اخبار دفتر مرکزی اخبار دفتر مرکزی

عملیات شیطان در ماه شوال خیلی سنگین است

عملیات شیطان در ماه شوال خیلی سنگین است. حتماً کسالت سحرگاهی و تنبلی در عبادات را احساس کرده‌اید. کسی می‌گفت من از همان روز عید می‌فهمم که شیطان حسابم را رسید! معلوم می‌شود که دست و پای او باز شده است. ماجرای این سنگینی عملیات شیطان این است که می‌گوید هر چه در ماه رمضان به دست آورده‌ایم، یک‌جا از ما می‌گیرد. شیطان در ماه شوال با برنامه‌ریزی سراغ شما می‌آید و شما باید با برنامه‌ریزی در مقابل او بایستید.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری

توصیه برای بالا بردن و بهبود بخشیدن مهارتهای زندگی کودکان

 

1-      مهربان باشید و به دیگران احترام بگذارید

2-      درستکار ، قابل اعتماد و منصف باشید

3-      حسن اعتماد و تحمل را در خود تقویت کنید

4-      به تفاوتهای فردی احترام بگذارید و برای آنها ارزش قائل شوید

5-      قدردان و سپاسگزار باشید

6-      محیط آرامی را در اطراف خود بوجود آورید

7-      شخصیت ثابت و متعادل داشته باشید. اعتدال

8-      مهارتهای حل مساله را آموزش دهید

9-      انتظارات و توقعات باید در حد معقول و منطقی و طبیعی باشد

10-  تفکر توجه به اشخاص

11-  مهارتهای ارتباط با دیگران را بهبود بخشید

12-  به دقت حرف دیگران را گوش کنید (حسن استماع)

13-  در عصر اطلاعات و دانایی اولویت اول شنیدن است

14-  در مورد احساسات تان آزادانه صحبت کنید

15-  رفتار شایسته داشته باشید

16-  فردی معاشرتی باشید

17-  سرزنده و شاداب باشید

18-  از بودن با کودکان لذت ببرید

19-  اشتباهاتی که کودکان انجام می دهند آنان را درک کنید

20-  فیدبکهای منفی را علنی نکنید

21-  بچه ها را با اسم صدا بزنید

دیدار با دکتر مقدم از دانش آموختگان دبیرستان کمال

روز گذشته (سه شنبه)‌ در دیداری که با دکتر مقدم در دانشگاه تربیت مدرس انجام گرفت مباحث و مسائل مختلفی مورد گفتگو قرارگرفت. دکتر مقدم که از دانش آموختگان مدارس جامعه تعلیمات اسلامی و در دبیرستان کمال دوران تحصیل متوسطه را به پایان رسانده است با درجه دانشیاری در این دانشگاه مشغول به فعالیت است . ایشان از اعضای موسس و فعال انجمن رباتیک ایران می باشند و نیز در زمینه طرح ها و نوآوری های علمی و کاربردی که می تواند در عرصه صنعت و پزشکی مورد استفاده قرار گیرد فعالیت های چشمگیری داشته اند .دکتر مقدم با توجه به تجربیات و سوابق علمی و آموزشی خود در عرصه رشته مکانیک و رباتیک آمادگی خود را برای همکاری بیش از پیش با مجموعه جامعه تعلیمات اسلامی اعلام نمودند. 

پیام تبریک جامعه تعلیمات اسلامی به مناسبت عید سعید فطر

قال رسول الله (ص):

زَینُوا العیدینِ بِا لتَهلیلِ و التکبیرِ وَ التحمیدِ و التقدیسِ

عید فطر و قربان را با گفتن ذکر «لا اله الا الله، الله اکبر ،‌الحمدلله و سبحان الله» زینت بخشید.

صبح نشاط دم زد، فیض سحر مبارک              عیش صبوح مستان، بر یکدیگر مبارک

عید گشاد ابرو،‌بر بست رخت روزه                   این را حضر خجسته،‌آن را سفر مبارک

               تیغ هلال شوال،‌باز افق علم شد                         ماه صیام بشکست،‌فتح و ظفر مبارک     (مغفور لاهیجی)

 

 شانه به شانه صف می کشند. دست های نیاز که به سمت آسمان بلند می شود، زمزمه «اللهم اهل الکبریاء‌و العظمه و اَهل الجود و الجبروت » اوج می گیرد،‌احساس می کنی پاهایت از زمین خاکی جدا شده است و در فضای دیگری سیر می کنی،‌فضای خلوص،‌تسلیم و تقوا.

