اخبار اخبار

گفتگو با دانش آموختگان مدارس شهرستان جامعه تعلیمات اسلامی

مصاحبه با دانش آموختگان مدارس جامعه تعلیمات اسلامی در فضای مجازی همچنان ادامه دارد و با توجه به فضای بوجود آمده از طریق وب مصاحبه های بسیار ارزشمندی با دانش آموختگان مدارس شهرستان صورت پذیرفته است .
دانش آموزان سالهای دور در مدارس سادات اصفهان ، هاشمیه تبریز ، تزکیه دامغان و تزکیه شهرری و دیگر مدارس جامعه تعلیمات اسلامی از جمله افرادی بودند که به تازگی با مسئول انجمن دانش آموختگان جامعه به گفتگو نشستند.

 

آقای حجت طائی : ورودی سال 1378 دبیرستان سادات اصفهان و در سال 1382 فارغ التحصیل شده

دکترای هوافضا دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی

گرایش دینامیک پرواز و کنترل

عضو هیئت علمی دانشگاه مالک اشتر

--------------------------
خانم خیری:دانش آموخته مدرسه تزکیه اسلامی دامغان

مدرک کارشناسی ارشد ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی

دکترای رشته ادبیات دانشگاه تهران

---------------------
دکتر ذوفقاری

دانش آموخته دبیرستان سادات اصفهان

مدرک دکترای رشته مخابرات از دانشگاه امیر کبیر

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد

پژوهش گر صنعت رادار

----------------------
خانم ربیع زاده

دانش آموخته مجتمع تزکیه اسلامی دامغان

فارغ التحصیل رشته حقوق دانشگاه شاهد تهران

دانش آموخته دانشکده علوم قضایی قوه قضاییه

قاضی دادگستری در شهرستان سمنان

----------------------------
دکتر حسین قانونی

دانش آموخته مجتمع آموزشی سادات اصفهان در رشته ریاضی و فیزیک

رشته عمران

مدرک کارشناسی دانشگاه صنعتی اصفهان

مدرک ارشد دانشگاه تهران

مدرک دکتری دانشگاه شهید بهشتی

-------------------------
آقای دکتر جعفرپیشه

دانش آموخته مجتمع آموزشی سادات اصفهان

دارای مدرک دکترای تخصصی ارولوژی و مجاری ادراری

---------------------

از جمله افرادی هستند که طی چند روز اخیر ضمن بیان شیوه تدریس در مدارس جامعه و نحوه آموزش آموزگاران، از تجربیات خود در دوران تحصیل نکاتی را اشاره نمودند.

همه با هم برای سازندگی ایران اسلامی در انتخابات شرکت می کنیم

 

 جلسه بررسی راه کارهای عملیاتی نمودن سند تحول بنیادین در مدارس اسلامی برگزار گردید

روز یکشنبه در جلسه ای که با حضور آقای دکتر صادق زاده در دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی برگزار گردید پیرامون چگونگی عملیاتی نمودن سند تحول بنیادین در مدارس اسلامی بحث و تبادل نظر صورت پذیرفت. در این نشست آقای دکتر صادق زاده ضمن استماع نظرات و گزارش  فعالیت های انجام شده کارشناسان دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی  در خصوص اجرای سند تحول بنیادین در مدارس جامعه ، نظرات مشورتی خود را پیرامون هرچه بهتر اجرا شدن سند تحول بیان نمود.آقای دکتر صادق زاده مسئول کمیته مطالعات نظری سند تحول بنیادین آموزش پرورش بوده و در حال حاضر از اساتید دانشگاه تربیت مدرس می باشد.

پیامبر اکرم (ص) : نعم الولد، البنات؛ ملطفات مجهزات، مؤنسات، مبارکات، مفلیات؛ 

دختران چه فرزندان خوبی هستند! چرا که گرم و با لطافتند، آماده به خدمتند، انس گیر و با الفتند، با برکتند، و پاکیزه اند.

 وسائل الشیعه، ج 15، ص 100.

مختصری از زندگینامه حضرت معصومه (سلام الله علیها)

نام حضرت معصومه علیها السلام «فاطمه کبری » بود؛ زیرا حضرت کاظم علیه السلام سه دختر به نام فاطمه داشتند و حضرت معصومه علیها السلام بزرگتر از آنها بود.
مادر آن حضرت بانوی بزرگواری به نام «نجمه» خاتون بود.
 
لقب «معصومه» را امام رضا علیها السلام بر ایشان نهاد.
 
در شرافت نسب حضرت معصومه علیها السلام همین بس که ایشان دختر امام، خواهر امام و عمه امام هستند و همگی این ائمه به علاوه امام باقر و امام صادق علیهما السلام در جلالت شأن ایشان، روایت دارند. آن حضرت از معدود امام زادگانی است که پنج معصوم در عظمت شأن او سخن گفته اند.

