بیش از 5 میلیون و 600 هزار دانش‌آموز در شبکه «شاد» عضو هستند و از این آموزش‌ها استفاده می‌کنند. من فکر می کنم به غیر از مواردی که دسترسی به تلویزیون و اینترنت نداشتند که البته در آن مناطق هم درس‌نامه ارسال شد و راهبران آموزش حضور داشتند، مشکل خاصی نداریم.

البته از استان‌ها گزارشی که گرفتیم حاکی از این بود که موضوع تدریس محتوا به اتمام رسیده است و آنچه مهم است ارزیابی از این محتوای یاد داده شده است که آیا منجر به یادگیری شده است یا خیر؟  

همه استان‌ها به تفکیک آمار با جزئیات تهیه کرده‌اند و ارزیابی دانش‌آموزان و جبران ضعف یادگیری در این مدت دنبال می‌شود؛  اگر به این نتیجه برسند که مشکلی وجود ندارد و دانش‌آموزی مراجعه نمی‌کند، می‌توانند برای پایان فعالیت‌های آموزشی امسال اقدام کنند

* بازه زمانی که برای صدور کارنامه تعریف کردید تا چه زمانی است؟

بازگشایی مدارس تا 27 خرداد ادامه دارد اما اگر مدرسه زودتر وضعیت دانش‌آموزان را تعیین تکلیف کرد و دیگر دانش‌آموزی مراجعه نداشت و اطمینان از یادگیری حاصل شد، می‌تواند برای آماده‌سازی و توزیع کارنامه اقدام کند.

* اعلام شده است که ثبت‌نام دانش‌آموزان از اول خرداد آغاز می‌شود اما هنوز کارنامه صادر نشده است، تکلیف چیست؟

روال سال‌های گذشته همین بود. بازه ثبت‌نام از اول خرداد آغاز شده و تا پایان مرداد ادامه دارد. بلاخره شرایط امسال عادی نیست و نمی‌توان با قوانین عادی اقدام کرد و ما متناسب با شرایط اقدام می‌کنیم.

 

منبع : خبرگزاری فارس

     عید صیام آمد و ماه صیام رفت                 لطف تمام آمد و فیض تمام رفت           
شد عید فطر و لطف خدا باز تازه شد             گرد غم گناه ز جان عوام رفت

جابر از امام باقر علیه السلام نقل کرده است که فرمودند: چون روز اول ماه شوال فرا می رسد منادیی ندا می گوید : ای مؤمنان در این صبحگاه بشتابید برای جوائزتان که پاداش عبادت ماه رمضان است را می دهند.

شانه به شانه صف مي‌ کشند. دست‌هاي نياز که به سمت آسمان بلند مي‌شود، زمزمه "اللهم اهل الکبرياء و العظمة و اهل الجود والجبروت"اوج مي‌گيرد. احساس مي‌کني پاهايت از زمين خاکي جدا شده است و در فضاي ديگري سير مي‌کني؛ فضاي خلوص، تسليم و تقوا. اين حس،پاداش يک ماه روزه‌داري خالصانه پرهيزکاران است که نصيب مؤمنان حقيقي مي‌شود.

شيريني که به دهان مي‌بري و کامت در روز عيد شيرين مي‌گردد، نشانه اين است که در بقيه ايام سال نيز بايد به شيريني‌ها، خوبي‌ها و خلوص رمضان وفادار بماني. اجازه ندهي تلخي گناهان ريز و درشت، دامن زندگي و ثانيه‌هايت را بگيرد. خوب بودن فقط مختص يک ماه نيست. خوب بودن را در سراسر زندگي به همراه داشته باش. "اَلَّلهُمَّ اِنّي اَسْئَلُکَ خَيْرَ ما سَئَلَکَ بِه عِبادُک الصّالِحُونَ وَ اَعوذُ بِکَ مِمَّا اسْتَعاذَ مِنْهُ عِبادُکَ الْمُخلَصُون"

مولاي متقين در يکي از خطبه‌هاي عيد فطر چنين فرمود: اي بندگان خدا! بدانيد نزديک‌ترين و کمترين چيز که براي مردان و زنان روزه‌گير فراهم است، اين است که فرشته‌اي در آخرين روز ماه رمضان به آنان ندا مي‌دهد که اي بندگان خدا! بر شما مژده باد که گناهان گذشته شما آمرزيده شد و بنگريد که در آينده چگونه خواهيد بود.

عید سعید فطر بر عاشقان مبارک.

دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی

 

نشست سراسری مدیران مدارس و نمایندگان استانی جامعه تعلیمات اسلامی برگزار گردید

 

روز سه شنبه جلسه مدیران مدارس جامعه تعلیمات اسلامی بصورت مجازی برگزار گردید. مدیران محترم مدارس جامعه تعلیمات اسلامی سراسر کشور نمایندگان استانی، رییس هیئت مدیره ، مدیر عامل جامعه و  آقای حاج محمد دادگستر نیا و آقای حاج علی اکبر رئوف از حاضرین در این وب کنفرانس بودند. در ابتدای جلسه آقای دکتر حیدری ضمن گرامی داشت ایام ماه مبارک رمضان و با ذکر برکات شبهای قدر از خداوند متعال قبولی طاعات و عبادات ایشان را خواستار شدند. آقای دکتر حیدری در ادامه با ذکر یک حدیث از امام علی (علیه السلام) با این عنوان : "کسی که مشورت کند پشیمان نمی شود" به ذکر ويژگی های مدیریت عقلانی در آموزش و پرورش در ایام شیوع کرونا پرداختند. ارتقاع کیفیت با مشارکت ذینفعان ، حفظ سلامت دانش آموزان و کارکنان مدارس ، تقویت آموزشهای الکترونیکی،‌‌ الزامات مدیریتی و آموزشهای مجازی، هنر ناشی از خلاقیت معلمان، دیدن موقعیت های چالشی و حل مسئله، حرکت هر مدرسه با الگو و روش خاص مربوط به مدرسه و منطقه خود، مهم بودن امر تربیت و امور پرورشی در زمان ویروس کوید 19 و غافل نشدن از امور پرورشی، از جمله مواردی بود که آقای دکتر حیدری در سخنان خود عنوان نمودند . دکتر حیدری ضمن تشکر از حضور مدیران و نمایندگان استانی جامعه در این جلسه برای ایشان آرزوی موفقیت نمودند.

در ادامه آقای لولاچیان رییس هیئت مدیره جامعه تعلیمات اسلامی با پیوستن به این نشست ضمن عرض خیر مقدم به مدیران و همکاران جامعه تعلیمات اسلامی نکاتی را ابراز داشتند. ایشان امر آموزش و تربیت دانش آموزان را بسیار مهم توصیف نمودند و افزودند: برادران و خواهران ، مسئولیتی که شما و ما و همه فرهنگیان در مسئله تعلیم و تربیت صحیح این فرزندان و کسانی که در آینده مسئولیت های مهمی را به عهده می گیرند بسیار مهم است و ما باید شب و روز در تلاش باشیم که چه کنیم؛ آنطور که خدا و رسول خدا از ما خواسته نسبت به تعلیم و تربیت و این فرزندان همت کنیم. در تعلیم و تربیت مسئله «یزکّیهم و یعلّمهم الکتاب و الحکمة» را همیشه سر لوحه کار ما باشد. بعثت پیامبر (ص) نیز بر همین اساس بوده است و ما نیز که پیرو آن هستیم باید این مسئله «یزکّیهم و یعلّمهم الکتاب و الحکمة» را در صدر کارهای مان قرار بدهیم. آقای لولاچیان در ادامه سخنان خود ضمن یادآوری ایام ماه مبارک و لیالی قدر، بهره مندی از فیوضات این شبها و توفیق هرچه بیشتر مدیران در امر تربیت دانش آموزان را از خداوند متعال خواستار شدند.

از دیگر سخنرانان این جلسه جناب آقای حاج محمد دادگستر نیا بودند، ایشان در ابتدای سخنان خود ضمن آرزوی صحت و سلامتی  برای مدیران و همکاران در مدارس، از خداوند متعال توفیق زیارت دوستان و همکاران را مسئلت نمودند و از زحمات شبانه روزی مدیران محترم و همکاران گرانقدر مدارس در ایام شیوع ویروس کرونا قدردانی نمودند.

آقای حاج علی اکبر رئوف مدیر مجموعه جامعه تعلیمات اسلامی یزد ضمن عرض خیر مقدم به مدیران،  با پیشنهاد یکپارچه نمودن فعالیت های مدارس جامعه و استفاده از یک الگوی برتر و موفق در امر آموزش و تربیت دانش آموزان، از دیگر سخنرانان این جلسه بودند.