این حس پاداش یک ماه روزه داری خالصانه پرهیزکاران است که نصیب مومنان حقیقی می شود. شیرینی که به دهان می بری و کامت را در روز عید شیرین می گردد،‌نشانه این است که در بقیه ایام سال نیز باید به شیرینی ها،‌خوبی ها و خلوص رمضان وفادار بمانی، اجازه ندهی تلخی گناهان ریز و درشت،‌دامن زندگی و ثانیه هایت را بگیرد. خوب بودن فقط مختص یک ماه نیست،‌خوب بودن را در سراسر زندگی به همراه داشته باشیم.

عید فطر، جشن تولد فطرت است، فطرتی که از غبارها و زنگارها پاک شده و اکنون در زیباترین شکل خود خودنمایی می کند. به خودم می اندیشم، من کجا و مهیمانی خدا کجا؟

غبار جهل و سیاهی گناه،‌قلبم را آلوده کرده است و خریداری برای این قلب زنگار گرفته نمی یابم به خدایم می اندیشم که سراسر لطف است و مهربانترین مهربانان،‌غفار است و بنده نواز.

 عید فطر، روز شکر گذاری از حق تعالی است که در ظلمت جسم،  چراغ روشن فطرت را نهاد تا همیشه پرتو افشان باشد و حیات بخش.

میزبانت دلت را نورانی و لطیف ساخته و زنجیرهای شیطانی  را از دست و پایت گشوده است. اکنون زمان آن رسیده که با همه  هم کیشانت  که همچون تو پذیرایی شده اند، اجتماعی بزرگ و بس نیرومند بسازید، آن طور که تمام دشمنان را مرعوب خویش گردانید.

عید فطر، روز دریافت جوایز و پاداش است، جوایزی آسمانی وپاداش هایی از جنس رستگاری.

 عید فطر عیدی است که زمین و زمان غرق شادی و سرورند.

به فرمایش مولای متقیان علی علیه السلام عید فطر روزی است شبیه قیامت و در خطبه ها چنین فرمودند:

ای مردم : امروز،‌روزی است که در آن به نیکو کاران پاداش داده می شود و بدکاران در آن زیان             می کنند. امروزشبیه ترین روزها به قیامت شماست. با بیرون آمدن از خانه هایتان به مصلی،‌از  بیرون آمدن از گورها و رفتن به پیشگاه خداوند یاد کنید، و از توقف و ایستادن در محل نماز،‌وقوف خود در برابر خدا را به یاد آورید و ازبازگشت به خانه هایتان،‌بازگشت خود را به جهنم و بهشت به یاد آرید.

از سخنان معصومین (علیهم السلام)نیز چنین استفاده می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است        و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت            و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت طلبد.

امام سجاد (علیه السلام)به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر می فرمایند:

پروردگارا بر محمد و آل محمد (ص)درود بفرست و مصیبت ما را در این ماه رمضان جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است، که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشویی و بر ما ببخشایی گناهانی را که در پنهان و آشکار انجام دادیم...

جامعه تعلیمات اسلامی استشمام عطر خوش عید سعید فطر را از پنجره ملکوتی رمضان به مومنان و دلباختگان ولایت تبریک و تهنیت عرض نموده و از درگاه حضرت دوست مسئلت دارد تا خروج از ماه مبارک رمضان را برای ما مقارن خروج از گناهان و معاصی قرار دهد و به ما توفیق دهد تا در زمره کسانی باشیم که حاصل دسترنج یک ماهه خود ( در ماه مبارک رمضان) را استمرار بخشیده و مشمول غفران و رحمت واسعه حضرتش گرداند.