امام رضا علیه السلام و حضرت معصومه علیها السلام
 در میان حدود 37 فرزند حضرت کاظم علیه السلام فقط امام رضا علیه السلام و حضرت معصومه علیها السلام از یک مادر، آن هم بانوی بزرگواری چون نجمه خاتون متولد شدند.
 امام رضا علیه السلام 25 سال بزرگتر از حضرت معصومه علیها السلام بودند؛ زیرا آن حضرت در سال 148 ه. ق به دنیا آمدند و حضرت معصومه علیها السلام در سال 173 ه. ق.
 حضرت معصومه علیها السلام 21 سال تحت سرپرستی امام رضا علیه السلام بودند؛ زیرا امام کاظم علیه السلام در سال 179 ه. ق به دستور هارون زندانی گشت و حضرت معصومه علیها السلام در آن زمان 6 ساله بودند و تا زمان هجرت امام رضا علیه السلام- سال 200 ه. ق- تحت کفالت حضرت بودند.

هجرت عظیم حضرت معصومه(ع) از حجاز به ایران
مأمون عباسی در سال 200 هجری قمری، با نامه ها و پیام های بسیار، حضرت رضا(ع) را به خراسان دعوت کرد، آن بزرگوار، ناگریز از روی اکراه، این دعوت را پذیرفت و با کاروانی که مأمون فرستاده بود، به سوی خراسان آمد.
یک سال بعد(سال 201) حضرت معصومه(ع) به شوق دیدار برادرش حضرت رضا(ع) عازم خراسان گردید و با همراهان حرکت کردند، ولی حقیقت این است که این حرکت، هجرت معنی دار و عظیم حضرت معصومه(ع) برای حمایت از ولایت امام علی موسی الرضا(ع) و تقویت مسأله رهبری بود، که در ظاهر به صورت سفر برای دیدار برادر عنوان می شد آن حضرت در این هجرت به ساوه رسیدند. در مورد آن حضرت معصومه(ع) از ساوه به قم، مطالب مختلفی گفته شده است.
ولی در این باره بهترین و اصیل ترین مدارک، تاریخ قدیم قم است که در قرن چهارم نگاشته شده و مرحوم علامه مجلسی و محدث قمی و بزرگان از علما به آن اعتماد می کنند، آنچه که"حسن بن محمد نویسنده تاریخ قدیم قم" به گفته علامه مجلسی در بحارالانوار، و محدث قمی در سفینه البحار در این باره نظر می دهد، چنین است:
حضرت رضا(ع) به دعوت مأمون در سال 200 هجری از مدینه به خراسان آمد، حضرت معصومه(ع) در سال 201 برای دیدار برادر، از مدینه رهسپار خراسان شد(ناگفته پیداست که در این سفر دور، گروهی از برادران و خدمتکاران به همراه حضرت معصومه(ع) بوده اند) وقتی که به ساوه رسیدند، حضرت معصومه(ع) بیمار شد، پرسید از این مکان تا قم چقدر راه است؟ عرض کردند: ده فرسخ، به خدمتکار دستور داده که به جانب قم رهسپار گردند، به این ترتیب به قم آمد و به منزل موسی بن خزرج بن سعد اشعری که از اصحاب امام رضا(ع) بود، وارد شد.
امام روایت صحیح تر این است که: چون خبر ورود آن بانوی با عظمت حضرت فاطمه معصومه(ع) به آل سعد رسید، همگی به اتفاق به استقبال او رفتند تا او را به قم دعوت کنند، در میان آنها موسی بن خزرج به کاروان حضرت معصومه(ع) رسید، زمام شتر آن حضرت را گرفته و به طرف قم آمد و در منزل خود با کمال افتخار از آن بانو پذیریی کرد، ولی پس از 16 یا 17 روز آن بانوی ارجمند، رخت از جهان بربست و پسران سعد را در سوگ خود نشانید.
آری خاطر حضرت معصومه(ع) خیلی آزرده بود، آرزوی دیدار پدر و برادر در دلش ماند، و با دنیایی ازغم و اندوه با این جهان وداع گفت. در این چند روزی که حضرت معصومه(ع) در قم بود از فراق برادر می گریست ومحزون و غمگین بود، در سرای موسی بن خزرج عبادتگاهی داشت که هنوز باقی است و هم اکنون آن مکان شریف با بنایی مجلل و جالب مشخص است، دارای حجره هایی است که در آن طلاب علوم دینی هستند، و در جنب آن، مسجد با شکوهی ساخته اند. اینک آنجا به نام مدرسه ستیه(175)در محله میدان میر قم، معروف می باشد.

رحلت حضرت معصومه علیها السلام

پس از انتقال به قم و وفات حضرت معصومه علیها السلام پیکر مطهر ایشان را غسل داده، کفن کردند و به محل حرم فعلی آوردند تا به خاک بسپارند. زمینی که هم اکنون مرقد مطهر حضرت معصومه علیها السلام و صحن و سرای آن حضرت در آن جای دارد،
در عصر ورود حضرت معصومه علیها السلام به قم به نام باغ بابلان خوانده می شد که از باغ های موسی بن خزرج بود. در آنجا اشعری ها سردابی حفر کردند؛ ولی نمی دانستند چه کسی باید حضرت را در قبر بگذارد. ناگاه از جانب صحرا دو نفر سوار نقابدار پیدا شدند وقتی به نزدیک رسیدند از مرکب خود پیاده شده و بر جنازه حضرت معصومه علیها السلام نماز خواندند، سپس داخل سرداب شده و جنازه را دفن کردند. آن گاه بیرون آمده و رفتند و کسی نفهمید آنها چه کسی بودند.[5] این قضیه دلالت بر کرامت و شرافت آن حضرت دارد.

