اخبار اخبار

هیئت مدیره جامعه تعلیمات اسلامی تشکیل جلسه داد

روز یکشنبه هفتم آذر ماه هیئت مدیره جامعه تعلیمات اسلامی در دبستان دخترانه امام علی علیه السلام تشکیل جلسه داد . در این نشست اعضای محترم هیئت مدیره  ضمن استماع گزارش فعالیت های انجام شده توسط مدیریت دبستان در دوران کرونا و آموزش تلفیقی ، نظرات خود را پیرامون برنامه های آموزشی و پرورشی دبستان مطرح نمودند.در ادامه جلسه رسمی هیئت مدیره آغاز و اعضای محترم ضمن پیگیری مصوبات جلسات قبل پیشنهاداتی را تصویب رساند.جلسات هیئت مدیره به صورت هر دوهفته یکبار در مدارس مختلف جامعه تعلیمات اسلامی برگزار می گردد تا ضمن آگاهی این اعضا  از روش های آموزشی و پرورشی از نزدیک با پرسنل و مدیران مدارس دیدار داشته باشند.

شورای برنامه ریزی تشکیل جلسه داد

روز دوشنبه هشتم آذر ماه شورای برنامه ریزی دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی تشکیل جلسه داد در این نشست که با حضور کارشناسان برگزار گردید، در ابتدا آقای دکتر حیدری ضمن بیان مشکلات و عوارض تعطیلی مدارس به سبب بیماری کرونا، نسبت به حضور دانش آموزان در مدارس در آینده نزدیک اظهار امید واری نمود ایشان با اشاره به یک حدیث از حضرت امیر المومنین علی علیه السلام همه اعضا جلسه را به دقت در گزینش در مراحل مختلف زندگی توصیه نمود از جمله حساسیت در بکار گیری نیروهای آموزشی در مدارس که می تواند با دقت بیشتری صورت پذیرد. بازدید از مدارس و همچنین ارتباط مستمر با مدیران مدارس جامعه تعلیمات اسلامی از جمله توصیه های آقای دکتر حیدری مدیر عامل جامعه تعلیمات اسلامی به کارشناسان دفتر مرکزی بود . در ادامه این نشست آقایان جوانشیر و حاتمی و نیری گزارش فعالیت های اخیر خود را ارائه نمودند. جلسه با پیگیری مصوبات قبلی و همچنین ارائه پیشنهادات و نقطه نظرات کارشناسان تا ظهر ادامه داشت.

جلسه هیئت مدیره دبیرستان الغدیر برگزار گردید

روز سه شنبه نشست هیئت مدیره دبیرستان الغدیر با حضور آقای حاج محمود لولاچیان و آقای دکتر حیدری ، آقای حاج محمد دادگستر نیا و آقای سید هادی آل طعمه در این دبیرستان برگزار گردید. در ابتدای این جلسه که با قرائت قرآن آغاز شد، خانم فهیمی مدیر مجتمع الغدیر ضمن خوش آمد گویی به اعضای هیئت مدیره ، همکاران خود را معرفی نمود و در ادامه خانم بیدخام معاون پرورشی مدرسه به تشریح فعالیت های آموزشی و پرورشی مدرسه پرداخت . ایشان ضمن گزارش عملکرد پرورشی دبیرستان به معرفی دانش آموزان برتر مدرسه در آزمون سراسری و مسابقات مختلف پرداختند.در ادامه این نشست اعضای محترم هیئت مدیره ضمن قدردانی از زحمات مدیریت این مجموعه و نیز همکاران ایشان ، پیشنهادات ارزشمندی از جمله محله محوری و فعالیت های برون مدرسه ای و نیز معرفی زنان برتر به دانش آموزان را مطرح نمودند. در پایان اعضای هیئت مدیره دبیرستان الغدیر ضمن استماع سخنان مدیریت مجموعه الغدیر، تصمیماتی را اتخاذ نمودند.

جلسه هیئت مدیره با حضور اعضا برگزار گردید

روز یکشنبه جلسه هیئت مدیره جامعه تعلیمات اسلامی برگزار گردید. در این نشست اعضای محترم ضمن پیگیری مصوبات قبلی پیشنهاداتی را نیز به تصویب رساندند.

نشست تخصصی بررسی کتاب آموزش مفاهیم دینی برگزار گردید

روز یکشنبه جلسه بررسی کتاب آموزش مفاهیم دینی با حضور دبیران دینی ، مربیان قرآنی و پروشی مدارس جامعه تعلیمات اسلامی سراسر کشور و همچنین دعوت از مولف کتاب آقای دکتر ناصر باهنر برگزار گردید. این نشت تخصصی به صورت غیر حضوری و از طریق فضای وب، با پیگیری و برنامه ریزی دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی برگزار گردید و تا ساعت 12 روز یکشنبه 23 آبان ماه ادامه یافت.