کم کم غروب ماه خدا دیده می شود                                            صد حیف از این بساط که برچیده می شود

              در این بهار رحمت و غفران و مغفرت                                      خوشبخت آنکس است که بخشیده می شود.                                                                                                      

جامعه تعلیمات اسلامی

بیانات مقام معظم رهبری در جمع اساتید و نخبگان دانشگاهی

 برادران عزیز، خواهران عزیز! دانشگاه یک مرکز بسیار مهم است. این را ما از روی باور عمیق و قلبی میگوییم و من استدلال دارم برای این مسئله؛ چرا؟ برای خاطر اینکه یکی از مراکز مهمّ تربیت قوّه‌ِی عاقله‌ی کشور، دانشگاه است؛ تربیت قوّه‌ی عاقله‌ی کشور. و هیچ کشوری بدون وجود یک قوّه‌ی عاقله، قابل اداره و قابل پیشرفت نیست. ببینید، این دو مقدّمه یک نتیجه میدهد و آن این است که یک دانشگاه خوب برای کشور حیاتی است. خب، اساتید در دانشگاه نقش فوق‌العاده‌ای دارند؛ یعنی در این فرایند ساختن و پرورش دادن قوّه‌ی عاقله برای اداره‌ی کشور، استاد یک نقش ویژه‌ای دارد؛ بنابراین جایگاه‌ استادان، بسیار مهم، بسیار عزیز و حسّاس است؛ جایگاه حسّاسی است. اگر دانشگاه بخواهد این نقش را -نقش ایجاد و پرورش قوّه‌ی عاقله‌ی کشور را- درست ایفا کند، یک الزاماتی دارد که باید به این الزامات حتماً توجّه کند. من سه مورد از این الزامات را اینجا یادداشت کرده‌ام که حالا مختصراً درباره‌ی هرکدام صحبت میکنم.

 یکی عبارت است از درگیر شدن با مسائل کشور؛ یعنی دانشگاه خودش را از مسائل کشور جدا نداند و مسائل کشور، چالشهای کشور برای دانشگاه، مسائل واقعی و حقیقی و اصلی باشد.

 دوّم، تربیت فرهنگی و اخلاقی و هویّتی دانشجویان است؛ یعنی فراتر از تعلیم، مسئله‌ی تربیت؛ آن هم با جهت‌گیری اخلاقی و معنوی و تلطیف روحی و دمیدن روح احساس هویّت در مجموعه‌ی جوان دانشجو.

 سوّم، یک صیرورت دائمی در محیط دانشگاه، یک تحوّل مستمر و دائمی در محیط دانشگاه؛ علّت هم این است که اوّلاً همه‌ی نهادهای عالم احتیاج به تحوّل دارند، چون بشر در حال تحوّل و در حال پیشرفت و در حال حرکت است، بنابراین نهادهای بشری همه بایستی در خودشان قدرت تحوّل دائمی را ایجاد کنند و این یک دغدغه‌ای باشد برای آنها؛ ثانیاً دانشگاه ما بی‌رودربایستی غلط بنیان‌گذاری شده، از اوّل غلط بنیان‌گذاری شده؛ این معنایش این نیست که محیط دانشگاه محیط غلطی است یا محیط بدی است؛ نخیر، خوشبختانه دانشگاه ما فراورده‌های بسیار خوب داشته لکن بنای دانشگاه به‌وسیله‌ی آدمهای نامطمئن و با سیاستهای نامطمئن در زمان حکومت طاغوت گذاشته شده و این بنا همچنان وجود دارد: دانشگاه را مبنیّ بر دین‌زدایی بنیان‌گذاری کردند؛ دانشگاه را مبنیّ بر تقلید علمی و نه ابتکار علمی و تولید علم، بنیان‌گذاری کردند؛ دانشگاه این‌جوری بنیان‌گذاری شده و خب بعضی‌ از آثارش هم تا امروز هنوز امتداد دارد. بنابراین یک اصلاح و یک تحوّل و یک صیرورت درونی برای دانشگاه به‌طور مستمر لازم است

قسمتی از بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع اساتید و نخبگان دانشگاهی 20  خرداد 1396