تاریخ رحلت

در روز 10 یا 12 ربیع الثانی سال 201 رحلت کردند و حضرت رضا در سال 203 شهید شدند (دو سال بعد از حضرت معصومه (س)). آن زمانی که دختران هارون الرشید از لباس های زر بافت استفاده می کردند و در ناز و نعمت بودند پدر حضرت معصومه (س) در سیاه چال در زندان بود و دختران موسی بن جعفر (ع) چادر به تعداد برای نماز اول وقت نداشتند و نوبتی نماز می خواندند.

محل دفن

محل دفن حضرت مشهور به بابلان از باغ های موسی بن خزرج اشعری بود بعد از غسل و کفن حضرت سردابی حفر کردند که حضرت را در آن دفن کنند- اختلاف شد که چه کسی حضرت را به خاک سپارد گفتند سیدی پرهیزکار و پیر به نام قادر را خبر کنند- به دنبال او رفتند ولی ناگاه از جانب صحرا دو نفر سوار نقابدار پیدا شدند- وقتی نزدیک شدند از مرکب پیاده شدند- بر پیکر حضرت نماز خواندند سپس داخل سرداب شدند و جنازه را دفن کردند و بیرون آمدند و رفتند و کسی نفهمید که آنها چه کسی بودند.[6]

اولین سایه بان مقبره شریف حضرت معصومه علیها السلام را خاندان اشعری بنا نمودند. حضرت زینب دختر امام جواد علیه السلام نیز گنبد و بارگاهی با آجر و سنگ و گچ بر روی مرقد مطهر ساخت و در هر دوران صحن و سرای حضرت پرشکوه تر گشت تا اینکه در زمان صفویه گسترش حرم به اوج خود رسید و حرم فعلی از آثار همان دوره است.[7]

برگرفته از سایت حوزه


شرکت در انتخابات یک وظیفه شرعی قطعی

انتظاراتی که به صورت متراکم در جامعه شکل گرفته است بار دولت آینده را سنگین تر میکند ، البته تجربه نشان داده مردم ایران سریع الرضا هستند و اگر دولتی که سرکار می آید واقعا مردمی و روحیه مجاهدت و حضور در صحنه را داشته باشد به صورت طبیعی بخش عمده ای از این بار سبک خواهد شد.

میزان و کیفیت حضور مردم در انتخابات به عنوان یک وظیفه شرعی قطعی و یک وظیفه عقلی واجب سیاسی روشن، پیش روی ملت ماست.

حجت الاسلام و المسلمین محمد جواد حاج علی اکبری

برگزاری جلسه مشورتی پیرامون اجلاس سالیانه مدیران مدارس جامعه

روز دوشنبه جلسه مشورتی پیرامون "اجلاس سالیانه مدیران مدارس جامعه " برگزار گردید. در این نشست که با حضور نمایندگان مدیران مدارس جامعه تعلیمات اسلامی در دفتر مرکزی منعقد گردید به رایزنی پیرامون چگونگی برگزاری اجلاس هرساله مشهد پرداخته شد. در جلسه مشورتی که تا پیش از ظهر ادامه داشت اعضای مجمع نسبت به هرچه بهتر برگزار شدن اجلاس سالیانه مدیران ، به گفتگو و تبادل نظر پرداختند
مرداد ماه هر سال شهر مقدس مشهد شاهد حضور مدیران مدارس جامعه تعلیمات اسلامی است. بهره مندی از سخنان اساتید حوزه و دانشگاه و نیز تشکیل کمیسیون های داخلی به جهت تبادل تجربیات برتر آموزشی بین مدیران ، از دستاوردهای هر ساله این گردهمایی است.
سال گذشته این اجلاس با توجه به شیوع بیماری کرونا بصورت مجازی و از طریق فضای وب ، در دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی برگزار گردید.


آرمان مدارس جامعه تعلیمات اسلامی :      

رسیدن به حیات طیبه به وسیله سه عنصر         

1- عقل

2- فطرت

3- تجربه

هدف مدارس جامعه تعلیمات اسلامی:

تربیت حماسی با چهار رویکرد             

   1- تعالی مدرسه

 2- جهش علمی

3-  هویت ایرانی – اسلامی

4- مدرسهLCT مبنا

برنامه مدارس جامعه تعلیمات اسلامی:

1-  سند تحول بنیادین

2-  گام دوم انقلاب

3-  اساسنامه جامعه تعلیمات اسلامی

4-  سند پیشرفت

 فعایتهای مدارس جامعه تعلیمات اسلامی:

ساحت های متوازن و متعادل شش گانه تحول:

1- ساحت تعلیم و تربیت دینی – اعتقادی- اخلاقی؛

2-  ساحت علمی و فنآورانه؛

3- تعلیم و تربیت سیاسی- اجتماعی؛

4- تعلیم و تربیت هنری- زیبا شناختی؛

5-تعلیم و تربیت بدنی – زیستی؛

6- تعلیم و تربیت اقتصادی- حرفه ای؛

شیوه کادر مدارس جامعه تعلیمات اسلامی:

تکیه بر خرد جمعی از طریق استدلال عقی با مشارکت:

1- اولیاء دانش آموزان؛

2-  سرمایه انسانی مدرسه؛

3- دانش آموزان؛

در چهار حوزه         

1- رابطه انسان با خود

2-رابطه انسان با خدا

3-رابطه انسان با هم نوعان

4-رابطه انسان با طبیعت

برگزاری مراسم اختتامیه طرح قرارگاه فرزندان رمضانی

روز دوشنبه دهم خرداد ماه اختتامیه قرارگاه فرزندان رمضانی در دفتر مرکزی جامعه برگزار گردید در این برنامه که با حضور مجازی مدیران مدارس جامعه اجرا گردید در ابتدا آقای دکتر حیدری مدیر عامل جامعه تعلیمات اسلامی ضمن تقدیر از مدیران بابت حضور قوی و استقبال ایشان از طرح قرارگاه رمضانی  در سخنانی  با اشاره به حدیثی از امام حسن مجتبی (ع) که می فرماید : صبر و شکیبایی زینت شخص ؛ وفای به عهد علامت جوانمردی ؛ عجله و شتابزدگی در کارهای بدون اندیشه و دلیل بی خردی است ؛ افزودند برنامه ریزی و کارما یک نوع کار فرهنگی است و همه ما اعم از مدیران ، مربیان ، آموزگاران و اولیاء دانش آموزان باید این توصیه را در ذهن و جان خود بسپاریم و بدان عمل کنیم.
آقای دکتر حیدری در ادامه سخنان خود آرمان و هدف نهایی مدارس جامعه تعلیمات اسلامی را رسیدن به حیات طیبه عنوان نمودند و تربیت حماسی دانش آموزان را یک هدف عنوان کردند و این هدف با چهار رویکرد تعالی مدرسه، جهش علمی، هویت ایرانی اسلامی ، مدرسه ICT   مبنا،  محقق خواهد آمد.
آقای دکتر حیدری شیوه کار در مدارس جامعه تعلیمات اسلامی را تکیه برخرد جمعی از طریق استدلال عقلی با مشارکت اولیاء دانش آموزان ، سرمایه های انسانی و خود دانش آموزان معرفی کردند. مدیر عامل جامعه تعلیمات اسلامی در ادامه سخنان خود با توجه به نزدیکی ایام انتخابات ریاست جمهوری ویژگی های یک نامزد اصلح ریاست جمهوری را به طور اجمال برشمردند.
در ادامه این نشست نمایندگان مدیران ، خانم ها  نبوی، غفاری، دادگستر نیا و مهرابی با ارائه گزارش تصویری به تشریح عملکرد و فعالیت مدارس شرکت کننده در این طرح پرداختند. در ادامه این نشست آقای آبایی با اشاره به فعالیت های پرورشی در مدارس یزد ، توضیحاتی را پیرامون عملکرد این مدارس در طرح قرارگاه رمضانی ارائه نمودند.
مراسم اختتامیه با جمع بندی و گزارش نهایی سرکار خانم جواد زاده به کار خود پایان داد. در این مراسم از مدیران مدارس با اهداء هدایا و لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.

گزیده بیانات مقام معظم رهبری پیرامون انتخابات

 • انتخابات یکی از دو رکن مردم‌سالاری دینی است. مردم‌سالاری دینی روی دو ستون ایستاده است؛ یکی از این دو ستون رأی مردم است، انتخابات است. ما به برکت انتخابات به دنیا فخر میفروشیم. دشمنان برای کوبیدن ملّت ایران و جمهوری اسلامی انتخابات ما را ندیده میگیرند و متّهم میکنند. این نشان میدهد انتخابات خیلی مهم است.

بیانات در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی ۱ /فروردین/ ۱۳۹۶

 • وقتی بین ملت و نظام فاصله ایجاد شد و ملت در صحنه حضور پیدا نکرد، آن‌وقت هر کاری بخواهند می‌توانند انجام دهند.
 • گاهی می‌شنویم و شنیده‌ایم در گذشته بعضی‌ها گفته‌اند که وقتی ما آمدیم مسئولیت پیدا کردیم توانستیم سایه‌ی جنگ را از سر کشور رفع کنیم؛ نه، این حرف‌ها، حرف درستی نیست.
 • آنچه که سایه‌ی جنگ را، سایه‌ی دشمن را در طول این سال‌های متمادی از سر کشور رفع کرده است حضور مردم بوده است.

دیدار هزاران نفر از کارگران ۱۰/ اردیبهشت/۱۳۹۶

اگر می خواهیم اُبهت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی حفظ شود و مصونیت آن باقی بماند، باید همه در انتخابات شرکت کنند.

 • اگر چنانچه در انتخابات کوتاهی شود و عواملی زمینه ساز یأس مردم شوند، قطعاً کشور لطمه خواهد خورد و هر فردی هم که در این لطمه سهیم باشد، در پیشگاه پروردگار مسئول خواهد بود.
 • اگر به لطف خداوند، این همت و اراده در مردم، با همین شدت و ابهت ادامه پیدا کند، دشمن هرگز نخواهد توانست در مقابل ملت ایران، هیچ غلطی انجام دهد.

