اخبار دفتر مرکزی اخبار دفتر مرکزی

جلسه فصلی مدیران مدارس شهر تهران برگزار گردید

روز یکشنبه جلسه فصلی مدیران مدارس جامعه تعلیمات اسلامی شهر تهران برگزار گردید. در این جلسه نسبت به برنامه های جاری در مدارس تبادل نظر صورت گرفت و همچنین پیرامون مسائل قرآنی مدارس جامعه تصمیماتی اتخاذ گردید در این نشست  نظریات اساتید، آقایان پور معین و کمالی و دیگر کارشناسان قرآن استماع گردید.

جلسه هیئت محترم امنا جامعه تعلیمات اسلامی برگزار گردید

روز شنبه جلسه سالانه هیئت محترم امناء جامعه تعلیمات اسلامی برگزار گردید. در این نشست که در دبیرستان رضویه برگزار گردید در ابتدا مدیریت مدرسه سرکار خانم حبیبی اهم فعالیت های خود را در دبیرستان دخترانه رضویه بیان نمود و در ادامه با اعلام رسمیت جلسه آقای دکتر حیدری ضمن نمایش کارهای صورت گرفته، گزارش فعالیت های خود را در یکسال اخیر بیان نمود. سپس اعضای حاضر نسبت به اهداف کلان  جامعه تعلیمات اسلامی نقطه نظرات خود را بیان نمودند. این اجلاس که به نوعی گردهمایی خردمندان و بزرگان این مجموعه می باشد بصورت سالانه برگزار می گردد و ضمن بررسی وضعیت موجود نسبت به تحکیم و پشتیبانی فکری آن تصمیماتی اتخاذ می گردد. در پایان این جلسه از خدمات بسیار ارزشمند و موثر جناب آقای محسن پرنیان پور از اعضای فعال و پیشکسوت هیئت امنا جامعه تعلیمات اسلامی توسط ریاست محترم هیئت امنا، تقدیر به عمل آمد. آقای محسن پرنیان پور که سالیان متمادی ضمن حضور در امور خیریه و عام المنفعه ، با ساخت مدارس متعدد در تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان این مرز و بوم  سهم ویژه ای دارد.

جناب آقای حاج محسن پرنیان پور از اعضای موثر هیئت امنای جامعه تعلیمات اسلامی

تقدیر از زحمات ارزشمند آقای حاج محسن پرنیان پور در طول سالیان متمادی توسط ریاست محترم هیئت امنا جامعه تعلیمات اسلامی

عکس یادگاری برخی  از کارکنان دفتر مرکزی جامعه با اعضای محترم هیئت امناء

حضور حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج علی اکبری در دبیرستان رضویه

روز شنبه جلسه هیئت امناء جامعه تعلیمات اسلامی در دبیرستان رضویه برگزار گردید.قبل از شروع این جلسه ریاست محترم هیئت امناء جامعه جناب آقای حاج علی اکبری در نماز خانه این مدرسه حضور یافتند و دانش آموزان و اعضای محترم هیئت امنا جامعه نماز ظهر و عصر را به امامت ایشان اقامه نمودند. پس از اقامه نماز، حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری  ضمن گرامی داشت سالروز وفات حضرت فاطمه معصومه (س) به بیان خصائص و شخصیت این بانوی بزرگ اسلام  پرداختند.

جلسات قرآن در دفتر مرکزی برگزار می گردد

فَاقْرَءُوا مَا تَيسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ

                                    مزمل/ 20

اهمیت قرآن بر کسی پوشیده نیست و در فضای کنونی و در عصر حاضر آنچه گره گشاست، گره زدن چشمها و دستها و اندیشه ها به آیات الهی است.جامعه تعلیمات اسلامی با سابقه و پیشینه کهن خود که انس با قرآن و عمل به مبانی دینی را از اصول لاینفک خود میداند، همواره سعی در برقراری ارتباط قلبی نیروهای خویش با این کتاب راهگشا نموده است . از همین رو تربیت نیروهای قرآنی و متدین را در دستور کار خود قرارداده است. دفتر مرکزی جامعه ضمن برگزاری جلسات آموزش قرآن  به پاسداشت ارزشهای دیرینه و اولیه این مجموعه می پردازد.  از همین رو روز های یکشنبه و سه شنبه هر هفته از ساعت 8 الی 8/30  جلسات قرائت و صحیح خوانی قرآن برگزار میگردد. این جلسات ویژه کارکنان دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی است که به کوشش آقای نیری (مسئول قرآن جامعه تعلیمات اسلامی) انجام می گیرد.

آیین تجلیل و نکوداشت جناب آقای حاج سید علاالدین میر محمد صادقی برگزار میگردد

آیین نکوداشت 70 سال فعالیت های ارزشمند و خدمات  ارزنده  آقای حاج سید علاالدین میر محمد صادقی  از یاران دیرین جامعه تعلیمات اسلامی و اعضای موثر این مجموعه در عرصه فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی در مدرسه رفاه سمنان برگزار خواهد شد همچنین در ضمن این مراسم مجتمع آموزشی جدیدالتاسیس رفاه دختران با عنوان "میر محمد صادقی"  واقع در مومن آباد سمنان نیز افتتاح خواهد شد. این مجتمع آموزشی که به همت آقای علاالدین میر محمد صادقی ساخته و تاسیس گردیده است پذیرای دانش آموزان دختر در دوره دوم دبیرستان می باشد.مراسم تجلیل و گرامی داشت آقای میر محمد صادقی در روز پنج شنبه 14 آذر ماه در مجتمع رفاه سمنان از ساعت 8/30 صبح آغاز خواهد شد.

یکشنبه های علوی

طرح یکشنبه های علوی از سوی جناب آقای محمود لولاچیان رییس هیئت مدیره جامعه تعلیمات اسلامی برای اجرا در مدارس شهر تهران به مدیر کل آموزش و پروش شهر تهران اعلام شد در این طرح ضمن پاسداشت مقام شامخ ولایت به ذکر فضائل امیرالمومنین و قرائت و انس با نهج البلاغه پرداخته شده است.

 

نمازجمعه تهران به امامت حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری برگزار گردید

خطیب نماز جمعه این هفته تهران گفت: امثال ما که تریبون داریم و مسوولین و کسانی که سخنان آنها موج در جامعه می‌اندازد و تبعات پیدا می کند، باید حواسشان باشد که سخنشان سدید باشد. برخی خیلی بی حساب سخن می گویند معلوم می شود که فکر نکرده‌اند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری در خطبه اول این هفته نماز جمعه تهران ضمن توصیه به نمازگزاران به تقوای الهی گفت: یکی از عالی ترین مصادیق رعایت تقوای الهی، سخن استوار و سنجیده گفتن است. پیشنهاد خدا برای سخن آن است که سخن شما کریمانه باشد، مخصوصا زمانی که با پدر و مادر سخن می گویید. گاهی بعضی ها مطلبی را مطرح می کنند که این سخن یک تخریبی به وجود می آورد و حقی را تضییع می کند و دل هایی را می شکند و آبروهایی را به مخاطره می اندازد و در حریم حقوق دیگران وارد می شود و از مصادیق ظلم لایترک می شود و صاحب سخن باید از عهده ستمی که روا داشته بر آید. زبان ما کار دست ما می دهد و باید اول آنچه را که می گوییم بسنجیم. سخنی که در آن مراعات قواعد الهی و حقوق مادی و معنوی مخاطبان در آن رعایت می شود، این سخن قول سدید می شود. اگر قول سدید وجود داشته باشد جامعه را می سازد.

وی افزود: چیزی که می نویسید قول شماست ولی مکتوب شده است. اگر سخن سدید باشد، انشالله اجر خواهد داشت ولی اگر سخن خطایی در آن باشد و ایجاد انحراف اخلاقی و معنوی و اجتماعی و خانوادگی و اشاعه فحشا داشته باشد، هر یک نفری که مطلب را ببیند تو بدبخت تر می‌شوی. هر کس مخاطب بیشتری دارد این مسوولیت بیشتر متوجه اوست.

وی تاکید کرد: امثال ما که تریبون داریم و مسوولین و کسانی که سخنان آنها موج در جامعه می‌اندازد و تبعات پیدا می کند، باید حواسشان باشد که سخنشان سدید باشد. برخی خیلی بی حساب سخن می گویند معلوم می شود که فکر نکرده‌اند. سخنی میگویند دهها عاقل دیگر نمی توانند عواقب آن سخن را جمع و جور کنند لذا ما به اصلاح وضعیت کلامی خیلی نیاز داریم و باید همه به هم کمک کنیم تا آیین سخن گفتن را انگونه که خدا می پسندد بیش از گذشته رعایت کنیم.