بازدید کارشناسان دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی از موسسه فرهنگی زیتون

روز سه شنبه کارشناسان دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی از موسسه فرهنگی زیتون بازدید نمودند. موسسه فرهنگی زیتون وابسته به دفتر نشر فرهنگ اسلامی میباشد. فروش کتاب های آموزشی و کمک آموزشی برای تمامی مقاطع آموزشی و انواع کتب با موضوعات مختلف و نیز وسایل کمک آموزشی از جمله فعالیت های این موسسه می باشد. در دیداری که کارشناسان دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی از این مجموعه داشتند با کتب و فضاهای مختلف این مجموعه آشنا شدند. آقای باقری قائم مقام دفتر نشر فرهنگ اسلامی در این بازدید ضمن همراهی کارشناسان دفتر مرکزی و معرفی مجموعه زیتون ، به معرفی تاریخچه دفتر نشر فرهنگ اسلامی و همچنین رویکردها و فعالیت های این مجموعه پرداختند. در پایان برنامه بازدید، آقای باقری نسبت به همکاری با مدارس جامعه تعلیمات اسلامی اظهار امید واری نمود.

 

بسم الله الرحمن الرحیم

خَلَقتُم لِلبَقاء لا لِلفَناء

مرگ پایان زندگانی نیست بلکه آغاز زندگانی طیبه و ابدی است، دنیا پلی است که منتهی به سرای آخرت می شودکه فنائی ندارد خوشا به حال آنانکه در دنیای زودگذر توشه از ایمان به خدا و روز قیامت و عمل صالح در پیروی از آموزه های اهل بیت علیهم السلام برای خود تهیه و برای منزل اصلی و همیشگی ذخیره نمودند

جناب مستطاب حاج آقای پرویزیان

مصیبت وارده فوت اخوی گرام را حضور شما و خاندان بزرگ پرویزیان و وابستگان و دوستان تسلیت می گوئیم. خداوند اجر و صبر به حضرتعالی و عموم بازمانگان و رحمت واسعه برای آن عزیز سفرکرده مقدر فرماید.

هیئت امناء جامعه تعلیمات اسلامی

لولاچیان

1400-8-14

کلُّ مَنْ عَلیها فَان وَ یبقَی وَجْهُ رَبَّک ذوالجلالِ والاکرامِ


رحلت عالم ربانی ، معلم سالک و استاد اخلاق "حضرت آیت الله سید علی محمد علاقه بند رحمت الله علیه " که عمر با برکت خویش را صرف نشر و اعتلای اخلاق اسلامی در مدارس و حوزه های علمیه به ویژه مدارس جامعه تعلیمات اسلامی یزد نمود را تسلیت عرض می نماییم.

دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی

بخشنامه نتایج نشست تخصصی  جلسه مدیران مدارس جامعه شهر تهران

مدیر محترم

سلامٌ علیکم؛

ضمن تشکر از حضور منسجم و وحدت آفرین مدیران سه دوره تحصیلی شهر تهران در جلسه عمومی و تخصصی مورخه چهارشنبه 5/8/1400 در دبستان پسرانه احمدیه اسلامیو همچنین قدردانی از میزبانی و زحمات بیدریغ مدیران و پرسنل تلاشگر و با محبت مجتمع آموزشی احمدیه اسلامی؛

به این وسیله مصوبات نشست تخصصی مدیران دوره ابتدایی و نشست مشترک مدیران دوره های اول و دوم متوسطه به شرح ذیل تقدیم می گردد  که امید است نسبت به اجرایی نمودن نظرات و پیشنهادات امعان نظر جدی صورت پذیرد.

الف ) دوره ابتدایی با موضوع (مناسب ترین راهکارهای برگزاری کلاس های تلفیقی  «ترکیبی»)

1.     اخذ مجوز از منطقه طی فرآیند تعریف شده برای آموزش حضوری دانش آموزان؛

2.     جلب رضایت اولیای محترم دانش آموزان و اقناع ایشان نسبت به ضرورت آموزش حضوری؛