دیدار فرهنگیان و مسئولان وزارت آموزش و پرورش ۱۷ /اردیبهشت/ ۱۳۹۶

ملت عزیز ایران! انتخابات مظهر هر سه باوری است که در امام وجود داشت و باید در ما وجود داشته باشد:

 • مظهر خداباوری است، چون تکلیف است که در سرنوشت کشور دخالت کنیم؛ تک‌تک آحاد ملت این تکلیف را دارند.
 • مظهر مردم‌باوری است، چون انتخابات مظهر اراده‌ی آحاد مردم است؛ مردمند که مسئولان کشور را به این وسیله انتخاب میکنند.
 • مظهر خودباوری است، هر کسی که رأی در صندوق می‌اندازد، احساس میکند که به سهم خود در سرنوشت کشور دخالت کرده است.

بزرگداشت سالگرد رحلت حضرت امام خمینی(ره)۱۴ /خرداد/ ۱۳۹۲

 • نامزدها قاطعانه در برنامه ها و اظهارات خود بگویند مسایل اقتصادی و معیشت مردم اولویت آنها است و برای حل مشکلات اقتصادی تلاش خواهند کرد.

مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه امام حسین(ع) ۲۰ /اردیبهشت/ ۱۳۹۶

 • من بارها به بعضی از افراد سیاسی که فعالیتهائی دارند و گاهی یک مخالف خوانیهائی میکنند، تذکر داده ام، نصیحت کرده ام؛ گفته ام مواظب باشید مرزهای میان شما و دشمن کمرنگ نشود.
 • وقتی مرز کمرنگ شد، احتمال اینکه دشمن عبور کند یا دوست و خودی غافل شود و از مرز عبور کند و به دامن دشمن برود زیاد خواهد بود. مرزها را روشن کنید؛ مشخص کنید.

دیدار جمعی از اقشار مختلف مردم قم ۱۹ /دی/ ۱۳۸۶

جلسه شورای برنامه ریزی با حضور اعضای این شورا برگزار گردید

روز سه شنبه چهارم خرداد ماه جلسه شورای برنامه ریزی با حضور اعضای این جلسه در دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی برگزار گردید در ابتدای این نشست که با قرائت قران آغاز گردید، آقای دکتر حیدری تدوین و طراحی یک برنامه و استراتژیِ هدفمند در حوزه های جهش علمی؛ تعالی مدرسه؛ هویت اسلامی؛ مدرسه ICTمبنا را از همکاران خواستار شدند. ایشان در ادامه به ذکر مزایا و چالش های برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف مورد نظر پرداختند. آقای دکتر حیدری برنامه ریزی اثر بخش در هر حوزه ی کاری را باعث پیشرفت و حرکت رو به جلو نهاد جامعه تعلیمات اسلامی دانستند و تالیف برنامه هدفمند ده ساله را از نیاز های اساسی مجموعه عنوان نمودند.

در ادامه این نشست اعضای شورا گزارش فعالیت ها و برنامه های خود را ارائه نمودند.

هیئت مدیره جامعه تعلیمات اسلامی تشکیل جلسه داد

روز گذشته هیئت مدیره جامعه تعلیمات اسلامی تشکیل جلسه داد. در این نشست اعضای محترم ضمن بررسی و پیگیری مصوبات قبلی پیشنهاداتی ارائه نمودند که به تصویب رسید . با توجه به رعایت شیوه نامه های بهداشتی برخی از اعضای هیئت مدیره از طریق فضای وب در این نشست حضور یافتند.

مصاحبه با دانش آموختگان مدارس جامعه تعلیمات اسلامی

شناسایی و گفتگو با دانش آموزان دهه های قبل مدارس جامعه تعلیمات اسلامی از جمله  برنامه های انجمن دانش آموختگان این موسسه است . جامعه تعلیمات اسلامی با هفتادو هشت سال سابقه در امر آموزش وتعلیم و تربیت دانش آموزان  ستارگان و نخبگان علمی بسیاری را پرورش و تحویل جامعه داده است.

 در مدت کوتاهی که از تاسیس انجمن دانش آموختگان دفتر مرکزی جامعه می گذرد، این واحد توانسته تعداد بسیار زیادی از فارغ التحصیلان سالهای دور و قبل از انقلاب مدارس جامعه تعلیمات اسلامی را شناسایی کند و از نزدیک با ایشان به گفتگو کند.

 شنیدن خاطرات تلخ و شیرین و یادآوری  شیوه ی تربیتی آموزگاران در فضای ملتهب سیاسی و مذهبی پیش از انقلاب می تواند  نکات مهمی را در عرصه تعلیم و تربیت بازنشانی کند.

در روزهای گذشته مسئول انجمن دانش آموختگان جامعه تعلیمات اسلامی با چند تن از دانش آموختگان مدارس به گفتگو نشستند.آقای عطایی ، آقای حسنی ، آقای قربانی و آقای اسدی از جمله دانش آموختگان مجتمع آموزشی 22 بهمن اهواز بودند که آقای ایمانی کارشناس انجمن دانش آموختگان دفتر مرکزی از طریق فضای وب با ایشان به گفتگو پرداختند.در این مصاحبه دانش آموختگان ضمن بیان خاطرات خود از دوران تحصیل، نکات ارزشمند از نحوه و سبک آموزش آموزگاران خود در مجتمع آموزشی 22 بهمن اهواز بیان نمودند.