حاج علی اکبری در خطبه های دوم نمازجمعه این هفته تهران ضمن تبریک فرا رسیدن حلول ماه ربیع الثانی و نیز روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به جمع بندی حوادث اخیر گفت: مطلب اول در این زمینه موضوع سوخت و انرژی و بنزین و عمدتا مدیریت مصرف انرژی و بنزین به طور خاص است. ما یکی از کشورهای مصرف کننده هستیم و یک عیب ملی در این زمینه در مصرف انرژی داریم و واقعا متعارف نیست سبکی که ما در مصرف انرژی از جمله بنزین داریم.

وی افزود: شاید در صدر جدول جهانی اول یا دوم از نظر مصرف نامناسب هستیم. مخصوصا بنزین که یک کالای ویژه محسوب می شود. این شیوه اسراف جزو بیماری‌های اقتصادی است که نیاز به علاج و جراحی دارد، مثل بیماری های دیگری که در پیکره اقتصادی ملی است. هم استمرار به مصرف نفت و هم مصرف از کیسه آینده و هم آسیب اساسی به محیط زیست دارد و یکی از عوامل اصلی آلودگی هواست و هم باعث از دست دادن فرصت طلایی صادرات می شود. این امکان با پیوستن پالایشگاه خلیج فارس به وجود آمده که به لطف خدا و با همت عزیزانی که عاشقانه کشور را به این نقطه رسانده‌اند، ایران در در بنزین به خودکفایی رسیده است. هم چنین این امکان برای کشور وجود دارد که با یک مصرف درست ما حتی صادرکننده بنزین باشیم.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران تصریح کرد: زمینه ای هم برای قاچاق این کالای ارزشمند وجود دارد و ما باید این مشکل را با همت ملی و با تدابیر صالح از خود دور کنیم. این سبک زندگی را در این ماجرا اصلاح کنیم. البته در دستور مدیریت عالی نظام بوده و راهکارهای فراوانی برای آن دیده اند. راهکار مصوب در برنامه ششم وجود داشته است از جمله اینکه قیمت به تدریج با گام های متوازن واقعی شود.

وی افزود: از طریق شیوه های سهمیه بندی و تصمیمات، با روشی که اخذ شده، برخی از زیر ساخت ها هم فراهم شد. البته چهار سال در اجرای این مصوبه تاخیر وجود دارد که در این زمینه مجلس و دولت باید توضیح دهند. بالاخره جمع بندی کارشناسی و جمع بندی مدیریت عالی نظام این بوده که به تایید سران سه قوه رسیده است و در این مرحله قیمت بنزین افزایش یافت و سهمیه بندی اتفاق افتاد. این کار لازم و خوب و سودمند برای امروز و فردای کشور ماست. این موضوع ابعاد زیادی دارد که باید متخصصان این کار را توضیح دهند.

حاج علی اکبری گفت: شیوه اجرای این تصمیم بزرگ که دارای ابعاد ملی است و همه جامعه ما با این موضوع درگیرند و با برخی از تصمیمات فرق دارد، این است که این شیوه در بوته نقد است. خود عزیزان این را قبول دارند که توضیح لازم داده نشد و اقناع ملی صورت نگرفت و اجماع نخبگانی در رابطه با نحوه اجرا صورت نگرفت و نتیجه این شد که یک ناراحتی و نگرانی را در سطح جامعه به وجود آورد و انبوهی از سوالات و ابهامات را در بین عوام و خواص ایجاد کرد.

وی افزود: با توجه به موج نگرانی از ارز و سکه که چندی پیش مردم پشت سر گذاشتند و احساس کردند که قدرت خرید پایین آمده و فشارهای زیادی به اقشار کم درآمد وارد شد و تجربه تلخ را داشتند، نگران این بوده و هستند از این که این افزایش قیمت ولو متعارف نیست، روی سایر قیمت ها تاثیر بگذارد و موج دیگری را برای جامعه به وجود آورد.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران تاکید کرد: برای کاهش نگرانی ها مسوولین محترم که یک بسته ای را در نظر گرفته اند که اعلام هم شد، باید اقناع ملی را جلب کرده و با مردم صحبت کنند و از رسانه ملی استفاده کنند و رسانه و دست اندرکاران کوتاهی نکنند و از مردم دلجویی و عذرخواهی شود و به سوالاتشان پاسخ داده شود و نظارت قاطع برای جلوگیری از گرانی های مصنوعی ادامه یابد. کار خوبی که شروع شده و در حال انجام است. آنچه که به عنوان یارانه بنزین و به عنوان کمک تقدیم می شود، به خوبی اجرا شود و سایر مشمولین را در بر بگیرد و سهمیه ها اصلاح شود و این وعده‌هایی که داده شده اجرایی شود. امیدواریم با عمل به این وعده وضعیت مناسبی را داشته باشیم و اگر این طرح در مراحل بعدی اجرا شود به نفع همه و کشور است.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران افزود: ماجرای بنزین یک حالت نارحتی پیش آورد و اعتراضاتی را داشت و این اعتراضات که به صورت یک شوکی بود، از روز جمعه که اعلام شد آغاز و در روز شنبه ادامه یافت. در گوشه و کنار کشور التهاباتی را به وجود آورد و این بهانه ای شد تا اتفاقی بیفتد.

وی یادآور شد: طی ۸ ماه گذشته آمریکایی ها و صهیونیست ها و سران استکبار ضربه های استراتژیک و راهبردی از جبهه مقاومت دریافت کردند و باورشان نمی شد. یک زلزله سیاسی بزرگ در هژمونی و سیطره پوشالی غرب واقع شد. موضوعاتی همچون حمله موشکی گروه های مقاومت به فلسطین اشغالی، حمله به تاسیسات نفتی آرامکوه، حمله موفق حزب الله به مناطق مهم رژیم صهیونیستی، مقابله به مثل قاطع سپاه در ماجرای نفتک کش، ساقط کردن پهپاد راهبردی توسط سپاه، نتیجه اش غلبه گفتمان مقاومت در منطقه و رنگ باختن گفتمان سازش در منطقه شد. مردم منطقه توانستند از فراسوی این گرد و غبارهای ناشی از حمله رسانه ای دشمن، رنگین کمان زیبای مقاومت در آسمان منطقه را مشاهده کنند.

حاج علی اکبری افزود: وقایع جهانی دیگر که برای دولت ایالات متحده رخ داده نیاز به توضیح نیست و آبروی آنها در بین دوستانشان در اروپا و منطقه لطمه خورده البته اگر آبرویی داشتند. الان آمریکا مثل شیر پیر خسته ای است که فقط هر از چند گاهی عربده ای می کشد و دندان های ریخته اش را به این و آن نشان می دهد و فقط بزدلان را می ترساند. این وضع دشمن ماست. هر روز شاهد افول و شتاب در امپریالیسم جهانی آمریکا هستیم. از جمله در فشار حداکثری به نقطه مقاومت که ایران است، نتوانستند به اهدافشان برسند و درصدد انتقام برآمدند. بعد از ماجرای ۹۶ بلافاصله مشغول طراحی های جدید شدند و هزینه های فراوانی را کردند تا بتوانند با یک پاتک امنیتی در برابر این حمله ای که از جبهه مقاومت شده آنرا جبران کنند.

وی افزود: دشمن در عراق به کنسولگری ایران حمله کرد و باخبرید که آن هم توسط مرجعیت و مردم کنترل شد. در لبنان باخبرید از این روش استفاده کرد و نام روش هنگ کنگی روی آن گذاشتند. به سراغ ایران آمدند و کار بسیار وسیع و پیچیده ای انجام دادند و با حمایت اقتصادی توسط اتباعشان در منطقه و سرمایه گذاری وسیع و فضاسازی هجمه رسانه ای توسط شبکه عنکبوتی شان در داخل و خارج و حمایت های سیاسی امریکا و اروپا اقداماتی را انجام دادند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران ادامه داد: سخنان وزیر خارجه امریکا را شنیدید و بعد عملیات میدانی پادوهای استکبار که با رهبری منافقین خبیث ضد انقلاب و سلطنت طلب ها و میدان داری آموزش دیده و خشن بی رحیم انجام شد و طی دو روز در اقصی نقاط کشور در اوج وحشی گری سوزاندند و غارت کردند و کشتند و مجروح کردند و از سرباز دلاور تا افسر قهرمان مدافع قهرمان و پاسدار و بسیجی گرفته تا مردم عادی که به آنها رحم نکردند و از کارگر زحمتکش که داعشی وار آنرا سوزاندند و تا کارمند مظلوم شهرداری که حتی به آنها آب داده بود را به رگبار بستند.

