اخبار دفتر مرکزی اخبار دفتر مرکزی

دومین جلسه کارگاه آموزشی سواد فضای مجازی برگزار گردید

روز دوشنبه هشتم مرداد دومین کارگاه سواد فضای مجاز با حضور خانم دکتر موسوی برگزار گردید این جلسات برای توانمند سازی معلمین و مربیان دروس سواد رسانه ای در نظرگرفته شده است و با توجه به توافق صورت گرفته با شورای عالی انقلاب فرهنگی برای دومین جلسه پی در پی در حال برگزاری است 

جلسه هیئت مدیره برگزار گردید

روز شنبه 6 مرداد جلسه هیئت مدیره جامعه تعلیمات اسلامی برگزار گردید در این جلسه که با حضور اعضای محترم هیئت مدیره برگزار گردید مصوبات جلسه قبلی پیگیری شد و مدیرعامل جامعه تعلیمات اسلامی جناب آقای حیدری گزارش فعالیت های انجام گرفته در فاصله جلسه گذشته تا امروز را ارائه نمودند.

برگزاری کلاس سواد رسانه ای در دفتر مرکزی

روز دوشنبه اول مرداد ماه اولین کارگاه آموزشی سواد رسانه ای با حضور دبیران و مربیان سواد رسانه ای در دفتر مرکزی برگزار گردید این کارگاه آموزشی  از حضور استاد گرانقدر سرکار خانم موسوی بهره برد. در این جلسه آسیب های فضای مجازی، راه کار ها و مسائل بوجود آمده در این فضا مورد مداقه و بررسی قرار گرفت.جلسات آموزشی سواد فضای مجازی در روزهای یکم، هشتم و دهم مرداد ماه در دفتر مرکزی برگزار می گردد این کلاسهای توانمند سازی با توجه به قراداد منعقد فی مابین جامعه تعلیمات اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می گردد.

روز یکشنبه 31 تیر ماه جلسه شورای برنامه ریزی در دفتر مرکزی برگزار گردید در این جلسه که با حضور مدیر عامل و قائم مقام ایشان و نیز کارشناسان دفتر مرکزی صورت پذیرفت مصوبات جلسه گذشته پیگیری گردید و نیز پیشنهادات جدیدی به تصویب رسید. با توجه به نزدیک بودن همایش مدیران مدارس که از تاریخ 27 الی 29 مرداد ماه در شهر مشهد مقدس برگزار می گردد بیشتر مصوبات و مباحث پیرامون این اجلاس صورت گرفت.

بازدید مدیران جامعه تعلیمات اسلامی از مدارس در حال ساخت

در هفته ای که گذشت مدیران جامعه تعلیمات اسلامی از جمله جناب آقای لولاچیان و دکتر حیدری و حاج آقا دادگستر نیا از مدارس در حال ساخت جامعه تعلیمات اسلامی، احمدیه و رضویه بازدید نمودند در این بازدیداز پیشرفت سازه های مدارس و نیز روند ساخت و مراحل پیشرفت کار مورد بررسی و دقت مدیران قرارگرفت.

برگزاری دوره سواد رسانه ای در دفتر مرکزی

نظر به تفاهم نامه ایجاد شده بین دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی و شورای عالی فرهنگی اجتماعی زنان (شورای عالی انقلاب فرهنگی)در روزهای یکم و هشتم و دهم مرداد ماه کلاسهای سواد رسانه ای ویژه ی معلمین و مربیان سواد رسانه ای در دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی برگزار می گردد. این جلسات ویژه ی معلمین و مربیان مدارس دخترانه می باشد. سرکار خانم دکتر موسوی مدرس این کارگاه های آموزشی می باشد.  

جلسه هیئت مدیره جامعه تعلیمات اسلامی برگزار گردید

روز شنبه 23 تیر ماه جلسه هیئت مدیره با حضور اعضای محترم جلسه برگزار گردید. در ابتدای جلسه که با تلاوت کلام الله مجید آغاز گردید جناب آقای دکتر حیدری مدیر عامل جامعه تعلیمات اسلامی نسبت به فعالیت های صورت گرفته در دو هفته اخیر گزارش خود را ارائه نمودند و پس از آن جلسه با موضوع همایش مشهد و تصمیم گیری و ارائه پیشنهادات پیرامون آن ادامه یافت

دیدار با فرهیختگان دانش آموخته دبیرستان رضویه

روز  سه شنبه 19 تیر ماه در دیداری که با فرهیختگان دانش آموخته دبیرستان رضویه انجام شد دانش آموختگان برجسته دبیرستان رضویه فعالیت های جاری و تحصیلات خود  را عنوان کردند. در این دیدار که جمعی از دانش آموختگان دهه 60 و 70 حضور داشتند در میان آنها متخصصین پزشکی از جمله متخصص پوست، متخصص زنان و زایمان،متخصص داروسازی و دندانپزشک و نیز حقوقدان و وکیل و همچنین متخصص در امر تربیت اسلامی و فلسفه حضور داشتند .در این جلسه بحث و تبادل و نظر پیرامون تاثیر فضای تربیتی دبیرستان رضویه بر پیشرفت علمی دانش آموزان صورت پذیرفت و مقرر گردید که از ظرفیت علمی و تخصصی این فرهیختگان استفاده گردد.