مصاحبه با دانش آموختگان شاخص جامعه تعلیمات اسلامی در دوجلد کتاب توسط دفتر مرکزی جامعه منتشر شده است که حاوی نکات برجسته و بسیار ارزنده در زمینه تعلیم و تربیت است.

هیئت مدیره جامعه تعلیمات اسلامی تشکیل جلسه داد

در هفته گذشته اعضای محترم هیئت مدیره جامعه تعلیمات اسلامی در دبیرستان محبان الحسین (ع) تشکیل جلسه دادند . در این نشست اعضای هیئت مدیره جامعه تعلیمات اسلامی، در جریان فعالیت ها و برنامه های آموزشی این مجتمع قرارگرفتند . در این مراسم آقای ابطحی مدیریت مجتمع ، مربیان و کادر آموزشی دبیرستان گزارش فعالیت های خود را ارائه نمودند. در پایان این جلسه از میهمانان گرانقدر به صرف افطار پذیرایی شد.

بسم الله الرحمن الرحیم

پیام دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی بمناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر

 

تا که چشمم باز شد دیدم که یارم رفته است                 مـاه مهمــانـی تمـام و مــه نگــارم رفتــه اسـت

بــا گــل ایــن بـوستــان تــازه انســی داشتــم               گــرم گــل بــودم که دیــدم گلعــذارم رفتــه است

 

 صدای پای عید می آید و دل مومن بر سر دوراهی آمدن عید رمضان و رفتن ماه رمضان بلا تکلیف است . از آمدن آن یک  ، دل شاد باشد یا از رفتن این یک ، محزون ؟ عید فطر پاک ترین و عید ترین عیدهاست ، چرا  که پاداش یک ماه عبادت و شست و شوی جان در نهر پاک رمضان است .

عید فطر ، عید پایان رمضان نیست ، عید برآمدن انسانی نو از خاکسترهای خویشتن خویش است ، چونان ققنوس که از خاکستر خویش دوباره متولد می شود ، رمضان کوره ایی است که هستی انسان را می سوزاند و آدمی نو با جانی تازه از آن سر بر می آورد .

فطر شادی و دست افشانی بر رفتن رمضان نیست ، برآمدن روز نو ، روزی نو و انسانی نو است . بناست که رمضان با سحر ها و افطارهایش ، با شبهای قدر و مناجاتهایش از ما آدمی دیگر بسازد .

اگر در عید فطر در نیابیم که از نو متولد شده ایم ، اگر تازگی را در روح خود احساس نکنیم ، عید فطر ما  عید نیست  ، از این رو ستکه در دعای قنوت نماز عید فطر می خوانیم : "اسالک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و مزیدا - از تو خواهم به حق این روز که آن را برای مسلمانان عید قراردادی و برای محمد (ص) و آل او ذخیره و فزونی ساختی."

خداوندا تو را شاکریم که یک ماه میهمان  و این اجازه را بما دادی تا سحر ها عاشقانه با تو سخن بگوییم و درد دلمان را با تو بگوییم و اکنون روز اول شوال را بر ما عید گرداندی .

دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی عید سعید فطر ، عید آسودگی از آتش غفلت و رهیدگی از زنجیر نفس را به پیشگاه حضرت بقیه الله الاعظم ( ارواحنا له فداه ) و مقام معظم رهبری حضرت آیه الله العظمی خامنه ای( زید عزه)و عموم مسلمین و شیعیان بویژه همکاران محترم و اولیاء معزز و دانش آموزان عزیز مدارس جامعه تعلیمات اسلامی تبریک و تهنیت عرض نموده و از درگاه حضرت احدیت توفیق دستیابی به اهداف مقدس و نورانی تعلیم و تربیت اسلامی را مسئلت می نماید .

والسلام علی عبادالله الصالحین

دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی

  

جان جانان کجاستی؟

دلمان به درد می آید و بغض گلویمان را می فشارد. اندوهی دردناک وجود هر بیننده ای را فرامی گیرد. دخترکانی که هر کدام به گوشه ای پرتاب شده اند. آنها در دنیایی که جهل و نادانی هنوز سیطره دارد به امید بهتر زیستن به مدرسه رفتند اما ...

شاید دیده باشید تصاویر دردناک بمب گذاری در مدرسه ای درکابل را

کتابهای خونین ، بدنهای تکه شده و دخترکانی که هر کدام به گوشه ای پرتاپ شدند...

نمی دانم در دل مادران و پدران این نوباوگان چه می گذرد و چه چیز می تواند از آلام آنها بکاهد.

سیطره جهل و جنایت هنوز بر این سرزمین کهن ادامه دارد و دشمنان علم و دانش می دانند که باید با قلم بجنگند تا بتوانند همچنان حکومت کنند و هرازگاهی شعله ی آتشی در مکتب و مدرسه ای برپا میکنند تا صدای تعلیم و تربیت خاموش گردد.

همین آبان ماه  سال گذشته  بود که گروه تروریستی داعش به یک دانشگاه در کابل حمله کرد و تعداد زیادی از دانشجویان را به خاک و خون کشاند. و باز در همین هفته ای که گذشت انفجار یک خودرو بمب گذاری شده در نزدیکی مدرسه ای در شهر کابل افغانستان باعث شد تعداد زیادی از دانش آموزان در خون خود غلطیدند.