وی ادامه داد: نه به اماکن رحم کردند و نه به مردم. هزاران میلیون خسارت به وجود آوردند. یک طراحی بسیار خطرناک پشت سر آن است و هزینه های زیادی کردند و پشتیبانی اطلاعاتی کردند. حاصل دو سال کار وسیع تشکیلاتی و آموزش بود و توطئه خطرناک و طراحی شده بود.

حاج علی اکبری تصریح کرد: این جبران با بهانه و بی بهانه رخ می داد و دشمن آنرا طراحی کرده بود که در زمستان انجام شود و این آشوب ها زود متولد شد. بنزین یک بهانه بود که در این ماجرا دشمن اوج کینه خود را نسبت به ملت شریف ایران و جبهه مقاومت نشان داد. از یک سو یک بار دیگر حکمت و درایت و صلابت و آینده نگری و قاطعیت و مهربانی و فداکاری و جوانمردی در رهبری نظام را همه عالم مشاهده کردند و به میدان آمدند و یک تصمیم بزرگ تاریخی را فقط با ۵ دقیقه صحبت در آغاز درس خارج بیان کردند و جامع و بی حاشیه بود و هم ساختارهای قانونی را حفاظت و هم انسجام مدیریتی کشور را حفظ و هم وفاق اجتماعی و هم از امنیت ملی با کمال صلابت صیانت کرد. رهبر بیدار مراقب دشمن بود و با اشراف از توطئه دشمن آگاه بود. ماه ها فرمودند که در ۹۸ فتنه ای در راه است و تذکر داده بودند. آتش نشان فتنه بود.

وی افزود: در اوج شلوغی ها رهبر با تولید کنندگان و کارآفرینان جلسه چندین ساعته داشتند و درباره ۲۰ سال آینده و مسیر تولید ملی گفت و گو کرد.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران گفت: در این ماجرا از بصیرت ملت ایران و هوشمندی و شجاعت و بردباری و صبوری و نجابت ملت ایران در برابر ملت های جهان رونمایی شد. در حالی که مردم ناراحت و معترض بودند و در اولین فرصت با اشاره رهبری صف خود را در همه جا با سرعت زیاد از اغتشاش گران و آشوبگران جدا کردند. بلافاصله علاوه بر اینکه آنها را منزوی کردند، با یک حضور متصل یک هفته ای حماسه حضور دیگری را آفریدند و اثبات کردند وقتی پای استقلال و امنیت و آزادی در میان باشد همه هستند. این را خط قرمز خود می دانند. همایش های خودجوش و متنوع در سراسر ایران یک خروش ملی علیه فتنه گران بود و اعلام بیعت مجدد با رهبر ما بود.

وی افزود: آقا فرمودند در برابر چنین ملتی باید تعظیم کرد و قدر بدانیم و مسوولین عاشقانه و خاضعانه به این ملت شریف و بزرگ خدمت کنند. قدرت نمایی ملی ما بود و اقتدار و وحدت مان را به رخ کشیدیم.

حاج علی اکبری ادامه داد: از سوی دیگر از استکبار و عظمت و ریشه‌دار بودن و خوش ساخت بودن نظام جمهوری اسلامی ایران که برخاسته از اراده ملت عزیز و شریف ما مبتنی بر قواعد الهی است، یکبار دیگر رونمایی شد.

وی تاکید کرد: اگر فتنه ۸۸، هشت ماه بود و اگر فتنه ۹۶، هشت روز ولی ماجرا و فتنه امسال به تعبیر رهبری در کمتر از دو روز به همت ملت نابود شد.

حاج علی اکبری گفت: در دیدار رهبر انقلاب با بسیجیان، رهبر فرمودند کار بسیج تولید فرصت و تبدیل تهدیدها به فرصت هاست. بسیج یعنی ذات ملت ایران و یعنی حضور به هنگام براساس تشخیص درست و بصیرت. ملت ما دارای چنین هنر بزرگی شده است که در ۴۰ سال گذشته آنرا دیدید. در شرایط فعلی با استفاده از مطالعه جامع، ملت عزیز ما همراه با مسوولین باید همه دست به دست بدهند و از این هنر به شایستگی استفاد کنند زیرا بسیجی ذات ملت ماست. با دقت تهدیدهایی که در این ماجرا پیدا شد، همه را به فرصت تبدیل کنند. دشمن خواست سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی را کاهش دهد و بین مسوولین ومردم تفرقه ایجاد کند که باید این تهدید تبدیل به فرصت شود. از طرف دیگر مسوولین باید احساس صمیمت و شفقت داشته باشند و این موضوع را باید در سراسر کشور جدی بگیرند و سراغ مردم بروند؛ البته وعده هایی که دادند را عمل کنند.

وی افزود: روش های اعتراضی ناامن و آسیب زا و بهانه ساز از تهدیدات بود که برای آن باید فکری کرد و به فرصت تبدیل شود و شیوه های مناسب اعتراض و انتقاد امن و سازنده برای ارایه نظرات مردم پیش بینی شود و در اختیار آنها قرار گیرد زیرا وسط عربده های اجاره ای اراذل آنچه کمتر شنیده می شد صدای اصلی مردم بود. یکی از پیشهادات این است که از ۹۰۰ پایگاه نماز جمعه استفاده شود و در آنجا ارتباط بین مردم و مسوولین تقویت شود. مسوولین شرکت در نماز جمعه را واجب بدانند و حضور یابند و در میز خدمت باشند و توضیح دهند و اعتراضات مردم را بشنوند.

وی افزود: تهدید دیگر آسیب به امنیت ملی ما به عنوان بزرگترین مزایای ایران در منطقه بلکه درجهان است. این تهدید را باید ملت ما با مسوولین دست به دست هم دهند و به فرصت تبدیل کنند. همچنین مساله پدافند غیرعامل جدی گرفته شود. در مورد اماکن عمومی و خصوصی،گاهی با اندک تدبیری می شود از خسارت های بزرگ جلوگیری کرد. برخی از شهرهای واقع در کنار شهرهای آسیب دیده چون مساله در آن رعایت شد اتفاقی نیفتاد. همچنین باید جایگاه پلیس و حافظان امنیت در ذهن و دل جامعه تقویت شود. ساختار شورای تامین در برخی جاها نیاز به اصلاح دارد و در وزارت کشور همت کنند و از فناوری های نو استفاده کنیم.

وی افزود: با اینکه محدودیتی در فضای مجازی داده شد، ولی خوشبختانه با اقدامات خوب در این زمینه شبکه ارتباطی مخابراتی و بانکی و حمل و نقل آسیب جدی ندید و آزمایش مناسبی بود و سرعت دادن به فرمان رهبر عزیز که شبکه ملی اطلاعات به صورت کامل محقق شود و باید به آن شتاب داده شود. خرابی هایی که در اماکن عمومی به وجود آمده و جاهای دیگر به سرعت اصلاح شود. رسیدگی به خسارت دیدگان حوادث اخیر در دستور کار باشد.

حاج علی اکبری افزود: قاطعانه و طبق قوانین شرع، خدا نسبت به فتنه گران جان و مال و ناموس مردم خیلی سخت گیر است و حکم محارب و بغی که برای این گونه افراد در نظر گرفته شده است در قله مجازات های اسلامی است و توقع این است که از این تهدیدی که شد فرصتی ساخته شود و جامعه از این اراذل وحشی تبهکار پاکسازی شود و با سرعت در این زمینه اقدام شود. ماجرای افراد فریب خورده داستان دیگری است که هم باید مورد مواخذه قرار گیرند و هم از مهر نظام بهره مند شوند.

وی در پایان گفت: اهالی سیاست مراقب باشند وقت گروکشی های سیاسی نیست و باید همدلی ملی را تجربه کنند.