این نشست که با برنامه ریزی و هماهنگی معاونت آموزش جامعه تعلیمات اسلامی (آقای جوانشیر) برگزار گردید؛ با ارائه راه کارها و تجربیات موفق مدیران و تبادل نظرات بین ایشان به کار خود پایان داد.        

 

شب قدر ؛ شبی برای عروج

مجموعه بیانات مقام معظم رهبری پیرامون شب قدر و برکات آن

دلهای خود را برای اتّصال و ارتباط با حضرت حق آماده کنید
امروز روز نوزدهم ماه رمضان است و دیشب یکی از شبهایی بود که احتمال لیلةالقدر در آن وجود دارد. به‌طور کلّی ایّامِ بسیار عزیز و مبارکی است و دو شبِ طرفِ احتمال لیلةالقدر پیش روی ماست. مردم عزیز و مؤمن تهران در این اجتماع معنوی و روحانی دلهای خود را برای اتّصال و ارتباط با حضرت حق (جلّت عظمته و عظّم شأنه) آماده کنند و در شبهای قدری که باقی مانده است، آنچه را که خدای متعال از رحمت الهی در این ایّام و شبها برای مؤمنان وعده فرموده است، برای خود تأمین کنند. پروردگارا! توفیق درک لیلةالقدر و استفاده از برکات آن را به همه ما عنایت کن. ۱۳۸۲/۰۸/۲۳
 
* استفاده از شب‌های قدر برای عروج معنوی
در ماه رمضان - در همۀ  روزها و شبها - دلهایتان را هرچه می‌توانید با ذکر الهی نورانیتر کنید، تا برای ورود در ساحت مقدس لیلةالقدر آماده شوید؛ که "لیلةالقدر خیر من الف شهر تنزّل الملائکةوالرّوح فیها باًّذن ربّهم من کل امر". شبی که فرشتگان، زمین را به آسمان متصل می‌کنند، دلها را نورباران و محیط زندگی را با نور فضل و لطف الهی منور می‌کنند. شب سِلم و سلامت معنوی - سلام هی حتّی مطلع الفجر - شب سلامت دلها و جانها، شب شفای بیماریهای‌ اخلاقی، بیماریهای معنوی، بیماریهای مادی و بیماریهای عمومی و اجتماعی؛ که امروز متأسفانه دامان بسیاری از ملتهای جهان، از جمله ملتهای مسلمان را گرفته است! سلامتی از همۀ اینها، در شب قدر ممکن و میسّر است؛ به شرطی که با آمادگی وارد شب قدر بشوید. ۱۳۷۶/۰۹/۰۵

می‌بینیم که مردم ما، جوانهای ما، زن و مرد ما با این شبها حقیقتاً قصد پالایش خود را دارند؛ دلها نرم می‌شود، چشم‌ها اشکبار می‌شود، روح‌ها لطیف می‌شود؛ روزه هم کمک کرده است. ما باید امیدوار باشیم، دعا کنیم و بکوشیم از این شبها برای عروج معنوی خود استفاده کنیم؛ چون نماز معراج و وسیله ی عروج مؤمن است. دعا هم معراج مؤمن است، شب قدر هم معراج مؤمن است. کاری کنیم عروج کنیم و از مزبله مادی که بسیاری از انسانها در سراسر دنیا اسیر و دچار آن هستند، هرچه می‌توانیم، خود را دور کنیم. دلبستگی‌ها، بدخلقی‌ها - خلقیات غیرانسانی، ضدانسانی - روحیات تجاوزگرانه، افزون خواهانه و فساد و فحشا و ظلم، مزبله‌های روح انسانی است. این شبها باید بتواند ما را هرچه بیشتر از اینها دور و جدا کند. ۱۳۸۳/۰۸/۱۵
 