دلمان از این همه تنهایی به درد آمد جان جانان کجاستی ؟

برادران و خواهران هم کیش افغانستان،  ما را در غم خود شریک بدانید...

معرفی خانم وجیه بهزادی نیا به عنوان مدیر نمونه استان سمنان

طی حکمی سرکار خانم وجیه بهزاد نیا  از سوی مدیر کل آموزش و پرورش استان سمنان به عنوان مدیر نمونه معرفی گردیدند .خانم بهزاد نیا در حال حاضر مدیریت دبیرستان تزکیه اسلامی شهرستان دامغان که از مدارس جامعه تعلیمات اسلامی است را بر عهده دارند. به همین منظور دفتر مرکزی جامعه تعلیمات اسلامی انتخاب ایشان به عنوان مدیر نمونه سال تحصیلی 1400-1399 را به تمامی همکاران ،دانش آموزان و اولیای دانش آموزان مجتمع آموزشی تزکیه اسلامی دامغان تبریک و تهنیت عرض نموده و از خداوند متعال برای ایشان عافیت و توفیقات روز افزون مسئلت دارد.   .

روز جاری و در بیست و پنجمین روز از ماه مبارک رمضان طرح قرارگاه فرزندان رمضانی در دبستان نرگس اجرا شد در این برنامه دانش آموزان به اجرای برنامه های خود پرداختند در ادامه این برنامه آقای دکتر حیدری سخنرانی نمودند که اهم صحبت های ایشان در جمع دانش آموزان و خانوادههای ایشان و همچنین همکاران مدارس مرور می گردد.

«لا يُدرَكُ العِلمُ بِراحَةِ الجِسمِ »

«با تن پروری جسم، علم به دست نخواهد آمد»

 

1)    زیبا ترین زینت انسان         =   ادب است؛

نشانه های ادب:

سلام کردن

اجازه گرفتن

تشکر کردن

معذرت خواهی کردن

2)زیبا ترین کتاب            =      قرآن است؛

مَنِ اتَّخَذَ قَولَ اللهَ دَلیلًا، هُدِیَ اِلَی الَّتی هِیَ اَقوَم؛     ( امام علیعلیه السلام)

إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ يَهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ؛                 ( اسراء/9)

3)زیبا ترین کلمه         =         محبت است؛

خوش خلقی ، خوش رفتاری محبت می آورد و دوستی را پایدار می نماید.

جَليسُ الْخَيْرِ نِعْمَةٌ، جَليسُ الشَّرِّ نِقْمَةٌ؛            همنشین خوب، نعمت و همنشین بد، بلا و مصیبت است؛

4) زیباترین سرمایه          =       زمان است؛

الْفُرْصَةُ تَمُرُّ مَرَّ السَّحَابِ                          فرصت، وقت همچون ابر می گذرد؛

5) زیبا ترین انسان         =         نبی مکرم اسلامصلی الله و علیه و آله وسلم، اخلاق محمّدی؛

لَقَد کانَ فی رسول الله اسوه حسنه. الگو

وَ اِنَکَ لَعَلی خُلقِ عَظیم.

6) زیبا ترین هدیه مشترک خداوند به انسانها         =        عقل است؛

7) زیبا ترین ستون           =      نماز است.

۲۰ جمله از رهبر معظم انقلاب درباره «فلسطین»

 

مساله‌ی فلسطین و مبارزه برای آزادسازی آن از شرِ رژیم غاصب صهیونیستی یکی از موضوعات کلیدی و پرتکرار در بیانات رهبر انقلاب اسلامی و از مهم‌ترین دستورکارهای انقلاب و نظام اسلامی است.
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به مناسبت سخنرانی اخیر تلویزیونی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیرامون فلسطین، در این گزیده بیانات مهم‌ترین کلیدواژه‌های نظام فکری ایشان در این زمینه و جملات برگزیده‌ی هر موضوع را منتشر می‌کند:


 
۱. مساله فلسطین
مسئله‌ى فلسطین، مسئله‌ى اوّل دنیاى اسلام است. ۱۳۹۳/۰۶/۱۶

۲. اشغال فلسطین
فلسطین یک کشور اسلامى بوده است که صهیونیستهاى غاصب، به کمک قدرتهاى جهانى، سالهاى متمادى است آن‌جا را گرفته‌اند و مردم فلسطین مشغول مبارزه‌اند تا آن‌جا را باز پس بگیرند. ۱۳۷۱/۰۱/۱۵

۳. سیاست غربی‌ها درباره فلسطین
سیاست عمده‌ی استکبار و صهیونیسم، کمرنگ کردن مسئله‌ی فلسطین در ذهنیّت جوامع مسلمان و به سَمت فراموشی راندن آن است. ۱۳۹۹/۰۳/۰۲


۴. سیاست یهودی‌سازی
شهرک‌سازی‌های غیر قانونی و ظالمانه، ویران کردن خانه‌های مردم، دستکاری در شهر الخلیل و در شهر قدس با هدف یهودی‌سازی، برای این است که ریشه‌ی اسلام را به خیال خودشان از کشور فلسطین قطع کنند. ۱۳۸۹/۰۳/۱۴

۵. حمایت آمریکا از اسرائیل
حمایت آمریکا از رژیم تروریست صهیونیستی در کشور غصب شده فلسطین، بزرگترین حمایت از تروریسم است. ۱۳۷۲/۰۳/۱۴