برگزاری جلسه شورای برنامه ریزی

جلسه شورای برنامه ریزی در روز یکشنبه 20 خرداد برگزار گردید. در این جلسه مباحث پیرامون برگزاری هر چه بهتر جلسه مدیران مدارس جامعه تعلیمات در شهر مشهد مقدس شکل گرفت و نتایج حاصل از آن به تصویب مدیران و کارشناسان دفتر مرکزی قرارگرفت.همایش مدیران مدارس جامعه تعلیمات اسلامی در شهر مقدس مشهد در اواخر مرداد ماه برگزار می گردد که با توجه به حضور مدیران مدارس سراسر کشور و اعضای ارشد مجموعه جامعه تعلیمات اسلامی و نیز حضور میهمانان و افراد شاخص از اهمیت ویژه ای برخوردار است که برنامه ریزی دقیق پیوسته و منسجم را می طلبد.

بیانات مقام معظم رهبری پیرامون مقام معلم و ارزش تعلیم و تربیت

معلم یک مرجع است معلم یک شخصیت والاست معلمی یک کار مقدس است

دانش آموز در مدرسه به وسیله شما معلمین باید دارای حس مسئولیت تربیت بشود ؛ دارای روحیه آزاد اندیشی تربیت بشود؛ راستگو تربیت بشود؛ بلند همت تربیت بشود؛ شجاع ، فداکار ، پرهیزکار، افق دید اینهاست.

دانش آموز ما بایستی با احساس هویت ملی رشد کند و تربیت پیدا کند و بزرگ شود و پیش برود. وقتی یک جوان احساس هویت کرد، از انحراف از خیانتاز سستی و تنبلی پرهیز خواهد کرد

مهلت ثبت‌نام الکترونیکی کتاب درسی تا ۸ تیرماه تمدید شد

سرپرست اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی از تمدید مهلت ثبت‌نام الکترونیکی کتاب درسی تا ۸ تیرماه افزود: بیش از ۸۰ درصد دانش‌آموزان، ثبت‌نام الکترونیکی کتاب درسی‌شان را انجام دادند.

سرپرست اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی در گفت‌وگو با فارس از تمدید مهلت ثبت‌نام الکترونیکی کتاب درسی تا ۸ تیرماه خبرداد.

احمدرضا امینی سرپرست اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی اظهار کرد: برابر برنامه زمانی قبلی، پایان مهلت ثبت‌نام الکترونیکی کتاب درسی ۱۸ خرداد اعلام شده بود، ولی به دلیل تأخیر در راه‌اندازی اولیه سامانه، مهلت ثبت‌نام الکترونیکی کتاب درسی برای سال تحصیلی ۹۸-۹۷ تا تاریخ هشتم تیرماه ۹۴ تمدید شد. 

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد دانش‌آموزان در سطح کشور، ثبت‌نام الکترونیکی کتاب درسی‌شان انجام شده است.

امینی افزود: انتظار می‌رود دانش‌آموزان و مدیران مدارس در این فرصت سه هفته‌ای، نسبت به ثبت‌نام الکترونیکی کتاب درسی اقدام کنند.

وی تأکید کرد: تمدید مهلت ثبت‌نام الکترونیکی ویژه کتاب‌های درسی پایه‌های دوم تا ششم ابتدایی، پایه‌های یازدهم و دوازدهم شاخه فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش، پایه‌های یازدهم و دوازدهم رشته معارف اسلامی و پایه‌های هشتم و نهم کتاب‌های درسی تکمیلی دوره اول متوسطه ویژه دانش‌آموزان استعدادهای درخشان است.

ویژگی های شب قدر از نگاه حضرت امام خمینی (ره)

 با توجه به سوره مبارکه قدر می توان ویژگی های این شب را چنین بیان کرد:

1. شب قدر شب نزول قرآن است «إِنَّا أنْزَلْناهُ فی‏ لَیْلَةِ الْقَدْر» (قدر/ 1).

2. این شب، شبی ناشناخته است و این ناشناختگی به دلیل عظمت آن شب است: (و ما ادراک ما لیلة القدر).

3. شب قدر از هزار ماه بهتر است: «لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْر » (قدر/ 3).

در روایتی از امام باقر (ع) نقل شده که فرمودند:

«عمل صالح در شب قدر از قبیل نماز، زکات و کارهای نیک دیگر بهتر است، از عمل در هزار ماهی که در آن شب قدر نباشد.»