مراسم ترحیم حاج شیخ حمید اسلامی در مسجد الغدیر برگزار گردید

روز جمعه مراسم  سومین روز درگذشت حجت الاسلام و المسلمین حمید اسلامی فرزند حضرت آیت الله عباسعلی اسلامی در مسجد الغدیر تهران برگزار گردید .اعضای جامعه تعلیمات اسلامی نیز ضمن ادای احترام به مجاهدت ها و تلاشهای مرحوم عباسعلی اسلامی موسس جامعه تعلیمات اسلامی در این مراسم شرکت نمودند  . این مراسم با حضور  اقشار مختلف مردم از جمله شخصیت های لشکری و کشوری همراه بود.

حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ حمید اسلامی درگذشت

حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ حمید اسلامی دارفانی را وداع گفت. وی فرزند حاج شیخ عباسعلی اسلامی عالم سخت‌کوش و خدوم ، موسس جامعه تعلیمات اسلامی، از چهره‌های نامدار و موفق فرهنگی در دوره حاضر به‌شمار می‌آید. که با تاسیس دهها مدرسه دینی در سراسر ایران، نقشی مهم در تربیت مذهبی چند نسل از نوباوگان این مرزوبوم داشت و از این منظر، می‌توان او را در زمره بسترسازان فرهنگی انقلاب اسلامی قلمداد نمود. مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حمید اسلامی، متولی  کتابخانه بزرگ اسلامی بود. کتابخانه ای که از آثار و   فعالیت های مرحوم عباسعلی اسلامی بود، حمید اسلامی نقش پررنگی در احیاء آثار مهمی در ترویج فرهنگ اسلامی داشت.جامعه تعلیمات اسلامی فقدان ایشان را به جامعه فرهنگی و همچنین خانواده ایشان تسلیت گفته و از خداوند متعال علو درجات برای آن فقید سعید مسئلت دارد. 

مراسم تشییع، خاکسپاری و ترحیم مرحوم حجت‌الاسلام حمید اسلامی قرائتی به شرح ذیل اعلام می‌شود:

مراسم تشییع پیکر آن مرحوم، فردا (چهارشنبه ۹۸/۹/۶) از ساعت ۱۰ صبح در امام‌زاده اسماعیل (زرگنده ) واقع در خیابان شریعتی روبروی خیابان دولت، خیابان امامزاده برقرار است. 

مراسم بزرگداشت آن مرحوم روز جمعه (۹۸/۹/۸) از ساعت ۹ صبح الی ۱۰:۳۰ در مسجد الغدیر واقع در خیابان میرداماد تهران برگزار می‌شود.

 

روز دوشنبه چهارم آذر ماه جلسه شورای برنامه ریزی برگزار گردید در این نشست که با تلاوت قرآن کریم آغاز شد در ابتدا آقای دکتر حیدری ضمن محکوم کردن اغتشاشات اخیر و گرامی داشت هفته بسیج  نکات اخلاقی را عنوان نمودند ایشان روایتی از لقمان حکیم را با این مضمون بیان نمودند که به فرزند خود می گوید : فرزندم در هنگام نماز مراقب قلبت باش؛ در سر سفره مراقب طعامت باش؛ در منزل دیگری وارد می شوی مراقب نگاهت باش و در میان مردم زبانت را نگه دار. در ادامه آقای ایمانی مصوبات جلسه قبل را از کارشناسان دفتر پیگیری نمودند. همچنین در این جلسه پیشنهاداتی نیز به تصویب رسید