3.     رعایت و انجام پروتکل بهداشتی و ضد عفونی کردن مدرسه؛

4.     انتخاب شیوه تلفیقی (ترکیبی ) آموزش دروس « گروه بندی دانش آموزان –تعیین روزها و ساعات معین برای گروهها- اولویت دادن به دروس اصلی و مهم مانند( فارسی- نگارش فارسی- ریاضی- علوم تجربی) تاکید بر حضور دانش آموزان به صورت اختیاری –حضور و غیاب جدی دانش آموزان در آموزش مجازی با استفاده از برنامه مدبر- زمان کلاسهای حضوری حداقل 25 و حداکثر 30 دقیقه در نظر گرفته خواهد شد و می بایست بگونه ای برنامه ریزی صورت گیرد که همزمان با تدریس حضوری دانش آموزانی که در منزل هستند نیز بصورت آنلاین بتوانند از تدریس و آموزش آموزگار برخوردار شوند-               

در هنگام آموزش مجازی  غایبین مشخص شوند و باکمک همیار معلم ( یکی از دانش آموزان یا با کمک ولی مطلع او) آموزش جبران شود»

5.     موضوع جلسه آینده نشست تخصصی مدیران دوره ابتدایی ( مناسب ترین راهکار های ایجاد تعامل و ارتباط در اجرای برنامه های آموزشی و تربیتی با سایر مدارس جامعه)

ب) دوره های متوسطه اول و دوم با موضوع ( نظرات و پیشنهادات مدیران در خصوص شیوه بازگشایی مدارس متوسطه دوره دوم از 15 آبان و متوسطه اول از اول آذر ماه1400)

1. رعایت و انجام پروتکل بهداشتی و ضدعفونی کردن مدرسه

2.طی فرآیند اخذ مجوز برگزاری آموزش حضوری از منطقه

3. تاکید بر اختیاری بودن شیوه ی حضوری آموزش و رعایت تزریق واکسن از سوی دانش آموزان

4. بهره گیری از روش ترکیبی در تدریس وآموزش دروس - گروه بندی دانش آموزان با توجه به فضای فیزیکی موجود –اولویت دادن به دروس تخصصی در آموزش حضوری –تعیین روزها و ساعات معین برای گروهها –به نحوی برنامه ریزی شود که همزمان دبیر برای گروهی که حضوری آموزش تدریس می نماید، سایر گروههای کلاسی درمنزل نیز به صورت آنلاین از تدریس درس مربوطه بهره مند گردند-  در آموزش آنلاین و آفلاین  غیبت دانش آموزان پیگیری  شود و نسبت به جبران عقب ماندگی آنها نظیر :ارسال فیلم آموزشی و ... برنامه ریزی شود)

به نحوی برنامه ریزی شود که « تدریس دبیر به صورت حضوری و مجازی صورت پذیرد- تکلیف و بررسی آن به صورت حضوری و مجازی صورت پذیرد- آزمون و ارزشیابی ها و پرسش و پاسخ ها بصورت حضوری صورت پذیرد- برنامه های پرورشی و فوق برنامه ها بصورت حضوری و مجازی صورت پذیرد.).

5. برگزاری آزمون های پیشرفت تحصیلی –ارتقای تحصیلی –پایانی بصورت حضوری اقدام گردد.

6. برگزاری جلسه  مدیران دوره اول و دوم پیرامون موضوع های خاص( بند 4 بخشنامه با موضوع: مناسب ترین راهکارهای ایجاد تعامل و ارتباط در اجرای برنامه های آموزشی و تربیتی با سایر مدارس) برای جلسه آینده پیشنهاد می گردد.

7. در مواقع ضروری ،جلسات قطبی بین مدیران دوره اول و دوم شهر تهران برگزار گردد.

هفت نکته مهم به مناسبت هفت روز هفته

1.   بر محور عقل حرکت کنیم- رفتار کنیم- عقل محور؛

2.   بر محور انصاف رفتار کنیم –انصاف محور؛

3.   بر محور ادب رفتار کنیم- ادب محور- دیگران را مقدم بدانیم؛

4.   بر محور تفاهم حرکت کنیم- توانایی تحمل تفاوتها؛

5.   برمحور خویشتنداری حرکت کنیم –خویشتندار باشیم؛

6.   بر محور حق رفتار کنیم –حق محور؛

7.   بر محور احترام –مهر و محبت  - مهربانی حرکت کنیم احترام محور.

 

بر محور شش ساحت

1.   ساحت دین –اخلاقی –اعتقادی؛

2.   ساحت علمی- فن آوری؛

3.   ساحت هنری ؛

4.   ساحت اقتصادی؛

5.   ساحت زیستی –تربیت بدنی؛

6.   ساحت سیاسی –اجتماعی؛

 

راهبرد آموزش و پرورش 1400

1.   یادگیری معکوس؛

2.   آموزش ترکیبی؛

3.   تشکیل اجتماع نوین.