4. در این شب مبارک، ملائکه و روح با اجازه پروردگار عالمیان نازل می‌ شوند: «تَنَزَّلُ الْمَلائِکَةُ وَ الرُّوحُ فیها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ» (قدر/ 4).

روایات تصریح دارند که آن ها بر قلب امام هر زمان نازل می‌ شوند.

5. این نزول برای تحقق هر امری است که در سوره «دخان» بدان اشاره شده است: (من کل امر).

6. و این نزول -که مساوی با رحمت خاصه الهی بر مومنان شب زنده دار است- تا طلوع فجر ادامه دارد «سَلامٌ هِیَ حَتَّی مَطْلَعِ الْفَجْرِ» (قدر/ 5).

- شب قدر جه شبی است؟

در این که شب قدر چه شبی است اقوال مختلف می باشد:

در میان اهل سنت چند قول وجود دارد:

1. شب قدر فقط همان شبی بود که قرآن در آن نازل گردید، و دیگر تکرار نمی ‌شود.

2. برخی نیز اظهار داشته ‌اند که در دوران حیات پیامبر اکرم (ص) شب قدر در هر سال تکرار می‌ شد، اما پس از ارتحال ایشان، دیگر شب قدر وجود ندارد.

3. برخی نیز معتقد بوده ‌اند که شب قدر یک شب در تمام سال است، ولی معلوم نیست آن شب کدام است، اگرچه در زمان حیات پیامبر در ماه رمضان بوده است.

4. گروهی دیگر از اهل سنت اعتقاد دارند که طبق حدیث نبوی شب قدر در یکی از ده شب آخر ماه رمضان واقع شده است. اغلب شب بیست و هفتم را شب قدر می ‌دانند و در آن شب به دعا و شب ‌زنده‌ داری می ‌پردازند.

اما از نظر شیعه بر اساس حدیثی که از حماد بن عثمان نقل شده است، که وی از حسان بن علی و او نیز از امام ششم شیعیان امام جعفر صادق نقل کرده‌ است؛ شب قدر تا قیامت باقی ‌است و در ماه رمضان واقع است.

در روایات شیعه آمده‌ است که شب قدر یکی از سه شب ۱۹، ۲۱ یا ۲۳ ماه رمضان است که احتمال شب بیست‌ و سوم بیش ‌تر است.

در اصول کافی نیز آمده ‌است که تقدیر در شب نوزدهم، و ابرام در شب بیست و یکم، و امضا در شب بیست و سوم است.

- از نظر امام خمینی (س) کدام یک از این سه شب قدر با احتمال بیشتری شب نزول قرآن و تعیین سرنوشت سالانه انسان هاست؟

حضرت امام معتقدند اخباری که در باب تعیین شب قدر وارد شده ممکن است قابل جمع باشد، به این صورت که در عالم طبیعت شب قدر مظاهری دارد که در نقص و کمال با هم فرق می کند و آن صورت و مظهر کامل که برای پیامبر اکرم (ص) محقق شده، در بین چند شب مخفی است.

ایشان در کتاب آداب الصلاه چنین فرموده اند:

بدان که از برای «لیلة القدر» چنان چه حقیقت و باطنی است که به آن اشاره شد، از برای آن صورت و مظهری است، بلکه مظاهری است در عالم طبع، و چون مظاهر ممکن است در نقص و کمال فرقها کند، از این جهت ممکن است بین اقوال و اخباری که در باب تعیین «لیلة القدر» وارد شده است جمع نمود به این که تمام آن لیالی شریفه که در روایات است از مظاهر «لیلة القدر» است، الا آن که بعضی با بعضی در شرافت و کمال مظهریّت فرق دارد.