جلسه هیئت مدیره جامعه تعلیمات اسلامی برگزار گردید

روز شنبه دوم آذر ماه سال جاری جلسه هیئت مدیره برگزار گردید. در این نشست اعضای محترم،  ضمن بررسی مصوبات قبلی تصمیمات و پیشنهادات مطرح شده را به تصویب رساندند.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز گذشته در دیدار دو هزار و پانصد نفر از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی، با اشاره به اهمیت ثروت ملی و گسترش رفاه عمومی در نظام اسلامی و ضرورت امید نبستن به خارج از کشور تأکید کردند: کار و راهبرد اساسی «مصون سازی اقتصاد از آسیب تحریم ها از طریق تقویت و رونق تولید داخلی» است و بنده پشت این قضیه ایستاده ام و از مسیر پیشرفت حقیقی کشور کاملاً دفاع می کنم.
حضرت آیت الله خامنه ای هدف اصلی از جلسه با تولید کنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی را تکریم این عناصر اساسی در افکار عمومی خواندند و سخنان تولیدکنندگان در این دیدار را بسیار مهم، سنجیده و قابل توجه دانستند.
رهبر انقلاب با بیان این نکته که ای‌کاش تعداد بیشتری از مسئولان بخشهای دولتی و نمایندگان مجلس در این جلسه مهم حضور داشتند، گفتند: کسانی که در مورد رونق تولید جور دیگری فکر می کنند و برای حل مشکلات چشم به جای دیگری دارند، باید حرفهای امشب این تولیدکنندگان را می شنیدند و درک می کردند که تنها دریچه «انتقالِ حیات، روشنایی و نیرو به داخل کشور» همین دریچه ای است که فعالان بخش تولید بر روی کشور می‌گشایند.
حضرت آیت الله خامنه ای نقش اقتصاد را در نظام اسلامی بسیار مهم برشمردند و افزودند: ثروتمند کردن جامعه، افزایش ثروت ملی، گسترش رفاه عمومی و توزیع عادلانه منابع عمومی در اسلام، یک ارزش است که با تحقق این نگاه در عین وجود تفاوت در جامعه، شکاف طبقاتی به‌وجود نخواهد آمد.
رهبر انقلاب تولیدکنندگان را فرماندهان، پیشروان، خط شکنان و صفوف مقدم عرصه حیاتی «تولید داخلی، رونق اقتصادی و گسترش رفاه عمومی» خواندند و خاطرنشان کردند: این میدان خطیر، میدان یک جنگ واقعی است.
ایشان با اشاره به جنگ همیشگی اقتصادی میان کشورها و قدرتها افزودند: البته در دوره ریاست جمهوری فعلی امریکا، این جنگ با چین، کره، اروپا و دیگر مناطق، بروز و گسترش یافته و در قبال ایران از طریق اعمال تحریم ها، شکل وحشیانه، کینه ورزانه و جنایت آلود گرفته است.
رهبر انقلاب تصور پایان تحریم ها در یکی دو سال آینده را خیال باطل خواندند و افزودند: با شناختی که از مسائل جبهه استکبار داریم، تحریم ها حالا حالاها وجود دارد، بنابراین برای نجات اقتصاد کشور نباید منتظر پایان تحریم ها و بودن یا نبودن فلان شخص یا اقدام فلان کشور بود.
ایشان افزودند: البته دور زدن تحریم ها به عنوان یک تاکتیک خیلی خوب است، اما کار و راهبرد اساسی را باید بر مصون سازی کشور از آسیب تحریم ها متمرکز کرد.
ایشان وابستگی به درآمدهای نفتی حتی در بودجه جاری را موجب آسیب پذیری کشور خواندند و افزودند: این اتکا با توجه به تحریم ها اندکی کاهش یافته اما از دهه ۷۰ در زمان دولت برادر و رفیق عزیزمان مرحوم هاشمی رفسنجانی(ره) تأکید کرده ام باید وابستگی بر نفت را به‌تدریج کم کنیم.
حضرت آیت الله خامنه ای هدف از تشکیل صندوق توسعه ملی را خارج کردن هر ساله بخشی از درآمد نفتی از اختیار دستگاههای دولتی برشمردند و گفتند: از گذشته تا حال همه دولت ها وقتی دچار مشکل می شوند، با اصرار و التماس از بنده مجوز برداشت از صندوق درخواست می کنند و بر اثر این روند، صندوق توسعه متأسفانه کم اثر شده است.
ایشان مسلح کردن انقلاب به سلاح  و اراده تولید داخلی را علاج مشکلات برشمردند و افزودند: تنها راه حل مسائل موجود، این است که مسیر تقویت و رونق تولید داخلی را با جدیت ادامه دهیم و با تصمیمات صحیح و اقدامات لازم، موانع را برطرف کنیم که آثار مثبت حرکت در این مسیر نسبت به قبل مشهود است.
رهبر انقلاب توجه به تولید داخل را موجب دور شدن کشور از حالت شرطی شدن دانستند و گفتند: گره زدن روند حل مشکلات به تصمیمات دیگران موجب بروز بدترین مشکلات برای کشور می شود.
حضرت آیت الله خامنه ای با ابراز تأسف از بروز این حالت در چند سال اخیر افزودند: در این سالها بیان مسائلی از قبیل اینکه «ببینیم شش ماه دیگر چه می شود» و یا «برجام چه می شود» و حالا نیز «به امید ابتکار رئیس جمهور فرانسه ماندن»، هیچ مشکلی را حل نکرده و نخواهد کرد و این نگاه باید کنار گذاشته شود.
ایشان تأکید کردند: البته ایراد ندارد که کاری که عبور از خط قرمز نیست، انجام دهند اما نباید حل مسائل اقتصادی را به این کارها گره زد و افکار عمومی را شرطی کرد.
رهبر انقلاب ظرفیتهای داخلی را بی پایان خواندند و یادآوری کردند: وقتی یک فعال اقتصادی، مانند امشب، گله می کند و دغدغه مند است، در واقع این حقیقت را اعلام می کند که ظرفیت پیشرفت در کشور وجود دارد و باید موانع آن را رفع کرد.
حضرت آیت الله خامنه ای در همین زمینه افزودند: ان‌شاءالله با استفاده از ظرفیتهای بی نظیری که تنها بخشی از آنها مورد استفاده قرار گرفته و به برکت فعالیت فعالان اقتصادی، تحریم ها را از تهدید به فرصت تبدیل خواهیم کرد.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه این نکته را یادآور شدند که اگر ملت ایران و فعالان اقتصادی و اندیشمندان کشور بتوانند با تکیه بر توان داخلی تحریم ها را بی اثر کنند، عامل تحریم کننده نیز از ادامه تحریم ها دست برخواهد داشت زیرا متضرر خواهد شد.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه اگر طرف مقابل از سیاست تحریم دست برداشت ما نباید سیاست تکیه بر توان داخلی را تغییر دهیم، افزودند: برخی منتظرند تا اگر راه آن طرف باز شود، جهت گیری اقتصادی کشور را به سمت نگاه به خارج ببرند در حالی‌که چنین نگاهی، غلط است.
ایشان خاطرنشان کردند: سیاستهای تکیه بر توان داخلی باید آنچنان محکم و استوار باشد که اگر تحریم ها هم برداشته شد، به این سیاستها آسیبی وارد نشود.
رهبر انقلاب اسلامی، نیروی جوان یا به تعبیر کارشناسان «پنجره جمعیتی» را یکی از مزیتهای مهم کشور برشمردند و گفتند: ما امروز در دل این فرصت قرار داریم، البته فقط تا ۲۰ سال آینده، امکان استفاده از این مزیت مهم وجود دارد و اگر در این ۲۰ سال غفلت شود، کشور وارد عرصه سالمندی خواهد شد و دیگر نمی توان کاری را پیش برد.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر لزوم افزایش موالید و همچنین ایجاد ثروت پایدار، افزودند: اینکه بارها بر موضوع فرزندآوری تأکید می شود به همین دلیل است زیرا در  صورت غفلت از این موضوع که متأسفانه در برهه ای طولانی هم به آن بی توجهی شد، کشور بعد از ۲۰ سال وارد مسیری خواهد شد که امکان تغییر آن نیست.
ایشان در ادامه سخنان خود توصیه های مهمی خطاب به فعالان اقتصادی، عموم مردم، نخبگان دانشگاهی، نهادهای عمومی غیردولتی، رسانه ها و دستگاههای دولتی بیان کردند.
رهبر انقلاب اسلامی ابتدا به فعالان اقتصادی گفتند: مخاطب سیاستهای اصل ۴۴ که چارچوب آن نیز تبیین شده است، شما هستید و این سیاستها برای شما هم حق ایجاد می کند و هم تکلیف.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تأیید سیاستهای اصل ۴۴ از جانب صاحبنظران اقتصادی در زمان ابلاغ آن، افزودند: البته در اجرای این سیاستها درست عمل نشد زیرا واگذاری برخی کارخانه ها به افراد سوءاستفاده چی، نه تنها موجب تقویت بخش خصوصی نشد بلکه عملکرد نادرست این افراد اندک، فضا را برای فعالان پر شمار و سالم بخش خصوصی نامساعد کرد.
حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: فعالان بخش خصوصی باید با استفاده از ظرفیت های سیاستهای اصل ۴۴، با یک برنامه عملیاتی و نقشه راه، زنجیره ای تخصصی از «تولید علم و طراحی و مهندسی» تا «تولید محصول و بازاریابی» را تشکیل دهند.
رهبر انقلاب با اشاره به اینکه معنای سیاستهای اصل ۴۴ جایگزین شدن بخش خصوصی بجای بخش دولتی نیست، افزودند: این دو بخش باید به هم کمک کنند و مزاحم هم نباشند، مثلاً اگر بخش خصوصی می تواند کاری را انجام دهد، بخش دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی خود را رقیب بخش خصوصی ندانند و به آن کار ورود نکنند و اگر هم فعالیت دارند کنار بکشند.
ایشان در عین حال افزودند: البته بخش دولتی نباید به کلی از فعالیت های اقتصادی دست بردارد زیرا کارهایی وجود دارد که جز بخش دولتی یا بخش های عمومی غیردولتی کس دیگری نمی تواند آنها را انجام بدهد.
ایشان در همین چارچوب، بخش تعاونی در اقتصاد کشور را پدیده مطلوبی دانستند و افزودند: در تعاونی ها، با سرمایه های اندک می توان اشتغال فراوانی ایجاد کرد که اگر این اشتغال های ایجاد شده به صورت شبکه ای به یکدیگر متصل شوند، برکات زیادی برای اقتصاد کشور به وجود خواهد آمد و وزیر محترم تعاون باید موضوع تعاونی ها را با جدیت دنبال کند.
«استفاده از کالاهای داخلی»، «شرکت در سرمایه گذاری های مولد همچون تعاونی ها و بورس» و «ترویج فرهنگ کار جهادی و تعاون» توصیه های رهبر انقلاب اسلامی به عموم مردم بود.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به روحیه تعاون و همکاری در میان مردم به‌ویژه در حوادث طبیعی همچون سیل و زلزله، بر لزوم استفاده از این روحیه در همه کارها تأکید کردند و افزودند: مردم باید تولیدات داخلی را تکریم کنند و اگر رفتار غلطی هم در این زمینه وجود دارد آن را زشت بدارند ولی به همه تولیدات داخلی تعمیم ندهند.
ایشان به عنوان نمونه یکی از رفتارهای نادرست در عرصه تولید داخلی را استفاده از نشان خارجی برشمردند و گفتند: این شیوه باید اصلاح شود.
رهبر انقلاب اسلامی وظیفه و مسئولیت و نخبگان علمی و دانشگاهی را کمک به حل مسائل اقتصادی و همکاری با بخش های تولیدی در جهت تبادل دانش و تجربه دانستند و افزودند: از وظایف مهم نخبگان، تربیت نیروی انسانی خلاق، مبتکر و متناسب با نیازهای روز و همچنین کار علمی برای حل مشکلات موجود در مسائل بانکی و نظام بودجه ریزی کشور است.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه دستگاههای دولتی باید از ظرفیت علمی دانشگاهها استفاده کنند، گفتند: در ابتدای سال چهار ماه فرصت داده شد تا نظام بودجه ریزی کشور اصلاح شود اما متأسفانه این کار انجام نشد و دلیل آن هم گره های علمی است که این گره ها با کمک دانشگاهیان و نخبگان علمی برطرف خواهد شد.
حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه توصیه هایی هم خطاب به دستگاههای دولتی بیان کردند و گفتند: دستگاههای حکومتی باید با جدیت، به دنبال بهبود محیط کسب و کار و برطرف کردن قوانین مزاحم و اصلاح عملکردهای غلط باشند تا محیط مساعد تولید در کشور به‌وجود آید.
ایشان تأکید کردند: باید قوانین مربوط به مسائل مالی، پولی، بانکی، گمرکی، بودجه و تأمین اجتماعی به نفع تولید تغییر پیدا کنند و عرصه برای واردات و سفته بازی بسیار تنگ شود.
رهبر انقلاب تغییر قوانین و دستورالعملها را وظیفه مجلس شورای اسلامی دانستند و گفتند: البته برخی از این قوانین تغییر کرده و در مجلس تصویب شده اما هنوز اجرایی نشده اند.
حضر آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه عمده مشکلات بخش تولید مربوط به مسائل بانکی و گمرکی است، مجلس و دولت را به اقدامات جدی برای برطرف کردن این مشکلات توصیه کردند.
ایشان به احتمال بروز برخی خطا از جانب تولید کنندگان اشاره کردند و گفتند: همه خطاها در یک سطح نیستند و نباید برای هر خطایی دستگاههای نظارتی بر سر تولید کننده بریزند، البته حساب خیانت از اینگونه خطاها، جدا است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به گزارش رئیس قوه قضاییه مبنی بر جلوگیری از تعطیلی تعداد زیادی از واحدهای تولیدی که در آستانه تعطیلی بودند، آن را اقدامی بسیار خوب خواندند.
توصیه دیگر حضرت آیت الله خامنه ای به دستگاههای دولتی، لزوم ثبات سیاستهای مالی و پولی بود.
ایشان همچنین با اشاره به تجربه مبادلات تجاری و اقتصادی با کشورهای خارجی گفتند: این تجربه به ما نشان می دهد که کشورهای خارجی هیچگاه حاضر به انتقال فناوری های اساسی به‌ویژه در بخش نفت، پتروشیمی و خودرو به ایران نیستند بنابراین دستگاههای دولتی باید به دنبال استفاده از توانایی های داخلی برای رسیدن به این فناوریها باشند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: همان فکر و اندیشه دقیقی که می تواند بدون هیچ کمکی به فناوری پیچیده و نادر سلولهای بنیادی و یا فناوری غنی سازی اورانیوم از ۳.۵ درصد به ۲۰ درصد دست پیدا کند، آیا نمی تواند به فناوری استحصال بهتر و بیشتر از چاههای نفت دست یابد؟ قطعاً می تواند؛ بنابراین باید از این ظرفیت بی بدیل داخلی استفاده کرد.
ایشان به خروج سریع شرکت های خارجی نفت و خودرو از ایران بعد از اعلام تحریم ها اشاره کردند و گفتند: در آن زمان برخی از این موضوع غصه خوردند اما باید غصه نخورد و خوشحال بود.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به شرکتهای داخلی که در زمینه قطعه سازی برای خودرو، صنایع نفت، لوازم خانگی و ماشین آلات فعالیت می کنند، افزودند: باید از این توانایی استفاده کرد و با تشکیل یک نمایشگاه دائمی میان این شرکتها هم افزایی به‌وجود آورد.
ایشان انتقال توانایی های بسیار بالای مهندسی و فناوریِ دستگاههای نظامی به دستگاههای غیرنظامی را ضروری خواندند و خاطرنشان کردند: سالها قبل یک ژنرال اسرائیلی گفته بود از ایرانی ها بدم می آید اما در مقابل پیشرفت نظامی آنها تعظیم می کنم البته ما از آن موقع تاکنون دستاوردهای فراوانِ مهمتر و جالب تری داریم که موشک بالستیک با برد دو هزار کیلومتر و خطای حداکثر چند متر، تنها یکی از آنهاست.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: توان مهندسی و فناوری دستگاههای نظامی که به چنین افتخاراتی منجر می شود، باید در عرصه خودرو، نفت، مسائل فضایی و دیگر بخشها به‌کار گرفته شود.
حضرت آیت الله خامنه ای حمایت از صادرات و حضور فعالان اقتصادی در کشورهای دیگر را هم مهم دانستند و افزودند: می توانیم با استفاده از ظرفیت دیپلماسی، با همسایه ها و دیگر کشورها، ارتباطات اقتصادی خوبی برقرار کنیم.
ایشان مسئولان را به استفاده از تولیدات داخلی در مجامع بین المللی توصیه کردند و افزودند: مسئولان باید نشان ها، حرفها و مفاهیم ایرانی را ترویج کنند اما برخی بر عکس عمل می کنند.
رهبر انقلاب اسلامی گفتند: یکی از گله های ما از برخی مسئولان سالهای گذشته این بود که چرا وقتی در جمع اروپایی ها صحبت می کنند حرف صد سال پیش یک متفکر اروپایی را بیان می کنند، این حرف که برای اروپایی ها جدید نیست و ارزشی ندارد اما حرفهای ما نو و نشنیده است و باید آنها را بیان کرد.
حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه سخنانشان حضور همه جانبه بخش خصوصی و تعاونی را در بخش نفت و گاز ضروری دانستند و افزودند: برخی قوانین مجلس نظیر قانونی که اخیراً در زمینه صنایع پایین دستی نفت و گاز مصوب شد، معطل آیین نامه ها می ماند، در حالی‌که این کارها باید سریعاً انجام شود تا فعالیتهای تولیدی سرعت گیرد.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنانشان رسانه ها را به انعکاس وسیع و مناسب موفقیت های تولیدگران فراخواندند و افزودند: رسانه البته از سر دلسوزی برخی اشکالات را منعکس می‌کند که عیبی هم ندارد تا مسئولان اگر تلویزیون می بینند، بفهمند مشکلات کجاست، اما در کنار آن باید موفقیت های عرصه های مختلف تولیدی را برای مردم به‌ویژه جوانان بازگو کرد و با معرفی ظرفیت ها به مشتاقانِ فعالیت تولیدی، مطالبات منطقی فعالان اقتصادی را نیز پیگیری کرد تا مسئولان به آنها توجه کنند.
ایشان همچنین تفاوت تعرفه تبلیغات کالاهای داخلی با خارجی را ضروری خواندند و افزودند: باید در این زمینه به گونه ای عمل کرد که فعالان اقتصادی بتوانند نشان خود را تبلیغ و ترویج کنند.
حضرت آیت الله خامنه ای در پایان سخنانشان خطاب به ملت ایران و دوستان و دشمنان انقلاب تأکید کردند: ملت ایران در عرصه جنگ نظامی و سیاسی و امنیتی (مانند کارهایی که در این چند روز بود و کارهای مردمی نبود) دشمن را عقب زده است و به فضل الهی در جنگ اقتصادی هم دشمن را به‌طور قاطع عقب خواهد زد و با ادامه حرکت کنونی در مسیر رونق تولید و پیشرفت اقتصادی، افق روشن آینده خود را محقق خواهد کرد
.