۶. معامله قرن
ترفند معامله‌ی قرن که به ‌وسیله‌ی آمریکای ظالم و همراهان خائنش زمینه‌سازی میشود، جنایتی در حقّ جامعه‌ی بشری و نه ‌فقط ملّت فلسطین است. ۱۳۹۸/۰۵/۱۹


۷. بیت‌المقدّس
شهر مقدّس بیت‌المقدّس پایتخت فلسطین و قبله‌ی اوّل مسلمانها برای مسلمانها باقی خواهد ماند. ۱۳۹۷/۴/۲۵

۸. روز قدس
روز قدس یکی از آن جلوه‌ های حقیقی اتحاد و انسجام دنیای اسلام است. ۱۳۸۷/۰۷/۱۰

۹. مبارزه برای آزادی فلسطین
 هدف مبارزه برای آزادی فلسطین، آزادی همه‌ی سرزمین فلسطین -از بحر تا نهر- و بازگشت همه‌ی فلسطینیان به کشور خویش است. ۱۳۹۹/۰۳/۰۲

۱۰. حمایت از فلسطین
هر جا هر ملتی، هر گروهی با رژیم صهیونیستی مبارزه کند، مقابله کند، ما پشت سرش هستیم و کمکش میکنیم و هیچ ابائی هم از گفتن این حرف نداریم. ۱۳۹۰/۱۱/۱۴

۱۱. راه‌حل مساله فلسطین
نظر ما نسبت به مسائل فلسطین روشن و واضح است. ما راه‌حل فلسطین را نابودی رژیم اسرائیل می‌دانیم. ۱۳۷۰/۰۵/۲۸

۱۲. همه‌پرسی فلسطین
تنها راه‌حلّ مسأله فلسطین این است که مردم واقعی فلسطین چه آنهایی که در داخل فلسطین ماندند، چه آنهایی که در بیرون فلسطین هستند، خود نظام حاکم بر کشورشان را تعیین کنند. ۱۳۸۱/۰۳/۱۴

۱۳. محو اسرائیل
«محو اسرائیل» یعنی مردم فلسطین که صاحبان واقعی آن سرزمینند -چه مسلمانشان، ‌چه مسیحی‌شان، چه یهودی‌شان- خود صاحبان اصلی دولت خودشان را انتخاب بکنند؛ بیگانه‌ها و اراذل و اوباشی مثل نتانیاهو و مانند اینها را که واقعاً اراذلند، از بین خودشان بیرون کنند. ۱۳۹۸/۰۸/۲۴

۱۴. مبارزه مسلحانه با رژیم صهیونیستی
اسرائیل ثابت کرده است که جز زبان زور، چیز دیگری نمی‌فهمد. با او جز با زبان قدرت یک ملت و قدرت یک امت اسلامی در سراسر عالم، نمی‌شود حرف زد. ۱۳۷۰/۰۷/۲۷

۱۵. تسلیح کرانه باختری
کرانه‌ى باخترى هم باید مثل غزّه مسلّح بشود و آماده‌ى دفاع باشد. ۱۳۹۳/۰۹/۰۴


۱۶. جبهه مقاومت
جنگ ۳۳ روزه‌ی لبنان و جنگهای ۲۲ روزه، ۸ روزه و ۵۱ روزه در غزّه، همگی صفحات درخشانی از کارنامه‌ی مقاومت است که موجب ‌افتخار تمام ملّتهای منطقه، جهان اسلام و همه‌ی انسانهای آزادی‌خواه‌ جهان است. ۱۳۹۵/۱۲/۰۳

۱۷. شهیدان قدس
شهیدان قدس، از شیخ احمد یاسین و فتحی شقاقی و سیّد عبّاس موسوی، تا سردار بزرگ اسلام و چهره‌ی فراموش نشدنی مقاومت، شهید قاسم سلیمانی و مجاهد بزرگ عراقی، شهید ابومهدی المهندس و دیگر شهدای قدس را گرامی میدارم. ۱۳۹۹/۰۳/۰۲


۱۸. مقاومت و سازش در تجربه فلسطین
فرصتی که به روند سازش داده شد، آثار مخرّبی در مسیر مقاومت و مبارزه‌ی ملّت فلسطین به همراه داشت. در مقابل روند سازش، الگوی مقاومت قهرمانانه و مستمرِ انتفاضه‌ی مقدّس قرار دارد که دستاوردهای عظیمی برای این ملّت داشته است. ۱۳۹۵/۱۲/۰۳

۱۹. سرنوشت فلسطین
ما یقین داریم با ادامه‌ی مبارزات مردم مسلمان فلسطین و حمایت جهان اسلام، فلسطین به فضل الهی آزاد می‌شود و بیت‌المقدس و مسجدالاقصی و سایر نقاط آن سرزمین اسلامی به آغوش جهان اسلام باز می‌گردد؛ ان‌شاالله. ۱۳۸۰/۰۲/۰۴

۲۰. زوال اسرائیل
ان‌شاءالله همه‌ی شماها زوال دشمنان بشریّت، یعنی همین تمدّنِ آمریکاییِ منحط و زوال اسرائیل را به لطف الهی خواهید دید.