و آن شب شریفی که تمام ظهور «لیلة القدر» و شب وصل تامّ ختمی و وصول کامل خاتمی است، در تمام سال، یا در شهر مبارک رمضان، یا در عشر آخر آن، یا در لیالی ثلاثه، مختفی است. و در روایات عامّه و خاصّه نیز اختلافاتی است. و در روایات خاصه نیز به طریق تردید، در شب نوزدهم، و بیست و یکم، و بیست و سوم، مذکور شده، و گاهی تردید بین شب بیست و یکم، و بیست [و] سوم شده است. (آداب الصلاة، متن، ص: 331)

البته در ادامه به بیان روایاتی می پردازد که شب بیست و سوم را تقویت می کند:

و سید عابد زاهد رضی الله عنه در اقبال فرماید: «بدان که این شب بیست و سوم از شهر رمضان، وارد شده است اخبار صریحه به این که لیله قدر است به مکاشفه و بیان. از آن جمله آن است که روایت کنیم به اسناد خود تا سفیان بن السیط (السمط- خ ل) گفت: گفتم به حضرت صادق (علیه السلام) تعیین فرما لیله قدر را برای من مفرداً. فرمود: شب بیست و سوم، و از آن جمله آن است که روایت کنیم به اسناد خود تا زراره از عبد الواحد بن المختار الأنصاری گفت: سؤال کردم از حضرت باقر (علیه السلام) از لیله قدر. فرمود: به خدا قسم خبر می ‏دهم به تو و تعمیه نمی‏ کنم به تو. آن اول شب از هفت شب آخر است.» پس از آن از زراره نقل می ‏کنند که گفته آن ماهی که حضرت تعیین فرمود، بیست و نه روز بود. پس از آن روایات دیگر نقل کنند که «لیله قدر» شب بیست و سوم است، که از آن جمله است قضیه جهنی‏ که معروف است. (آداب الصلاة، متن، ص: 332)

- در شب های قدر تکیه بر چه اصولی، سعادت شب زنده داران را فراهم خواهد کرد؟ دیدگاه امام در این ارتباط چیست؟ و ایشان بر رعایت چه اصول و انجام چه اعمالی تاکید بیشتری داشتند؟

رویه حضرت امام خمینی (س) در این ماه مبارک رمضان، خصوصاً شب های قدر اشتغال به عبادت و مناجات با معبود خویش بود. ایشان ملاقات های خودشان را در ماه مبارک رمضان تعطیل می کردند و با تلاوت قرآن و دعا و مناجات ماه را سپری می کردند.

همچنین حضرت امام (س) در کتاب عرفانی «آداب الصلاه» به ذکر روایات متعددی در باب فضیلت این شب ها و بهترین عبادات در این شب های قدر می ‌پردازند و می‌ فرمایند:

«از آن جمله... از پیغمبر نقل است که فرمود: «موسی گفت: «الهی من قرب تو را می ‏خواهم.» فرمود: «قرب من از برای کسی است که بیدار باشد در شب‏ قدر.» گفت: «الهی رحمت تو را می‏ خواهم.» فرمود: «رحمت من برای کسی است که رحم کند فقرا را در شب قدر.» گفت: «خدایا من گذشتن از صراط را می ‏خواهم.» فرمود: «این برای کسی است که تصدّق کند به صدقه ‏ای در شب قدر.» گفت: «خدایا از درخت های بهشت و میوه‏ های آن می‏ خواهم.» فرمود: «این برای کسی است که تسبیح کند به تسبیحه ‏ای در شب قدر.» گفت: «خدایا نجات می‏ خواهم.» فرمود: «نجات از آتش؟» گفت: «آری.» فرمود: «این برای کسی است که استغفار کند در شب قدر.» گفت: «خدایا رضای تو را می ‏خواهم.» فرمود: «خشنودی من از برای کسی است که دو رکعت نماز بخواند در شب قدر.» (آداب الصلاه (آداب نماز)؛ متن؛ ص: 333 و 334)

یکی از اعمال شب قدر احیا و شب زنده داری در آن است، که حضرت امام می فرمایند:

«... از حضرت باقر (علیه السلام) نقل است که: «کسی که احیاء کند شب قدر را، آمرزیده شود گناهان او گرچه به عدد ستارگان آسمان و وزن کوه ها و کیل دریاها باشد.» (آداب الصلاه (آداب نماز)؛ متن، ص: 334)

- علت این که بسیاری از افراد با وجود رعایت آداب این شب ها از درک آن عاجزند و نتیجه مطلوب را به دست نمی آورند چیست؟

شب قدر شب با عظمتی است که درک آن برای هر کس محقق نخواهد شد: «وَ ما أدْراکَ ما لَیْلَةُ الْقَدْرِ» (قدر/ 2).