الف.  خانواده ؛

ب. معلم؛

ج . دانش آموز.

 

ویژگی های کلاس معکوس

1.   در کلاس درس  محور دانش آموز؛

2.   معلم نقش تسهیل گری را ایفا می کند؛

3.   تاکید بر یادگیری نه تدریس؛

4.   دانش مهارتی و فنی دانش آموزان بالا می رود؛

5.   در کلاس درس معکوس تفکر جای تقلید می نشیند؛

موضوعخوش اخلاقی

امام باقر (علیه السلام)

عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ قَالَ قَالَ رَسُولُ اَللَّهِ صَلَّى اَللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ:

1.     لَوْ كَانَ اَلرِّفْقُ خَلْقا يُرَى

2.    مَا خَلَقَ اَللَّهُ شَيْئا أَحْسَنَ مِنْهُ

وَ لَوْ كَانَ اَلْخُرْقُ خَلْقا يُرَى مَا كَانَ مِمَّا خَلَقَ اَللَّهُ شَيْءٌ أَقْبَحَ مِنْهُ وَ إِلَى اَللَّهِ لَيَبْلُغُ اَلْعَبْدُ بِحُسْنِ اَلْخُلُقِ دَرَجَةَ اَلصَّائِمِ اَلْقَائِمِ.

امام باقر عليه السّلام از رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله روايت كند كه فرمود:

1.    اگر مدارا كردن مخلوقى مى بود كه ديده مى شد،

2.    خداوند چيزى را بهتر از آن خلق نمى كرد،و اگر ناسازگارى مخلوقى بود كه ديده مى شد،خداوند چيزى زشت تر از آن نمى آفريد،بنده نزد خداوند به وسيلۀ اخلاق نيكو به درجۀ روزه دار شب زنده دار برسد.

 

حضرت امام علی علیه السلام:

أفضَلُ العَقلِ الأَدَبُ

برترین خرد مومن، ادب است

انواع فعالیت ها

1.   فعالیت نظری= علم –دانش- معرفت

2.   فعالیت عملی= ادب

 

ویژگی های ادب

1.سلام کردن

2.اجازه گرفتن

3.شکر کردن

4.معذرت خواهی کردن

گفتگو با آقای دکتر علی محمدی دانش آموخته مدارس جامعه تعلیمات اسلامی

روز یکشنبه آقای ایمانی مسئول انجمن دانش آموختگان جامعه تعلیمات اسلامی با آقای دکتر علی محمدی دیدار و گفتگو نمودند. آقای علی محمدی دوران تحصیل دانش آموزی را در مدارس جامعه تعلیمات اسلامی طی نموده اند. و در مقاطع مختلف زندگی مسئولیت های مختلفی داشته اند. دکتر علی محمد در این گفتگو ضمن بیان خاطرات دوران تحصیل خود، گوشه ای از شیوه های تدریس و نحوه آموزش در دوران تحصیل در مدارس جامعه تعلیمات اسلامی را نیز بیان نمودند.

ضمن عرض تسلیت مجدد 

زمان بزرگداشت حاج محمد پرویزیان اخوی جناب

آقای حاج حسن پرویزیان عضو محترم هیئت امنا

 جامعه تعلیمات اسلامی

به اطلاع می رسد

جناب آقای حاج حسن محمدی پرویزیان

(عضو محترم هیئت امنا جامعه تعلیمات اسلامی)

ضایعه درگذشت اخوی گرامیتان حاج محمد محمدی پرویزیان را تسلیت عرض نموده ، از خداوند سبحان برای آن فقید سعید علو درجات و حشر با اولیاء الهی و صالحین را مسئلت داریم .

دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی

سخنان آقای دکتر حیدری در جمع مدیران مدارس جامعه تعلیمات اسلامی شهر تهران

پنجم آبان ماه دبستان احمدیه اسلامی

ذکر حدیث از امام علی علیه السلام

امام على عليه السلام : أولَى الأشياءِ أن يَتَعَلَّمَهَا الأحداثُ الأشياءَ الّتي إذا صارُوا رِجالاً إحتاجُوا إلَيهَا ؛ 
امام على عليه السلام :سزاوار ترین علوم و دانش هایی که جوانان باید فراگیرند   .چیزهایی هست که وقتی بزرگ شدند به آن ها نیاز خواهند داشت

 

شرح نهج البلاغه /ج20/ص 333/ح 817

یادگیری مادام العمر

1-      یادگیری برای دانستن

2-      یادگیری برای زیستن

3-      یادگیری برای عمل کردن

4-      یادگیری برای باهم زیستن

جنبه عمودی یادگیری

                                از تولد تا مرگ

جنبه افقی یادگیری :