دیدار باآقای دکتر پیروز در پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی

روز سه شنبه مسئول دانش آموختگان جامعه تعلیمات اسلامی با حضور در پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی در شهر قم   با حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر پیروز گفتگو داشتند در این دیدار آقای دکتر پیروز ضمن بیان خاطرات خود از دوران تحصیل  نقطه نظرات خود را  در خصوص مسائل مدیریتی بیان نمودند.آقای دکتر پیروز از دانش آموختگان مدارس جامعه تعلیمات اسلامی هستند که تالیفات بسیاری در زمینه مدیریت اسلامی دارند.

 

دیدار با حجت الاسلام والمسلمین آقای مشکات از دانش آموختگان مدارس جامعه

روز چهارشنبه در دیداری که با آقای مشکات از دانش آموختگان مدارس جامعه تعلیمات اسلامی داشتیم با ایشان به گفتگو نشستیم. در این دیدار آقای مشکات ضمن بیان خاطرات بسیار شنیدنی از دوران تحصیل خود، افزودند: تاثیر شخصیت حاج شیخ عباسعلی اسلامی و الگو برداری از فعالیت های ایشان باعث تاسیس مدارس رستگاران گردید .آقای مشکات در بین سخنان خود ضمن گرامی داشت یاد و خاطره حاج شیخ عباسعلی اسلامی از نکات تربیتی بسیار موثر در شکل گیری شخصیت دانش آموزان  مدارس محمدیه و محمودیه اسلامی در کلاس درس و در محیط مدرسه بیان نمودند

 

جلسه رؤسای انجمن اولیا شهر تهران برگزار گردید

روز گذشته نشست روسای انجمن اولیای مدارس شهر تهران در دفتر مرکزی برگزار گردید در این جلسه در ابتدا آقای دکتر حیدری ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین در جلسه ، وجود اولیا  هر یک از اولیا مدارس را سرمایه ای توصیف نمودند که هرکدام می تواند به نحوی در امر آموزش و تربیت دانش آموزان موثر باشند . آقای دکتر حیدری در ادامه ضمن بیان تاریخچه جامعه تعلیمات اسلامی که از 75 سال پیش به همت حاج شیخ عباسعلی اسلامی با تلاش شبانه روزی تاسیس گردیده است از اولیا محترم درخواست نمودند که پرچمی را که هم اکنون در دست داریم را قدر بدانیم .در ادامه جلسه جناب آقای جوانشیر و آقای ایمانی مسئول انجمن اولیا و مربیان مدارس جامعه تعلیمات اسلامی سخنرانی نمودند . در انتهای این نشست آقای حسین لولاچیان تجربیات خود را در مدرسه نرگس به عنوان یکی از اولیا دانش آموزان و نیز از روسای انجمن عنوان نمودند.ایشان با تاکید بر حفظ هیئات خانوادگی و  دانش آموزی در مدارس که تجربه موفقی در مدرسه نرگس بوده است این امر را باعث تحکیم رابطه بین اولیا دانش آموزان و مدرسه دانستند.

گردهمایی نهضت قرآنی برگزار گردید

روز دوشنبه بیستم آبان ماه گردهمایی مربیان و معاونین پرورشی و معلمین قرآن در دفتر مرکزی جامعه برگزار گردید. در ابتدای این نشست آقای دکتر حیدری با  بیان اهداف جامعه تعلیمات اسلامی که آموزش قرآن را از اهم موضوعات می داند نسبت به یکپارچگی شیوه آموزش قرآن در مدارس جامعه تاکید کردند. در ادامه آقای کمالی از اساتید مدعو قرآن با ارائه یک نمونه از شیوه آموزش قرآن برای دانش آموزان نظرات خود را ارائه نمود. این جلسه در پایان با ارائه نقطه نظرات سرکار خانم جواد زاده و آقای نیری کارشناسان قرآن و عترت جامعه به پایان رسید

 

جلسه هیئت مدیره با حضور اعضای محترم برگزار گردید

روز شنبه 18 آبان ماه جلسه هیئت مدیره با حضور اعضای محترم برگزار گردید. در این نشست ضمن بررسی مصوبات قبلی پیشنهاداتی نیز به تصویب رسید

نشست شورای راهبرد قرآنی برگزار گردید

روز سه شنبه 14 آبان جلسه شورای راهبرد قرآنی برگزار گردید در این نشست که با حضور اساتید قرآنی و مسئولان جامعه تعلیمات اسلامی و همچنین برخی از مدیران و مربیان مدارس برگزار شد نسبت به مسائل آموزشی قرآن در مدارس جامعه تعلیمات اسلامی تصمیماتی اتخاذ گردید.  در این نشست آقای دکتر پور معین که از اساتید و خادمین قرآن کشور هستند  پیشنهادات و راهکارهایی برای پیشبرد اهداف قرآنی جامعه تعلیمات اسلامی ارائه نمودند و مقرر گردید که این نشست تا حصول نتیجه نهایی ادامه داشته باشد.

13 آبان روز دانش آموز و به روایت تصویر

 