البته در این ضیافت الهی که بار عام پروردگار عالم است همه دعوت شده اند و هر کس به اندازه معرفت و درجه ایمانش حظ و بهره می برد.

حضرت امام خمینی (س) می فرماید:

«دعوت مراتب دارد، اجابت هم مراتب دارد. آن مرتبه اعلاء اجابت آنی است که پس از حصول مقدمات و ریاضاتی که رسول خدا -صلی اللَّه علیه و آله و سلم- کشیده‏ اند منتهی شد به این که خدای تبارک و تعالی از او ضیافت کرد به نزول قرآن.» (صحیفه امام؛ ج: 17؛ ص: 490)

شب‏ قدر، شب دعا، تضرع، توبه و انابه و توجه به پروردگار است. شب رهایی از قید بندگی غیر خدای تعالی است، فرصتی برای مغفرت و عذرخواهی است. هر کس با هر جرمی به محضر حق تعالی بیاید دست ردّ به سینه اش زده نمی ‌شود.

حال که خدای متعال به برکت ماه رمضان به ما اجازه استغفار و طلب مغفرت داده، از او برای معاصی و جسارت ها و نیز از سستی در عبادت و بندگی معذرت بخواهیم، و الا روزی خواهد آمد که خدای متعال به مجرمین می فرماید: «وَ لا یُؤْذَنُ لَهُمْ فَیَعْتَذِرُونَ» (مرسلات/ 36)، به مجرمین اجازه نمی ‏دهند که زبان به عذرخواهی باز کنند؛ آن جا جای عذرخواهی نیست.

تا زمانی که زنده ایم عذرخواهی کردن و استغفار برای ما درجه می ‏آفریند، گناهان را می ‏شوید و ما را پاک و نورانی می‏ کند، پس تا فرصت در اختیارمان است، خدا را متوجّه خودمان کنیم و الطاف الهی را جلب نماییم و نگاه محبّت آمیز او را شامل حال خودمان کنیم: «فَاذْکُرُونی‏ أذْکُرْکُمْ» (بقره/ 152)؛ مرا به یاد آورید، تا من شما را به یاد آورم.

کمال انسان مومن آن است در برابر عظمت الهی، خود را فقیر و ناچیز و تهی‏دستِ مطلق ببیند؛ یعنی در عین قدرت و ثروت و علم و برخورداری از مزایا و محاسن و خصوصیات مثبت و در اوج دارایی و توانایی، واقعاً نه به صورت تعارف خود را در مقابل خدا، نیازمند و تهی ‏دست و محتاج و کوچک و حقیر ببیند.

اگر با توبه و انابه به درگاه الهی خود را پاک کردیم و عظمت حق را با تمام وجود درک کردیم و خود را حقیر و مسکین دیدیم می توانیم به شمه ای از مراتب شب قدر برسیم.

در پایان عرض کنم که شب قدر شب انس با ولی الله مطلق امام زمان (علیه السلام) است. لیلة القدر، شب ولایت است. شب نزول ملائکه بر امام زمان است، هم شب قرآن و هم شب اهل بیت است. لذا با توسل به ساحت مقدس ائمه معصومین (علیهم السلام) و با قرآن کریم به در گاه الهی برویم و برای مسائل کشور، مسائل مسلمین و مسائل کشورهای اسلامی دعا کنیم.

 

برگرفته از پرتال حضرت امام خمینی (ره)

نقل احادیث تربیتی - برگرفته از سخنان مدیر عامل جامعه تعلیمات اسلامی

 

عَنِ الصّادِقِ عليه السلام

 قالَ اللّه ُ تَعالى; اَلْخَلْقُ عِيالى فَاَحَبُّهُمْ اِلَىَّ اَلْطَفُهُمْ بِهِمْ وَ اَسْعاهُمْ فى حَوائِجِهِمْ. ;

از امام صادق عليه السلام روايت شده كه خداوند فرمود

 مردم، عيال و نانخور من هستند . محبوب ترين افراد نزد من، كسانى اند كه به مردم مهربان تر و در رفع نيازهايشان كوشاتر باشند.;

اصول كافى، ج 2، ص 199

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

قال الإمام عليّ عليه السلام

لاتَتَكَلَّمَنَّ إذا لَم تَجِد لِلكَلامِ مَوقِعا ؛

حضرت علی علیه السلام می فرمایند

وقتى براى گفتار ، زمان مناسبى نمى بينى سخن مگو .