* در قیامت به ما اجازه عذرخواهی نخواهند داد
شب قدر، فرصتی برای مغفرت و عذرخواهی است. از خدای متعال عذرخواهی کنید. حال که خدای متعال به من و شما میدان داده است که به سوی او برگردیم، طلب مغفرت کنیم و از او معذرت بخواهیم، این کار را بکنیم، والّا روزی خواهد آمد که خدای متعال به مجرمین بفرماید: «لایؤذن لهم فیعتذرون». خدای نکرده در قیامت، به ما اجازه عذرخواهی نخواهند داد. به مجرمین اجازه نمی‌دهند که زبان به عذرخواهی باز کنند؛ آن‌جا جای عذرخواهی نیست. این‌جا که میدان هست، این‌جا که اجازه هست، این‌جا که عذرخواهی برای شما درجه می‌آفریند، گناهان را می‌شوید و شما را پاک و نورانی می‌کند، از خدای متعال عذرخواهی کنید. این‌جا که فرصت هست، خدا را متوجّه به خودتان و لطف خدا و نگاه محبّت الهی را متوجّه و شامل حال خودتان کنید. «فاذکرونی اذکرکم»؛ مرا به یاد آورید، تا من شما را به یاد آورم.
امروز که خدای متعال اجازه داده است که شما به زاری، تضّرع و گریه بپردازید، دست ارادت به سوی او دراز کنید، اظهار محبّت نمایید و اشک صفا و محبّت را از دل گرم خودتان به چشمهایتان جاری سازید. این فرصت را مغتنم بشمارید، والّا روزی هست که خدای متعال به مجرمین بفرماید: «لاتجأروا الیوم»؛ بروید، زاری و تضّرع نکنید، فایده‌ای ندارد: «انّکم منّا لاتنصرون». این فرصت، فرصت زندگی و حیات است که برای بازگشت به خدا در اختیار من و شماست و بهترین فرصتها ایامی از سال است که از جمله آنها ماه مبارک رمضان است و در میان ماه مبارک رمضان، شب قدر! ۱۳۷۶/۱۰/۲۶

* بهترین اعمال در این شب، دعاست
فرمود «لیلةالقدر خیر من الف شهر»؛ شبی که به عنوان لیلةالقدر شناخته شده است و مردد است بین چند شب در ماه رمضان، از هزار ماه برتر و بالاتر است. در ساعت‌های کیمیایی لیلةالقدر، بنده‌ی مؤمن باید حداکثر استفاده را بکند. بهترین اعمال در این شب، دعاست. درباره‌ی دعا هم امروز مطالبی را به شما برادران و خواهران عرض می‌کنم. احیاء هم برای دعا و توسل و ذکر است. نماز هم - که در شب‌های قدر یکی از مستحبات است - در واقع مظهر دعا و ذکر است. در روایت وارد شده است که دعا «مخّ العبادة»؛ مغز عبادت، یا به تعبیر رایج ماها، روح عبادت، دعاست. دعا یعنی چه؟ یعنی با خدای متعال سخن گفتن؛ در واقع خدا را نزدیک خود احساس کردن و حرف دل را با او در میان گذاشتن. دعا یا درخواست است، یا تمجید و تحمید است، یا اظهار محبت و ارادت است؛ همه‌ی اینها دعاست. دعا یکی از مهمترین کارهای یک بنده‌ی مؤمن و یک انسان طالب صَلاح و نجات و نجاح است. دعا در تطهیر روح چنین نقشی دارد. ۱۳۸۴/۰۷/۲۹

* در شب‌های قدر برای مسائل خود، کشور و مسلمین دعا کنید
 شب قدر هم در میان این سه شب است. طبق روایتی که مرحوم «محدّث قمی» نقل می‌کند، سؤال کردند که کدام یک از این سه شب - یا دو شب بیست‌ویکم و بیست‌وسوم - شب قدر است؟ در جواب فرمودند: چقدر آسان است که انسان، دو شب - یا سه شب - را ملاحظه شب قدر کند. چه اهمیت دارد بین سه شب مردّد باشد. مگر سه شب چقدر است؟ کسانی بوده‌اند که همه ماه رمضان را از اول تا آخر، شب قدر به حساب می‌آوردند و اعمال شب قدر را انجام می‌دادند! قدر بدانید.
این روزها را قدر بدانید. شبهای قدر را حقیقتاً قدر بدانید. قرآن صریحاً می‌فرماید: «خیر من الف شهر»؛ یک شب بهتر از هزار ماه است! این خیلی ارزش دارد. شبی است که ملائکه نازل می‌شوند. شبی است که روح نازل می‌شود. شبی است که خدای متعال آن را به عنوان سلام دانسته است. سلام، هم به معنی درود و تحیّت الهی بر انسانهاست، هم به معنای سلامتی، صلح و آرامش، صفا میان مردم، برای دلها و جانها و جسمها و اجتماعات است. از لحاظ معنوی، چنین شبی است! شبهای قدر را قدر بدانید و برای مسائل کشور، مسائل خودتان، مسائل مسلمین و مسائل کشورهای اسلامی دعا کنید. ۱۳۷۶/۱۰/۲۶