دیدار هزاران تن از دانش آموزان با رهبر معظم انقلاب در آستانه 13آبان

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (یکشنبه) و در آستانه ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی در دیدار هزاران نفر از دانش آموزان و دانشجویان سراسر کشور، نسل جوان پرتوان، پر نشاط و پر انگیزه را نعمتی بزرگ و ذخیره ای ارزشمند برای ایران خواندند و با اشاره به استمرار خصومت عمیق امریکا با ملت ایران از کودتای ۱۳۳۲ تاکنون تأکید کردند: امریکای گرگ‌صفت البته ضعیف‌تر اما وحشی‌تر و وقیح‌تر شده است و در مقابل، جمهوری اسلامی ایران با دفاع مقتدرانه و منع مستدل مذاکره، راه نفوذ و ورود مجدد امریکا به کشور را سد کرده است.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین «رونق تولید» را کلید حل مشکلات اقتصادی مردم از جمله گرانی، تورم و کم شدن ارزش پول ملی خواندند و افزودند: نباید همچنان که مدتی بیهوده منتظر برجام ماندیم حالا در انتظار اقدامات اروپایی‌ها یا مسائل دیگر معطل بمانیم بلکه باید به داخل دل ببندیم و همه توان را برای رونق تولید به‌کار گیریم.
حضرت آیت الله خامنه ای کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ را سرآغاز دشمنی آشکار شیطان بزرگ با ملت ایران خواندند و افزودند: امریکایی‌ها با آن کودتا، حتی به دولت مصدق که به آنها اعتماد کرده بود رحم نکردند و با ساقط کردن دولت ملی، دولتی وابسته، فاسد و دیکتاتور را روی کار آوردند و به این شکل بزرگترین دشمنیِ ممکن را در حق ملت ایران انجام دادند.
ایشان افزودند: دولتی که با کودتا سرنگون شد، در واقع چوب اعتماد به شیطان بزرگ را خورد و امریکایی ها به‌واسطه رژیم پهلوی بر نیروهای مسلح، نفت، سیاست، فرهنگ، اقتصاد و همه عرصه های کشور تسلط کامل یافتند.
رهبر انقلاب با اشاره به اینکه برخی از جمله امریکایی‌ها در تلاشند با تحریف تاریخ، آغاز خصومت امریکا با ایران را به تسخیر لانه جاسوسی ربط دهند، خاطرنشان کردند: امریکایی‌ها از ابتدای روابط با ایران، با طرح های به ظاهر دوستانه، باطناً با ملت ایران دشمنی می کردند که این دشمنی با کودتای ۲۸ مرداد علنی شد و این مقطع آغاز خصومت علنی امریکا با ایران است.
ایشان کودتای مرداد ۱۳۳۲ را موجب آگاهی بیشتر ملت خواندند و افزودند: ده سال بعد در سال ۱۳۴۲ که مبارزات اسلامی و مردمی شروع شد، امام خمینی با درک موضع حقیقی و قلبی مردم، این واقعیت را بیان کردند که امروز در اذهان ملت ایران هیچ فردی منفورتر از رئیس جمهور امریکا نیست.
حضرت آیت الله خامنه ای با بیان این واقعیت که امریکا از آن روز تا امروز هیچ تغییری نکرده است، گفتند: همان شرارت، همان گرگ صفتی، همان تلاش برای ایجاد دیکتاتوری بین المللی و همان سلطه طلبیِ بی حد، امروز نیز در امریکا وجود دارد البته با وحشی گری و وقاحت بیشتر.
ایشان با یادآوری فشار و خفقان حاکم بر ایران در دوران رژیم دیکتاتوری وابسته به امریکا گفتند: انقلاب اسلامی اساساً علیه امریکا و آن رژیم وابسته بود و عامه مردم به رهبری امام خمینی، بساط پادشاهی فاسد و وابسته را جمع کردند و جمهوری اسلامی را بر سر کار آوردند.
رهبر انقلاب با یادآوری برخی اقدامات امریکایی‌ها در ۴۱ سال گذشته از جمله تهدید، کودتا، تحریم، تحریک قومیتها، تجزیه طلبی، آشوب طلبی، محاصره اقتصادی، نفوذ و روشهای دیگر تأکید کردند: آنها در این مدت هرچه بلد بودند و می توانستند علیه نهادهای برخاسته از انقلاب به‌ویژه اصل جمهوری اسلامی توطئه و اقدام کردند که البته ما هم در مقابل هر کاری توانستیم کردیم و در موارد زیادی حریف را به گوشه رینگ بردیم.
حضرت آیت الله خامنه ای «سد کردن راه نفوذ مجدد سیاسی و تسلط دوباره امریکایی‌ها بر ایران» را مهمترین پاسخ جمهوری اسلامی در مقابل توطئه های حاکمان واشنگتن برشمردند و تأکید کردند: منع مکرر مذاکره با امریکا یکی از ابزارهای مهم بستن راه ورود آنان به ایران عزیز است.
ایشان مخالفت جمهوری اسلامی با امریکایی‌ها را دارای منطقی مستحکم خواندند و افزودند: این روش عقلانی، راه نفوذ مجدد امریکایی‌ها را می بندد، ابهت حقیقی و اقتدار ایران را به جهانیان ثابت می کند و ابهت پوشالی طرف مقابل را در دنیا فرو می ریزد.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تکبر و خوی استکباری امریکا خاطرنشان کردند: امریکایی‌ها که برای مذاکره با سران کشورها بر سر آنها منت می گذارند، سالهاست برای گفتگو با مقامات ایران اصرار می کنند اما جمهوری اسلامی امتناع می کند که تحمل این مسئله برای دشمنان ملت خیلی سخت است، زیرا به جهانیان ثابت می کند در دنیا حکومتی وجود دارد که قدرت غاصبانه و دیکتاتوری بین المللی امریکا را قبول ندارد و زیر بار حرف زور نمی رود.
رهبر انقلاب مذاکره با امریکا را حقیقتاً بی نتیجه برشمردند و تأکید کردند: برخی که مذاکره با امریکا را حلّال مشکلات می دانند، صددرصد اشتباه می کنند و هیچ نتیجه ای از گفتگو با امریکایی ها حاصل نخواهد شد، چرا که آنها یقیناً و قطعاً هیچ امتیازی نخواهند داد.
ایشان در همین زمینه این واقعیت را یادآوری کردند که طرف مقابل، نشستن مقامات ایرانی پشت میز مذاکره را به معنای به زانو درآوردن جمهوری اسلامی می داند و از اصرار بر مذاکره این هدف را دارد که به جهانیان بگوید فشار حداکثری و تحریم ها سرانجام نتیجه داد و ایرانی ها به زانو درآمدند.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: اگر مسئولان جمهوری اسلامی ساده لوحی می کردند و به مذاکره می رفتند، از فشارها و تحریم ها هیچ چیزی کم نمی شد، بلکه راه برای طرح رسمی توقعات و تحمیل های جدید امریکایی ها باز می شد.
رهبر انقلاب با اشاره به تلاشهای بی نتیجه امریکا برای حذف یا محدود کردن قدرت دفاع موشکی ایران افزودند: امروز به فضل الهی و همت جوانان میهن، دارای موشکهای دقیق با بُرد دو هزار کیلومتر هستیم که می تواند به هر هدفی با خطای فقط یک متر اصابت کند.
ایشان گفتند: اگر به مذاکره می رفتیم، امریکایی های متوقع پای موشکها را به میان می کشیدند و مثلاً می گفتند باید موشکهای ایران حداکثر ۱۵۰ کیلومتر بُرد داشته باشد که اگر مسئولان ما این را می پذیرفتند، پدر کشور در می آمد و اگر نمی پذیرفتند همین آش و همین کاسه تکرار می شد.
حضرت آیت الله خامنه ای تجربه هایی نظیر مذاکرات بی نتیجه کوبا و کره شمالی با امریکا را درس آموز خواندند و گفتند: مسئولان امریکا و کره شمالی متقابلاً قربان صدقه یکدیگر هم رفتند اما در نهایت امریکایی‌ها براساس روال خود در مذاکرات، یک ذره از تحریم ها کم نکردند و هیچ امتیازی ندادند.
ایشان با اشاره به اصرار دولت فرانسه به واسطه‌گری گفتند: رئیس جمهور فرانسه یک ملاقات با ترامپ را حلّال همه مشکلات ایران دانسته بود که باید بگوییم این شخص یا خیلی ساده است و یا همدست امریکایی‌ها است.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: اخیراً نیز با این که می دانستم نمی‌شود، اما برای امتحان و به منظور روشن شدن موضوع برای همگان، گفتم با وجود خطایی که امریکایی‌ها با خروج از برجام مرتکب شدند، اگر همه تحریم ها را بردارند، می توانند در مجموعه برجام شرکت کنند اگرچه می‌دانستم که قبول نمی کنند و به همین صورت هم شد.
ایشان با طرح این سؤال که حدّ توقف خواسته ها و توقعات امریکا از ایران کجا است، گفتند: آنها فعلاً می گویند در منطقه فعال نباشید، به جبهه مقاومت کمک نکنید، در برخی کشورها حضور نداشته باشید و توان دفاعی و تولید موشک خود را متوقف کنید و بعد از این خواسته‌ها خواهند گفت از قوانین و حدود دینی دست بردارید و بر موضوع حجاب اسلامی نیز تأکید نکنید، بنابراین خواسته‌های امریکا هیچگاه تمامی ندارد.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: من چند سال قبل در دیدار با مسئولان در همین حسینیه گفتم آنجایی که امریکا متوقف خواهد شد و دیگر توقع جدیدی مطرح نخواهد کرد، کجاست؟ توقعات امریکا حدّ یقف ندارد.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اینکه امریکایی‌ها به دنبال بازگرداندن ایران به شرایط پیش از انقلاب هستند، تأکید کردند: انقلاب اسلامی محکم تر از این حرف ها است و اراده پولادین و عزم راسخ جمهوری اسلامی هیچگاه اجازه نخواهد داد که امریکا با چنین ترفندهایی بار دیگر به ایران بازگردد.
ایشان در ادامه سخنان خود به مسائل داخلی کشور و موضوع رونق تولید اشاره کردند و گفتند: هشت ماه از اعلام شعار سال گذشت. البته در این هشت ماه برخی کارهای خوب انجام گرفته است اما بخش هایی هم وجود دارند که همچنان به کار و تلاش بیشتر نیاز دارند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه کلید حل مشکلات اقتصادی کشور در گرو رونق تولید است، افزودند: من اقتصاددان نیستم اما اقتصاددانها به‌صورت اجماعی، در سخنان و اظهارنظرهای خود شعار سال را تأیید کردند زیرا اشتغال، ثروت ملی، رفاه عمومی و حتی پیشرفت علمی به‌واسطه رونق تولید به‌وجود می آید.
حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: کاهش فشار به مردم و حل مشکلاتی همچون گرانی، تورم و کم ارزش شدن پول ملی تنها با اهتمام به موضوع تولید ملی امکان پذیر خواهد بود.
ایشان با اشاره به سخنان چندی پیش وزیر صنعت مبنی بر اینکه هر جا یک واحد صنعتی در آستانه تعطیلی قرار بگیرد، به کمک آن می رویم، گفتند: این سخنان، عالی و خرسند کننده است و حالا باید پای این قول بایستند و دیگر مسئولان نیز همین‌گونه عمل کنند.
حضرت آیت الله خامنه ای با انتقاد از رویکرد «منتظر خارجی‌ها ماندن» گفتند: یک مدت معطل برجام بودیم، یک مدت دیگر هم معطل دستور رئیس جمهور امریکا برای تمدید مهلت‌های سه‌ماهه‌ای بودیم که متأسفانه در برجام گذاشته‌اند، و یک مدت هم معطل بمانیم برای رئیس‌جمهور فرانسه و برنامه های فرانسوی‌ها، در حالی که این انتظارها، سرمایه گذار و فعال اقتصادی را دچار بلاتکلیفی می کند و کشور را به رکود و عقب‌ماندگی می کشاند.
ایشان تأکید کردند: این انتظارها را رها کنید. البته نمی گویم رابطه ها را قطع کنید بلکه می‌گویم به خارجی ها دل نبندید و فقط به داخل دل ببندید.
حضرت آیت الله خامنه ای به سخنان یکی از استانداران درباره انعقاد ۹۰ هزار میلیارد تومان قرارداد در استان طی چند ماه اشاره کردند و گفتند: این نشان دهنده بخش کوچکی از ظرفیتهای بی شمار استانها است که باید برروی همین ظرفیتها متمرکز شد و آنها را پیگیری کرد.
ایشان یکی دیگر از راههای رونق تولید را جلوگیری از واردات کالاهای دارای تولید داخل دانستند و افزودند: عده ای هستند که حیات و ثروت بادآورده‌شان وابسته به واردات است اما واردات زائد و بی رویه موجب ورشکستگی تولید داخل و بیکار ماندن جوانان خواهد شد، بنابراین علاج واقعی مشکلات این است که دولت و مجلس، برای عملیاتی و اجرایی شدن سیاستهای صحیح ابلاغی، برنامه ریزی کنند.
حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنانشان، با تمجید از خصوصیات نسل جوان از جمله انگیزه، انرژی و آمادگی برای انجام دادن وظایف گفتند: کشور به معنای حقیقی کلمه به این نسل احتیاج دارد چرا که این جوانان متدین هستند که با احساس مسئولیت و در صراط مستقیم ایران را می سازند و به پیش خواهند برد.
ایشان با انتقاد مجدد از موضوع محدود کردن نسل افزودند: آثار چنین اقدامات خطرناکی دو دهه بعد آشکار خواهد شد که ایران دیگر از نسل جوان متراکم برخوردار نیست.
رهبر انقلاب با اشاره به قول مسئولان برای برطرف کردن مشکلات موجود و مقابله با تحدید نسل تأکید کردند: این موضوع باید با جدیت دنبال شود.
حضرت آیت الله خامنه ای در پایان سخنان خود گفتند: ظرفیت های کشور بسیار زیاد است و جمهوری اسلامی به حول و قوه الهی و به کوری چشم آنهایی که نمی توانند ببینند، از همه مشکلات، سرافراز بیرون خواهد رفت.