                                کل گستره زندگی فردی و اجتماعی

 

اخیرا یادگیری را در سه حیطه موسوم به

1-      سر = پایگاه اندیشه –تفکر و عقلانیت

2-      قلب = به منزله کانون عشق و مهر و ایمان

3-      دست = به منزله توانستن و انجام دادن و کسب مهارت های زندگی

اولین تعریف سواد = خواندن و نوشتن

دومین تعریف سواد = اضافه شدن یاد داشتن رایانه و یک زبان خارجی

سومین تعریف سواد = اضافه شدن 12 نوع سواد

1-      سواد عاطفی = توانایی برقراری روابط عاطفی با خانواده و  دوستان

2-      سواد ارتباطی = توانایی برقراری ارتباط مناسب با دیگران و دانستن اداب اجتماعی

3-      سواد مالی = توانایی مدیریت مالی خانواده –دانستن روش های پس انداز و توان دخل و خرج

4-      سواد رسانه ای = اینکه فرد بداند کدام رسانه معتبر و کدام نا معتبر است

5-      سواد تربیتی = توانایی تربیت فرزندان به نحو شایسته

6-      سواد رایانه ای = دانستن مهارت های راهبری رایانه

7-      سواد سلامتی = دانستن اطلاعات مهم درباره تغذیه سالم و کنترل بیماری ها

8-      سواد نژادی و قومی = شناخت نژاد ها و قومیت ها بر اساس احترام و تبعیض نگذاشتن

9-      سواد بوم شناسی = دانستن راه های حفاظت از محیط زیست

10-  سواد تحلیلی = توانایی شناخت ، ارزیابی و تحلیل نظریه های مختلف و ایجاد استدلالهای منطقی بودن تبعیض

11-  سواد انرژی = توانایی مدیریت انرژی

12-  سواد علمی = علاوه بر سواد دانشگاهی ، توانایی بحث یا حل و فصل مسائل ب راهکارهای علمی و عقلانی مناسب

جلسه مدیران مدارس جامعه تعلیمات اسلامی شهر تهران برگزار گردید

روز چهارشنبه پنجم مرداد ماه جلسه مدیران مدارس جامعه تعلیمات اسلامی شهر تهران در دبستان احمدیه اسلامی برگزار گردید در ابتدای این جلسه که با قرائت قرآن توسط دانش آموز دبستان احمدیه اسلامی آغاز گردید آقای زمانی مدیریت مجتمع احمدیه اسلامی ضمن خیر مقدم به حاضرین در جلسه گزارشی از عملکرد و فعالیت های مجموعه خود بیان نمود و نیز تاریخچه ساخت مدرسه احمدیه اسلامی را نیز تشریح کرد در ادامه این نشست آقای دکتر حیدری سخنرانی نمودند. ارائه گزارش توسط معاونین پژوهشی و پرورشی از دیگر نکات مهم این جلسه بود که صورت پذیرفت.در پایان این نشست کمیسیون های جداگانه تخصصی در دوره های ابتدایی و متوسطه   تشکیل گردید و مدیران ضمن بحث و گفتگو ، تجربیات خود را به اشتراک گذاشتند.

برگزاری جلسه مدیران مدارس جامعه تعلیمات اسلامی

طبق برنامه ریزی های صورت پذیرفته در دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی جلسه مدیران مدارس شهر تهران روز چهاشنبه 5 آبان ماه راس ساعت 8 صبح در مجتمع احمدیه اسلامی برگزار می گردد. این جلسه نخستین جلسه حضوری مدیران پس از شیوع بیماری کرونا می باشد و با توجه به رعایت حداکثری شیوه نامه های بهداشتی و واکسیناسیون سراسری و براساس تصمیم مسئولین جامعه تعلیمات اسلامی این جلسه با حضور مدیران برگزار خواهد شد.

آغاز دوره تربیت آموزگار پایه اول (آقا)

کلاس های آموزش اولین دوره تربیت آموزگاری پایه اول (آقا) در روز دوشنبه 1400/7/19 آغاز شد ، شرکت کنندگان در این دوره در دو ترم دروس عمومی و نخصصی و دوره کارآموزی را خواهند گذراند و از تیر ماه 1401 آمادگی جذب و همکاری با مدارس تحت پوشش جامعه تعلیمات اسلامی و کانون مدارس اسلامی را خواهند داشت.

 

 

پیام تسلیت آقای حاج علی اکبر رئوف به مناسبت درگذشت مهندس بهفر