سه مدار فرمانروایی در هزاره سوم

1)    مدار عقل و عقلانیت

          عقل وادارکننده انسان به نیکی

           جهل وادار کننده انسان به شرّ و فساد و ضد عقل است

            صَدیقُ کُلِّ امْرِء عَقْلُهُ وَ عَدُوُّهُ جَهْلُهُ    (امام رضاعلیه السلام)

          أفضَلُ العَقْل مَعرِفَةُ الإنسانِ نَفسَهُ         (امام رضاعلیه السلام)

 

2)    مدار علم و دانایی

آموختن چگونه دانستن

آموختن چگونه بودن

آموختن چگونه زیستن

آموختن چگونه عمل کردن

 

3)    مدار اخلاق و اخلاقیات

          كَمَا أَحْسَنَ اللَّهُ إِلَيْكَ         قصص / 77

         أَكْمَلُ اَلنَّاسِ عَقْلاً أَحْسَنُهُمْ خُلُقاً     امام صادقعلیه السلام

          قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً                   

              قُولُوا لَهُمْ قَوْلًا مَعْرُوفاً

دوره ضمن خدمت مخصوص کارکنان و معلمان ابتدایی مدارس غیر دولتی
@edu_online

در راستای دانش افزایی کارکنان و آموزگاران شاغل در مدارس غیر دولتی و به منظور صدور کارت صلاحیت حرفه ای همه کارکنان و معلمین مقطع ابتدایی در مدارس غیر دولتی ،دوره های آموزشی بدو استخدام و دوره های مرتبط با محتوای آموزشی و پرورشی مقطع ابتدایی برگزار خواهد شد.

افراد ذی نفع جهت ثبت نام از طریق سایت مشارکت های مردمی وزارت متبوع به آدرس ذیل

mosharekatha.ir

از طریق منوی آموزش ضمن خدمت کارکنان غیر دولتی آن سایت اقدام نمایند 

لازم به ذکر است شرکت کارکنان و معلمین شاغل در این مقطع الزامی می باشد.

همايش اختتاميه "عرضه فعاليتهاي قرآني در نمايشگاه بين المللي قرآن " برگزار گرديد

روز گذشته همايش اختتاميه عرضه فعاليتهاي قرآني در نمايشگاه قرآن که در طول ماه مبارک رمضان  مدارس جامعه تعليمات اسلامي در اين نمايشگاه فعاليتهاي خود را عرضه نمودند برگزار گرديد . در اين جلسه کهباحضور بزرگان جامعه تعليمات اسلامي برگزار گرديد مدارس فعال در زمينه قرآني نيز حضور داشتند و از ايشان تقديرشد.اين مراسم در موسسه فرهنگي محراب برگزار گرديد.حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری ریاست محترم هیئت امنا جامعه تعلیمات اسلامی جناب آقای لولاچیان رییس محترم هیئت مدیره جامعه تعلیمات اسلامی و جناب آقای دکتر حیدری مدیرعامل محترم جامعه تعلیمات اسلامی از سخنرانان این همایش بودند.

حضور جناب آقای شفیعی مدرس دانشگاه  در دفتر مرکزی

روزیکشنبه 10 تیرماه استاد شفیعی مهمان دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی بودند. در طی حضور ایشان در دفتر مرکزی ضمن استفاده از تجربیات ایشان ، به سوالات  جناب آقای ایمانی مسئول دانش آموختگان جامعه تعلیمات اسلامی پاسخ دادند. آقای شفیعی که در گذشته از دانش آموزان موفق مدرسه احمدیه و کمال بوده اند ضمن بیان خاطرات خود از  فضای علمی، تربیتی و مذهبی دوران تحصیل خود دانش آموزان مدارس جامعه تعلیمات اسلامی را به استفاده از فرصت تحصیل و تربیت  در این مدارس تشویق نمودند.آقای شفیعی تحصیل در دبیرستان را از بهترین و موثرترین و ماندگار ترین دوران تربیت برای همه دانش آموزان دانستند و از دانش آموزان خواستند که قدر این دوران و دوستان خوب خود را بدانند، که اثرات آن برای همیشه  با ایشان همراه خواهد بود . ایشان ضمن توصیه به پدران و مادران در نظم بخشیدن و کنترل رفتار فرزندان خود بهترین تربیت و موثرترین تربیت دینی را فضای حاکم بر خانواده و منزل معرفی کردند . آقای شفیعی در رشته برق قدرت از دانشگاه فنی تهران فارغ التحصیل شده اند و در بسیاری ازپروژه های فنی و عمرانی در داخل کشور و خارج از کشور مشغول فعالیت هستند. از جمله فعالیت های ایشان دربهسازی و گسترش فضای متبرک آستان قدس رضوی می باشد. همچنین ایشان افتخار حضور فنی و تخصصی در عتبات عالیات کشور عراق منجمله شهر کربلا ، در بهسازی و گسترش این فضای متبرک را دارند.