* تفکّر و تأمّل در آیات خلقت و تأمّل در سرنوشت انسان در شبهای قدر
از اوّل شب بیست وسوم، از هنگام غروب آفتاب، سلام الهی -«سلام هی حتّی مطلع الفجر» - شروع می‌شود، تا وقتی که اذان صبح آغاز می‌گردد. این چند ساعتِ این وسط، سلامِ الهی و امن الهی و خیمه‌ی رحمت خداست که بر سراسر آفرینش زده شده است. آن شب، شب عجیبی است؛ بهتر از هزار ماه، نَه برابر آن؛ «خیرٌ من ألف شهر». هزار ماه زندگی انسان، چقدر می‌تواند برکات به وجود آورد و جلب رحمت و خیر کند! این یک شب، بهتر از هزار ماه است. این، خیلی اهمیّت دارد. این شب را قدر بدانید و آن را به دعا و توجّه و تفکّر و تأمّل در آیات خلقت و تأمّل در سرنوشت انسان و آنچه که خدای متعال از انسان خواسته است و بی‌اعتباری این زندگی مادّی و این‌که همه‌ی این چیزهایی که می‌بینید، مقدّمه‌ی آن عالمی است که لحظه‌ی جان دادن، دروازه‌ی آن عالم است، بگذرانید.
عزیزان من! لحظه‌ی جان دادن، ما وارد عالم دیگری می‌شویم. برای آن روز، خودمان را باید آماده کنیم. همه‌ی این دنیا، همه‌ی این ثروتها، همه‌ی این انرژیهایی که خدای متعال در وجود شما در این عالم به ودیعه گذاشته است، همه‌ی آنچه که خدا برای بشر خواسته است - حکومت عادلانه، زندگی مرفّه، چه و چه و چه - برای این است که انسان فرصت پیدا کند تا خود را برای نشئه‌ی آن عالم آماده نماید. خود را آماده کنید، با خدا اُنس بگیرید، با خداوند مناجات کنید، ذکر بگویید و استغفار کنید. ۱۳۷۵/۱۱/۱۲

* به برکت امام زمان خواسته‌هایتان را از خدای متعال بگیرید
من به همه شما مردم عزیزمان توصیه می‌کنم، امشب را که شب قدر است، قدر بدانید. دعا، تضرّع، توبه و انابه و توجّه به پروردگار،جزو وظایف همه ماست. مشکلات عمومی مسلمین، مشکلات کشور، مشکلات شخصی‌تان و مشکلات دوستان و برادرانتان را با خدای خودتان مطرح کنید. از خدای متعال توجّه بخواهید؛ از خدای متعال مغفرت بخواهید؛ از خدای متعال انابه و حال و توجّه بخواهید.
امشب را قدر بدانید. شب بسیار مهمی است؛ شب بسیار عزیزی است. به ولیّ‌عصر، ارواحنافداه، توجّه کنید؛ به در خانه خدا - مسجد - بروید و به برکت امام زمان از خدای متعال خواسته‌هایتان را بگیرید. بنده هم از همه شما ملتمس دعا هستم. ۱۳۷۱/۰۱/۰۷

* معانی کلمات را در این دعاها مورد توجه قرار بدهید
و من خواهش میکنم جوانان عزیز ما سعی کنند معانی این کلمات و این فقرات را در این دعاها مورد توجه قرار بدهند. الفاظ دعا، الفاظ فصیح و زیبائی است؛ لیکن معانی، معانی بلندی است. در این شبها با خدا باید حرف زد، از خدا باید خواست. اگر معانی این دعاها را انسان بداند، بهترین کلمات و بهترین خواسته‌ها در همین دعاها و شبهای ماه رمضان و شبهای احیاء و دعای ابی‌حمزه و دعاهای شبهای قدر است. اگر کسی معانی این دعاها را نمیداند، با زبان خودتان دعا کنید؛ خودتان با خدا حرف بزنید. بین ما و خدا حجابی وجود ندارد؛ خدای متعال به ما نزدیک است؛ حرف ما را میشنود. بخواهیم با خدا حرف بزنیم؛ خواسته‌های خودمان را از خدای متعال بخواهیم. این انس با خدای متعال و ذکر خدای متعال و استغفار و دعا خیلی تأثیرات معجزآسائی بر روی دل انسان دارد؛ دلهای مرده را زنده میکند. ۱۳۸۷/۰۶/۳۰

بخشنامه حمایت از بخش خصوصی بدلیل تعطیلی در شرایط ویروس کرونا