غررالحكم و دررالكلم ، ح
10274

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

قال الإمام عليّ عليه السلام

لاتَقْسِروا أولادَكُم عَلى آدابِكُم فَإنَّهُم مَخلوقُون َ لِزَمانٍ غَيرِ زَمانِكُم ؛

حضرت علی علیه السلام می فرمایند:

آداب ورسوم خويش را به فرزندانتان تحميل نكنيد ؛ زيرا آنان در روزگارى ، غير از روزگار شما مى زيند .

  شرح نهج البلاغه ، ابن ابى الحديد ، ج 20  ، ص267 .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

قال الإمام عليّ عليه السلام:

لا مُظاهَرَةَ أوثَقُ مِنَ المُشاوَرَةِ ؛

حضرت علی علیه السلام می فرمایند:

هيچ پشتيبانى اطمينان بخش تر از مشورت نيست .

غررالحكم و دررالكلم ، ح 10694 .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

قال الإمام عليّ عليه السلام:

اِستَشِر عَدُوَّكَ العاقِلَ وَاحْذَر رَأىَ صَديقِكَ الجاهِلِ ؛

حضرت علی علیه السلام می فرمایند:

با دشمن خردمندت مشورت كن ، ولى از رأى دوست نادان خود بيمناك باش .

  غررالحكم و دررالكلم ، ح 2471 .

دانش آموزان دبستان دخترانه امام علی (ع) در نمایشگاه قرآن در حضور معاونت آموزش ابتدایی سرکار خانم دکتر رضوان حکیم زاده برنامه های خود را اجرا نمودند

دانش آموزان دبیرستان احمدیه اسلامی برنامه های خود را در نمایشگاه قرآن اجرا نمودند

حضور دانش آموزان مجتمع کوثر در نمایشگاه قرآن

بازدید رییس هیئت مدیره جامعه تعلیمات اسلامی از غرفه جامعه تعلیمات اسلامی در نمایشگاه قرآن

معارفه جناب آقای طوس احمدی به عنوان نماینده حقوقی جامعه تعلیمات اسلامی در مدارس اردبیل

روز گذشته مراسم  معارفه جناب آقای طوس احمدی به سمت نماینده حقوقی جامعه تعلیمات اسلامی در مدارس جعفری اسلامی اردبیل و قدردانی از زحمات جناب آقای محرم شایقی در اردبیل برگزار شد در این مراسم جناب آقای دکتر حیدری مدیر عامل جامعه تعلیمات اسلامی و نیز جناب آقای دادگستر نیا در این مراسم حضور داشتند.

تصاویر حضور دانش آموزان دبستان جعفری اسلامی در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم - اول خرداد 97

جلسه فصلی مدیران مدارس شهر تهران در مجتمع محبان الحسین برگزار شد

حضور دانش آموزان قرآنی دبستان نرگس در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

بازدید جناب آقای حاج مرتضی آخوندی عضو محترم هیئت امنا جامعه تعلیمات اسلامی از غرفه جامعه تعلیمات اسلامی

روز گذشته جناب آقای حاج مرتضی آخوندی در نمایشگاه قرآن  حضور داشتند و از غرفه جامعه تعلیمات اسلامی دیدن کردند ایشان ضمن ابراز خرسندی از شرکت جامعه تعلیمات اسلامی در نمایشگاه قرآن برای اولین بار،  از خدمات ارزنده و شایسته جناب آقای دکتر حیدری مدیر عامل محترم جامعه تعلیمات اسلامی تقدیر و تشکر نمودند.

حضور دانش آموزان تزکیه اسلامی دامغان در نمایشگاه قرآن 4 خرداد ماه