جلسه هیئت مدیره و مدیران محترم تعاونی مسکن جامعه تعلیمات اسلامی برگزار گردید

روز شنبه جلسه هیئت مدیره دردفتر مرکزی برگزار گردید. این جلسه که همراه با اعضای هیئت مدیره تعاونی مسکن جامعه تعلیمات برگزار شد ضمن پرداختن به مسائل تعاونی مسکن نسبت به حل موضوعات و مسائل مهم این پروژه تصمیماتی اتخاذ گردید.

جلسه شورای برنامه ریزی در دفتر مرکزی برگزار گردید

روز یکشنبه جلسه شورای برنامه ریزی در دفتر مرکزی برگزار گردید در ابتدای جلسه که با قرائت کلام الله مجید آغاز شد جناب آقای دکتر حیدری با بیان یک حدیث از امام جعفر صادق (ع) که در تشریح آیه ای از قرآن می فرمایند " از مردم روی گردان مباش و همه را از نظر علم یکسان بدان" جلسه را ادامه دادند.دکتر حیدری در ادامه با بیان نکاتی ارزشمند به تشریح این حدیث پرداختند و با ارتباط این نکته که هدف عالی جامعه تعلیمات اسلامی کلاس درس و دانش آموزان است اظهار داشتند همه دانش آموزان باید از یک سطح آموزشی برخوردار باشند . در ادامه جلسه مصوبات جلسه قبل پیگیری شد و پیشنهادات جدیدی نیز به تصویب رسید.

جلسه پیرامون بهبود بخشی به اوقات فراغت تابستانی دانش آموزان

جلسه هیئت مدیره در دفتر مرکزی برگزار گردید

روز شنبه جلسه هیئت مدیره جامعه تعلیمات اسلامی با حضور اعضای محترم این هیئت در دفتر مرکزی برگزار گردید.در این جلسه مصوبات نشست قبلی پیگیری شد و همچنین نسبت به مسائل کلان و برنامه های درپیش روی تصمیم گیری شد.

 اوقات فراغت در بیان حجت الاسلام حاج علی اکبری

به گزارش سایت افق‌ها ، حجت الاسلام و المسلمین محمدجواد حاج علی اکبری، با تشریح سبک صحیح اوقات فراغت در دین مبین اسلام اظهار داشت: اوقات فراغت یکی از مسائل مهم و کلیدی در بحث سبک زندگی اسلامی ما محسوب می شود که متأسفانه در حال حاضر با سبک زندگی اسلامی ما فاصله گرفته است.

وی به تأثیر اوقات فراغت سالم در جامعه اشاره و تصریح کرد: امروزه انجام یک اوقات فراغت سالم در تربیت فرزندان و به ویژه قشر جوان و نوجوان ما بسیار تأثیرگذار است؛ اما اگر این تفریحات به سمت منفی کشیده شود به طور قطع مخرب و تهدیدکننده خواهد بود.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری بر برنامه‌ریزی اوقات فراغت تأکید کرد و افزود: مدیریت و برنامه ریزی برای اوقات فراغت و بیکاری یک مسأله ضروری است چرا که خدای متعال نعمت‌هایی را که برای ما قرار داده باید به شکل ارزنده‌ای از آن استفاده کنیم.

وی کار و اوقات فراغت را دو مقوله جدا از هم دانست و اظهار کرد: انسان در زمانی که مشغول انجام یک کار جدی و مهم است به هیچ عنوان به سراغ اوقات فراغت خود نمی‌رود؛ اما زمانی که از محیط کار جدی خود دور شد یک موقعیت خوب برای انجام تفریح و گذر اوقات انجام خواهد داد.

وی به تبیین دیدگاه اسلام درباره مسأله اوقات فراغت پرداخت و خاطرنشان کرد: در دین مبین اسلام اوقات فراغت به عنوان یک ضرورت و نیاز فردی و اجتماعی انسان به رسمیت شناخته شده اما مرزها و قواعد یک فراقت سالم نیز بیان شده است.

نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزی با تأکید بر این که روح و جان انسان نیازمند بهره‌مندی از نعمت‌های حلال الهی است تصریح کرد: خدای متعال نعمت‌های خود را در راستای بهره‌مندی و استفاده همه قرار داد تا انسانی با نشاط، جذاب و متعادل در انجام مسئولیت‌ها و وظایف دینی باشد.

وی با اشاره به سیره زندگی پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) خاطرنشان کرد: اولیای الهی نیز در مواجهه با نعمت الهی در راستای بهره‌مندی و ارتقای روحی و جسمی خود استفاده و نیز مؤمنان را بر استفاده از نعمت‌های حلال الهی سفارش و تأکید می‌کردند.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری با بیان این که تفریحات حرام در کمین جوانان و نوجوانان است، اظهار کرد: متأسفانه اکنون جوانان و نوجوانان ما به تفریحات حرام روی می‌آورند که این یک خطر و تهدید بزرگ برای قشر جوان ما محسوب می شود که خانواده باید این موضوع مهم را کنترل کنند.

وی به امور مهم در زندگی انسان اشاره و تصریح کرد: ساعت مناجات و بندگی با خدا، تفکر و اندیشیدن در خلقت و عالم هستی، تأمین امرار معاش با انجام کار روزانه و مهم‌تر از آن بهره‌مندی از نعمت‌های حلال الهی از مهم‌ترین امور زندگی انسان به شمار می رود.

ایشان ضمن بیان تناسب سرگرمی‌ها با سن و اخلاق افراد تأکید کرد و گفت: بهره‌مندی از لذت‌ها و حلال الهی باید متناسب با خواسته‌ها و اخلاقیات افراد باشد و اگر این گونه نباشد خستگی و بی‌حوصلگی در فرد را به وجود خواهد آورد.

وی به سیمای مؤمن در تقسیم اوقات فراغت و تفریح در دین مبین اسلام اشاره و تصریح کرد: یک اصل مهم و کلیدی در تقسیم اوقات فراغت اصل سلامت است یعنی فراغت انسان مؤمن باید بر پایه سلامت و نیازهای او برنامه‌ریزی شود و باید استمرار در آن نمود داشته باشد.

وی اعتدال در فراغت را یک اصل مهم دانست و تأکید کرد: باید در بهره‌مندی از نعمت ها و حلال های الهی اعتدال و نظم را در اولویت قرار داد که اگر این موضوع کنترل نشود به یقین بی‌حوصلگی و زدگی را در وجود انسان به وجود می‌آورد.

بازدید از زمین اردوگاهی دماوند

روز چهارشنبه 30 خرداد جناب آقای دکتر حیدری به همراه جناب آقای دادگستر نیا از محل زمین اردوگاهی مربوط به جامعه تعلیمات اسلامی در محل دماوند بازدید نمودند

قرار است در این زمین مجموعه فرهنگی و تفریحی با رویکرد تربیتی ومذهبی در آینده ای نزدیک تاسیس گردد.

جلسه هم اندیشی پیرامون همایش مشهد

روز سه شنبه جلسه هم اندیشی برنامه ریزی همایش مشهد در دفتر مرکزی برگزار گردید در این همایش که با حضور مدیر عامل محترم جامعه دکتر حیدری و جناب آقای دادگستر نیا برگزار شد در خصوص هر چه بهتر برگزار شدن همایش مشهد در مرداد ماه سال جاری برنامه ریزی صورت گرفت در این نشست آقای جوانشیر معاونت آموزشی و پرورشی دفتر مرکزی و همچنین آقای ایمانی و همچنین آقای حاتمی و سرکار خانم جواد زاده حضور داشتند .با توجه به رویکرد دفتر مرکزی در خصوص استفاده از نظرات، تجربیات و پیشنهادات مدیران محترم مدارس، آقای بهلولی و آقای کریم پور و نیز خانم سلیمانی در این جلسه نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص هرچه بهتر برگزار شدن همایش مشهد ارائه نمودند.جلسه فوق مصوباتی به همراه داشت که به اطلاع خواهد رسید.

عملیات شیطان در ماه شوال خیلی سنگین است

عملیات شیطان در ماه شوال خیلی سنگین است. حتماً کسالت سحرگاهی و تنبلی در عبادات را احساس کرده‌اید. کسی می‌گفت من از همان روز عید می‌فهمم که شیطان حسابم را رسید! معلوم می‌شود که دست و پای او باز شده است. ماجرای این سنگینی عملیات شیطان این است که می‌گوید هر چه در ماه رمضان به دست آورده‌ایم، یک‌جا از ما می‌گیرد. شیطان در ماه شوال با برنامه‌ریزی سراغ شما می‌آید و شما باید با برنامه‌ریزی در مقابل او بایستید.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری